Графички карти

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
moze oti e lap top.dali moze toa da se zameni i kolku bi me cinilo od prilika bidijki sum mnogu po igrite
На лаптоп неможе да се замени графичка со појака. Исто така лаптоп не е за игри, ќе ти рикне експресно.
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Некоја добра програма што може да се симне од нет за дијагностика на графичката? Нешто ме зезаат во задно време игриве (ненормално сецкаат, а правев и формат) па се сомневам дека имам проблеми или со графичката или со процесорот.
 
Член од
12 август 2009
Мислења
141
Поени од реакции
9
^ Провери дали ти се загрева графичката премногу. Температури може да провериш со Everest Ultimate Edition, GPU-Z (само за графичката), SpeedFan и тн
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Значи имам конф. P43T-A2, Е3200 2.4ghz , 2gb ram, PSU 450W и 9400GT 1GB и 19" LCD Mонитор.
Ќе ја продадам графичката + пари ќе купам нова. Но не знам за која да се одлучам буџетот ми е до 6000 денари.
Па имате некој совет која графичка би бил најпаметен избор за цена-перформанси?
Инаку не играм многу игри но ете тие неколку игри што ги играм така прозиведени од 09-10 год да имам солиден FPS со солидна резолуција.
За таа конфигурација нешто како 4670 или пак 9600ГТ, обавезно да биде со ддр3 рам меморија, која било од овие 2 да ја земеш. И да, земи со 512 рам капацитет не 1 гб.
 
?

..........

Гостин
За таа конфигурација нешто како 4670 или пак 9600ГТ, обавезно да биде со ддр3 рам меморија, која било од овие 2 да ја земеш. И да, земи со 512 рам капацитет не 1 гб.
Зошто не 1 гига? која е причината?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Зошто не 1 гига? која е причината?
Верзија со 1гигабајт рам се зима само за мид енд или хај енд карти. Послабите-ефтините графички (лоу енд) немаат доволно снага за да користат 1гб рам меморија, па така наместо да дадеш некои си 800/1000 денари повеќе за 1гб модел со тие пари ќе искочиш у град и пак ќе имаш идентични перформанси. Згора на тоа 90% од луѓето во македонија имаат 22 или помали монитори исто како него, така што 1гб рам меморија не е потребна воопшто. Најмногу заради тоа што капацитетот на меморијата кај графичките карти игра улога само на резолуции повисоки од 1620x1200.
 
?

..........

Гостин
Верзија со 1гигабајт рам се зима само за мид енд или хај енд карти. Послабите-ефтините графички (лоу енд) немаат доволно снага за да користат 1гб рам меморија, па така наместо да дадеш некои си 800/1000 денари повеќе за 1гб модел со тие пари ќе искочиш у град и пак ќе имаш идентични перформанси. Згора на тоа 90% од луѓето во македонија имаат 22 или помали монитори исто како него, така што 1гб рам меморија не е потребна воопшто. Најмногу заради тоа што капацитетот на меморијата кај графичките карти игра улога само на резолуции повисоки од 1620x1200.
Не сум знаел за тоа, мислам имав некаде читано дека повеке меморија е добро за големи резолуции ама не до толку 1620x1200...

На пример за 19 инчен ке игра ли голема улога ако се земи ати 5670 со 512 или со еден гига рам?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Не сум знаел за тоа, мислам имав некаде читано дека повеке меморија е добро за големи резолуции ама не до толку 1620x1200...

На пример за 19 инчен ке игра ли голема улога ако се земи ати 5670 со 512 или со еден гига рам?
Никаква, и 5670 е лоу енд карта (неможе да го користи рамот дури и кога би имала 1гб па и 2гб резултатите би биле исти. Најбитниот фактор кај ефтините графички карти т.е. добитна комбинација е да се иде на следниве опции кои ќе ги набројам подоле. Пред се тука треба да биде лимитот дури и кај оние со најтенок џеб, бидејќи се под овие карти не е ништо подобро од онборд. Значи: (не поефтини/послаби) и сето тоа се разбира ако сакаш да имаш колку толку нешто што ќе вреди малце од малце т.е. да можеш некоја игра да изиграш солидно не некој медиум сетинг.

Eве за кои карти станува збор.

Ати, не послаба од:

5750, 4670, 4650 (минимум)

Нвидиа, не послаба од:

GTS250, 9600GT, 8600GT (минимум)


Заклучок: Без разлика на брендот, Нвидиа/Ати како што спомнав пред тоа, кога се работи за лоу енд (ефтини графички) обавезно да се иде на 512 рам со исклучок на првите две карти од набројаните кои до негде можат да користат повеќе од 512мб рам (да не се фрла пари за 1гб!)

Со исклучок на првите карти од графите т.е. 5750 и GTS250, карти кои имаат снага да користат повеќе од 512мб рам, и истите би бенефицирале од поголемиот капацитет на VRAM. Но сепак во прашање е доведена нивната ефикасност и константност при истата операција, значи има банефит но не огромен. Типичен пример за ова е дури и хај енд картата Ати 5870 која во 90% од случаите не користи повеќе од 1гб рам меморија така што верзијата од 2гб е пректично бескорисна за секојдневна употреба или поточно фрлање пари, исто така.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Ама у маало кога ќе речеш дека имаш 2 гига? :D
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Ама у маало кога ќе речеш дека имаш 2 гига? :D
Е да на тој момент не ми текна :pos2:

П.С. ОД АМЦ НИШТО НЕ КУПУВАЈТЕ! мислев дека е мал мит она дека се тиња ама вчера/денес се уверив. Имено имаа само 1 графичка на лагер ГТ 210 и истата ми ја дадоа расипана! морав да ја земам бидејќи беше компезaција а воедно ми требаше за HTCP.

Како и да е ми го укочи компјутерот едно 30 пати, изгубив цели 5 саата за да го лоцирам проблемот (тазе инсталиран Виндоус) за на крај после детално тестирање да дознаам дека ми ја дале рикната (сакав да бидам 100% сигурен) а згора на тоа и со отворена кутија!? одпрвин не обратив внимание но кога дојдов дома забележав. Абе кај цената име е за 25% повисока, уште и расипана ми дадоа (а свесни беа што нудат, затоа што беше само 1 останата а и на самата кутија имаше нацртано икс) знак за кварна роба по хардвер сервисите :pos2:

Извинете за офтопик ама морав :kesa:
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
Ме интересира која графичка има подобри перформанси ATI hd4650 ddr2 или gt220 ddr2 и двете со по 1gb
 
Член од
12 август 2009
Мислења
141
Поени од реакции
9
Ме интересира која графичка има подобри перформанси ATI hd4650 ddr2 или gt220 ddr2 и двете со по 1gb
Двете имаат слични перформанси. Ако можеш да најдеш модел со 512 мб,ама да биде ДДР3,ќе биде подобро :)
 

pHiLLiPcHo

Шушљак
Член од
26 февруари 2009
Мислења
892
Поени од реакции
68
Нешто се интересирам со графичкиве во последно време.Едно нешто ме мачи: Која од овие две графички е боље?
GTX 295 или GTX 480.
295-ката е графичка карта со двоен чип.Е сега,тоа што има меморија од 1800 мега бајти (2 пута 900), и е 900 битна ( 2 пута 450 ), и има 224 gb/s bandwith дали покажува дека е подобра во некои перформанси од 480-ката?Еве на пример што е разликата меѓу тоа што 295-ката е 900 битна а 480-ката е 384 битна?и ме интересира што е разликата во тоа што 295-ката има меморија GDDR3 a 480-ката има GDDR5?Што е разликата меѓу тоа чисто ме интересира некој да ми објасни.Фала одпанред.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom