Македонија - внатрешни случувања (генерална дискусија)

  • Креатор на темата Shellshock nam67
  • Време на започнување
Статус
Затворена за нови мислења.

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.144
Поени од реакции
18.168
Неможам да му го најдам постот каде го има напишано ова:
Во Косово сите манастири се реновирани, и тоа од буџетот на Р Косово..
Сосема неточно. Парите што беа за ОБНОВА (има разлика од реновирање огромна) на манастирите и другите верски објекти се Европски. Така барем беше до пред неколку години до кога и се обновија најголем број од разрушените објекти
Тие се споменици на културата во Европа, доколку Европа не би покажала интерес за нив, би излегло дека го поддржува рушењето на историски споменици.
Процедурално ...

Еве да ви помогнам :) Премногу ми беше неверојатно и прочепкав малку.Да ги видиме сега лажговците...
http://www.blic.rs/Kultura/Vesti/180924/Za-sest-godina-obnovljena-22-manastira-na-Kosovu-i-Metohiji
http://www.kultura.gov.rs/node/5157
Косово ги обнови српските манастири таму колку Општина Тетово шо го обнови манастирот во Лешок.
 

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.526
Поени од реакции
1.967
на кое место Словените го поминале Дунав?
Не е битно на кое место Словените го поминале Дунав. Битно е дека исти артефакти се најдени тука и во денешна Украина, Полска, Русија и тн. кои датираат од 5 век cca, а кои претходно ги немало на територијата на денешен Балкан и сегде каде што се населиле Словените.

Интересно е што не те интересира на кое место го поминале Дунав: Готите, Аварите, Черкезите, Бугарите, Куманите и др.

Се извинувам за off-topic, ова е мој последен off-topic коментар!
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
жкако заклучи дека албанија нема добра географска положба?, крај брежјето на Албанија не е само драч, има и други градови.....ж
Во албанија 90% се албанци така да, за 10% население и многу права имаат.....
Во мојата населба се гради џамија, со парите на народот и локалните бизнисмени...
каква саудиска арабија, ккаде си видел дека саудиска арбаија гради џамија.....?/????
Во косово се убиени преку 10000 луѓе кои никогаш нема да се вратат...јас не ги оправдувам но постоеше огромен револт, тогашните албанци не беа против религијата, но сакаа што повеѓе болка да му нанесат на србите...
Каде си видел дека има обиди во косово за воведување шериатск валст? не трескај глупости, голем број на косовски парламентарци се јаво познати атеисти.....

Другар така верува цел е... свет, не сум само јас.,....
И кој рекол северна Европа, се знае дека тоа место е накај исток малку....и не мореле низ балканот да поминуваат.......имало и преку копно источно црно море...
И не барај археолошки локалитети затоа што не биле утврдени, живееле номадски во колиби....
кој рече дека населението на балканот не се мешале, пред исламот, овде разликата на народите била многу мала, и на одредени племиња точно не се знае што се, поради помешаноста....
Но албанците успеа барем м алку повеќе од останатите да останат поразлични, како главен фактор го земам јазикот....и по ДНА се поразлични од другите народи...
по доаѓањето на исламот и со прифаќањето од албанците почна да се зголеми таа разлика, а албанците немуслимани се асимилираа од Грците, македонците, србите, црногорците....
--- надополнето: 21 август 2012 во 12:14 ---



Прашај било кој архитект на улица што ќе го видиш и ќе ти каже дека ова е трокорабна базилика....
не дека мене ми пречи, ама пректантот нема благо везе....ова личи повеќе на црква.....прашај кого сакаш...............
Има бе братче планини, планини и само планини! 90%, и Албанија е единствена земја која излегува на море а нема поволна географска положба. Во Чаир и Стара Чаршија има органзизации кој добиваат пари од Саудиска Арабија само за да градат џамии.. Па што мајка бараат Албанци на Косово и Метохија, да учеше историја ќе знаеше дека почетоците на Српската држава се токму таму, на Косово и Метохија. А зошто да им донесете болка на Србите? Не ли вие срам што ве примаа на Косово и Метохија кога бегавте од Еввер Хоџа, свој имоти, куќи, добиток ви даваа за да работите. Дојдовте од Албанија како бедници.. Ај не зезај, последниот што кажа така беше претепан и протеран...
Кога веќе идеш Историја, за Илирите не се знае ништо. Нема ни многу пишани податоци, а и тие што го има се од митовови. Нема јазик, нема култура, нема ништо.. Само вие верувате уште во тоа. Албанците и се поразлични од сите затоа што сте дојдени од Кавказ бе братче.. Како да бидете исти со некој друг народ на Балканов?
Што се поразлични?Иначе како што кажа, тоа што ви е и поразличен јазикот е јасен доказ дека не сте од тука! :)


Што има врска џамијата каква е нели исламот не познаваше националност, архитектура она, ова сите што сте муслимани сте биле исти ? :D
Абе ти си за една чивија по глава.. Тие џамии што се градат во поново време посебно во Западна Македонија, заличуваат на Саудиски затоа што они даваат пари, зошто да бидат поразлични? Тоа е уште еден доказ.. И еден од Албанија дури и ги нарече:" Ирански ракети".
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.356
Поени од реакции
4.800
Има бе братче планини, планини и само планини! 90%, и Албанија еединствена земја која излегува на море а нема поволна географска положба. Во Чаир и Стара Чаршија има органзизации кој добиваат пари од Саудиска Арабија само за да градат џамии.. Па што мајка бараат Албанци на Косово и Метохија, да учеше историја ќе знаеше дека почетоците на Српската држава се токму таму, на Косово и Метохија. А зошто да им донесете болка на Србите? Не ли вие срам што ве примаа на Косово и Метохија кога бегавте од Еввер Хоџа, свој имоти, куќи, добиток ви даваа за да работите. Дојдовте од Албанија како бедници.. Ај не зезај, последниот што кажа така беше претепан и протеран...
Кога веќе идеш Историја, за Илирите не се знае ништо. Нема ни многу пишани податоци, а и тие што го има се од митовови. Нема јазик, нема култура, нема ништо.. Само вие верувате уште во тоа. Албанците и се поразлични од сите затоа што сте дојдени од Кавказ бе братче.. Како да идете исти со некој друг народ на Балканов?
Што се поразлични?Иначе како што кажа, тоа што ви е и поразличен јазикот е јасен доказ дека не сте од тука! :)


Што има врска џамијата каква е нели исламот не познаваше националност, архитектура она, ова сите што сте муслимани сте биле исти ? :D
Абе ти си за една чивија по глава.. Тие џамии што се градат во поново време посебно во Западна Македонија, заличуваат на Саудиски затоа што они даваат пари, зошто да бидат поразлични? Тоа е уште еден доказ.. И еден од Албанија дури и ги нарече:" Ирански ракети".

добро се предавам, нема добра гео.позиција.........планини има ама ими и крајбрежје не знам колку километри....
Кои се тие организации во Чаир и стара чашија, знам дека има некои продавници кои продаваат религиски книги............тоа што има плакати каде пишува на арбаски, ништо не значи....
Ако има такви организации јас првиот ќе бидам кој ќе им се спротистави и ќе ги избрка од тука...
Другар, џамијата во прилеп се палеше од револтиреани млади момчиња за десетици убиени ВОЈНИЦИ (не дека се малку)
А за во косово, црквата беше запалена од терористи, вехабисти, екстремисти итн...а таму се убиени повеќе од 10000 Ц И В И Л И ..........
Ако условно кажано се потврдува дека албнаците се илири, дали ќе ме прашуваш што бараат албанците во Косово или воопшто во Балканот ????????????
Ако за илирите не се знае ништо, тогаш кажи ми каков јазик зборувале македонците???????
Не веруваме само ние, туку многу познати историчари.......неалбански историчари...
Теорија дека албанците потекнуваат од кавказ одамна е побиена, деца сте или што е проблемот, или јас сум крив што реплицирам во врска со ова...
Исламот не познаваше националност или архитектура, но мене ми пречи како нормален човек, а и глупо е, џамијата да биде исто како црква градена затоа што јас христијанин ја градам со мои пари,
Ама супер, се што се случува низ скопје со новите згради, ова е идеално подобро....
Кажи искрено, дали на прв поглед помисли дека е црква????????
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
добро се предавам, нема добра гео.позиција.........планини има ама ими и крајбрежје не знам колку километри....
Кои се тие организации во Чаир и стара чашија, знам дека има некои продавници кои продаваат религиски книги............тоа што има плакати каде пишува на арбаски, ништо не значи....
Ако има такви организации јас првиот ќе бидам кој ќе им се спротистави и ќе ги избрка од тука...
Другар, џамијата во прилеп се палеше од револтиреани млади момчиња за десетици убиени ВОЈНИЦИ (не дека се малку)
А за во косово, црквата беше запалена од терористи, вехабисти, екстремисти итн...а таму се убиени повеќе од 10000 Ц И В И Л И ..........
Ако условно кажано се потврдува дека албнаците се илири, дали ќе ме прашуваш што бараат албанците во Косово или воопшто во Балканот ????????????
Ако за илирите не се знае ништо, тогаш кажи ми каков јазик зборувале македонците???????
Не веруваме само ние, туку многу познати историчари.......неалбански историчари...
Теорија дека албанците потекнуваат од кавказ одамна е побиена, деца сте или што е проблемот, или јас сум крив што реплицирам во врска со ова...
Исламот не познаваше националност или архитектура, но мене ми пречи како нормален човек, а и глупо е, џамијата да биде исто како црква градена затоа што јас христијанин ја градам со мои пари,
Ама супер, се што се случува низ скопје со новите згради, ова е идеално подобро....
Кажи искрено, дали на прв поглед помисли дека е црква????????
Ах колку ми е криво што ја загубив од Бит Пазар каде што имаше повеќе слики како се продаваат филмови со терористичка содржина и со молитви за Осама Бин Ладен. Иначе такви организации врие! Иначе ги знам и тие религиските барав џебен К'уран подарок за другарче.
Во меѓувреме градоначалникот на Чаир, Меџити испратил инспектори на терен, дали ќе ја стопира градбата на џамијата не соопштува. Извори од ИВЗ велат дека верскиот објект го возобновуваат со пари од Саудиска Арабија и дека самоволниот потег е насочен контра политиките на власта која го игнорира барањето на ИВЗ за возобновување на Бурмали џамијата на скопскиот плоштад.
Значи некој сака да ја смени ИВЗ и обид за превласт имаше пред неколку години, сега тие структури и веќе навлегле длабоко.. Сигурно дека ќе ги избркаш, само да не те отселат тебе и цела твоја фамилија да ве исчистат до корен. Во Косово и Метохија црквата беше палена од народот исто како и во Прилеп, како одреден револт.
Штета што заради глупостите на Албанците во Македонија си настрадаа и другите, се создаде негатива слика за Исламот. Албанците се криви за тоа.
Гледаш дека одма имаш против Христијанстово? Зошто била како црква..:facepalm: Вас ви треба за да се клањате, за изразување врски чувствува или што?! Не можам да те разберам..
 
Член од
20 декември 2008
Мислења
593
Поени од реакции
1.192
Со умисла е проектирана како црква. Минарето дај Боже ќе трае некоја година, после нема да го има.
 
Член од
5 септември 2011
Мислења
52
Поени од реакции
30
Пикасо, ти никогаш не си бил рандом лик на форумов. Се` едно колку никови се, твоите ставови си остануваат исти и познати на сите.

Туку друго ми беше муабетот, во Албанија велиш дека 10% се малцинско население, па, јас би те прашала според кој попис ја приложуваш оваа информација?
Дунде, на погрешна врата тропаш. А тоа е последица на многу раце (чинители) кои непосредно ја допираа твојата "гордост". Ќе ме најдеш на друго место, ако ме бараш. ;)
--- надополнето: 22 август 2012 во 01:18 ---
Ма не е проблемот со процентите според мене,тие се тука некаде +/- 2% од минатиот попис,туку бројот на жители...... Само бог знае колку сме останати што живееме преку цела година.Албанците и онака се исселуваа многу,сега уште повеќе,али и македонците почнаа да бегаат кој стигне на запад.Може им фуфкало на овие од власта дека не нема ни 2 милиони жители во земјава.......
Живеејќи во нивниот свет не се свесни дека живо пиле не остана овде и дека секој фати магла.
Видиш паметно човече, изненадувачки за овакво место. Додека национал-фашистите со шила си ги вадат цревата и се черечат во првото лице на општествениот спектакл, некои други пребројуваат, ништо друго освен пари. Глупавиот народ никако да разбере дека уште поглупавиот попис ќе ја испрскаше на мегдан целата очебијна вистина за тоа зошто некои роварат толку години и како. Имено, фалсификуваат избори, те едни, те други. Демек, ги заболе за таканарачените национални каузи.
 
Член од
15 јули 2012
Мислења
131
Поени од реакции
27
Сакам да прашам за ова што беше предупредување од страна на владата за децата да внимаваа што прават на интернет и тоа што беше објавено дека листа од нз колку IP адреси беа забележани... не се секавам баш најдобро на конкретното ае поцетете ме и објаснете што всушност не смееме да правиме на интернет?
 
H

HITCH

Гостин
Дунде, на погрешна врата тропаш. А тоа е последица на многу раце (чинители) кои непосредно ја допираа твојата "гордост". Ќе ме најдеш на друго место, ако ме бараш. ;)

Бубачките у глава проработија?!:pos:

Плачковци сте! Се преценивте, помисливте дека можете да направите нешто повеќе, ама кога ве запердашија, ги натнавте фустаните и почнавте да плачете за да ве извадат од Арачиново. Сега барате пари, оти трчавте испаничено во фустаните `ко лилјаци. Време е да престанете да шетате наоколу во штиклите од вашите мајки, не за друго треба барем малку од животот да проживеете како мажи.
Во Арачиново плачевте, во Радуша плачевте, во Бродец плачевте, па ни штотуку родено бебе не плаче колку вас.

Оние неписмените што ги вработија рамковно да седат дома и да земаат плата нека ги делат парите со „борците.“
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
Не е битно на кое место Словените го поминале Дунав. Битно е дека исти артефакти се најдени тука и во денешна Украина, Полска, Русија и тн. кои датираат од 5 век cca, а кои претходно ги немало на територијата на денешен Балкан и сегде каде што се населиле Словените.

Интересно е што не те интересира на кое место го поминале Дунав: Готите, Аварите, Черкезите, Бугарите, Куманите и др.

Се извинувам за off-topic, ова е мој последен off-topic коментар!
Што народ живеел на просторот на денешна Хрватска, Србија, Босна, Македонија, Бугарија, Грција, Црна Гора ...?
Битно знаеш дека словените дошле со стадо офци,волови и што уште не под едната мишка, у друга рака жена, деца, старци.... Во појас бутнале нешто што им останало од покуќнина, цефчето у уста и ајде преку Дунав.
И што е најважно ова се се случувало дури византијците (bad ass motherfuckers у тоа време и на тие простори) јаделе пуканки уз грозје за време на оргијашење.

Попрво ќе поверувам у некоја тапа топ шоп реклама и вендоксин капи него ли ова.
 

M.O.P.

Niggaz were born to kill
Член од
27 јануари 2012
Мислења
1.435
Поени од реакции
1.302
Албанците од јужна Србија бараат обединување со Косово
Претставниците на Албанците од јужниот дел на Србија, која ја нарекуваат Прешевска Долина, бараат на одбележувањето на 100-годишнината од прогласувањето на независноста на албанската држава конечно да биде решено нивното прашање и трите албански општини останати во Србија да се присоединат кон Косово.
Оваа нивна цел, како што пишува „Коха диторе“, сакаат да ја реализираат станувајќи дел од косовската делегација на идните разговори меѓу Косово и Србија, кои се планира да почнат на есен. Градоначалникот на Бујановац, Јонуз Муслиу оценува дека учеството на претставниците од оваа област ќе ѝ биде на помош на косовската делегација.
- Претставниците на народот од овој дел треба да бидат дел од разговорите и ние бараме да бидеме дел од косовската делегација. И разбирливо, ние ќе бидеме силна страна во решавањето на политичкиот проблем во Прешево, Медвеѓе и Бујановац - изјави Муслиу за „Коха диторе“.
Според него, годинава, кога се одбележува 100 годишнината од прогласувањето на независноста на Албанија, прашањето на Албанците од Прешевската Долина треба да се реши и трите албански општини треба да се обединат со Косово. Барањето на Муслиу да бидат дел од косовската делегација на разговорите Приштина-Белград, ја подржал и претседателот на здружението „Ватра“, Сејдула Кадриу.


Почнаа со плановите
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
Албанците од јужна Србија бараат обединување со Косово
Претставниците на Албанците од јужниот дел на Србија, која ја нарекуваат Прешевска Долина, бараат на одбележувањето на 100-годишнината од прогласувањето на независноста на албанската држава конечно да биде решено нивното прашање и трите албански општини останати во Србија да се присоединат кон Косово.
Оваа нивна цел, како што пишува „Коха диторе“, сакаат да ја реализираат станувајќи дел од косовската делегација на идните разговори меѓу Косово и Србија, кои се планира да почнат на есен. Градоначалникот на Бујановац, Јонуз Муслиу оценува дека учеството на претставниците од оваа област ќе ѝ биде на помош на косовската делегација.
- Претставниците на народот од овој дел треба да бидат дел од разговорите и ние бараме да бидеме дел од косовската делегација. И разбирливо, ние ќе бидеме силна страна во решавањето на политичкиот проблем во Прешево, Медвеѓе и Бујановац - изјави Муслиу за „Коха диторе“.
Според него, годинава, кога се одбележува 100 годишнината од прогласувањето на независноста на Албанија, прашањето на Албанците од Прешевската Долина треба да се реши и трите албански општини треба да се обединат со Косово. Барањето на Муслиу да бидат дел од косовската делегација на разговорите Приштина-Белград, ја подржал и претседателот на здружението „Ватра“, Сејдула Кадриу.


Почнаа со плановите

Почнати се они уште пред 50+години
 

M.O.P.

Niggaz were born to kill
Член од
27 јануари 2012
Мислења
1.435
Поени од реакции
1.302
Почнати се они уште пред 50+години
Незнам како така си бараат спојување ај МАкедонците иселеници во Австралија да искочат и да бараат соединување со Македонија :facepalm:
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.034
Поени од реакции
14.975
Не е битно на кое место Словените го поминале Дунав. Битно е дека исти артефакти се најдени тука и во денешна Украина, Полска, Русија и тн. кои датираат од 5 век cca, а кои претходно ги немало на територијата на денешен Балкан и сегде каде што се населиле Словените.

Интересно е што не те интересира на кое место го поминале Дунав: Готите, Аварите, Черкезите, Бугарите, Куманите и др.

Се извинувам за off-topic, ова е мој последен off-topic коментар!
Сигурно нема да ме интересира за црвените Кмери, мене ме интересира за Словените.
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Бесими бил погрешно разбран: не се извинил за Слупчане, туку жалел

22 авг 2012 14:14

Министерот за одбрана д-р Фатмир Бесими не се извини за полагањето цвеќе во Слупчане,туку искажа жалење ако некој е навреден, но потенцира дека и сега и во иднина ќе го направи истото бидејќи е убеден дека тоа е во функција на заедничкото помирување, се вели во реакцијата од Министерството за одбрана.

„Министерот за одбрана на Република Македонија искажа жалење доколку некој бил навреден со неговиот потег, но на прес конференцијата и сега нагласува дека и во иднина е подготвен да го направи истото секогаш кога е во функција на помирувањето меѓу сите граѓани на Република Македонија и за нивната просперитетна иднина и за тоа нема намера да се извинува“, се вели во соопштението од МО.
Неговата изјава, како што вели МО, е целосно извадена од контекст од одредени медиуми.
„Министерството за одбрана повикува понатамошниот процес на работење на Министерството за одбрана да не се оптоварува со груби дезинформации и шпекулации со оглед на тоа што за настанот во Слупчане е познат ставот на Министерството за одбрана и истиот не е променет. Пред Министерството за одбрана се наоѓаат сериозни задачи за продолжување на реформскиот процес и евроатланските интеграции“, соопшти МО.
http://www.mkd.mk/53236/makedonija/besimi-bil-pogresno-razbran-ne-se-izvinil-za-slupcane/
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom