Зошто девојките секогаш вeлат дека се неискусни?

Lev testis

Антички македонец
Член од
17 август 2009
Мислења
114
Поени од реакции
9
Зошто девојките секогаш вeлат дека се неискусни?
Зошто се ненормални суштества кои неможе да ги разбере никој. Ако во првиот секс глуми дека е неискусна, она неможе да научи многу за 3-5 пати. Значи лажела, а довербата е темел на една врска. Па после некој друг ви е крив зошто ве откачуваат. Преиспитајте се двапати пред да легнете со некој и да зборите дека ви е прв, или минималец.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Ne bi se slozil so tebe Viktorce, ama, sekoj e entitled na svoe mislenje, kolku i da e toa pogresno, kako tvoeto.
Eve, jas nikogas ne sum bil soocen so sosotjbata koja ja opisuvas. No, ne vleam deka ja nema, na 17-18 godini mozebi, vo mosne, ama mosne retki situacii.
Za razlika od drugata.

Kolku da kontriras ebate.

Vardar ima dva brega, edniot zapusten, drugiot sreden.

I tuka ima nesto, neli??
Приморани намерно беше ставено со наводници.

Реално, женските испаѓаат кукавици и уше поише се деградираат со тоа што уопште помислуваат дека треба да лажат. На долги стази пак, со таквото лажење, прават машките да продолжат со ставот, си имала двајца курва си, пошо им ја подгреваат илузијата.

Значи, нормално, како и во се, имаш одговорност и кај двете страни. Но, у равенката треба да се стави и временскиот интервал на машка надмоќ.

А, јас само илустрирав како иде резонот/мотивите, и како тоа не е некоја природна, еволутивна предиспозиција кај женското, туку нешто што се научила да го прави, како чин на манипулација.
Најверојатно јас лошо се изразив што лошо ме сфативте, но, ајде да ја доиграм улогата на “контрирам ебате“ :)

Општествените меѓуполови односи на взаемно заведување и навлажнување се поставени на неколку основни принципи кои постоеле од секогаш а само помагалата се менуваат. Слично и квалитетите во врската мажите и жените ги знаат и применуваат а само на форум тврдат поинаку. На кратко...
- Момците од девојките бараат тие да бидат неискусни, односно потчинети (што е основен принцип во природата).
- Девојките од момците бараат да знаат што прават, да се истренирани, то ест искусни, односно доминантни (што си оди само по себе со првото)

Вистината е дека колку и ние да се залажуваме дека општеството ни е примарно, природата тлее во нас без да знаеме, барем кога се работи за нагонот за партнер.

п.с. Страна офтопик имате... :baeh:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Зошто девојките секогаш вeлат дека се неискусни?
Зошто се ненормални суштества кои неможе да ги разбере никој. Ако во првиот секс глуми дека е неискусна, она неможе да научи многу за 3-5 пати. Значи лажела, а довербата е темел на една врска. Па после некој друг ви е крив зошто ве откачуваат. Преиспитајте се двапати пред да легнете со некој и да зборите дека ви е прв, или минималец.
А ако каже дека и е втор?:pipi:



Триесет и седум годишен маж од велешкото село Извор, заработи осум дневен притвор за семејно насилство. Веќе година ипол ја малтретирал сопругата од причина, која е повеќе од бизарна.
Насилникот ја нашол жената преку стројник, се оженил со неа, но подоцна дознал дека таа не била девица. Сопругот не можел да се помири со ова, па така почнал пеколот за десет години помладата сопруга, по потекло од Албанија. Тој често ја тепал, но таа молчела, се до пред четири дена, кога со тешки повреди на главата, жената завршила во болница. Не можејќи да го издржи изживувањето, таа го пријавила во полиција.
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=113188

После првиот сите се втори,нема тука лажење:)
 
M

marsovka

Гостин
Зошто девојките секогаш вeлат дека се неискусни?
Зошто се ненормални суштества кои неможе да ги разбере никој. Ако во првиот секс глуми дека е неискусна, она неможе да научи многу за 3-5 пати. Значи лажела, а довербата е темел на една врска. Па после некој друг ви е крив зошто ве откачуваат. Преиспитајте се двапати пред да легнете со некој и да зборите дека ви е прв, или минималец.
-прво бројот на партнерите не е пресуден дали таа особа знае или незнае да се ебе то ест незјините вештини у снаоѓање во кревет
да ти нацртам или за да ти бидам појасна ако ти си и втор не значи дека со тој пред тебе научила само две пози на грб и кучешка и дека неам поим како да се ебе ,може тој пред тебе ја истренирал како што треба (и имале долга врска со многу секс)
а може таа пред тебе да имала 20 и да знае само да лежи ко мртов коњ на кревет пошто тие дваесет ја имале само за една ноќ колку да и го стават и научила само функцијата:легни ---->рашири нозе ---->он нека скока врз тебе а ти гледај број дупки у таван и готоо си завршила работа честито сте имале секс
зборам од лично искуство(не не сум имала 20):pipi:
он топик
си кажувам колку се тачка имало тортура ради тоа ама јеби га, имало кои едноставно сваќале и прифаќале .Не ми треба затуцан селјак кој ќе ми дрви дека сум имала онолку,толку и волку само затоа што неговата Мама била невина се до брачна ноќ :pipi:
 

Lev testis

Антички македонец
Член од
17 август 2009
Мислења
114
Поени од реакции
9
марсовка, зар не прочита дека напишав 3-5 пати? Неможеш да се научиш од 3 пати па и да имаш IQ 200, и да бидеш ебениот алберт ајнштајн.
Јас реков дека ако те прашаат веќе, нема потреба да лажете. Читај малку марсовка а не да збориш одма контра. Ако некоја ми каже дека јас сум и прв или имала три пати однос пред тоа, а после за некое чудо станува предатор во кревет, јас ќе знам дека она лаже. И тоа е веќе крај на таа врска. Или да ти нацртам ако ти е полесно.
 
M

marsovka

Гостин
марсовка, зар не прочита дека напишав 3-5 пати? Неможеш да се научиш од 3 пати па и да имаш IQ 200, и да бидеш ебениот алберт ајнштајн.
Јас реков дека ако те прашаат веќе, нема потреба да лажете. Читај малку марсовка а не да збориш одма контра. Ако некоја ми каже дека јас сум и прв или имала три пати однос пред тоа, а после за некое чудо станува предатор во кревет, јас ќе знам дека она лаже. И тоа е веќе крај на таа врска. Или да ти нацртам ако ти е полесно.
oo izvini a minimalec што ти значи втор?или прв ме збуни о0
плус може некои брзо учат јеботе :pipi:
страста чуда праи али ај сите очекуваат невина значи да лежи ко труп у кревет :back:
 

Mangavadu

пролетер
Член од
23 март 2009
Мислења
695
Поени од реакции
42
Без 100 сексања не знаеш ништо, после едно 1000 веќе си про. После тоа само се надградуваш. :) И едукација од „добри порничи“ е пожелна, ја зголемува креативноста.
 

Mangavadu

пролетер
Член од
23 март 2009
Мислења
695
Поени од реакции
42
Треба да се каже дека ова важи за нормални особи коишто сакаат да пробаат скоро се во сексот. Коишто не се ограничуваат на мисионерска поза.

Оние што се постраствени сигурно полесно се опуштаат и можат побрзо да научат. Но останува фактот дека што поголемо искуство толку поголемо знаење.

Битно е според мене партнерита да се опуштат, да ги понесе страста и после се е ок.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Без 100 сексања не знаеш ништо, после едно 1000 веќе си про. После тоа само се надградуваш. :) И едукација од „добри порничи“ е пожелна, ја зголемува креативноста.
:icon_lol:

....

:pos:
Најверојатно јас лошо се изразив што лошо ме сфативте, но, ајде да ја доиграм улогата на “контрирам ебате“ :)

Општествените меѓуполови односи на взаемно заведување и навлажнување се поставени на неколку основни принципи кои постоеле од секогаш а само помагалата се менуваат. Слично и квалитетите во врската мажите и жените ги знаат и применуваат а само на форум тврдат поинаку. На кратко...
- Момците од девојките бараат тие да бидат неискусни, односно потчинети (што е основен принцип во природата).
- Девојките од момците бараат да знаат што прават, да се истренирани, то ест искусни, односно доминантни (што си оди само по себе со првото)

Вистината е дека колку и ние да се залажуваме дека општеството ни е примарно, природата тлее во нас без да знаеме, барем кога се работи за нагонот за партнер.

п.с. Страна офтопик имате... :baeh:
Онда објасни ми ја еволутивната причина поради која е пожелно жената да биде неискусна (потчинетост и неискуство, не гледам како споредуваш, ниту имаат некои еволутвно значење)
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
На ниту едно место не спомнав еволуција ниту нешто кое има еволутивно значење. Напротив, реков дека начинот на кој се однесуваме е исконски и несменет и неменлив. Само помагалата се менуваат.

(како споредувам неискуство и потчинетост? Се зезаш? Оној кој не е искусен, без разлика во секс или во играње џамлии, ако сака да учествува ќе ја прифати играта и правилата на партнерот. Тоа е потчинетост/доминантност)
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
На ниту едно место не спомнав еволуција ниту нешто кое има еволутивно значење. Напротив, реков дека начинот на кој се однесуваме е исконски и несменет и неменлив. Само помагалата се менуваат.
Ако е нешто исконско, нагонско, онда, како и инстинктите, на пример, е врежано со цел на одржување и развој, од еволуциски причини.
И без разлика што директно не го употреби зборот еволуција, на тоа всушност алудираше велејќи дека не е подоцна, општествено, создадена таа потреба, туку е имплементирана у кодот, со раѓање.

Затоа прашувам, кој би бил разлогот за такво нешто, која му е сврхата?(затоа што, скоро за сите такви "исконски/врежани" модели на понашање, може да се најде причина, сврха).
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Уствари, еволуција е менување, јас велам дека таквиот начин на однесување кај луѓето (и мажите и жените) не се сменил од кога е појавен. Машко - женскиот принцип, воинот и земјоделката, копјето и полето. Така се поставени нештата, мажот е доминантниот, грубиот, наметливиот, жената е повлечената, нежната, кротката.

Зошто се така поставени? Веројатно зашто само така би го одржале родот жив. За да има каде да влезе клучот мора да има брава, и сите останати бесмислени и смешни споредби каде нешто ќе влегува во друго нешто. :)
Тука ја гледаш еволуцијата? Не е тоа еволуција, туку едноставно преживување. Еволуција е стомакот на триесетгодишњаците, зашто веќе не им треба копје и два мамута на грб, туку клучеви од кола и цвикери на работа за прецизно пресметување далавери.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Уствари, еволуција е менување, јас велам дека таквиот начин на однесување кај луѓето (и мажите и жените) не се сменил од кога е појавен. Машко - женскиот принцип, воинот и земјоделката, копјето и полето. Така се поставени нештата, мажот е доминантниот, грубиот, наметливиот, жената е повлечената, нежната, кротката.

Зошто се така поставени? Веројатно зашто само така би го одржале родот жив. За да има каде да влезе клучот мора да има брава, и сите останати бесмислени и смешни споредби каде нешто ќе влегува во друго нешто. :)
Тука ја гледаш еволуцијата? Не е тоа еволуција, туку едноставно преживување. Еволуција е стомакот на триесетгодишњаците, зашто веќе не им треба копје и два мамута на грб, туку клучеви од кола и цвикери на работа за прецизно пресметување далавери.
Еволуцијата модифицира за да преживееме. Прави селекција на потребни и непотребни карактеристики.
Па, ако речеме дека сексот е даден да се размножуваме, оргазмот за да го правиме тоа со поголем ентузијазам, има зошто истата, рецимо, ко што тврдиш, дала женското да треба да биде неискусно.
Како и да е, се разбираме за што збориме, само очигледно терминологијата нешто не штима. Ти веројатно сметаш дека нешто константно, не се поистоветува со еволуција, која мора постојано да тече, да се менува.

Но, тоа на страна...Не верувам дека во праисторијата се броеле партнери кај жената. Чинам дека и идеите за прељубништво, моногамија и сл. се многу подоцна дојдени.
Значи, се некоја цивилизациска, општествена оставштина, а не нешто дадено од старт, ко што ти велиш.
Што пак ме враќа на тоа дека партијархатот, а подоцна религијата (конкретно на Запад) се она што ја вообличува таа идеја за неискусна, чесна жена.
 

MileJebo

Complete
Член од
7 декември 2008
Мислења
231
Поени од реакции
41
Едноставно помислата дека е троа поискосна, создавања кај нас илузија на тоа дека она повеќе нееееееееееее е чиста. Знаеш одма низ глава поминуваат мислите абе кој знае што се не и праевел тој, како ја ширел и клецал, ја остаил расчепена, можеби е подобар моето големо ЈАС, едноставно отворен материјал е она. Па кога од бистрата водичка ќе се напијат неколку душичиња, водичката повеќе не е бистра и нејзината вредност паѓаааааа. :icon_lol: :icon_lol:
На пример јас кога ќе видам некоја бивша девојчица со друг, одма иронично се подсмевнувам и си викам леле да знае овој шо сум и праел, нема да ја гледа со исти очи, капиш? :icon_lol:

И од причина што машкото его за се први и најдобри да бидат евентуално мора да биде задоволено, се разбура тука се надоврзува и природно наметнатото послабо влијание на жената да одлучува и спротистави, единствено им останува да лажат. Овај мислев душичиња сте бе, на крај краева не сте вие криви што природата не ви подарила муда, па мора да лажете сега. ЉОЉ! :pos::icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom