Рок музика и рокерски бендови

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Зависи што слушаш, да ти скратам процес на мачење-курт не се враќа-и нема да најдеш никој сличен на него.
Зависно , у однос на рокот многу работи се променија. Некогаш рокот беше музика за душа , музика за срце , музика за своите емоции , музика со идеа. Сега што е рокот ? Песни како „Rockstar“ и слично промовираат дека ако си Рокѕвезда имаш обавезно по 10 манекени дома со кој се швркаш 24/7 , имаш 40 автомобили и полно пари... И таа песна ја нерекуваат рок ? Тоа спроед мене не е неспоредливо подобора од старата...
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Зависно , у однос на рокот многу работи се променија. Некогаш рокот беше музика за душа , музика за срце , музика за своите емоции , музика со идеа. Сега што е рокот ? Песни како „Rockstar“ и слично промовираат дека ако си Рокѕвезда имаш обавезно по 10 манекени дома со кој се швркаш 24/7 , имаш 40 автомобили и полно пари... И таа песна ја нерекуваат рок ? Тоа спроед мене не е неспоредливо подобора од старата...
Песната е иронична, тоа се гледа уште од првиот стих. Само кој како ја доживува, тоа е индивидуално.
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Оваа песна ја земав само за пример . Инаку можам да издвојам многу нови песни со слична „тематика“.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Оваа песна ја земав само за пример . Инаку можам да издвојам многу нови песни со слична „тематика“.
Јас не викам артик манкис и такви работи да слушате.
Мјуз извадија нов албум, ајде трк да го набавите.
Opeth, Typo 0 Negative исто така, јас кога кажувам дека има добра музика но треба прво да и дадете шанса а после да ја барате не зборам напамет.
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Голем скептик сум за новава музика (за рок и метал зборувам). Знам дека нема да се вратат 80-тите повторно, но има доволно квалитетна музика од тоа време за слушање. Знам дека сум многу ограничен затоа што слушам само old school, но квалитетот е многу поважен од квантитетот, нели? :wink:
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Голем скептик сум за новава музика (за рок и метал зборувам). Знам дека нема да се вратат 80-тите повторно, но има доволно квалитетна музика од тоа време за слушање. Знам дека сум многу ограничен затоа што слушам само old school, но квалитетот е многу поважен од квантитетот, нели? :wink:
80-те од рок и метал аспект беа ужасни, не знам за што збориш?
Не ми е јасен феноменот на 17 годишни дечки што слушаат стара музика, а донекаде пљукаат по новата.
За кој квалитет ми зборуваш, те молам. Во денешен еден бенд има повеѓе квалитет од 5 стари бенда заедно.

Opeth - Бенд кој ми преставува божество.

Type O Negative - Ем големо куре, ем квази романтики.
Цики, различна работи свират, не пљукај по тоа што не ти се допаѓа.
 
U

UnholY

Гостин
Цики, различна работи свират, не пљукај по тоа што не ти се допаѓа.
Не ги компарирав де.

Едноставно, искажувам импресија за горенаведените бендови поединечно.
И не постои законик кој ни наведува дека не треба да плукаме по оноа шо ни е музички одвратно.
Како шо ти ги плукаш Guns n Roses :wink:
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Не ги компарирав де.

Едноставно, искажувам импресија за горенаведените бендови поединечно.
И не постои законик кој ни наведува дека не треба да плукаме по оноа шо ни е музички одвратно.
Како шо ти ги плукаш Guns n Roses :wink:
Доста бе :pos: gnr не се рок група, они се рапери-друго е:pos:
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
80-те од рок и метал аспект беа ужасни, не знам за што збориш?
Не ми е јасен феноменот на 17 годишни дечки што слушаат стара музика, а донекаде пљукаат по новата.
Имам слушано доволно музика и од старата и од новата за да можам да оценам која е подобра. Демек ако сум роден во 90-тите треба таа музика да ја ценам, а? :pos:

За кој квалитет ми зборуваш, те молам. Во денешен еден бенд има повеѓе квалитет од 5 стари бенда заедно.
Сакаш да кажеш дека бендови како Nickelback и Foo Fighters прават поквалитетна музика од онаа на Deep Purple, Led Zeppelin, The Who и т.н? :nenene:
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Имам слушано доволно музика и од старата и од новата за да можам да оценам која е подобра. Демек ако сум роден во 90-тите треба таа музика да ја ценам, а? :pos:



Сакаш да кажеш дека бендови како Nickelback и Foo Fighters прават поквалитетна музика од онаа на Deep Purple, Led Zeppelin, The Who и т.н? :nenene:
Година на раѓање колку што има врска толку и нема.
Што и да имаш слушано, денешниот став на одреден дел од младината дека старото е подобро е новото е апсурден. Јас разбирам ако некој преферира постара музика од објективни причини. Но апсолутната ралика во квалитет е на страна на новото.

Те молам не кажувај дека Led Zeppelin и The Who се на било кој начин подори од Foo Fighters.
Освен пионерството што максимало го почитувам, овие два бенда заедно не го дофаќаат моментот на фајтерси.
Овие се денеска, што значи ислушале се што имало да се ислуша го извадиле најдоброто и го надградиле.

Можеби кај лед цепелин да се развие дискусија, но сума-сумарум, апсолутно фајтерси преовладуваат.

Дејв го ковал занатат кај курт (ултимативниот бог на рокенролот) така да од старо време, се почитувам и се слушам. Само апсолутно (уште еднаш) квалитетот го немале-од денешна гледна точка. А во нивно време си биле боговои.

За никел бек не зборам-зашо сам еден албум имам нивни.
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Те молам не кажувај дека Led Zeppelin и The Who се на било кој начин подори од Foo Fighters.
Од прво слушање се познава која музика е правена со душа, а која не. 95% сум сигурен дека фајтерси викаат: „лелее, кој ќе оди сега во студио да прави музика?“ :pos: Рок музиката веќе одамна е мртва, со исклучок на некои бендови како AC/DC. А Zeppelin и Purple се пионири на металот, а не на рокот. Рокот постоеше и пред нив.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Од прво слушање се познава која музика е правена со душа, а која не. 95% сум сигурен дека фајтерси викаат: „лелее, кој ќе оди сега во студио да прави музика?“ :pos: Рок музиката веќе одамна е мртва, со исклучок на некои бендови како AC/DC. А Zeppelin и Purple се пионири на металот, а не на рокот. Рокот постоеше и пред нив.
Знаеш шо друго викаат?
Дај кажи ми, ме интересира, сакам да им пишам!
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Не ти кажувам што викаат друго :pos:
Ќе ти кажам само едно, модерниов рок е подобар во споредба само со останатата комерцијална музика која постои денес. А Foo Fighters на ниво од Led Zeppelin да ги ставаш е многу смешно :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom