Опивање (Сакам да се напијам)

Член од
3 септември 2012
Мислења
127
Поени од реакции
117
Дали уз времена сакате да се напиете, или можда почесто? Какви сте кога сте во алкохолизирана состојба и што сакате да правите тогаш? Имате ли чувство за осет кога е доста и кога е работен ден?
Ми текна пошто е сабота, ден за опуштање, а ја вечерва не излегов:coffee:
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Сакам од време на време да пивнам,ама со мерка.Кога сум пијан,а ретко се дешава,мноооогу ама многу зборам и се смеам :D
 
O

Orion.

Гостин
Мене ептен брзо ме фаќа, една чаша вино и готов сум.
Дали е мит или факт дека доколку пиеш повеќе, потешко те фаќа и обратно?
 
Член од
3 септември 2012
Мислења
127
Поени од реакции
117
Мене ептен брзо ме фаќа, една чаша вино и готов сум.
Дали е мит или факт дека доколку пиеш повеќе, потешко те фаќа и обратно?
Дефинитивно е факт. И мене на почеток ме фаќаше од една чаша, па се срамев пред друштво. Ама со тек на време кога ќе набиеш стаж, ти треба повеќе. Им се восхитувам на тие што ги фаќа од малку и си поминуваат супер со малце пари:)
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Да се напијам да, ама да се опијам не. Има луѓе кои целно искачаат за да се начуваат, да се направат летви. Не ја гледам поентата во тоа да ми биде лошо цела вечер и да имам нагон за повраќање на секои 2 минути. Знам колку ми е мерката за опуштање и повеќе не ми треба.
 
Член од
3 септември 2012
Мислења
127
Поени од реакции
117
Да се напијам да, ама да се опијам не. Има луѓе кои целно искачаат за да се начуваат, да се направат летви. Не ја гледам поентата во тоа да ми биде лошо цела вечер и да имам нагон за повраќање на секои 2 минути. Знам колку ми е мерката за опуштање и повеќе не ми треба.
А колку тие мерката? Тоа е во поттекстот на темата. Пошто кога видиш некои летви у дискотека, мислиш којзнае кај биле претходно, а они две пива испиле:icon_mrgr:
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Посебно на некоја домашна слава,ама од вино и пиво тешко ме фаќа па морам да мешам со домашно виски
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
А колку тие мерката? Тоа е во поттекстот на темата. Пошто кога видиш некои летви у дискотека, мислиш којзнае кај биле претходно, а они две пива испиле:icon_mrgr:
Па зависи, си осеќам по мене. Тие што ќе ги видиш во дискотека летви или имаат длабок џеб или предходно биле некаде да се наквасат за поевтино :)
 
O

Orion.

Гостин
Дефинитивно е факт. И мене на почеток ме фаќаше од една чаша, па се срамев пред друштво. Ама со тек на време кога ќе набиеш стаж, ти треба повеќе. Им се восхитувам на тие што ги фаќа од малку и си поминуваат супер со малце пари:)
И за тоа треба тренинг :)

Стварно не ми е јасно зошто некои луѓе ги фаќа одма а други не, и од што зависи
Мислам дека тежината/висината нема никаква врска, 187/8 95 кг, едно пиво и летам
Иам едно другарче, пола бочва малце му е, не го фаќа, а ептен е слаб.
Ваљда организмот се навикнува :)
 
Член од
3 септември 2012
Мислења
127
Поени од реакции
117
И за тоа треба тренинг :)

Стварно не ми е јасно зошто некои луѓе ги фаќа одма а други не, и од што зависи
Мислам дека тежината/висината нема никаква врска, 187/8 95 кг, едно пиво и летам
Иам едно другарче, пола бочва малце му е, не го фаќа, а ептен е слаб.
Ваљда организмот се навикнува :)
Пропорциите немаат значење. Тврдам од искуство(мое и туѓо). Има врска генетскиот фактор и капацитетот на организмот, ама и „персоналниот“ однос кон „Кралот“ што се изразува преку фрекфентноста на дружби со него:)
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Да, се напивам помалце од време навреме, секогаш во некое друштво, сам никако. Неможам...
Не сум се опил поштено од св. Јован 2008 година... тогаш пиевме цел ден...
Обично, знам кога ми е доста. тоа се 2-3 ракиички и 1-2 пива. Распоредени во неколку часа.
Кога сум пијан, се смеам, опуштен, весел сум... никогаш не ме терало на глупости правење.
И, да... не сакам да се опивам. Го мразам наредниот ден :)
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.422
Поени од реакции
2.203
Мене ептен брзо ме фаќа, една чаша вино и готов сум.
Дали е мит или факт дека доколку пиеш повеќе, потешко те фаќа и обратно?
Ако одреден период пиеш, се мисли на 2-3 години константно пиење, и да прекинеш еден период, потоа да се запиеш пак, ќе се намачиш малце за да се опиеш! :) :D сфати? :D
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Се неам опијането 2-3 години,а кога се пијанчев обожавав да кршам флаши,омилено ми беше...

али тоа беше од дамна,не се пијанчам пошто прво не ми се свиѓа алкохолот,освен пиво и узо(предавник јбг :D) но исто и узо неам пробано 2 години,така да останува пивото...а повеќе од 2-3 пива неможам да испијам,така да ништо од пијанчењето:)
 

slobbo

LoneRyder
Член од
16 ноември 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
583
ретки се оние кој немаат мерак да седнат да мавнат по некоја со мезе, добро друштво, музика а у сите марифети како одат :P
е сеа секој треба да си ја знае границата , а за тоа треба искуство (пракса јебеш теорија :P)
а за тоа кој од колку го фаќа а колку му е таман да се опушти пак треба искуство, а ако сакате повеќе „да ви држи газот„ е за тоа треба добар и квалитетен тренинг , исто како и со трчањето, денес од 2 чаши нареден викенд од 2.5 па после некој месец од 4 , 5 и така :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom