Автомобили во размер

Член од
12 декември 2011
Мислења
175
Поени од реакции
25
пошто собирам 1;43 размер малце е комплицирано така со лепењето на принтана слика
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Верувај овој начин не го бива, сум пробал. Многу е дебела хартијата на која принташ во однос на размерот на моделот и изгледа нереално и смешно, искача во лоша резолуција, брзо бледеат и на првото чистење ке ти се извадат или со време сами ке паднат. Најдобро е waterslide како што пишав и одозгора со безбоен лак и "смрт" немаат, исто како фабричките. :)
Зависи како ќе ја направиш припремата,затоа спомнав corel draw & photoshop.Колку по добра конфигурација толку подобра резолуција.
Лично изработката повеќе ја практикувам во corel draw x3 ili 4
На повеќето 1:18 модели ги практикувам овие начини
1.Принташ претходно спремено лого на најтенка хартија 0.15 или 0,25 грама мислам беше,после тоа врз истото лепиш тенка проѕирна самолеплива фолија врз принтаното,сечеш по димензии и лепиш.
2.Малце е поскапо,поисплатливо и трајно(до следно пребојување).Со сито штампа и во зависност од боите влечеш 2-3 пати
--- надополнето: 2 септември 2012 во 15:30 ---
Фала на инфо, кои цени се вртат за неа? 1500?
Размер 1/24 се движат од 550 до 1100 денари
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Ау, одлично, ако ја има и е квалитетна изработка голем мерак ќе ми направи! :)
Чисто се сомневам дека bburago ке го има во квалитета изработка диаблото во 1/24 размер, посебно од кога премина во рацете на Maisto. Би ти препорачал ако веке сакаш оригинално направен Diablo GTR да побараш во 1/18 размер и тоа од Autoart или Hotwheels. Цените се малку соленки но мислам дека може да се најде нешто на e-bay, во СК нема шанси. Во најмала рака Motormax прави Diablo GTR исто така во 1/18 и е далеку поефтин од Autoart и Hotwheels. :)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Чисто се сомневам дека bburago ке го има во квалитета изработка диаблото во 1/24 размер, посебно од кога премина во рацете на Maisto. Би ти препорачал ако веке сакаш оригинално направен Diablo GTR да побараш во 1/18 размер и тоа од Autoart или Hotwheels. Цените се малку соленки но мислам дека може да се најде нешто на e-bay, во СК нема шанси. Во најмала рака Motormax прави Diablo GTR исто така во 1/18 и е далеку поефтин од Autoart и Hotwheels. :)
Чисто се сомневам дека bburago ке го има во квалитета изработка диаблото во 1/24 размер, посебно од кога премина во рацете на Maisto. Би ти препорачал ако веке сакаш оригинално направен Diablo GTR да побараш во 1/18 размер и тоа од Autoart или Hotwheels. Цените се малку соленки но мислам дека може да се најде нешто на e-bay, во СК нема шанси. Во најмала рака Motormax прави Diablo GTR исто така во 1/18 и е далеку поефтин од Autoart и Hotwheels. :)
Maisto & Burago е иста фирма.Ги произцедува May Cheong Group of Companies.
Од од бураго и маисто ги има следниве модели:
$(KGrHqEOKi8E3K2jvGugBN3d6rhfpg~~_3.JPG 18-22086BK-20110106-151245.JPG 03446_1-bburago-gold-die-cast-118-scale-lamborghini-diablo-orange.JPG
21050_2.jpg

lp700_o_box.jpg
Од Маисто го најдов само ова
diablosv_blk_box.jpg

Евети и линкови

http://www.diecastfast.com/diecast/DCF/PROD/MONDO-MOTORS/MONDO-TROFEO-W

http://www.carmodel.net/start.php?TEFNQk9SR0hJTkkgQnVyYWdvPDs+TEJSLS1hbGwtMC0zMC0xLTE8Oj48Oz48Oj48Oj48Oj4tMS08Oj4w

http://www.carmodel.net/start.php?TEFNQk9SR0hJTkkgTWFpc3RvPDs+TEJSLS1hbGwtMC0zMC0xLTE8Oj48Oz48Oj48Oj48Oj4tMS08Oj4w

http://www.carmodel.net/start.php?TEFNQk9SR0hJTkk8Oz5MQlItLWFsbC0wLTMwLTEtMTw6Pjw7Pjw6Pjw6Pjw6Pi0xLTw6PjA=
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Колега, јасно ми е оддамна дека Maisto и Bburago се под иста капа, сакав да кажам дека не е ист квалитетот на изработка на моделите со тој кога Bburago беше Made in Italy т. е. самостоен бренд. Исто така не може да се споредат ниту со квалитетот на Maisto, иако се иста куќа. Ова ти го кажувам од искуство, имам два модела на 1/18 Bugatti EB110 од Bburago, едниот е од италијанските од времето a другиот е кинески од поново време (под Maisto). Разликата е огромна, од калапите, квалитетот на бојата, деталите на моторот/внатрешноста, квалитетот на пластиката, налепниците. На италијанскиот модел задниот спојлер се дига горе-доле, на кинескиот е само праче пластика залепено ка хаубата. Буквално се е различно. :)
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Јас не сум некој колекционер, оваа кола ми прави ептен мерак и сакам да ја имам дома за да си ја гледам од време на време. Така да околу самата изработка, битно ми е да е убава на изглед, не гледам ептен детали како вас.

Ќе пројдам до КРШ и ќе видам што имаат, фала на инфото како и да е! :)
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Јас не сум некој колекционер, оваа кола ми прави ептен мерак и сакам да ја имам дома за да си ја гледам од време на време. Така да околу самата изработка, битно ми е да е убава на изглед, не гледам ептен детали како вас.

Ќе пројдам до КРШ и ќе видам што имаат, фала на инфото како и да е! :)
Во ред, те разбирам, но за како што викаш да биде "убава на изглед", баш деталите го прават тоа зошто сепак се работи за GTR, не е обично Diablo. Инаку прв пат слушам дека Bburago прави Diablo GTR во 1/24 размер, го нема во последниот каталог, евентуално да е некој постар модел што чисто се сомневам. Со среќа во Крш. :)
 
Член од
20 декември 2011
Мислења
158
Поени од реакции
255
Колегата ctrkantia ме искритикува на еден друг форум и сега морам да се поправам.
Ќе почнам со претставување на моите модели во 1:18.

SIMCA 1000 LS, 1974, Norev 1:18










SIMCA 1000 RALLYE 2, 1976, Norev 1:18











 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Колегата ctrkantia ме искритикува на еден друг форум и сега морам да се поправам.
Ќе почнам со претставување на моите модели во 1:18.

SIMCA 1000 LS, 1974, Norev 1:18
Да не знаеш случајно кај можам да најдам Simca 1301 special, ако може воопшто да се најди, или пак да се порача преку интернет...? По можност да биди, ако не 1/18, барем 1/24 размер. Сакам да ја имам во колекција чисто од сентиментални побуди :D
 
Член од
20 декември 2011
Мислења
158
Поени од реакции
255
Да не знаеш случајно кај можам да најдам Simca 1301 special, ако може воопшто да се најди, или пак да се порача преку интернет...? По можност да биди, ако не 1/18, барем 1/24 размер. Сакам да ја имам во колекција чисто од сентиментални побуди :D
Во 1/24 и 1/18 размер ја нема таа Simca, само 1/43, евентуално некој уште помал размер.
Инаку таа ми е една од најубавите Симки.
 
Член од
11 септември 2012
Мислења
69
Поени од реакции
38
Еве нешто набрзина зошто немам многу време во моментов да сликам, значи во моментов работам на Porsche 911 (993) Bburago, поточно на моторот. Додадов компресор, каиши, кабли, induction филтер, oil cooler, итн... значи работено по вистински 1/1 модел.
А за колекцијата, ке биде, набрзо :helou:

На првите слики изгледа како вистинско
--- надополнето: 13 септември 2012 во 22:26 ---
Интересно хоби.Се изначитав мислења и нагледав на макети на автомобили.
Порано и јас собирав,се оженив па дојдоа деца и место играчки да им купувам им ги давав макетите кои со тек на време ги испокршија.Планирам пак да почнам да собирам макети ама само 1:18 кои секако зафаќаат повеќе место ама некако се подетално направени посебно поквалитетните марки.
Се гледаме во брзо време со првиот модел
 

Kajgana Shop

На врв Bottom