Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Bilstein мислам дека беа не сум сигурен денес ке одам да видам баш, а германски знам дека ми кажа а имало и некој кинески испод 1200-300 денари 1 ама гаранција 0 :) па стварно не знам а за монтажа како што ми побараа 800 да ми ги наместат и двата
Епа види си и на друго место. Ако се Bilstein се исплати цената. За работна рака, не ти бараат многу, мада ако се овластени беспари е монтажата (бар така беше кај Monroe, купваш амортизери, те пуштат кај овластен сервис и ти ги монтира).

Me interesira edna rabota. Pri poaganje pri nagornina, neli se pusta kumplung za da pocne da vibrira kolata i se dodava gas, takasto dvete pedali da se izednacat. Posle toa se spusta racnata, e sega me interesira dali otkako ke se spusti racnata kumplungot ostanuva na istoto mesto ili se pusta celosno, odnosno ja trgnuvame nogata celosno od nego ???
Се пушта целосно... мада не наеднаш, пошто му треба малку време на колата за да тргни.

Се е рутина, и пред се зависи од возилото шо го возиш... на Мерцедесот рачната ја користам единствено да не ми мрда ко ќе излезам да ја отворам вратата (моторот работи). Инаку, нит ми затребала нит ќе ми затреба.
 
Член од
18 август 2010
Мислења
119
Поени од реакции
55
Што мислите за NBNF амортизери дали некој има ставени ? Дали сте задоволни и слично ...
За овие амортизери зборувам ...
 
Член од
18 август 2010
Мислења
119
Поени од реакции
55
Па тука ми нудеа кинески без гаранација а овие со 2 години гаранција па затоа, пишува дека се јапонски па не знам што како дали некој има земано од овие, а инаку баш ми е гајле какви се битно да имат гаранција и да издржат бар 2 години ?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Znam deka vikaat japonski deka se, kineski se i evtino gi zimaat zatoa im se isplati 2 god garancija da ti dadat i da rikne ke ti go smenat
 
Член од
10 април 2009
Мислења
146
Поени од реакции
9
ако има некој со сигурност да знае...ауди а4, голф 4, ауди а3, пасат, зборам за моделите после 2001ва со 130 коњски сили, колку им е потрошувачката? мислам на потрошувачка во град, нормална гужва. аудито и пасатот се поголеми и потешки коли од голфот и а3ката, ама нека трошат пола литро повеќе по моја логика.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Tи како си напрајл, ко ауди а4, а3, голф 4 и пасат да носат исти мотори, менувачи и шасија.

Како и да е, 1.9 тди со клима низ гужва не треба да надминува 7 литри.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.288
Поени од реакции
58.247
ако има некој со сигурност да знае...ауди а4, голф 4, ауди а3, пасат, зборам за моделите после 2001ва со 130 коњски сили, колку им е потрошувачката? мислам на потрошувачка во град, нормална гужва. аудито и пасатот се поголеми и потешки коли од голфот и а3ката, ама нека трошат пола литро повеќе по моја логика.
Како што кажа и Dzish, тука некаде се околу 7 литри...+/-

Еве за секоја посебно...

Audi A3 130HP
City - 6.9 L/100Km
Highway - 4.2 L/100Km
Combined - 5.1 L/100Km

Audi A4 130HP
City - 7.4 L/100Km
Highway - 4.4 L/100Km
Combined - 5.5 L/100Km

Volkswagen Golf 4 130HP
City - 7 L/100Km
Highway - 4.3 L/100Km
Combined - 5.2 L/100Km

Volkswagen Passat 130HP
City - 7.7 L/100Km
Highway - 4.4 L/100Km
Combined - 5.6 L/100Km
 
Член од
10 април 2009
Мислења
146
Поени од реакции
9
фала ви, повеќе сакав инфо од прва рака, некој што ги возел моделиве, или има некој близок што има некој од моделите, ама и ова е доволно. не би требало бројките во реалност да одстапуваат повеќе од 1/2 литро од официјалните.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
фала ви, повеќе сакав инфо од прва рака, некој што ги возел моделиве, или има некој близок што има некој од моделите, ама и ова е доволно. не би требало бројките во реалност да одстапуваат повеќе од 1/2 литро од официјалните.
E шо да ти речам, брат ми имаше А4 со 110 кс, околу 7 пиеше низ град со клима, башка шо имаше константен погон на сите тркала... овие треба да се поефикасни мотори, комон реил се... треба помалку да трошат.
 
L

Luki Junior

Гостин
E шо да ти речам, брат ми имаше А4 со 110 кс, околу 7 пиеше низ град со клима, башка шо имаше константен погон на сите тркала... овие треба да се поефикасни мотори, комон реил се... треба помалку да трошат.
Не се комон реил.. Пумпа Дизна технологија... Секоја дизна си има пумпа за висок притисок и ако се расипе се мене целото комплет.
 

Mikky

Интераш
Член од
23 октомври 2008
Мислења
210
Поени од реакции
19
Може некој да ми каже каде може да се најдат универзални амортизери за 5-та врата?
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Ај молам за помош. Ми се испразни акумулаторот на колата од седење внатре со музика од радио и исклучен мотор така да сега неможе алансерот да даде доволно сила да се стартува моторот. Колата е на надолница така да дали може на некој начин да се стартува со испразнет акумулатор па потоа да ја оставам да работи да го наполни.
 
Член од
26 февруари 2012
Мислења
117
Поени од реакции
19
Ај молам за помош. Ми се испразни акумулаторот на колата од седење внатре со музика од радио и исклучен мотор така да сега неможе алансерот да даде доволно сила да се стартува моторот. Колата е на надолница така да дали може на некој начин да се стартува со испразнет акумулатор па потоа да ја оставам да работи да го наполни.
Што кола е,дизел или бензин.Ако е некоја постара можеш,мада и поновиве гледам ги палат на буткање.Стави ја трета брзина и полека пробај надоле.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom