Камен во жолчка

b12

Член од
5 октомври 2011
Мислења
43
Поени од реакции
9
Ме болеше стомакот и реков да видам од што е, кога на ехо покажа дека сум имал некое мало камче на жолчката. Болките ми беа кај папокот, а како што знам жолчката боли од десна страна под ребрата, а јас таму болки немам. Докторот рече не е страшно не е голем. Некој со слично искуство, како се живее со камен?
 
V

Vollstandig

Гостин
Ме болеше стомакот и реков да видам од што е, кога на ехо покажа дека сум имал некое мало камче на жолчката. Болките ми беа кај папокот, а како што знам жолчката боли од десна страна под ребрата, а јас таму болки немам. Докторот рече не е страшно не е голем. Некој со слично искуство, како се живее со камен?
Со камен се живее исто како во камено време само + имаш струја да го пуштиш пц-то и да прашаш.


Природата дала болести, ама и лек за истиот. Се што треба е човек да го побара. Јас ја почитувам народната медицина особено со билките, па како таква ја сметам и за најефикасна и најбезбедна,нормално доколку знаете да ракувате добро со истата.Ова е текст, сликан од моите книги ,со оглед на тоа што ме мрзеше да го препишувам, ќе се снајдеш и вака. За камен во жолчка помага овај лек, а за камен во БУБРЕГ, се берат Листови од дива крушка (кафеави по боја) и истите тие се сушат, и се прави чај од нив, помагаат поефикасно и од ломење со чекан.






П.С. Рузмаринот исто така има и благо наркотично средство, досега непознато, па нека остане и како такво.
 
V

Vollstandig

Гостин
За болдов,да ми титнеш коа ќе излечиш така.
Пивото ја забрзува работата на бубрегот и црниот дроб, и во краен случај кога е потребно излачување на одредена супстанца од организмот се полезни.
 
T

Tetro

Гостин
За болдов,да ми титнеш коа ќе излечиш така.
Тоа, превентивно само.
А откако ќе се дијагностицира, станува интересно. Се забрануваат мрсната храна, внесување премнгу храна наеднаш, тесна облека,....

Отстранување, хируршко или со вибротерапии (за ова не сум баш сигурен дека делува 100%)
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.479
Поени од реакции
2.341
Навистина пивото се препорачува за камен во бубрег, колку што знам.
 

vaga1985

Разочарена од се
Член од
30 јули 2011
Мислења
1.564
Поени од реакции
418
Камен во жолчка
Нема лек освен со хирушка интервенција т.е вадење на самата жолчка. Најбитно што не смееш да пиеш и јадеш се кафе и чоколадото заборави ги засекогаш затоа што ако добиеш напад на жолчка може да пукне и да предизвика смрт. Витамин ц исто не смееш никако да внесуваш и штети на жолчката. Леб и зрнеста храна исто не е препорачливо затоа што тешко се вари во желудникот и тоа допринесува за полоша состојба на жолчката. На крај мрсна храна никако посебно не свинско месо. Тоа не смееш да јадеш ако се одлучиш да го чуваш каменот во тебе ако одиш на операција понатаму докторите ќе ти кажат што смееш што не смееш.
 
С

Само Човек

Гостин
Камен во жолчка
Нема лек освен со хирушка интервенција т.е вадење на самата жолчка. Најбитно што не смееш да пиеш и јадеш се кафе и чоколадото заборави ги засекогаш затоа што ако добиеш напад на жолчка може да пукне и да предизвика смрт. Витамин ц исто не смееш никако да внесуваш и штети на жолчката. Леб и зрнеста храна исто не е препорачливо затоа што тешко се вари во желудникот и тоа допринесува за полоша состојба на жолчката. На крај мрсна храна никако посебно не свинско месо. Тоа не смееш да јадеш ако се одлучиш да го чуваш каменот во тебе ако одиш на операција понатаму докторите ќе ти кажат што смееш што не смееш.
easy мало каменче у жолчка не го плаши
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: b12

Ивица ЈМК

Forza Juve Per Sempre!!!!
Член од
28 март 2010
Мислења
1.399
Поени од реакции
270
Тоа, превентивно само.
А откако ќе се дијагностицира, станува интересно. Се забрануваат мрсната храна, внесување премнгу храна наеднаш, тесна облека,....

Отстранување, хируршко или со вибротерапии (за ова не сум баш сигурен дека делува 100%)
Се развравме,работам медицина,операциона сала анестезија,така да се разбираме.за бубрезите пиво да,ама за жучка тешко.;)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: b12
N

Nessa Alcarin

Гостин
Ме болеше стомакот и реков да видам од што е, кога на ехо покажа дека сум имал некое мало камче на жолчката. Болките ми беа кај папокот, а како што знам жолчката боли од десна страна под ребрата, а јас таму болки немам. Докторот рече не е страшно не е голем. Некој со слично искуство, како се живее со камен?
Го исплашивте човекот со муабетот..
Мајка ми имаше камен во жолчка. Исто и нејзе и рекоа не е страшно, ако почне ептен да ти прави проблем (и болките се неподносливи) ќе ја отстраниме жолчката.
Е сега мојата мила мама, за да не легне под нож, почна да користи домашни лекови (примерот што го посочи Cannabinoid, маслиново масло и лимон) и уште повеќе ја искомплицира работата. Со тој лек, се скршил каменот и дел од него паднал врз отворот на каналот, ситуацијата беше загрижувачка, почна да повраќа жолтило и веднаш за Скопје на операција.
Операцијата траеше 30 мин., жолчката беше отстранета, и за два дена ја пуштија дома. Единствена забрана и беше да не јаде: црн пипер, краставица, грашок, грав, боранија,ориз.. месо не и забранија. Забраната беше додека се стабилизира организмот, па сега после неколку месеци може се да си јаде, ама нели во умерени количини. Плус самиот организам реагира ако внесеш храна што неможе да се обработи поради недостаток на жолчен сок.
Јас навистина не сакам да ме сфатите погрешно (@sphinx и Cannabinoid), можеби народните лекови некому помогнале, но воспалена жолчка (жолчка со камен), неможе да се лекува, туку само да се отстрани. Кај ќе отидат камењата со користење на тие лекови, неможат да исчезнат.
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Камен во жолчка
Нема лек освен со хирушка интервенција т.е вадење на самата жолчка. Најбитно што не смееш да пиеш и јадеш се кафе и чоколадото заборави ги засекогаш затоа што ако добиеш напад на жолчка може да пукне и да предизвика смрт. Витамин ц исто не смееш никако да внесуваш и штети на жолчката. Леб и зрнеста храна исто не е препорачливо затоа што тешко се вари во желудникот и тоа допринесува за полоша состојба на жолчката. На крај мрсна храна никако посебно не свинско месо. Тоа не смееш да јадеш ако се одлучиш да го чуваш каменот во тебе ако одиш на операција понатаму докторите ќе ти кажат што смееш што не смееш.
Има лек не го плаши човекот. Станува збор за мало каменче и хирушки зафат е непотребен.
Лекот се вика Ровахол или Урсофалк. И двата лека служат за топење на камчуња во жолчка и се многу ефикасни. Една кутија со 50 капсули претпоставувам ќе му заврши работа и ќе го исфрли камчето.

Ме болеше стомакот и реков да видам од што е, кога на ехо покажа дека сум имал некое мало камче на жолчката. Болките ми беа кај папокот, а како што знам жолчката боли од десна страна под ребрата, а јас таму болки немам. Докторот рече не е страшно не е голем. Некој со слично искуство, како се живее со камен?
Лекот ти го пишав погоре и немаш потреба да живееш со камчето кога можеш многу безболно и без никакви последици да си го исфрлиш од организмот.
Инаку луѓе кои имаат камен во жолчка (зборувам камен не каменче) покрај болките во стомакот, често чувствуваат горчина во устата и имаат честа дијареа (пролив)
Кај ваквите луѓе терапија не помага или истата треба да биде долготрајна и често оперативниот зафат е единствен излез.
Поздрав и без гајле, не е ништо страшно
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.124
Поени од реакции
18.110
Го исплашивте човекот со муабетот..
Мајка ми имаше камен во жолчка. Исто и нејзе и рекоа не е страшно, ако почне ептен да ти прави проблем (и болките се неподносливи) ќе ја отстраниме жолчката.
Е сега мојата мила мама, за да не легне под нож, почна да користи домашни лекови (примерот што го посочи Cannabinoid, маслиново масло и лимон) и уште повеќе ја искомплицира работата. Со тој лек, се скршил каменот и дел од него паднал врз отворот на каналот, ситуацијата беше загрижувачка, почна да повраќа жолтило и веднаш за Скопје на операција.
Операцијата траеше 30 мин., жолчката беше отстранета, и за два дена ја пуштија дома. Единствена забрана и беше да не јаде: црн пипер, краставица, грашок, грав, боранија,ориз.. месо не и забранија. Забраната беше додека се стабилизира организмот, па сега после неколку месеци може се да си јаде, ама нели во умерени количини. Плус самиот организам реагира ако внесеш храна што неможе да се обработи поради недостаток на жолчен сок.
Јас навистина не сакам да ме сфатите погрешно (@sphinx и Cannabinoid), можеби народните лекови некому помогнале, но воспалена жолчка (жолчка со камен), неможе да се лекува, туку само да се отстрани. Кај ќе отидат камењата со користење на тие лекови, неможат да исчезнат.
Сличен случај кај мене дома, само побрзо се реши на отстранување и за 3 дена се врати од Битола.И еве после 14 години се е ок, никакви проблеми во врска со јадење одреден вид храна.Така да b12, без паника :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: b12
V

Vollstandig

Гостин
Јас навистина не сакам да ме сфатите погрешно господине :cuc: sphinx иако имате право, ама можеби народните лекови некому помогнале, но воспалена жолчка (жолчка со камен), неможе да се лекува, туку само да се отстрани. Кај ќе отидат камењата со користење на тие лекови, неможат да исчезнат.
Чајот што го пишав погоре, има својство да го топи “каменот“ во жолчката и ја подобрува работата на истата. Доколку е веќе кај типот дојдено “нож до грло“ или е крајна стаза, СИГУРНО дека би идел на операција. Некои работи треба посовреме да се лечат
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: b12

Kajgana Shop

На врв Bottom