Студентски домови

Член од
15 август 2011
Мислења
52
Поени од реакции
14
Ај неколку прашања во врска со аплицирањето:

Студиска година во која сте запишани: - Овде се мисли на тоа која година ми е веќе запишана или која година ќе бидам нареднава, додека седам во студентски? Сега сум втора за трета година, али кога ќе извадам потврда од факс ќе пишува дека сум запишана во втора, пошто нормално, таа ќе ми биде запишана, трета запишуваме дури онаму во септември.

Запишан семестар во студиската 2012/2013 година: - Dafuq?
И ова се запишува во септември, последниот запишан (IV семестар) ми е од студиската 2011/2012.

Внесете го просечниот успех остварен во текот на студирањето од првата до тековно запишаната студиска година: - Едноставно пошто очигледно не сфаќам за која тековно запишана мислат. o_O Во мојот случај ваљда то е вкупен просек од прва и втора година, ама ај.

Материјална состојба на студентот
НАПОМЕНА:
1. Приходите за примања по основ на имот, земјоделска, стопанска и професионална дејност како и приходи по други основи се внесуваат збирно од потврдите добиени од Управа за јавни приходи.
2. Приходите по член 14 и 14-а што се впишани во образецот од УЈП се впишуваат во електронската апликација

- Треба прво да земам потврди од УЈП па да ја пополнувам електронската пријава?

Се извинувам за давењето, се надевам ќе се најди некоја фина и упатена личност да ме просветли. :eek:
 

Јунајтед

Indifferent
Член од
5 јануари 2009
Мислења
3.974
Поени од реакции
1.622
Студиска година во која сте запишани: - Се мисли која година ќе бидеш наредната. Знаат тие дека на 20ти август кога се носат документите, дека немаме запишано година.

Запишан семестар во студиската 2012/2013 година: - Исто и ова.
Внесете го просечниот успех остварен во текот на студирањето од првата до тековно запишаната студиска година:
Просекот од сите години заедно треба да го внесеш.
Материјална состојба на студентот
НАПОМЕНА:
1. Приходите за примања по основ на имот, земјоделска, стопанска и професионална дејност како и приходи по други основи се внесуваат збирно од потврдите добиени од Управа за јавни приходи.
2. Приходите по член 14 и 14-а што се впишани во образецот од УЈП се впишуваат во електронската апликација
- Да треба да земеш потврда од УЈП па да пополнуваш, 14 и 14 а ти се први, под него за земјоделска дејност и останатите. Ќе се снајдeш. :)

E сеа ова 14 и 14 а нема каде да се внесе. Има едно поле за плата за мајка и едно за плата од татко, ама 14 и 14 а се лични примања и нема каде да се внесе. За плата пишувам од потврдата од работното место на родителите. Некој да се сеќава дали го внесувавме ова?
 
Член од
23 септември 2008
Мислења
43
Поени од реакции
1
Заинтересиран сум за аплицирање во Гоце, и сега ме интересира дали има шанси да се земи апсолвентска соба ако воопшто постојат и какви услови има во нив, дали има веце колку се големи и во кој блок се наоѓаат. Инаку оваа година ќе бидам апсолвент и имам висок просек, па ги исполнувам тие критериуми.
 
Член од
15 август 2011
Мислења
52
Поени од реакции
14
Студиска година во која сте запишани: - Се мисли која година ќе бидеш наредната. Знаат тие дека на 20ти август кога се носат документите, дека немаме запишано година.

Запишан семестар во студиската 2012/2013 година: - Исто и ова.
Внесете го просечниот успех остварен во текот на студирањето од првата до тековно запишаната студиска година:
Просекот од сите години заедно треба да го внесеш.
Материјална состојба на студентот
НАПОМЕНА:
1. Приходите за примања по основ на имот, земјоделска, стопанска и професионална дејност како и приходи по други основи се внесуваат збирно од потврдите добиени од Управа за јавни приходи.
2. Приходите по член 14 и 14-а што се впишани во образецот од УЈП се впишуваат во електронската апликација
- Да треба да земеш потврда од УЈП па да пополнуваш, 14 и 14 а ти се први, под него за земјоделска дејност и останатите. Ќе се снајдeш. :)

E сеа ова 14 и 14 а нема каде да се внесе. Има едно поле за плата за мајка и едно за плата од татко, ама 14 и 14 а се лични примања и нема каде да се внесе. За плата пишувам од потврдата од работното место на родителите. Некој да се сеќава дали го внесувавме ова?

Благодарности. :D Инаку за платите треба според потврдата од работното место, и јас така знам, така беше и минатиот пат, а и при аплицирањето за стипендии... :unsure: Не се бараше таква работа како тие од 14 и 14-а...
 

Рунчев

Esi mi dobaaar
Член од
29 мај 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
190
Сакам да ги прашам поупатените за нешто :)
Заршив факултет во Битола(имам уште дипломска работа), и сега сакам да продолжам да постдипломски студии во Скопје. Некој да ми каже како да аплициррам за стан во Скопските студентски домови(ако воопшто имам право)т.е дали да ги приложам документите од Битола со тој успех или ? И дали има апсолвентски соби, и по која цена се тие.
Прашував преку телефон во Пелагонија, ама одговор не добив :)
 

Јунајтед

Indifferent
Член од
5 јануари 2009
Мислења
3.974
Поени од реакции
1.622
Благодарности. :D Инаку за платите треба според потврдата од работното место, и јас така знам, така беше и минатиот пат, а и при аплицирањето за стипендии... :unsure: Не се бараше таква работа како тие од 14 и 14-а...
Ама погоре пишува дека приходите од 14 и 14 а се внесуваат во електронската апликација ? Ме буни малку, ама со потврдата од работното место на родителите ја пуштив пријавата. :)
 
Член од
15 август 2011
Мислења
52
Поени од реакции
14
Ама погоре пишува дека приходите од 14 и 14 а се внесуваат во електронската апликација ? Ме буни малку, ама со потврдата од работното место на родителите ја пуштив пријавата. :)
Да, го имаат нели на почеток пишано, али не е потенцирано каде, така да и јас ќе ги внесам тие од потврдите. Пишав на таму наведениот е-mail да ги прашам за ова, па фала Богу се помачи да врати некој. -.-
Инаку што подразбираат под приход од вршење стопанска и професионална дејност? Во потврдите од УЈП нема некои наведени како такви.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
56
Поени од реакции
20
Во апликацијата за студентски дом во полето - предвидени испити до денот на подесување на електронската пријава треба да ги напишам вкупно колку испити се во годината или уште колку ми имат останато за полагање? :)
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.531
Поени од реакции
2.401
Може ли во стан од 60-80 квадрати што има 3 соби за спиење + кујна и купатило што се издава по 300 евра да се сместат 6 студенти?
По што трошковите би им биле по околу 4000-5000 ден со струја, вода,парно и интернет? Исто како во студентски секој со цимер во соба но пак барем е почисто wc-то и кујната. :)
зависи кај си запишан ... ако си на технички факултет (посебно ФЕИТ и ФИНКИ )кај што се бара многу редовно учење тагаш би имал голем проблем со гужви... нема да можеш да се сконцентрираш.. на кој му текнало фудбал да гледа... кој женска си донесол.. кој колега/колешка му дошле... на некој му се пија. на некој му се дува :cautious: ... то е ... премал е просторот од 70 квадрати за 6 мина ...
ако си на општествен факултет... пак би имале гужви, ама таму не се бара многу редовно учење така да нема да имаш некаков проблем со гужвите и учењето... напротив баш ќе имаш добар социјален студентски живот
патем кај го најдовте 300 евра за 70 квадрати?!!? да не е прецедателски апартман ???
 

Јунајтед

Indifferent
Член од
5 јануари 2009
Мислења
3.974
Поени од реакции
1.622
Во апликацијата за студентски дом во полето - предвидени испити до денот на подесување на електронската пријава треба да ги напишам вкупно колку испити се во годината или уште колку ми имат останато за полагање? :)
Предвидени испити до денот на поднесување, до сега колку вкупно предмети си имала, а погоре во друго поле има вкупен број на положени предмети. Значи вкупно предмети од сите години, според мене. :) Зашто не е логично во полето вкупен број положени испити пишуваш 30 на пример, а вкупно предвидени предмети 10(од една година како што викаш ти), туку од сите заедно.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.911
Поени од реакции
41.874
зависи кај си запишан ... ако си на технички факултет (посебно ФЕИТ и ФИНКИ )кај што се бара многу редовно учење тагаш би имал голем проблем со гужви... нема да можеш да се сконцентрираш.. на кој му текнало фудбал да гледа... кој женска си донесол.. кој колега/колешка му дошле... на некој му се пија. на некој му се дува :cautious: ... то е ... премал е просторот од 70 квадрати за 6 мина ...
ако си на општествен факултет... пак би имале гужви, ама таму не се бара многу редовно учење така да нема да имаш некаков проблем со гужвите и учењето... напротив баш ќе имаш добар социјален студентски живот
патем кај го најдовте 300 евра за 70 квадрати?!!? да не е прецедателски апартман ???
Не е за мене прашувам во име на едни другари сакаат по 6 да бидат во еден стан во Аеродром во кулите тие станови за 300 евра месечно плус сметки.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.333
Поени од реакции
9.446
Како беше финтата ако имас матурант во фамилијата :D Мислам дека требаше копија од дипломата или неш слично. Дали да пишам ученик или како студент (бидејќи ќе студира,но уписите им се после рокот за пријавување) ??
 

Јунајтед

Indifferent
Член од
5 јануари 2009
Мислења
3.974
Поени од реакции
1.622
Како беше финтата ако имас матурант во фамилијата :D Мислам дека требаше копија од дипломата или неш слично. Дали да пишам ученик или како студент (бидејќи ќе студира,но уписите им се после рокот за пријавување) ??
Ја коа бев матурант и се пишав у студентски требаше дипломата заверена на нотар да биде(пред 3 години) и плус од средното потврда за ученик, а сеа оти тебе не ти треба за тебе, туку за матурант во фамилија, би требало само потврда за ученик.
 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.640
Поени од реакции
2.504
Ајде некој по ПП нека ми пише да се консултирам нешто за пријавувањето, да не гњавиме по темава ситни прашања...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom