Едно евро ќе биде 75 денари?!

Zebulon

Шабан страјкс агејн
Член од
20 јули 2012
Мислења
143
Поени од реакции
156
Со намалување на каматите ќе се намали и побарувачката за денари, односно ќе се намалат депозитите во денари што ќе значи и паѓање на вредноста на денарот во однос на еврото, капиталот ќе стане поевтин и ќе има одреден пораст на инфлација. Проблемот е што кај нас кредитната активност е толку мала што ниту може да се каже дека има сериозност од покачување на стапката на CPI, а сега е околу 2% на годишно ниво, до тоа ниво што имаме неликвидна економија, плќањата не се вршат во пари туку во стока, со компензација.
Аха, значи ипак ќе има инфлација. Погоре викаше дека ќе депрецирал денарот без инфлација. Знае владата да го депрецира денарот и без твоја помош, и тоа многу поефективно.

Нејсе, и тоа што го напиша не држи вода. Оптекот на денари ќе биде ист независно дали се пласирани како крадити во стопанството или се купени државни записи. Во првиот случај стопанствениците ќе ги пуштат во промет, во другиот административните лебари ќе ги потрошат.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Како не може ?
Се што треба е да го скрати буџетот колку што се примањата и ќе нема дефицит.Ако треба нека се стави некој од владата ќе му кажам 1000 начини како да исчезне дефицитот,кои впрочем и самите ги знаат али не сакаат да ги применуваат.
Отпушти 10-20 К државна администрација и ете нема дефицит.
Скрати плати на прв ешалон државна власт за 50% и укини привилегии и ете нема дефицит.
Се сложувам со тебе за ова.... знаат и тие, меѓутоа не го прават. Знаеме зошто - нели создаваат ‘‘критична маса‘‘ за гласање со познатите методи 1 за 10 - 10 за партија... Меѓутоа до кога? Колку ќе можат така? Колку ќе издржи системот, општеството? Размислува ли некој? Колку оди нивнота стратегија до лудило веќе, еден пример.... Пред малку на Алфа ТВ во утринска гостуваше некоја ‘‘фаца‘‘ од ФЗОМ.... и вели ние ќе отвориме истурени подрачни единици на ФЗОМ низ Македонијава, во Ск засега во Драчево и Ѓорче, кои ќе служат на граѓаните најповеќе за добивање на плави картони, некои потврди за боледување инвалидско... но и за лекарите нели да ги привават ‘‘сите двајца‘‘ нови нивни пациенти во текот на месецот... но потенцира дека најголема потреба за отварање на вакви подрачни единици е издавање на плави картончиња, што и на запослените ке им одземе барем 70-80% од нивната ангажираност.... За да (веројатно смрдла партиска!?) администраторска, после само неколку секунди каже дека се во припрема новите здравствени електронски картички, кои преку специјален читач ќе може да се видат податоците за пациентот, комплетната негова анамнеза за одредена болест.... но И ПОДАТОЦИ ЗА ОСИГУРУВАЊЕТО, ТЕ. ПЛАЌАЊЕТО ИЛИ ДОБИВАЊЕТО ПРАВО НА ЛЕКУВАЊЕ...поради што нели досегашните плави картони ќе се укинат со овие податоци добиени по електронски пат, што и потврди гостинката од ФЗОМ..... ЕЕЕЕЈ АЛООООО? Повторете зошто ќе се отворат подрачните служби и со што највеќе ќе работат вработените во нив!? Да издадат две потврди месечно? Да примат известување за 2-3 нови пациенти?...... Алооо!!!! Абе не гостуваше на ‘‘шител‘‘....туку на Алфа - на ‘‘ЈАМБОЛИЈА ТВ‘‘! Ееееј која курчева опозициска ТВ сте вие бре? Ништо да ја праша за ова!.....
Ме плаши дрскоста со која настапуваат, со која владеат.... Да се вратам на темата - Ме плаши и евентуалната девалвација и се повеќе сигурен сум дека ќе ја има ....
Ќе им ги зголемат сега троа пензиите на пензионерите, ќе вработат и можеби уште илјадници вакви административци кои ќе удрат 5-6 печати месечно.... но откако ќе ги изгласаат крајот на годинава, ми се чини ќе расплачат мајка на Денарот.... не за друго, туку да ги направат платите во стопанството просечно близу 100 Евра..... па ќе можат Мизо и Самак со стратегија Инвест ин Мацедониа бикоз - ‘‘бурунди плати во РМ‘‘...... да најдат што повеќе инвеститори! И да се курчат колку тоа они биле способни!
Ете уште една причина за девалвација....
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.681
Поени од реакции
18.166
Аха, значи ипак ќе има инфлација. Погоре викаше дека ќе депрецирал денарот без инфлација. Знае владата да го депрецира денарот и без твоја помош, и тоа многу поефективно.

Нејсе, и тоа што го напиша не држи вода. Оптекот на денари ќе биде ист независно дали се пласирани како крадити во стопанството или се купени државни записи. Во првиот случај стопанствениците ќе ги пуштат во промет, во другиот административните лебари ќе ги потрошат.
Како главна мерка на депрецијацијата на валутата е инфлацијата.:) Едно е наеднаш да го девалвираш преќутно за 25 % друго е тоа постепено да се направи, во изминативе години денарот реално депрецирал за 10 % . Како може оптекот да биде ист, записите се инструмент за да се намали оптекот во случај на инфлаторни текови или зголеми оптекот во случај на рецесија?:) И добро е стопанствениците да ги пуштат во промет, барем оние кои се злагаат за девалвација и се жалат каматите дека им се високи, а уствари не спроведуваат стратегии за намалување на трошкови туку ете така полесно им е да си побараат девалвација за да на некое директорче му падне секирата у медот, не е битно што народот ќе се доведе до просјачки стап. А за подобрување на бизнис климата, економската слика во земјата и намалување на невработеноста треба да се заангажира владата не да ми се занимава со курсот на денарот пошто не може плата да им исплати на административците.:)
 

Zebulon

Шабан страјкс агејн
Член од
20 јули 2012
Мислења
143
Поени од реакции
156
Како главна мерка на депрецијацијата на валутата е инфлацијата.:) Едно е наеднаш да го девалвираш преќутно за 25 % друго е тоа постепено да се направи, во изминативе години денарот реално депрецирал за 10 % . Како може оптекот да биде ист, записите се инструмент за да се намали оптекот во случај на инфлаторни текови или зголеми оптекот во случај на рецесија?:) И добро е стопанствениците да ги пуштат во промет, барем оние кои се злагаат за девалвација и се жалат каматите дека им се високи, а уствари не спроведуваат стратегии за намалување на трошкови туку ете така полесно им е да си побараат девалвација за да на некое директорче му падне секирата у медот, не е битно што народот ќе се доведе до просјачки стап. А за подобрување на бизнис климата, економската слика во земјата и намалување на невработеноста треба да се заангажира владата не да ми се занимава со курсот на денарот пошто не може плата да им исплати на административците.:)
И ја истото го викам, владата да издаде указ и сите да ги запосли, одма! И денарот да го направи едно евро, да бидеме богати.
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Ако за инфраструктурен проект ги сметаш Скопје 2014 и спортски сали, тогаш јас не гледам потреба да дебатирам :)
Го гледаш тоа што сакаш да го видиш. Ако за тебе не е инфраструктура нешто во иднина што нема да плаќаш кирија, и ќе заштедиш ни јас нема потреба да дебатирам со тебе. Од цел текст се фативте за Скопје 2014 салите, и локалните патчиња. а не се фативте за поентата важно први солачи на памет на форумот:facepalm: Што не се фаативте за Хидросистемот свети петка, за автопатот што ќе се прави со кредит од ЕИБ,или за пругата или за гасификацијата итн. Ама тоа е, важно по се да се плука ништо не чини овие години пред 8-10 години мед и млеко течеше, се градеа пруги автопати, згради , сали,стадиони, во технолошките индустриски зони фабрики се отвараа, рамни даноци се даваа, се даваа ефтини кредити за инвестиции за компании со 5,5% стапка, и се беше топ овие 6 години кажете експерти ништо не се изгради. Кажете што беше убаво порано цел буџет се трошеше а ни една улица не се правеше милина. кој циници ги има на форумот тоа е чудо
--- надополнето: 27 август 2012 во 10:42 ---
...................
Лаву Македонски, ете ти 20 точки да ги вметнеш во текстот. Од толку што се засили по асфалтираните локални патчиња не можеш ни точка да ставиш. Што ти е прогрес!
Шабану мој и јас да пишував пост со 4 реда како и ти и јас ќе ставав точки.
--- надополнето: 27 август 2012 во 10:45 ---
Мислев да му реплицирам на Лиончето, али после се што истреска во последниот пост не е вредно... Да имаш знаење и да го користиш погрешно е полошо од воопшто да немаш знаење...
:place:
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
А ова ти од искуство го збориш? Сопственик си на компанија или менаџер на повисока функција па ова го тврдиш? Факт е дека контролите се зголемени со цел да најдат каде има неправилности и да казнат и да соберат пари факт е, но не познавам ни една компанија што работи чисто и без неправилности во работењето и да е казнета, само објасни ми како пример некој извозни компании како се они фаворизирани само тоа те молам објасни ми го да те разберам, што од влада им се јавуваат пример во Германија и му вика на германецот друже увези ја нашава роба или ке си имаш со нас работа, што грујо и компании им се закануваат на германците па овие од страв увезуваат роба од Македонија (*Македонија има најголема трговска размена со Германија при тоа има суфицит во трговската размена со Германија),тие компании што знаат да работат си рабоат добро без разлика дали Сдсм или Вмро на власт, они си гледаат во својот бизнис и за друго не се замараат,инаку е Мит е ако не си поврзан дека не можеш да успееш, има илјадници успешни компании најдобар дел се мали и средни компаании од нив сакате да кажете дека се поврзани со власта и затоа работат добро? или работат добро зошто луѓето од тие компании инвестираат во знаење , во опрема во маркетинг во диференцирање на своите производи.итн итн итн........ Факт е дека има некој компании кој идат на тендери за јавни набавки но тоа се неколку компании(со сомнителни врски со било која власт да е) така да генерализирање на илјадници македонски компании заради некој тендер компании што можеш на помалку од две раце да ги изброиш е плукање врз тие компании кој го полнат буџетот со придонеси даноци на добивки , персонални даноци и сл, и од кој од тие пари ти имаш полиција , брза помош, образование , пензии, болници итн. Така да освен да солите памет по форуми напревете нешто практично па после дојдете да зборите.
Колку што ти познаваш илјадници мали и средни компании кои работат добро, толку и јас познавам илјадници компании на кои инспекциите им тресат енормни казни за банални работи.
http://www.vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&eventId=50863&ContentContainer3$ctl00$Comments1_page=1
Лично мене тоа ме демотивира да отворам компанија и да се впуштам во авантура каде што друг ќе ми ја крои судбината, барем не овде во Македонија.
Да не спомнувам ако имаш некој конкурент во бизнисот од ергелата на власт што ќе те снајди за брзо.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=939BA079F59AB541A8C5BE1A1E1751A3
http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=C094859A5B23924784CAB7C636FE8DA3
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Колку што ти познаваш илјадници мали и средни компании кои работат добро, толку и јас познавам илјадници компании на кои инспекциите им тресат енормни казни за банални работи.
http://www.vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&eventId=50863&ContentContainer3$ctl00$Comments1_page=1
Лично мене тоа ме демотивира да отворам компанија и да се впуштам во авантура каде што друг ќе ми ја крои судбината, барем не овде во Македонија.
Да не спомнувам ако имаш некој конкурент во бизнисот од ергелата на власт што ќе те снајди за брзо.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=939BA079F59AB541A8C5BE1A1E1751A3
http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=C094859A5B23924784CAB7C636FE8DA3
А според тебе некоја компанија што должи 20 милиони евра данок а не го плаќа не треба да иде во стечај? Глупи се другите компании што плаќаат данок , овие најпаметни се па не плаќааат? Кутиот штерјо му ја одзеле лиценцата затоа што не работел законски и после една година му ја вратиле,колку се лоши кај најдоа на штерјо , тој се сам создаде он не беше како другите без пари фирми да купува кај него го најдоа кутрото тоа,ако си доблесен најди од а1 когаод а1 новинарот го брка штерјо да даде изјава за неговите пари нешто а овој му вика ич кур да не те боли, ама не сега штерјо е чист.
А за инспекторите , сегде во свет има исклучоци што не работат како што треба, но заради неколку инспектори неможеш сите инспектори да ги генерализираш.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Го гледаш тоа што сакаш да го видиш. Ако за тебе не е инфраструктура нешто во иднина што нема да плаќаш кирија, и ќе заштедиш ни јас нема потреба да дебатирам со тебе. Од цел текст се фативте за Скопје 2014 салите, и локалните патчиња. а не се фативте за поентата важно први солачи на памет на форумот:facepalm: Што не се фаативте за Хидросистемот свети петка, за автопатот што ќе се прави со кредит од ЕИБ,или за пругата или за гасификацијата итн. Ама тоа е, важно по се да се плука ништо не чини овие години пред 8-10 години мед и млеко течеше, се градеа пруги автопати, згради , сали,стадиони, во технолошките индустриски зони фабрики се отвараа, рамни даноци се даваа, се даваа ефтини кредити за инвестиции за компании со 5,5% стапка, и се беше топ овие 6 години кажете експерти ништо не се изгради. Кажете што беше убаво порано цел буџет се трошеше а ни една улица не се правеше милина. кој циници ги има на форумот тоа е чудо
--- надополнето: 27 август 2012 во 10:42 ---

Шабану мој и јас да пишував пост со 4 реда како и ти и јас ќе ставав точки.
--- надополнето: 27 август 2012 во 10:45 ---

:place:
Сто пати да ти повторам пак и пак истото ќе го пишуваш. Прашувам за продуктивни проекти кои досега се изградени! Не што ќе се градат во иднина и дали ќе се изградат. Ти разбираш Македонски или не разбираш.
И не ја врти на политика кога немаш поим ни инфраструктурен проект што е. Значи не ме боли тит што било во 95та, краделе, граделе или камења паѓале, те прашувам каде има сега продуктивен проект на кој го темелиш надворешното задолжување за да паднат каматите.
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Сто пати да ти повторам пак и пак истото ќе го пишуваш. Прашувам за продуктивни проекти кои досега се изградени! Не што ќе се градат во иднина и дали ќе се изградат. Ти разбираш Македонски или не разбираш.
И не ја врти на политика кога немаш поим ни инфраструктурен проект што е. Значи не ме боли тит што било во 95та, краделе, граделе или камења паѓале, те прашувам каде има сега продуктивен проект на кој го темелиш надворешното задолжување за да паднат каматите.
Да знаеше што е инфраструктурен проект и колку време на реализација треба немаше да поставуваш вавкви глупи прашања.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
А според тебе некоја компанија што должи 20 милиони евра данок а не го плаќа не треба да иде во стечај? Глупи се другите компании што плаќаат данок , овие најпаметни се па не плаќааат? Кутиот штерјо му ја одзеле лиценцата затоа што не работел законски и после една година му ја вратиле,колку се лоши кај најдоа на штерјо , тој се сам создаде он не беше како другите без пари фирми да купува кај него го најдоа кутрото тоа,ако си доблесен најди од а1 когаод а1 новинарот го брка штерјо да даде изјава за неговите пари нешто а овој му вика ич кур да не те боли, ама не сега штерјо е чист.
А за инспекторите , сегде во свет има исклучоци што не работат како што треба, но заради неколку инспектори неможеш сите инспектори да ги генерализираш.
Штерјо направи богатство од тоа што финансираше политички кампањи на победничките партии, далеку од тоа дека е цвеќе за мирисање.
Ама да ја затвориш онолкава компанија на една година за неплатени 10.000 евра данок без претходно да ги известиш, сигурно не е тоа што УЈП решила да работи ревносно оддеднаш.
Дури и врапчињата знаат дека Шпедиција Дени ги презеде приматот во тоа време во еден од најдоходовните бизниси кај нас.
Ако ти е некаква сатисфакција ниту претходната гарнитура на власт не беше нешто посебно подобра од оваа, не знам како поинаку да го сведам моето истражување на пазарот дали да отворам бизнис, ако не генерализирам.
Сигурно нема да земам секој инспектор од УЈП еден по еден да го анализирам и на основа на тоа да видам дали има шанси да ме трефне казна од 3000 евра за 50 ден. повеќе во каса или не.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.291
Поени од реакции
15.508
Да знаеше што е инфраструктурен проект и колку време на реализација треба немаше да поставуваш вавкви глупи прашања.
Кој (голем) инфаструктурен проект е започнат и завршен или само започнат до денеска(27.08.2012, 11:10) во последниве 6 години? (ќе, во план, мислиме, би требало не се важи)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Да знаеше што е инфраструктурен проект и колку време на реализација треба немаше да поставуваш вавкви глупи прашања.
Во недостиг на аргументи и факти користиш исти фрази. Досаден си.
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Кој (голем) инфаструктурен проект е започнат и завршен или само започнат до денеска(27.08.2012, 11:10) во последниве 6 години? (ќе, во план, мислиме, би требало не се важи)
Од кај те роди мајка волку паметен......:) Ти изгледа не си положувал прво испити еден по друг додека не ги положиш сите за 4 години изгледа тебе штом си се запишал веднаш ти дале диплома:)
--- надополнето: 27 август 2012 во 11:22 ---
Во недостиг на аргументи и факти користиш исти фрази. Досаден си.
Кога не ти одговара мојот одговор досаден сум да ти одговараше ќе бев интересен.:D
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Од кај те роди мајка волку паметен......:) Ти изгледа не си положувал прво испити еден по друг додека не ги положиш сите за 4 години изгледа тебе штом си се запишал веднаш ти дале диплома:)
--- надополнето: 27 август 2012 во 11:22 ---

Кога не ти одговара мојот одговор досаден сум да ти одговараше ќе бев интересен.:D
Гледам и како одговараш и на другите најпаметен на мајка.
Те молам или дискутирај или занимавај се горе во политика по темите, не досаѓај за џабе.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.706
Поени од реакции
12.126
Од кај те роди мајка волку паметен......:) Ти изгледа не си положувал прво испити еден по друг додека не ги положиш сите за 4 години изгледа тебе штом си се запишал веднаш ти дале диплома:)
Баш ме интересира да прочитам твој одговор на тоа прашање погоре.
Не ги заборавај и АМБО (кој се потпишал последно во 2007, а 2011 требало да профункционира), ГАМА и гасификацијата која ќе ги намалеше ударите врз економијата и граѓаните, железницата исток-запад ..., улици, патишта...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom