Експлоатацијата во Македонија

slobbo

LoneRyder
Член од
16 ноември 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
583
А јас идиот планирам да отворам фирма(за 1 месец или 2) и да ги плаќам вработените првин 3 евра па кога ќе се завергла бизнисот 4 евра од саат со платени придонеси.
И уште си викам дали ќе им бидат доволно, да не случајно ги експлоатирам?
малку офтопик а што кадар ќе ти треба за во фирмата примамливо звучи 3евра саатница ;)
 

Nik20

Неверификуван член од немаштија
Член од
13 јули 2009
Мислења
5.347
Поени од реакции
6.303
кој црн магистер бе, сто посто го бутнал некој, ако си имал ти памет за магистер немало да те дриблаат како мало дете.... магистер......
 
Член од
7 август 2012
Мислења
14
Поени од реакции
17
Никој не ни е крив што живееме во таква држава. Не е битна дипломата битно е да знаеш да се снајдеш да живееш во такво општество. Сите сме со дипломи денес и нормално тие што завршиле со врски дека ќе се вработат со врски а тие што учеле и се мачеле се им е џабе. На денешно време подобро е да одиш да завршиш курс за фризерка или козметичарка подобро ќе се снајдеш отколку да бидеш со факултетска диплома. И да збориме и да не збориме џабе е се во ова општество има само калимеро неправда.
Moj пријателе ти сега моментално го исцитира цел Калимеро пред самиот крај на приакзната. Мислам не знам како може така мирно да седиме и да викаме па добро, ме еб*ат мене..моите, брат ми, сестра ми, девојка ми и дечко ми..ама ако..тоа е..нема друго..и те како има друго !!! На страна не е така, живеев на страна некаде 9 години и никаде вакво нешто не постои ова е хорор !! Знаете како странциве би го доживеале ова понашање?!?! Ко најголем хорор !! Има да се борат против тоа до крајот на нивен живот да го искоренат..а не да седат со скрстени раце ид а гледаат како да ми извините им го ставаат по ред од најблиските до дечковците и девојките...
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Neka si otvori plackoto firma i posle on neka dava ubavi plati na vrabotenite,ili i on neka gi eksploatira,kako saka. Ako ne neka si kuti,neka si nabavi nepovraten bilet za vo stranstvo ili brzo po partiska kniska so sto se zgolemuva šansata za zaposluvanje vo administracija za 500%. Nema treta opcija.
:D
 
Член од
7 август 2012
Мислења
14
Поени од реакции
17
кој црн магистер бе, сто посто го бутнал некој, ако си имал ти памет за магистер немало да те дриблаат како мало дете.... магистер......
Дриблаат? Инаку имам завршено на Факултет да бидам искрен за кој можеш ти само на Google Pics да го гледаш,. со стипендија! Извини за грубоста ама така е реално!
Ја бев таму само еден ден, ги напраив од урда подоле и си заминав, а ако имаш ти памет нешто подели со останатите ајде да чуеме и од паметните што имаат да кажат, дали имаш доживеано нешто вакво? дали имаш спречено? ако имаш спречено експлоатација на твое работно место кажи ни како...подели со нас мислење
--- надополнето: 7 август 2012 во 13:21 ---
Neka si otvori plackoto firma i posle on neka dava ubavi plati na vrabotenite,ili i on neka gi eksploatira,kako saka. Ako ne neka si kuti,neka si nabavi nepovraten bilet za vo stranstvo ili brzo po partiska kniska so sto se zgolemuva šansata za zaposluvanje vo administracija za 500%. Nema treta opcija.
:D
Очигледно дека ова е коментар на некое мало детенце, кое нема ни грам од животно искуство и го чуваат сеуште мама и тато или пак од оние кои ја чекаат својата мизерна плата од 6000 за да можат да купат цигари и да излезат во некое кафанче барем еднаш неделно да пивнат и да каснат како прави мажи !!! :) поздрав и дозволи ми да погодам: од вакви како тебе...експлоатацијата на твоите најблиски само повеќе ќе цвета
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Епа земи вработи го колегата форумџија Baader или барем викни го на интервју.
Поима немам што квалификации поседува нашиот почитуван колега форумџија. :)

малку офтопик а што кадар ќе ти треба за во фирмата примамливо звучи 3евра саатница ;)
Не можам сега да откривам рано е.
Али еве еден хинт не се бараaт програмерџии. :)
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Дриблаат? Инаку имам завршено на Факултет да бидам искрен за кој можеш ти само на Google Pics да го гледаш,. со стипендија! Извини за грубоста ама така е реално!
Ја бев таму само еден ден, ги напраив од урда подоле и си заминав, а ако имаш ти памет нешто подели со останатите ајде да чуеме и од паметните што имаат да кажат, дали имаш доживеано нешто вакво? дали имаш спречено? ако имаш спречено експлоатација на твое работно место кажи ни како...подели со нас мислење
Jaka muda ako si zavrsil fakultet,95% od mladite vece site se so fakultetska diploma vo gepot,i nikoj ne znae nisto da raboti. A bogami i ne im se raboti,samo sakaat da ležat i nekoj da im go plati leženjeto. polecka fakultetskata diplome ke stane vredna kolku toalet papir,za ednokratna upotreba ako te stisne.
:vozbud:
 

vaga1985

Разочарена од се
Член од
30 јули 2011
Мислења
1.564
Поени од реакции
418
Moj пријателе ти сега моментално го исцитира цел Калимеро пред самиот крај на приакзната. Мислам не знам како може така мирно да седиме и да викаме па добро, ме еб*ат мене..моите, брат ми, сестра ми, девојка ми и дечко ми..ама ако..тоа е..нема друго..и те како има друго !!! На страна не е така, живеев на страна некаде 9 години и никаде вакво нешто не постои ова е хорор !! Знаете како странциве би го доживеале ова понашање?!?! Ко најголем хорор !! Има да се борат против тоа до крајот на нивен живот да го искоренат..а не да седат со скрстени раце ид а гледаат како да ми извините им го ставаат по ред од најблиските до дечковците и девојките...
На тебе ако ти било убаво таму во странство како што викаш таму и си требал да си седеш. Тоа можеш да му кажуваш на некој што не е бил во странство ти за тие 9 години што си бил таму сега си требал да спечалиш доволно пари и да дојдеш тука во Македонија и да живееш како крал а не да одиш да бараш работа во осигурителна компанија. Снајди се и работи а не кукај на форумот и барај правда што не постои никаде.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Дриблаат? Инаку имам завршено на Факултет да бидам искрен за кој можеш ти само на Google Pics да го гледаш,. со стипендија! Извини за грубоста ама така е реално!
Ја бев таму само еден ден, ги напраив од урда подоле и си заминав, а ако имаш ти памет нешто подели со останатите ајде да чуеме и од паметните што имаат да кажат, дали имаш доживеано нешто вакво? дали имаш спречено? ако имаш спречено експлоатација на твое работно место кажи ни како...подели со нас мислење
--- надополнето: 7 август 2012 во 13:21 ---

Очигледно дека ова е коментар на некое мало детенце, кое нема ни грам од животно искуство и го чуваат сеуште мама и тато или пак од оние кои ја чекаат својата мизерна плата од 6000 за да можат да купат цигари и да излезат во некое кафанче барем еднаш неделно да пивнат и да каснат како прави мажи !!! :) поздрав и дозволи ми да погодам: од вакви како тебе...експлоатацијата на твоите најблиски само повеќе ќе цвета
Za mene ic ne se sekiraj,se zanimavam so uvoz na vozila i delovi,na takvi fakultetski naobrazovani kalimerovci kako sto si ti sekoj den im se smeam. Da ne e drzavnata administracija kade sto skoro site se butaat vnatre so vrski ke umrat za leb. I toa ednas ke zavrsi,jasno e kako bel den deka nema mesto za site.
 

Nik20

Неверификуван член од немаштија
Член од
13 јули 2009
Мислења
5.347
Поени од реакции
6.303
Муабети вади од ракав. Отишол му рекле 20.000 плата ќе ти дадеме, и он така со 2 магистерски дипломи вредно работел, и му рекле хаха ама те заебавме ќе ти дадеме 4000 денари. Сеа дечково пошто многу писмен, отвара тема на кајгана, да го сожали народот.
Барај си ја правдата на суд, тука само на драпање ќе бидеш оставен, и не само од мене туку од сите. Фирмата дали била
 
Член од
7 август 2012
Мислења
14
Поени од реакции
17
Jaka muda ako si zavrsil fakultet,95% od mladite vece site se so fakultetska diploma vo gepot,i nikoj ne znae nisto da raboti. A bogami i ne im se raboti,samo sakaat da ležat i nekoj da im go plati leženjeto. polecka fakultetskata diplome ke stane vredna kolku toalet papir,za ednokratna upotreba ako te stisne.
:vozbud:
Очиглено дека подалеку од прозорецот на твојата соба не си видел ова беше најапсурдното нешо шо сум слушнал...дека диплома не се ценела за образование...мој драг познанику..тука нашата дискусија завршува.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Очиглено дека подалеку од прозорецот на твојата соба не си видел ова беше најапсурдното нешо шо сум слушнал...дека диплома не се ценела за образование...мој драг познанику..тука нашата дискусија завршува.
Za razlika od tebe jas naprimer cela Evropa ja imam prošetano,diploma se ceni ama ako znaes i da rabotiš(samo ako e tehnička struka,ovie diplomite po opštestveni naukii ne vredat ni skapan groš). So sreka da si najdes rabota,kako sto ti kazaa mnogumina veke trcaj do prviot VMROvski štab po partiska kniška i ne gubi vreme,ako sakas nekoe fajde od diplomata da vidiš.
:icon_lol:
Pa bez zamerka,mrzam plačkovci.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom