Од денеска казни за возење со стара возачка

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.062
Поени од реакции
11.411
Казната изнесува 45 евра или 25 казнени поени

Од денеска полицијата започнува со казнување на оние кои ќе бидат затекнати како возат со стара возачка. Казните изнесуваат 45 евра или 25 казнени поени.
Од МВР за весникот велат дека казни нема да плаќаат оние возачи кои ја започнале процедурата за нова возачка дозовола. Од полицијата информираат дека тие имаат начин да проверат, кои возачи веќе закажале термин за вадење нова битметриска возачка.
Доколку денеска закажете термин за фотографирање на бесплатниот телефонски број 0800 192 92 пред објективот на МВР ќе можете да седнете дури почетокот на идната година. Вадењето на новиот документ во редовна постапка ќе ве чини 600, а во итна 1150 денари. Повеќе информации за потребните документи, како и самите обрасци можете да најдете на веб сајтот на МВР.
-------

Кој не сменил до сега нека побрза, буџетот е прилично празен.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Сега кој ќе ги трпи цајканите што ќе не запираат на секое по лов на стари возачки.
А да се мавнат една казна сами од причина што ги чекам една недела за да влезе во процедура како одјавена колата копуциве.
 
П

Паган-др

Гостин
А нели се продолжи рокот ради гужвата што се направи?
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.765
Поени од реакции
29.042
:icon_mrgr:,,,,,ne velam deka budzhetot e poln ,,trebe da se dopolni ,,,,no ,,,aj krivo da sedime pravo da zborime ,,i da se pogledneme vo gledalo,,,,,,,,,od koga e donesen zakonot,,,i kolku vreme se imashe do sega za promena na lichnite dokumenti ,,,ne deka neshto posebno ,,branam nekogo ,,,ama koj e kriv shto dodeka nekoj ne ne udri po dzhebot nema da se setime samite za obvrskite,,,,ete go prodolzhija rokot ,,,i pak ke bide ista pesna ,,,
,,,makedonija i se e mozhno ,,,a da se rasprashate malku ,,ili veke sigurno znaete ,,vo mrazenive demokratii kade e se rasulo,,,dali e mozhno ova shto nie kako nacija go pravime ,,,,
samo ima tuka edna zaebancija ,,,na samite sebe si pravime ,,,em turkanici em nervozi em kazni ,,,,em pak prodolzhen rok na zakon ,,,,
,,,ne dragi moi ,,,na loshata ovca i vlaknoto i smeta ,,,iliti mi ,,,izvorno ,,,
,,,,rgjavom kurcu i dlaka smeta ,,,
,,,,a ne zimate vo predvid deka ima i takvi na koi veke i redovno im istekuva rokot na dokumentot ,,vo sluchajov ,,vozachkite dozvoli ,,i sega zaradi masa na nesovesni,,,ilitimi mnogu pametni ,,,se osudeni da chekaat so nedeli i meseci ,,,shto praime so onie koi moraat redovno da ja prodolzhat dzvolata ,,a zaradi ovie shto nekolku godini dremele se prepushteni na milost i nemilost na drugive shto ne si ja izvrshile promenata vo predvideniot zakonski rok,,,,
,,,,,pozdrav seirdzhii,,,,,,,,,,,(n)
--- надополнето: 1 октомври 2012 во 13:00 ---
:icon_mrgr:,,,,,ne velam deka budzhetot e poln ,,trebe da se dopolni ,,,,no ,,,aj krivo da sedime pravo da zborime ,,i da se pogledneme vo gledalo,,,,,,,,,od koga e donesen zakonot,,,i kolku vreme se imashe do sega za promena na lichnite dokumenti ,,,ne deka neshto posebno ,,branam nekogo ,,,ama koj e kriv shto dodeka nekoj ne ne udri po dzhebot nema da se setime samite za obvrskite,,,,ete go prodolzhija rokot ,,,i pak ke bide ista pesna ,,,
,,,makedonija i se e mozhno ,,,a da se rasprashate malku ,,ili veke sigurno znaete ,,vo mrazenive demokratii kade e se rasulo,,,dali e mozhno ova shto nie kako nacija go pravime ,,,,
samo ima tuka edna zaebancija ,,,na samite sebe si pravime ,,,em turkanici em nervozi em kazni ,,,,em pak prodolzhen rok na zakon ,,,,
,,,ne dragi moi ,,,na loshata ovca i vlaknoto i smeta ,,,iliti mi ,,,izvorno ,,,
,,,,rgjavom kurcu i dlaka smeta ,,,
,,,,a ne zimate vo predvid deka ima i takvi na koi veke i redovno im istekuva rokot na dokumentot ,,vo sluchajov ,,vozachkite dozvoli ,,i sega zaradi masa na nesovesni,,,ilitimi mnogu pametni ,,,se osudeni da chekaat so nedeli i meseci ,,,shto praime so onie koi moraat redovno da ja prodolzhat dzvolata ,,a zaradi ovie shto nekolku godini dremele se prepushteni na milost i nemilost na drugive shto ne si ja izvrshile promenata vo predvideniot zakonski rok,,,,
,,,,,pozdrav seirdzhii,,,,,,,,,,,(n)
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.124
Поени од реакции
18.110
7% зголемување на пензии...морат да почнат од негде :)




Сега дур си одам пијан дома нема веќе да ми ја прифатат старата возачка неписмените :place:
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Хахахахахахаххахахаха ова значи ќе фрчат казни сега. Татко ми во Јануари ојде да се закажи за сликање и го закажаја дури во Октомври. Тие сега шо ќе се закажат, дури да се сликат па дури да ги земат возачките ќе плаќат казни (n)
Криминална држава !
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.765
Поени од реакции
29.042
:icon_mrgr:,,,,,ae,aj kutite tamu,,,,vo normalna drzhava do sega site ke gi ispratea na povtorno polaganje ,,e duri togash ,,,ke bide davanje pari,,,,,zboruvate od inaet ili samo na vas poznati prichini,,,,
2-3 godini spienje i tashak igranje ,,i sega gjavolot e kriv,,,,,,,,,
--- надополнето: 1 октомври 2012 во 13:08 ---
:icon_mrgr:,,,,,ae,aj kutite tamu,,,,vo normalna drzhava do sega site ke gi ispratea na povtorno polaganje ,,e duri togash ,,,ke bide davanje pari,,,,,zboruvate od inaet ili samo na vas poznati prichini,,,,
2-3 godini spienje i tashak igranje ,,i sega gjavolot e kriv,,,,,,,,,
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
:icon_mrgr:,,,,,ae,aj kutite tamu,,,,vo normalna drzhava do sega site ke gi ispratea na povtorno polaganje ,,e duri togash ,,,ke bide davanje pari,,,,,zboruvate od inaet ili samo na vas poznati prichini,,,,
2-3 godini spienje i tashak igranje ,,i sega gjavolot e kriv,,,,,,,,,
--- надополнето: 1 октомври 2012 во 13:08 ---
:icon_mrgr:,,,,,ae,aj kutite tamu,,,,vo normalna drzhava do sega site ke gi ispratea na povtorno polaganje ,,e duri togash ,,,ke bide davanje pari,,,,,zboruvate od inaet ili samo na vas poznati prichini,,,,
2-3 godini spienje i tashak igranje ,,i sega gjavolot e kriv,,,,,,,,,
Оф топик:
Јасно ми е зошто имаш 9 556 мислења. Секое мислење по 2 пати го постираш :LOL:
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.765
Поени од реакции
29.042
Оф топик:
Јасно ми е зошто имаш 9 556 мислења. Секое мислење по 2 пати го постираш :LOL:
:icon_mrgr:,,,,,,,,malku oftopik,,,:pos::pos::pos::pos:,,,neznaesh ti shto e postiranje ,,,dojdi vo ludara ,,,:ROFLMAO:,,za mesec dena ima da napraish 3iljadarchinja,,,,:LOL::LOL:,,,,,(y)pozdrav,,,,:свиркам:,,,
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.719
Поени од реакции
9.829
Хахахахахахаххахахаха ова значи ќе фрчат казни сега. Татко ми во Јануари ојде да се закажи за сликање и го закажаја дури во Октомври. Тие сега шо ќе се закажат, дури да се сликат па дури да ги земат возачките ќе плаќат казни (n)
Криминална држава !
Татко ти имал рок од 2007 до вчера да се слика,кажи му друг пат да не иде у 2 до 12-ес,пошто може апаратот да им се заебе..
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
И за ова ли јадете трици ? Па 5 и кусур години имавте рок да ги смените со нова!
Каде во светот има еден документ издаден со важност од 10 години после година или две од издањањето некоја брколинда да излезе на телевизија и да рече пу пу не се важи мораш нов документ да си извадиш ?
Нити можат да казнуваат ниту курац баш да видам по кој член ке ја пишат казната, како може некое неписмено џандарче да ми рече дека немам возачка дозвола и да не ми ја признава само затоа што не била пластична , фино лепо на возачката си пишува до кога ми е валидна пишува кој категории на возила можам да ги управувам има печат од МВР, слободно можат да се ебат. Ако им смета стариот изглед и сакаат предвреме да ја сменам возачката нема проблем нека си ги сносат они трошоците.
Ако треба и ке се тужиме.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.719
Поени од реакции
9.829
Каде во светот има еден документ издаден со важност од 10 години после година или две од издањањето некоја брколинда да излезе на телевизија и да рече пу пу не се важи мораш нов документ да си извадиш ?
Нити можат да казнуваат ниту курац баш да видам по кој член ке ја пишат казната, како може некое неписмено џандарче да ми рече дека немам возачка дозволе и да не ми ја признава само затоа што не била пластична , фино лепо на возачката си пишува до кога ми е валидна пишува кој категории на возила можам да ги управувам има печат од МВР, слободно можат да се ебат. Ако иум смета стариот изглед и сакаат предвреме да ја сменам возачката нема проблем нека си ги сносат они трошоците.
Ако треба и ке се тужиме.
Доволно е само да поднесеш за нова дозвола и ти даваат лист/документ со која докажуваш дека имаш закажано и во случај да се стопира полиција,ништо не ти може..е ако нејќеш тоа е веќе друг проблем на поединец.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Доволно е само да поднесеш за нова дозвола и ти даваат лист/документ со која докажуваш дека имаш закажано и во случај да се стопира полиција,ништо не ти може..е ако нејќеш тоа е веќе друг проблем на поединец.
Објасни ми по кој основ возачката ке ти ја прогласи за неважечка и ке те казни како да управуваш со моторно возило исто како да немаш полагано ?
по кој основ се врши присилна промена на валиден и важечки документ, личните карти и возачки од СФРЈ што беа луѓе ги имаа до пред десетина години и никој не им рече дека се невалидни туку ги менуваат кога им истекуваа. Доколку се спроведува присилно менување на докумет тогаш трошоците треба да си ги сноси тој што го наложил менувањето. Ова им е исто како со изводите од матична книга каде што има штембил ТРАЕН а малоумните на шалтер ти велат не постар од 6 месеци.
Еве јас не ја менувам има важност до 2019 па нека ми пише казна дека ми е неважечка дозволата.
И со оние категории и под категории што се тие глупости, Е категорија со стара важи и за приколица на лека кола, и за камион со Ц категорија со приклучно возило, додека со новата ти важи само за шлепер ( не можеш да влечеш приколка на кола мора да полагаш Б+Е )
Мислам јебем ти Брколиндска логика.
И кај на курот ке ги пише негативните 25 поени кога не ти даваат картонче ако немаш нова возачка дозвола, на куров ли ке ми ги тетовира ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom