Автомобили во размер

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
AUDI 100, 1971, Signature Models 1:18
Не собирам вакви (ретро) модели, но 100-ва и плус купето изгледаат феноменално, многу реално и ептен ми е мерак да ги имам во колекција. Одличен избор Кордоба. :)

Ако не е проблем постави некоја слика плус од купето, баш ме интересираат деталите.
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
Не собирам вакви (ретро) модели, но 100-ва и плус купето изгледаат феноменално, многу реално и ептен ми е мерак да ги имам во колекција. Одличен избор Кордоба. :)

Ако не е проблем постави некоја слика плус од купето, баш ме интересираат деталите.
Зоц, кордоба и без мене сам ќе те исправеше за Аудито. 100ката важи за еден од најпромашените модели што се однесува до изгледот. Тој што ја знае како изгледа во живо, моделот нема никогаш да го познае кое возило е. Познавајќи го кордоба, моделот е во неговата колекција затоа што подобар моментално во 1:18 нема, ако не е и единствената верзија во овој размер.
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Зоц, кордоба и без мене сам ќе те исправеше за Аудито. 100ката важи за еден од најпромашените модели што се однесува до изгледот. Тој што ја знае како изгледа во живо, моделот нема никогаш да го познае кое возило е. Познавајќи го кордоба, моделот е во неговата колекција затоа што подобар моментално во 1:18 нема, ако не е и единствената верзија во овој размер.
Па добро, не е многу промашен, ретко некој die cast модел 100 % да е идентичен со 1/1 верзијата. Се гледа дека има накривувања на предницата и задницата ама мене пак ми се допаѓа. :)

 
Член од
11 септември 2012
Мислења
69
Поени од реакции
38
Кога бураго би ги подобрил деталите би изгледал поубаво
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
А како што оди години наназад тоа нема никогаш да се случи. Бураго се играчки и тоа е тоа, нам ни се драги затоа што само нив можеш да ги видиш во живо и имаш шанса да избериш. Да речеме дека и цената до кај 30 евра е привлечна.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
А како што оди години наназад тоа нема никогаш да се случи. Бураго се играчки и тоа е тоа, нам ни се драги затоа што само нив можеш да ги видиш во живо и имаш шанса да избериш. Да речеме дека и цената до кај 30 евра е привлечна.
Кажи сиромашни сме... не се срами :D Кој не сака Аутоарт?
 
Член од
20 декември 2011
Мислења
158
Поени од реакции
255
Не собирам вакви (ретро) модели, но 100-ва и плус купето изгледаат феноменално, многу реално и ептен ми е мерак да ги имам во колекција. Одличен избор Кордоба. :)

Ако не е проблем постави некоја слика плус од купето, баш ме интересираат деталите.
Еве колега слики од купето.

AUDI 100 S Coupe, 1970, Anson 1:18















 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Karavanot e mnogu jak. So tepison li e vnatre?
ДА!
Сликата кај што се гледа сум ја прескокнал.
Дополнително ќе биде објавена со кабриолетот и купето
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Некој да има VW Bora 1:24 или 1:18 да му ја купам ? :) нека пише пп
Bora во размер 1/18 тешко дека ќе најдеш тука кај нас и тешко дека некој ја има купено. Најубаво на e-bay да ја бараш, ја има од кинески производител, не знам како се викаше. Во 1/24 размер мислам дека ја има од Welly, порано овој бренд се продаваше и кај нас. Ако не провери во продавниците на Крш. :)
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
Имам видено некаде низ Скопје Бора од Welly, разгледај ќе најдеш сигурно!
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Најдобрата тема на форумов.....браво за сите љубители на минијатурата, макетите....

За жал мојата колекција е останата само на неколку модели и тоа од поново време. Не сум купил одамна некој модел, иако имам многу кеиф. Со тоа што приметувам дека burrago кој е најзастапен кај нас, денес и пред многу години, нема многу допирни точки, исто за жал.
Во добро сеќавање ми е Corgi (не знам колку од вас имаат модели од нив), англиска фирма, која се продаваше во неколкуте фри-шопови/комисиони во Скопје (да, низ Скопје, во времето на Анте Марковиќ). Имаа многу добро изработени шасии од метал, со многу детали и со отварање на врати, хауби па и на многу малите размери. Дали се погоди и времето, ептен детиште сум бил, истите продавници кратко траеа - а добар филм беа - ти купуваат количка, кесичка M&M's и чоколада Cadbury's - денеска ги имате во Веро, другиве 2 работи, ама оттогаш количкиве не сум ги видел по наши продавници. Далеку се од хипер-реализмот на Аутоарт (и цените) и се во некоја бураго-класа, која нажалост опаѓа во квалитет....

Ме инспириравте да си пазарам нешто....ќе стаам слики, штом го напраам тоа....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom