Прашања за Исламот II

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 декември 2008
Мислења
593
Поени од реакции
1.192
Постои документ, Картата на Медина, уставот даден од Пророкот Мухаммед.

Според овој устав:
1. Сигурноста од Бога е еднаква за сите групи
2, Не муслиманите (христијаните и евреите) имаат еднакви политички и културни права како и Муслмианите, имаат аутономиа и право а нивната религија.
3. Не муслиманите (христијаните и евреите) ќе се борат заедно со муслиманите за заштита од непријателите
4. Не муслиманите (христијаните и евреите) не се должни да учествуваат во религиозните војни на муслиманите.




Селам за сите (МИР):)
Колку од тој Устав, Картата на Медина се почитува денес, ама искрено одговори, дали во исламските земји се почитува во денешно време тој устав?
 
Член од
11 мај 2012
Мислења
146
Поени од реакции
31
a shto ako ti napravish malku test vo tvojata glava
na primer
site sveti knigi doneseni se na ovoj svet kako ustav na covecvoto
bibliata bese ustav , zosto nema nitu edna zemja vo svetot sto raboti so zakonite na bibliata?
Kuranot e ustav , denes mbogu drzavi go imaat kako ustav
a sto ako razmisluvash malku na ovaa tema
 
Член од
3 октомври 2008
Мислења
451
Поени од реакции
164
Колку од тој Устав, Картата на Медина се почитува денес, ама искрено одговори, дали во исламските земји се почитува во денешно време тој устав?
Исламска држава веќе не постои. Последна Исламска Држава-Калифат беше Османлискиот Калифат. Овие денес се само мали Исламски државички кои парцијално го почитуваат Коранот како устав така да признавам дека може да има пропусти во секој аспект.

Но најдобар случај денес го имате Египет. Милиони христијани живеат заедно со муслиманите. Еднакви права, социални и религиски, рамноправни граѓани. Минатата година заедно, муслимани и христијани станаа против Мубарак. Во протестите, кога муслиманите се клањаа, христијаните правеа барикади и ги чуваа од војската.

Поздрав
--- надополнето: 6 јули 2012 во 02:17 ---
Под "Не муслимани" е потенцирано во заграда дека тоа се две групи - христијани и евреи. Што со останатите? Тие не се ли "Не муслимани"?

Извини, но преведував набрзина. Картата на Медина важи и за паганите.

Поздрав
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Исламска држава веќе не постои. Последна Исламска Држава-Калифат беше Османлискиот Калифат. Овие денес се само мали Исламски државички кои парцијално го почитуваат Коранот како устав така да признавам дека може да има пропусти во секој аспект.

Но најдобар случај денес го имате Египет. Милиони христијани живеат заедно со муслиманите. Еднакви права, социални и религиски, рамноправни граѓани. Минатата година заедно, муслимани и христијани станаа против Мубарак. Во протестите, кога муслиманите се клањаа, христијаните правеа барикади и ги чуваа од војската.

Поздрав
--- надополнето: 6 јули 2012 во 02:17 ---



Извини, но преведував набрзина. Картата на Медина важи и за паганите.

Поздрав
Во Египет можеби и беше така до пред Арапската пролет, но тоа се должи на нешто друго , на една друга идеологија на Египетскиот лидер, која е далеку од Исламот.

Во моментов, кога самонаречените чувари на Исламот дојдоа на власт, страдаат сите немуслимани, во истиот тој Египет.

Да не се лажеме Vlora, теоретски можеби е така, можеби и твоите размислувања се такви добронамерни, но реалноста вели нешто друго.


Според црвениот болд, испаѓа најзаебани се атеистите, односно неверниците. Што предлага Куранот за нив?
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
1.044
Поени од реакции
644
А зошто ти не се нафатиш да прочиташ една објективна биографија за Мухаммед па после да брмчиш на форумов?

:facepalm: Добро бе си учел ли нешто ти у школо. Знаеш ли дека историјата ја пишуваат победниците.
Како можам да се врзам со твоите релевантни извори ако го знам ова, а како скептик секогаш сум поблизок до другата страна.
 
Член од
2 јули 2012
Мислења
137
Поени од реакции
33
А тие што не се дел од муслиманското општество, треба ли да живеат?

Izgleda ne si go svatil poimot zivot, pa zatoa postavuvas vakvi prasanja ,pa normalno i zivotnite ziveat ,ama kako???
--- надополнето: 6 јули 2012 во 10:30 ---
Уф сеа можеме помирно да спиеме со фактот што само 1% го имитираш твојот пророк во начинот на живеење. Да беше повеќе од тоа ќе бевме уплашени да не земеш да почнеш да ги убиваш оние што се по вера различна од твојата, а у спат и да си направиш една убава свадбичка со 9 годишно девојченце

Koga velam deka idiotizmot nema kraj vie ne se soglasuvte i ako 100 % go praktikuvam zivotot na prorokot nemoj da se plasis,oti tie sto ubivat i vlagat vo kuki vo rano utrinski casovi so maski na glavi tie ne go ni priznavat prorokot,tie se spremni i da ubivat i posle da mu ja frlat vinata na komsite,treba od niv da se plasis ,oti mozebi i ti ke bides sledna zrtva.
Za 9 godisnoto devojce spremen sum da ti predavam 1 nedela ,ama steta sto vie ne ste spremni da slusnete ,bidejki vi fali opsta elementarna kultura

pozdrav
 
В

влијателен

Гостин
Za 9 godisnoto devojce spremen sum da ti predavam 1 nedela ,ama steta sto vie ne ste spremni da slusnete ,bidejki vi fali opsta elementarna kultura

pozdrav
Кој е твојот став? Имала повеќе од 9 години или не е лошо да се има секс со деветгодишни?
 
Член од
2 јули 2012
Мислења
137
Поени од реакции
33
Nese raboti za mojot stav tuka ,se raboti za vasiot idiotizam sto ne znaete dve tri zbora vo vrska so ova.

samo za info ...imala poveke od 20 god. a ako bas sakas da go potvrdis ova ,citaj malce literatura ,no bez emoci i drugi nadvoresni vliania
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Nese raboti za mojot stav tuka ,se raboti za vasiot idiotizam sto ne znaete dve tri zbora vo vrska so ova.

samo za info ...imala poveke od 20 god. a ako bas sakas da go potvrdis ova ,citaj malce literatura ,no bez emoci i drugi nadvoresni vliania
Абе испаѓа дека вие цело време не вреѓате нас. Цело време сме ние идиотите, само заради тоа што имаме различен став од вашиот, и читаме и од други места кои го велат спротивното.
Сите релевантни историски податоци укажуваат дека Ајша имала 6 години кога е ветена за Мухамед, и по стапувањето у брак имаат СЕКС кога таа има 9 години. Таа е втората жена на Мухамед.

Е сега ако ти читаш некоја исламска брошура, каде го минимизира или релативизира овој факт, и само тоа го сметаш за валидно, тогаш ти си тој што има проблем со перцепцијата на работите.

Јасно е ко бле ден - имал секс со девојче кое имало 9 години, а тоа се вика педофилија.

Дека имала 20 години, кажувај приказни по чајџилници, не тука.
 
Член од
2 јули 2012
Мислења
137
Поени од реакции
33
Nese raboti za navredi ,se raboti za protiv navredi ,vie celo vreme vregate na nekomu veruvanjeto, vregate prorok,i se drugo i na kraj ispagame nie krivi.
Za koi relevantni istoriski podatoci zboruvas ?? na podatocite od MANU ??,e sega za da se opravdas i mi vikas deka bila vtora zena ,bozem nie ne znaeme.I koga se verila i koga se seksala.Izgleda koga e vo prasanje da etiketiras nekoga mnogu kolaj naigas na informaci ,a koga se raboti za realnosta ,nie naigame na problemi na percepcia ,ma nemoj :).
Ti uste ne znaes osnovni islamski zakoni ,pa koga gi sporeduvas so makedonskiot ustav ,i opaaa naigas na problemi sto ne mozes da gi resis, i se gubis.
Vo islamot nema godini (brojki) koga deteto e polnoletno i koga ne e, pa zatoa imate problemi ,ne istrazuvate ,ne citate ,cekate gotovo , i odmah predrasudi,vie ne ste vo vozrast da napravite takvi nesta pa zatoa ne mozete da svatite nekoi raboit.

Ne znam zasto mislam deka grcija e sekogas vo pravo iako niv gi mrzam poveke ;)
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Nese raboti za navredi ,se raboti za protiv navredi ,vie celo vreme vregate na nekomu veruvanjeto, vregate prorok,i se drugo i na kraj ispagame nie krivi.
Za koi relevantni istoriski podatoci zboruvas ?? na podatocite od MANU ??,e sega za da se opravdas i mi vikas deka bila vtora zena ,bozem nie ne znaeme.I koga se verila i koga se seksala.Izgleda koga e vo prasanje da etiketiras nekoga mnogu kolaj naigas na informaci ,a koga se raboti za realnosta ,nie naigame na problemi na percepcia ,ma nemoj :).
Ti uste ne znaes osnovni islamski zakoni ,pa koga gi sporeduvas so makedonskiot ustav ,i opaaa naigas na problemi sto ne mozes da gi resis, i se gubis.
Vo islamot nema godini (brojki) koga deteto e polnoletno i koga ne e, pa zatoa imate problemi ,ne istrazuvate ,ne citate ,cekate gotovo , i odmah predrasudi,vie ne ste vo vozrast da napravite takvi nesta pa zatoa ne mozete da svatite nekoi raboit.

Ne znam zasto mislam deka grcija e sekogas vo pravo iako niv gi mrzam poveke ;)
Пак погрешно разбирате, не ве вреѓа никој, само искажуваме различни ставови од вашите, бидејќи гледаме дека има многу контрадикторносто во тоа што го зборувате, а веќе сте возрасни луѓе.

Ако во Иламот нема бројки за полнолетство, тогаш се е дозволено од горенаведеното, а и наназад од еден куп прашања мои околу договорени и ветени бракови.

Дали ти, еве како разумен човек сметаш дека секс со 9годишно девојче е добра работа и би ја оправдал.
Батали случајот на Мухамед, од денешен аспект дали го оправдувате тоа, прибидејќи нема возраст за полнолетство во Исламот?
п.с Јас не мислам дека Србија е у право, јас ЗНАМ дека Србија е у право ;)
 
В

влијателен

Гостин
Nese raboti za mojot stav tuka ,se raboti za vasiot idiotizam sto ne znaete dve tri zbora vo vrska so ova.

samo za info ...imala poveke od 20 god. a ako bas sakas da go potvrdis ova ,citaj malce literatura ,no bez emoci i drugi nadvoresni vliania
А зошто, ако имала 20 години, исламски старешини го употребуваат фактот дека имала 9 за да ги оправдаат браковите со деца како дозволени од Алах?
 
Член од
2 јули 2012
Мислења
137
Поени од реакции
33
Slusaj ,nemam mnogu vreme na izles sum.ama kratko ke ti odgovoram ,gledam si vozrasen ama milsis kako da imas 9 godini,pak ti vikam ne se raboti za kontradikci ,se rabori za nesto sto ti si go slusal na kratko a jas toa mu go posvetam cell moj zivot,.
Gledam deka nemas elementarni soznanija i za toa ne mozes da vlagas vo trag.Ostavi go toa sto mislam jas ,i drugite.dali si svesen koga se slucilo toa ,kade se slucilo i zasto se sluciolo.i koga je naucis nesto ubavo togas javi se ,i te molam nemoj so kavanski muabeti da mi solis pamet tuka-

p.s.tvoj broblem e koj e vo pravo a koj ne e vo pravo, glavno e deka serbia se izolira :LOL:
--- надополнето: 6 јули 2012 во 11:45 ---
А зошто, ако имала 20 години, исламски старешини го употребуваат фактот дека имала 9 за да ги оправдаат браковите со деца како дозволени од Алах?

Ne go upotrebuvat islamskite staresini ,tuku orientalistite na tipot TANASKOVIC i nekoi ovdeka kako nego ;)
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Ќе те молам без верглање. Предизвикот е јасен:

Спремна ли си да се заколнеш во Бога и да го повикаш Неговиот гнев врз себе доколку не ја зборуваш вистината за ова што го напиша погоре за Пратеникот Мухаммед а.с.?
Јас сум спремен, ајде ѕвони му.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom