Прашања за Исламот II

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
3 октомври 2008
Мислења
451
Поени од реакции
164
Во Египет можеби и беше така до пред Арапската пролет, но тоа се должи на нешто друго , на една друга идеологија на Египетскиот лидер, која е далеку од Исламот.

Во моментов, кога самонаречените чувари на Исламот дојдоа на власт, страдаат сите немуслимани, во истиот тој Египет.

Да не се лажеме Vlora, теоретски можеби е така, можеби и твоите размислувања се такви добронамерни, но реалноста вели нешто друго.


Според црвениот болд, испаѓа најзаебани се атеистите, односно неверниците. Што предлага Куранот за нив?
Здраво Мики!

Гледам дека многу коментираш ама те молам прво информирај се за некои работи па после давај мислење. Читај малку за сегашниот лидер на Египет.;)

Јас сум тука да ти одговарам на тоа што вели Бога, Пророкот Мухаммед (нека е Божјиот мир над него) и Коранот кои мене ме упатија кон вистината. А денешната реалност на еден дел од муслиманите е иста како и на христијаните во средниот век, ама баш ист.

Ти препорачувам да го гледаш (ако не си го видел досега) филмот Кингдом оф Хевен со Орландо Блум и Едвард Нортон, па ќе видиш кои се муслиманите и каква била релацијата меѓу муслиманите и христијаните.

А за последното прашање, делумно си во право;)

Вистина е дека Христијаните и Евреите иако се немуслимани сепак имаат друг статус бидејќи тие се народи на кои Бог им ја објавил верата порано од Муслиманите и им дал Свети Книги, Тора, Псалми и Евангелие.

Поздрав (Селам)
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Slusaj ,nemam mnogu vreme na izles sum.ama kratko ke ti odgovoram ,gledam si vozrasen ama milsis kako da imas 9 godini,pak ti vikam ne se raboti za kontradikci ,se rabori za nesto sto ti si go slusal na kratko a jas toa mu go posvetam cell moj zivot,.
Gledam deka nemas elementarni soznanija i za toa ne mozes da vlagas vo trag.Ostavi go toa sto mislam jas ,i drugite.dali si svesen koga se slucilo toa ,kade se slucilo i zasto se sluciolo.i koga je naucis nesto ubavo togas javi se ,i te molam nemoj so kavanski muabeti da mi solis pamet tuka-

p.s.tvoj broblem e koj e vo pravo a koj ne e vo pravo, glavno e deka serbia se izolira :LOL:
Ти знаеш ли да читаш? Одговори му на човекот тоа што те праша, а не исправај криви дрини.

Дали ти, еве како разумен човек сметаш дека секс со 9 годишно девојче е добра работа и би ја оправдал?

Vo islamot nema godini (brojki) koga deteto e polnoletno i koga ne e,
Сега се ми е појасно. Ептен умоболна работа.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Здраво Мики!

Гледам дека многу коментираш ама те молам прво информирај се за некои работи па после давај мислење. Читај малку за сегашниот лидер на Египет.;)

Јас сум тука да ти одговарам на тоа што вели Бога, Пророкот Мухаммед (нека е Божјиот мир над него) и Коранот кои мене ме упатија кон вистината. А денешната реалност на еден дел од муслиманите е иста како и на христијаните во средниот век, ама баш ист.

Ти препорачувам да го гледаш (ако не си го видел досега) филмот Кингдом оф Хевен со Орландо Блум и Едвард Нортон, па ќе видиш кои се муслиманите и каква била релацијата меѓу муслиманите и христијаните.

А за последното прашање, делумно си во право;)

Вистина е дека Христијаните и Евреите иако се немуслимани сепак имаат друг статус бидејќи тие се народи на кои Бог им ја објавил верата порано од Муслиманите и им дал Свети Книги, Тора, Псалми и Евангелие.

Поздрав (Селам)
Болдот е точен, се согласувам.

Гго имам гледано Кингдом оф Хевн.

Јас коментирам од денешен аспект, како вијае религијата и христијанството и исламот, врз општествениот живот и развојот на човештвото.

Не е битно што теоретски вели Куранот, и што поединци како тебе имаат добро срце и намера, туку што реално се прави ширум светов денес во 21 век.

Затоа и има провокативни прашања, кои не треба да се игрнорираат туку напротив, со мудра глава и пристап да се решат.
--- надополнето: 6 јули 2012 во 12:28 ---
Slusaj ,nemam mnogu vreme na izles sum.ama kratko ke ti odgovoram ,gledam si vozrasen ama milsis kako da imas 9 godini,pak ti vikam ne se raboti za kontradikci ,se rabori za nesto sto ti si go slusal na kratko a jas toa mu go posvetam cell moj zivot,.
Gledam deka nemas elementarni soznanija i za toa ne mozes da vlagas vo trag.Ostavi go toa sto mislam jas ,i drugite.dali si svesen koga se slucilo toa ,kade se slucilo i zasto se sluciolo.i koga je naucis nesto ubavo togas javi se ,i te molam nemoj so kavanski muabeti da mi solis pamet tuka-

p.s.tvoj broblem e koj e vo pravo a koj ne e vo pravo, glavno e deka serbia se izolira :LOL:
--- надополнето: 6 јули 2012 во 11:45 ---



Ne go upotrebuvat islamskite staresini ,tuku orientalistite na tipot TANASKOVIC i nekoi ovdeka kako nego ;)

Саломбо дали твојов одговор е безобразлук и ароганција, или пак неписменост и наивност, или пак е колективна лоботомија з аизбегнување одговори, и не е толку важно.

Она што е очигледно е дека ти го избегнуваш секое директно прашање кое и те како го поткопува она што го величате.

Јас добро знам дека и ти и сите муслимани ЗНАЕТЕ што е педофилија, и дека никој од вас не би го практикувал тоа денес, но сакам да го чујам тоа од вас.

Да видите дека се поклонувате на човек чии морални вредности се по нулата во овој 21 век.

Интересно е како иако знаете дека се ова е така како што зборувам и јас и многумина други, ќе најдете триста метафори, ќе направите еден куп вратоломии и главоломии за д анајдете една единствена реченица која би го оправдала тој чин.

Зошто? Страб ли е тоа од моќната исламска машинерија, која ако мислиш спротивно би можело да настрадаш ?

Не ми вели пак дека не знам што зборувам, убаво јас знам и тоа од ваши извор, луѓе кои се свесни и знаат што ги чека ако отскокнат од матрицата.

Можете да си помогнете едионствено самите на себе.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
32
Поени од реакции
1
ke moze li da prestaente da env regate nas muslimaankite,,,zasramete se
sramota,, maot mi e hrisijanin i ne moze da vi se iznaacudi
--- надополнето: 6 јули 2012 во 12:56 ---
alah e golem
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
1.044
Поени од реакции
644
ke moze li da prestaente da env regate nas muslimaankite,,,zasramete se
sramota,, maot mi e hrisijanin i ne moze da vi se iznaacudi
--- надополнето: 6 јули 2012 во 12:56 ---
alah e golem

Ве врегаме ВАС МУСЛИМАНКИТЕ. КАКО???

И ај прочитај ги сите коментари на тие што т.н. ве врегаат и види колку се декларираре како христијани а колку како атеисти.
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
ke moze li da prestaente da env regate nas muslimaankite,,,zasramete se
sramota,, maot mi e hrisijanin i ne moze da vi se iznaacudi
--- надополнето: 6 јули 2012 во 12:56 ---
alah e golem
Ке може да престанеш да тролаш по темите
--- надополнето: 6 јули 2012 во 13:15 ---
алах не постои
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
nemam namera da gledam mislenja od luge koi velat deka mojot prorok e pedofil
koi mislst deka jas imam modrici niz celo telo..,
gi prreminav tie predrasudi i stapiv vo brak so srbin
ziveevme vo kosova i potoa pobegna za makedoinija
moifte ne rekoa nisto zato ssto sum zasakala srbin ...ne me ubija kako sto zamisluvate
toa se eftini lagi koi gi pustaat nevermici koi sirat omraza
--- надополнето: 6 јули 2012 во 13:24 ---

bozjiot mir nadt ebe
Црвениот болд кажува се :rolleyes:
 
Член од
2 јули 2012
Мислења
137
Поени од реакции
33
Ти знаеш ли да читаш? Одговори му на човекот тоа што те праша, а не исправај криви дрини.

Дали ти, еве како разумен човек сметаш дека секс со 9 годишно девојче е добра работа и би ја оправдал?


Сега се ми е појасно. Ептен умоболна работа.
pa i nick name ti stoi dobro, nekade lugeto na svoite keriki im ragat deca i toa kup,5,6 pa duri i poveke,ama tamu ne mozete da oitvorite usta (FRITZ)
Da pravis seks i da imas zena za svojot zivot ,sopatnik vo celiot zivot ne e isto.
Kao prvo Aisha mu bila zena na prorokot ,ka vtoro zenenjeteo ne se broi so godini ,ima zeni koi i vo 40 god ne se zreli nitu za seks nitu za mazenje ,ama koga ne razbiras i ne znaes da citas megu redovi tokmu ovie raboti ke ti se slucuvat,po poleka ke ve stavam na oski ,ke vidite deka ste injoranti na moderniot svet.
Aman be koj veli umobolna rabota ,pa ne si ti toj sto e vo polozba da kazes koj e a koj ne e...ednostavno ne ste nacitani na ova strana ,popovite pogresno ve nevele ,tie so svojot sramen cin sto pravat sekls so deca maski zenski i gi krijat ,toa ne umo bolno ,a covek koj ima zena se grizi za nea toj e umobolen :pos:
 
Член од
22 октомври 2011
Мислења
404
Поени од реакции
115
Абе испаѓа дека вие цело време не вреѓате нас. Цело време сме ние идиотите, само заради тоа што имаме различен став од вашиот, и читаме и од други места кои го велат спротивното.
Сите релевантни историски податоци укажуваат дека Ајша имала 6 години кога е ветена за Мухамед, и по стапувањето у брак имаат СЕКС кога таа има 9 години. Таа е втората жена на Мухамед.

Е сега ако ти читаш некоја исламска брошура, каде го минимизира или релативизира овој факт, и само тоа го сметаш за валидно, тогаш ти си тој што има проблем со перцепцијата на работите.

Јасно е ко бле ден - имал секс со девојче кое имало 9 години, а тоа се вика педофилија.

Дека имала 20 години, кажувај приказни по чајџилници, не тука.
Не бе не, атеизам и се е можно! Поготово кога ќе се зачини со нордиска митологија. Значи олку шуплив мозок одамна не сум видел. Замисли овој да е некој научник. И после кукаме што светот оди низводно.

О ти душо расипана! Си слушнал ли за различни мислења, истражувања, компарација на ставови итн. ?
 
В

влијателен

Гостин
Ne go upotrebuvat islamskite staresini ,tuku orientalistite na tipot TANASKOVIC i nekoi ovdeka kako nego ;)
Сакаш да кажеш дека тие Муслимани кои одобруваат брак со деца не знаат доволно за Исламот?
На пример Ајатолахот Ruhollah Khomeini дозволува ваков брак и рекол
"A man can quench his sexual lusts with a child as young as a baby. However, he should not penetrate. Sodomizing the baby is halal (allowed by sharia). If the man penetrates and damages the child, then he should be responsible for her subsistence all her life. This girl, however, does not count as one of his four permanent wives. The man will not be eligible to marry the girl’s sister. It is better for a girl to marry when her menstruation starts, and at her husband's house rather than her father's home. Any father marrying his daughter so young will have a permanent place in heaven."
Не можам да го преведувам цело, ама сака да каже дека не е дозволено во овие бракови, мажот да пенетрира во девојчето, ама е дозволено да го трие машкиот полов член од колковите на девојчето.
Овој обичај се вика Mufa' Khathat и се верува дека и Мухамед го практикувал со Ајша.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
i ova go vikaz dokaz??, togas jas ti vikam deka sum BORIS TRAJKOVSKI i imam kup dokagi deka sum ziv ,ke mi poveruvas li ??:P
Види те разбирам потполно, дека стравот ти е влезен во коски, па дури и вака на форум, каде никој не те знае ,се плашиш да го изговориш тоа проклето ДА околу секс со деветгодишно девојче.

Зошто толку конзервативност, затупеност, и слепа верба која се граничи со лоботомија малтене.

Отвори ги очит еи душата, животот е убав, без оковите на религијата.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Не бе не, атеизам и се е можно! Поготово кога ќе се зачини со нордиска митологија. Значи олку шуплив мозок одамна не сум видел. Замисли овој да е некој научник. И после кукаме што светот оди низводно.

О ти душо расипана! Си слушнал ли за различни мислења, истражувања, компарација на ставови итн. ?

Ќе одговриш ли ти можеби дали секс со 9годишно девојче го одобруваш или не?

Победи го колективниот страв, подобро ќе се чувствуваш.
--- надополнето: 6 јули 2012 во 14:48 ---
nemala 9 godini..toa ve lazat
Тоа го мислам и јас за вас.

Се обидуваш да негираш историски извори, на сметка на Куранот?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom