Adobe Photoshop - совети, туториали, помош

  • Креатор на темата Acid
  • Време на започнување
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Eве последно омот правев за еден албум :)

 
Член од
19 мај 2008
Мислења
1.929
Поени од реакции
500
Фотошопери ми треба мала помош!!!
Како да го наместам ова


и како да го најдам Pencil Tool Preferences, бидејќи не ми излегува на двоклик.

Бтв. Ако имате добра верзија на Photoshop со крак, пратете ми ја, бидејќи оваа мојава не е нешто посебно.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
Фотошопери ми треба мала помош!!!
Како да го наместам ова


и како да го најдам Pencil Tool Preferences, бидејќи не ми излегува на двоклик.

Бтв. Ако имате добра верзија на Photoshop со крак, пратете ми ја, бидејќи оваа мојава не е нешто посебно.
Ова не е фотошоп? Да не си во image ready ти влезен? Ја глеаш сликичката со цветот? Епа пердув треба да е :):):)
 
Член од
19 мај 2008
Мислења
1.929
Поени од реакции
500
Ова не е фотошоп? Да не си во image ready ти влезен? Ја глеаш сликичката со цветот? Епа пердув треба да е :):):)
Не бе друже, Adobe Photoshop 8.0 ми е верзијата која ја користам. И да, кај мене е пердув. Сликата е од еден туторијал бидејќи јас не знаев како да наместам Stroke color да биде како на сликата:).
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Не бе друже, Adobe Photoshop 8.0 ми е верзијата која ја користам. И да, кај мене е пердув. Сликата е од еден туторијал бидејќи јас не знаев како да наместам Stroke color да биде како на сликата:).
сликата е од illustrator :hihi:
гледаш туторијал од illustrator и сакаш у photoshop да работиш?
у фотошоп има само Foreground и Background бои..друго нема...
 

Ibrakadabra

Wimoweh, wimoweh...
Член од
17 јуни 2007
Мислења
1.652
Поени од реакции
714
Ја барам некој туторијал за правење html или joomla темплејти со фотошоп. Пример, како да ги подесам сликите и делот кој што сакам да ми се едитира во Dreamweaver понатака... Ај ако има некој книга/видео туторијал нека праќа пп.

Фала
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
Ја барам некој туторијал за правење html или joomla темплејти со фотошоп. Пример, како да ги подесам сликите и делот кој што сакам да ми се едитира во Dreamweaver понатака... Ај ако има некој книга/видео туторијал нека праќа пп.

Фала
html или joomla со фотошоп неможеш...можеш само графиката (објектите) а тоа ти што бараш е WYSIWYG web editor. тоа е веќе друга тема.
 

Ibrakadabra

Wimoweh, wimoweh...
Член од
17 јуни 2007
Мислења
1.652
Поени од реакции
714
Чекај сеа... Батали џумла, обичен хтмл тепмлејт.
Не можам да направам со фотошоп?? Ко да имав гледано некои туторијали јас за такво нешто. Редиш слики, и со (не знам која алатка) во PS се “сечеа“ делови што се наменети за едитирање или сл.
Ваљда не сум бил у заблуда, а? :)
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
Чекај сеа... Батали џумла, обичен хтмл тепмлејт.
Не можам да направам со фотошоп?? Ко да имав гледано некои туторијали јас за такво нешто. Редиш слики, и со (не знам која алатка) во PS се “сечеа“ делови што се наменети за едитирање или сл.
Ваљда не сум бил у заблуда, а? :)
Да, правиш вебсајт, сечеш, и уствари сликите исечени ги правиш...после си ги редиш САМ со html кој го програмираш САМ во notepad или друг web builder :)
 

Ibrakadabra

Wimoweh, wimoweh...
Член од
17 јуни 2007
Мислења
1.652
Поени од реакции
714
Ко да не се разбираме... Сигурно не ги редам сам сликите после тоа...
Значи, зошто ми е .psd фајлот кога ќе симнам некој темплејт? очигледно е дека е направен во PS темплејтот па после тоа е конвертиран у хтмл.
Имаше на youtube нешто, сеа не можам да отворам (тапа нет), иначе ќе даев линк.
Е сега, барав дополнително инфо околу тоа + некој текст ако имавте за истото... :)

Tnx Anyway :)
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
Ко да не се разбираме... Сигурно не ги редам сам сликите после тоа...
Значи, зошто ми е .psd фајлот кога ќе симнам некој темплејт? очигледно е дека е направен во PS темплејтот па после тоа е конвертиран у хтмл.
Имаше на youtube нешто, сеа не можам да отворам (тапа нет), иначе ќе даев линк.
Е сега, барав дополнително инфо околу тоа + некој текст ако имавте за истото... :)

Tnx Anyway :)
Океј, гуглав, најдов...Тоа со секцањето е во Image Ready. Значи не мој оддел :) Али сепак, можеш да го конвертираш тука http://www.psd2html.com/ ке ти направи html и css ако не се лажам.
 

Ibrakadabra

Wimoweh, wimoweh...
Член од
17 јуни 2007
Мислења
1.652
Поени од реакции
714
Знам имаше нешто... :)

Ќе разрчкам нешто по дома, ако имате некој добар туторијал праќајте...

Фала на помошта пријателе
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
можеш бе како не....
правиш дизајн...и после со Slice Tools правиш селекција на копчињата...и после со десен клик Edit Slice Options... и имаш да дадеш линк ова она


...ако сакаш на html идеш File>Save For Web & Devices...
ќе се појави едно прозорче...исто имаш дополнително да едитираш со Slice Tool..да аднеш копче линк или да избришеш нешто.. од десно имаш у кој фајл сакаш да ги зачува сликите..кој квалитет( ако сакаш побрзо да отвара страната со помал квалитет у .gif) и то...

 
M

Mr.InF3ction

Гостин
А како го добивам .html фајлот?
па ете у последната слика имаш...
кога правиш save од file>save for web nd devices одберено е html...т.е ќе направи save у html фајл и еден фолдер наречен images и таму ќе ги имаш сликите..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom