Од денеска казни за возење со стара возачка

Член од
11 јули 2008
Мислења
4.616
Поени од реакции
3.344
За овој т.н. народ ова е премалку. Се надевам дека ке ги зголемат на 250 - 300 евра.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Позади има штембил траен документ, сите битни информации се исти, датум на раѓање и матичен број ништо битно не се менува на изводот.
Не се сеќавам дека има поле женет не женет.
Истиот се поднесува со фотокопија од лична карта по таа логика ни личната карта не би требало да ти биде постара од 6 месеци, е сега во социално труд и социала и други институции ти велат не постар од 6 месеци, сега е друга песната почнаа друго да пеат.
Прво таков документ никако не може да биде минлив, од проста причина што има единствен матичен број на него е сега доколку некој смени име и презиме при брак или од чиста мира и поднесе извод со погрешни податоци матичниот број си останува ист 10 пати нека се мажи или жени 20 пати нека менува име или презиме бројот е тој датумот е тој. А и ако има кривично дело лажно претставување и давање на лажни податоци си имаат служби нека си утврдат нека откријат дали е тоа така или не е така, посебно денес со целата оваа технологија и вмрежување лесно ке види дали е фалц или не,доволно е само да го откуца матичниот број, наместо тоа господата паразитарни животињи од администрација велат не постар од 6 месеци, сум се расправал и на ова поле па пак испадна дека сум во право и завршив работа со извод стар година и седум осум месеци.
Лесно им е со оние кој им го фрлаат изводот преку шалтер а овие почнуваат да се дерат у пичку матер и си одат од шалтер, така фино лепо ке му се зацементираш на шалтер и ке бараш збор по збор да ти објасни како може да се смени матичен број и зашто не ти бара лична карта не постара од 6 месеци, кога и во неа се истите податоци како и во изводот дури во неа има и повеќе податоци отколку во истиот.
Арно ама во оваа држава тоа животињите неписмени од администрација ти бараат извод не постар од шест месеци само кога треба да земеш нешто или да завршиш некој работа кога треба да те глобат не ти ни бараат извод :pos:
катастар потврди за неосудуваност и такви документи се менливи и непостојани,така да струмикс не можеш извод да споредиш со такви документи.
Најверојатно станува збор за извод од матична книга родени кој е постар од 6 месеци и ПОТВРДЕН. Значи, изводот е стар, но бидејќи нема промени, му удриле печат дека кога би издале денес извод, би ги содржел истите податоци.
Инаку, зборев за полето забелешка, долу на изводот каде се впишува склучен брак и сл.
И, се согласувам дека само ЕМБГ е неменлив, но при секоја промена на име, презиме, брачна состојба стариот извод не важи, мора да се вади нов. :)
Во спротивно, користењето на таков извод е кривично дело за тој кој го користи како вистинит, а администрацијата се плаши да прими непотврден извод постар од шест месеци, плашејќи се за работното место... а мислам дека и законски важи шест месеци... но не е битно, да не загадувам темата повеќе.
Сепак, пред добри 10 години волонтирав во матична служба 6 месеци (тогаш волонтирањето ни денар не се плаќаше) па научив понешто.

Што се однесува до возачките, кои се тема на дискусија тука, јас нова вадев во јануари. Старата ми важеше до 2016, арно ама, заедно со другите лични документи и нешто пари ми беше украдена заедно со паричникот (за кого ми е посебно мака).
Уште тогаш, јануари месец, кога ме сликаа, трубеа дека до октомври требало да се менуваат (јас врска немав за тоа). Така да... се погоди некако да сум апдејтиран со пластична возачка, која, рака на срце, ми е попрактична, бидејќи цело време ја носам со мене.
Се согласувам дека не е во ред, на некој начин насилно да се менуваат документи поради измена на образецот, како што е сега случај.
Слично некако ми се погоди и со менувањето на личната карта. Ми истекуваше неколку месеци пред крајниот рок и искористив набрзина да завршам работа без гужва.
Во ред е да ги менат обрасците, но не е во ред тоа да се прави под закана од казна. Едноставно... нека истече важноста на старата, па после бујрум нова.
Ем волкот сит, ем овците на број.
Како што направија со регистарските таблички на возилата. Новорегистрирано возило - нова, останатите кој сака.
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.421
Поени од реакции
2.203
Касичката за прибирање данок за полнење на буџетот повторно се отвори! Бујрумте народе....
 

Пратеник

Ала Мадрид
Член од
28 ноември 2011
Мислења
995
Поени од реакции
617
година. Вадењето на новиот документ во редовна постапка ќе ве чини 600, а во итна 1150 денари.
-
Јас платив 390 денари . 280 за возачката и 110 за административни такси .
 

vlay_markoman

r3k1NNz0R.mp3
Член од
24 септември 2012
Мислења
176
Поени од реакции
43
Хахахахахахаххахахаха ова значи ќе фрчат казни сега. Татко ми во Јануари ојде да се закажи за сликање и го закажаја дури во Октомври. Тие сега шо ќе се закажат, дури да се сликат па дури да ги земат возачките ќе плаќат казни (n)
Криминална држава !
ќе ти дадат документ за да не ти пишат казна татко ми е џандар
 
L

Luki Junior

Гостин
Тава не е сообраќаен прекршок, а го протнуват како таков. Иначе коа излезеа биометриските не даваа да се менат возачките, после една година дозволија доброволна замена.

Чекајте саа, јас иам друга збрка ... Јас си извадих нова возачка 2008ма (биометриска)... Има важност самио документ до 2018та... Арно ама одзади пише нешто друго.. Важност на подкатегоријата до 2015та (то ест старата дата од сатарата возачка...)..

Колку шо разбирам самио документ траа повеќе отколку шо ми траа категоријата за возачака... Теоретски документо важе, а не смеам да возам после 25.06.2015та (до тогај важе подкатегоријата)... Требе 2015та или 2018та да си продужувам возачката? :icon_lol::icon_lol:
 

Castor

Ќесеџија
Член од
2 мај 2012
Мислења
481
Поени од реакции
960
Тава не е сообраќаен прекршок, а го протнуват како таков. Иначе коа излезеа биометриските не даваа да се менат возачките, после една година дозволија доброволна замена.

Чекајте саа, јас иам друга збрка ... Јас си извадих нова возачка 2008ма (биометриска)... Има важност самио документ до 2018та... Арно ама одзади пише нешто друго.. Важност на подкатегоријата до 2015та (то ест старата дата од сатарата возачка...)..

Колку шо разбирам самио документ траа повеќе отколку шо ми траа категоријата за возачака... Теоретски документо важе, а не смеам да возам после 25.06.2015та (до тогај важе подкатегоријата)... Требе 2015та или 2018та да си продужувам возачката? :icon_lol::icon_lol:
Брат ако знаат и од МеВеРе-то да ти одговорат,јас го праам кабриољет.Они врска немаат што прават,прво и основно,возачката е нелимитирана со време,но картичката/старата возачка како документ е.И сега да ја направат поголема збрката,пошто кај нас неможе ништо да биде едноставно,ти го стаиле датумот од старата,со таа важност да ти биде новата возачка,а датумот на траење на картицата е до 2018 година.И сеа оди најди му нзс,уствари прашај ги интелегентниве од МВР до кога ти важи.Ако важи до 2015 ти пукнале сак'л.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Не а
Тава не е сообраќаен прекршок, а го протнуват како таков. Иначе коа излезеа биометриските не даваа да се менат возачките, после една година дозволија доброволна замена.

Чекајте саа, јас иам друга збрка ... Јас си извадих нова возачка 2008ма (биометриска)... Има важност самио документ до 2018та... Арно ама одзади пише нешто друго.. Важност на подкатегоријата до 2015та (то ест старата дата од сатарата возачка...)..

Колку шо разбирам самио документ траа повеќе отколку шо ми траа категоријата за возачака... Теоретски документо важе, а не смеам да возам после 25.06.2015та (до тогај важе подкатегоријата)... Требе 2015та или 2018та да си продужувам возачката? :icon_lol::icon_lol:
Не ако ти пишува дека под категоријата важи до тогаш после истекот на таа дата ке те пратат да преполагаш.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Сега ај некој правник нека потврди, има основа да казнат или не? Во Струга мислам дека не е со закажување и кога бев вчера да ја заменам возачката имаше 15 души што чекаа пред мене а јас немам толку време да се мавам. Може да почекам месец-два да спадне гужва па да завршам работа како човек а и да не се тресам ако ме застанат?
 

Castor

Ќесеџија
Член од
2 мај 2012
Мислења
481
Поени од реакции
960
Сега ај некој правник нека потврди, има основа да казнат или не? Во Струга мислам дека не е со закажување и кога бев вчера да ја заменам возачката имаше 15 души што чекаа пред мене а јас немам толку време да се мавам. Може да почекам месец-два да спадне гужва па да завршам работа како човек а и да не се тресам ако ме застанат?
Нема основа да те казнат,зошто?Тебе не ти е одземена возачката,твојата возачка не е истечена,не е сообраќаен прекршок да возиш со возачка која има сеуште рок на траење.Значи џандарот неможе на основа на сообраќаен прекршок да те казни за возачката дозвола.Тоа незначи дека џандарот,нема да ти пише казна во висина на 45 евра глоба(светла,жмигавци и сл.).Но ако се деси тоа не му потпишувај.Во ЕУ има луѓе што сеуште возат на стари возачки и ич не им чуе.Ама таму државата неможе да се заканува,како ќе и текне.Тука како и во се друго кај нас,видела жабата му ставаат потковици на коњот,пуштила и она нога.За да си ги скратиш маките,закажи си термин.Он може да го сиса после,затоа што ќе те има во систем,и џандарот тоа може да го провери.Ова е само заплашување,исто ко што беше ако те фатат со стара лична карта,но кај личната карта беше проблемот ко што некој нагласи погоре,ти ги скратуваат можностите од банка,па до погреб.Јас извадив после две години нова.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Два дена возам со стара дозвола и нилој ме нема сопрено,а и да ме сопре што ќе биде.Ако ми пише казна ќе треба да го излиже тоа што претходно го плукнал,а бога ми ако ме начека во тие жутите минути може да добие и тарасин бокси.
 

POS-51

Infinity Driver
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.411
Поени од реакции
444
Или они боксирани или ти во апс :)

http://www.youtube.com/watch?v=3lKwkn6JT74#t=40s
Офтопик
Не знам како тој со ферарито дозволува вака да му прават, јас да сум на негово место не ногата, би го прегазил цел џандар :) па и глупиов удира по стаклото од колата. Абе алоооооооо забеганицоооооооо, али тоа е и + му го изгреба ферарито, не знам што претрпело кучево после, го тужел, може апсаана лежи сеа џандарон, најверојатно...
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Офтопик
Не знам како тој со ферарито дозволува вака да му прават, јас да сум на негово место не ногата, би го прегазил цел џандар :) па и глупиов удира по стаклото од колата. Абе алоооооооо забеганицоооооооо, али тоа е и + му го изгреба ферарито, не знам што претрпело кучево после, го тужел, може апсаана лежи сеа џандарон, најверојатно...
Не верувам дека лежи апс џандарот,ама сигурно е суспендиран одредено време,па деградиран
--- надополнето: 2 октомври 2012 во 20:50 ---
Или они боксирани или ти во апс :)

http://www.youtube.com/watch?v=3lKwkn6JT74#t=40s
А кога ќе се јавам на ВУЈЧЕ!
Има јавно да ми се извинува за малтретирање и отштета да ми плати!
 
L

Luki Junior

Гостин
Брат ако знаат и од МеВеРе-то да ти одговорат,јас го праам кабриољет.Они врска немаат што прават,прво и основно,возачката е нелимитирана со време,но картичката/старата возачка како документ е.И сега да ја направат поголема збрката,пошто кај нас неможе ништо да биде едноставно,ти го стаиле датумот од старата,со таа важност да ти биде новата возачка,а датумот на траење на картицата е до 2018 година.И сеа оди најди му нзс,уствари прашај ги интелегентниве од МВР до кога ти важи.Ако важи до 2015 ти пукнале сак'л.
Абе МеВеРе-то са една лежачка багра, ништо повеќе. На првата возачка шо ја извадих беа напишале дека сам положил 2 дена откоа сам се родил... Наместо година на полагајне, они ми ставиле дата на раѓајне... И јас како напредно дете со 2 дена на овај бел свет сам имал возачка дозвола... Как и да е, однесех ја после 1 месец заради погрешни информации у возачка... Издадеа ми нова, немаше проблем...
После 3 години одам да си вадам биометриска (2008ма година), и ми викат на шалтер, биометриски не преиздаваме. Викам по закон издавате веќе 1 година.. Викат ми министерката со внатрешен допис не дава дозвола за ре-издавајне/замена на возачките дозволи... Викам добро, ај покажејте ми го тај указ, допис, писмо, шо и да е... И они ни пет ни шес однесеа ме кај шефо.... Седнуват ме на стол тамо, и шефо иде и објаснувам шо как и дек, и он ми вика, Дете не замарај, нема шанси да ти ја заменеме возачката... И ми вика ај оди си сега... И јас добро, ојдех си., и се помирих со судбината оти не ми дават биометриска возачка дозвола.

За викендо со другарите излевааме за Струмица, и мен ме земаа шофер да бидам, они со намера да пијат, и јас возачката у заден џеб, и се дотерах повеќе од другарите, и така и не возих... И утрето се будам мамурлив (читај оште пијан) и реших да се исперам оти ме беа исполијале со вино и пиво.. И си ставам маица, фармерки, чорапи, у перална без да проверам шо има низ џебовето... И после проверувам, откоа ги закачих оти има некакво топче хартија у џебо.... И вадам си возачката... И ми текнува шо се десило...

И у понеделник се враќам у МеВеРе-то и давам там изјава, носам си возачката, и господнио на шалтеро ми вика. Дете шо и прааш на тија возачки бе. И јас викам оти бе, оваа ми е само втора.. И он ми вика еми првата ти е пријавена за открадена..
И јас вака у фацата :eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek: .. Викам как бе, открадена... Имаше грешки у податоците у неа и затава ја врнах да ја сменам..
Господино ваде предмет, со полицајци, истрага ово оно, и ми вика Тук пише оти е открадена... И ме пита, дека ти ја открадеа...
Јас оште изненаден му викам, ај не ме заебавај, годината на полагајне ми беше згрешена и ви ја на вас врнах...
Он ми вика, ако си ја врнал ќе е у предмето.. ама не е у предмето..
Јас му викам, еми откраделе са ви ја од досието.. Јас возачката ја врнах и ми издадеете друга... Ако сакате проверејте у службен весник дали е објавена за изгубена или открадена... Оти без потврда од таква објава не може да ми издадете нова возачка... И додавам дека са наприле грешка, и мен ме укривуват тука за некакви работи, кражби... И па ме пратија кај шефо..
Јас објаснувам шо е работата на шефо, оти не е открадена ово оно, оти имаах реиздадено нова.. и ми даде некаков лист там да може да ми ја реиздадат возачката...
После ме сликаа и јас дојдех до биометриска возачка...
Сега у 2015та треба да ја обновам најверојатно....

Не а

Не ако ти пишува дека под категоријата важи до тогаш после истекот на таа дата ке те пратат да преполагаш.
Знам оти ќе ме пратат да преполагам, нема да ја оставам така работата, ќе си ја продужам 2015та... Сигурно е додадено тава, оти ми е реиздадена возачка заради оштетување на постоечка и важечка..


Иначе за форумските нинџи, и тија шо викат нема да ги казнат. Ќе ви даат административни глоби...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom