Топлификација и нејзиниот штетен и патетичен бизнис план [општа дискусија]

Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
На Сител објавија вест дека правилникот е пред донесување.
http://www.sitel.com.mk/dnevnik/biznis/pravilnikot-za-parno-e-neustaven
тие што не поднеле барање за исклучувања, нека побрзаат.
Има граѓани кои сметаат дека, ако Топлификација почне да наплаќа по 20%, нивните сметки ќе се намалат.
Таквите треба да знаат дека тоа намалување, ако Топлификација поштено пресмета, ќе биде околу 4%. А Топлификација никогаш поштено не пресметува, па нема да добијат ни 4% намалување.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
На Сител објавија вест дека правилникот е пред донесување.
http://www.sitel.com.mk/dnevnik/biznis/pravilnikot-za-parno-e-neustaven
тие што не поднеле барање за исклучувања, нека побрзаат.
Има граѓани кои сметаат дека, ако Топлификација почне да наплаќа по 20%, нивните сметки ќе се намалат.
Таквите треба да знаат дека тоа намалување, ако Топлификација поштено пресмета, ќе биде околу 4%. А Топлификација никогаш поштено не пресметува, па нема да добијат ни 4% намалување.

дури топлификација може да донакалеми дополнителни 4% на цела зграда под изговор дека им “појачала“ за да добијат подобро греење заради исклучениот комшија... впрочем како и досега што правеа...
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.882
дури топлификација може да донакалеми дополнителни 4% на цела зграда под изговор дека им “појачала“ за да добијат подобро греење заради исклучениот комшија... впрочем како и досега што правеа...
Ај објасни жити се какво е тоа појачало, на цевките пред зграда монтираат бољери ? А какво е тоа појачување жити се нели комжијата се исклучил,топлата вода си е топла вода од вертикалата оди иста температура во сите радијатори,не се губи топлината и не се зголемува ако кај едниот комшија е исклучено парното.
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
1.658
Поени од реакции
3.322
Трупче едно неизделкано! :giggle:

Кога греееш некоја соба и ѕидовите се затоплуваат, како инаку би го затоплил просторот??? Ѕидот ти ја држи топлината! Зависи на кој спрат живееш. Горе, под твојот стан и до твојот стан има ѕидови, кои ги делиш со комшиите. Имаш внатрешни и надворешни ѕидови, јас ти зборувам за надворешните.

Ако греат двајцата твои комшии, оние кои се залепени до твојот стан - со кои делите ист ѕид, тогаш побрзо ќе се загрева и кај тебе, ако исклучат парно поспоро ќе иде и поладно ќе биде. Доколку јас со парно го греам цел стан, а становите кои се залепени до мојот, со кои делам исти ѕидови, го исклучат греењето и го греат само просторот кој го користат, кај мене ќе треба да се потроши повеќе енергија за да се затопли. Прашај ги твоите родители, ќе ти кажат.

Зградите се залепени, не се одвоени како куќи. Ако е нов стан со внатрешен ѕид од гипс картон е бетер.

П.С. Цевките влегуваат и излегуваат од радијатор. Колку „ребра“ толку топлина.
Кај мене дома температурата е 23 степени со сопствено греење а кај комшијата е едвај 20 со парно греење и цела ноќ е без греење а да не зборувам во периодот септември, октомври, април па и мај, сакаш да кажеш дека они мене ме греат? Да не ги греам јас нив по некој закон на термодинамика или тој физички закон не важи во Македонија?
Топлификација се крадци со тапија маму и ебам!!!
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Баш ме интересира дали ќе успеат ова да го спроведат во Западна Македонија, или во Чаир, Арачиново, Бутел....
A баш ме интересира дали знаеш дека таму нема централно греење!:D
.. има нешто ситно... Скопје север и Топанско поле.. т.е. скоро се е исклучено..
 
Член од
31 август 2008
Мислења
499
Поени од реакции
381
Кај мене дома температурата е 23 степени со сопствено греење а кај комшијата е едвај 20 со парно греење и цела ноќ е без греење а да не зборувам во периодот септември, октомври, април па и мај, сакаш да кажеш дека они мене ме греат? Да не ги греам јас нив по некој закон на термодинамика или тој физички закон не важи во Македонија?
Топлификација се крадци со тапија маму и ебам!!!
2000000 народ,2000000 мислења.
Кај мене дома во најладните денови температурата не паѓа под 26-27 со парно од топлификација,а комшијата кој се исклучи и грее една соба од 4 цело време се жали дека се смрзнува.Е сега да не ме грее тој мене?...или го греам јас и ми ја земе топлината....по некој закон на термодинамика кој и во овој случај треба да важи во Македонија...нели???
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Ај објасни жити се какво е тоа појачало, на цевките пред зграда монтираат бољери ? А какво е тоа појачување жити се нели комжијата се исклучил,топлата вода си е топла вода од вертикалата оди иста температура во сите радијатори,не се губи топлината и не се зголемува ако кај едниот комшија е исклучено парното.
Какво бе појачало, какви глупости тресат.... па поради исклучените станови зградата во глобала троши помало количество топлинска енергија... тука бар математиката е егзактна.. толку станови, толку радијатори со толку ребра, толку довод на топла вода со толкава температура, толку температура во становите плус минорните загуби ради исклучените... тука бар математиката е егзактна...
Кога сме веќе кај загубите.. воопшто... цевките имаат слаба или никаква термоизолација..
....исто и ѕидовите.па пичка му матер 21 век сме, станови по солени цени и се уште ѕидовите се прават само од цигла и малтер, прозорците се од оние никаквите, најефтините, вратите и праговите и да не ги спомнувам.....
--- надополнето: 3 јули 2012 во 23:13 ---
2000000 народ,2000000 мислења.
Кај мене дома во најладните денови температурата не паѓа под 26-27 со парно од топлификација,а комшијата кој се исклучи и грее една соба од 4 цело време се жали дека се смрзнува.Е сега да не ме грее тој мене?...или го греам јас и ми ја земе топлината....по некој закон на термодинамика кој и во овој случај треба да важи во Македонија...нели???
Тој тебе ништо не ти зема ..ти не знаеш да си ја чуваш топлината!

Е па ако неќеш да го „грееш“ комшијата изолирај си ги ѕидовите..

а едно греење што му правиш ....упм... повеќе воздухот надвор го грееш..

Уствари што ја тупиме.. со просечно нешто околу 1200 еура годишно за централно греење и овој стандард...на толификација и идат црни денови.
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
1.658
Поени од реакции
3.322
2000000 народ,2000000 мислења.
Кај мене дома во најладните денови температурата не паѓа под 26-27 со парно од топлификација,а комшијата кој се исклучи и грее една соба од 4 цело време се жали дека се смрзнува.Е сега да не ме грее тој мене?...или го греам јас и ми ја земе топлината....по некој закон на термодинамика кој и во овој случај треба да важи во Македонија...нели???
Иди тоа на колегите од топлификација да им кажеш 26-27 степени????? Во девет се исклучува парно ало... цела зграда мрзне прикаски кажувај на тие што не се греат на парно од топлификација.
Само лажете и крадете!!!
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Ај објасни жити се какво е тоа појачало, на цевките пред зграда монтираат бољери ? А какво е тоа појачување жити се нели комжијата се исклучил,топлата вода си е топла вода од вертикалата оди иста температура во сите радијатори,не се губи топлината и не се зголемува ако кај едниот комшија е исклучено парното.
друже... постот беше саркастичен... а дека им аопција да се појача греењето има... се прави прештелување на потстаницата и се добива повисока температура на радијатори... меѓутоа, ова не беше мојата дискусија, нити пак топлификација стварно ке појача греење... како што реков, сарказам во текст и поентата беше сосема друга...
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
1.658
Поени од реакции
3.322
2000000 народ,2000000 мислења.
Кај мене дома во најладните денови температурата не паѓа под 26-27 со парно од топлификација,а комшијата кој се исклучи и грее една соба од 4 цело време се жали дека се смрзнува.Е сега да не ме грее тој мене?...или го греам јас и ми ја земе топлината....по некој закон на термодинамика кој и во овој случај треба да важи во Македонија...нели???
Според ова што кажуваш ти веројанто си толку добро изолиран што никој неможе да ти краде топлина...си ја чуваш топлината од летните месеци...:cautious:...неверојатно без греење и ладење моментално кај мене е 27 степени на 3 јули...а кај тебе сред зима е толку...:tapp:...:pos:...:facepalm:...барем да лажевте и крадевте малку помалку очигледно...ова е апла без срам...
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Според ова што кажуваш ти веројанто си толку добро изолиран што никој неможе да ти краде топлина...си ја чуваш топлината од летните месеци...:cautious:...неверојатно без греење и ладење моментално кај мене е 27 степени на 3 јули...а кај тебе сред зима е толку...:tapp:...:pos:...:facepalm:...барем да лажевте и крадевте малку помалку очигледно...ова е апла без срам...
Не... 102.3 посто се има појачано со илегални ребра...:D:pos:
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
2000000 народ,2000000 мислења.
Кај мене дома во најладните денови температурата не паѓа под 26-27 со парно од топлификација,а комшијата кој се исклучи и грее една соба од 4 цело време се жали дека се смрзнува.Е сега да не ме грее тој мене?...или го греам јас и ми ја земе топлината....по некој закон на термодинамика кој и во овој случај треба да важи во Македонија...нели???
блажо... или имаш додадено радијатори и тоа скоро ако не и повеке од дуплирани од оригиналните, а тоа е да те потсетам криминален акт, т.е. кражба или пак мноооооогу лажеш... јас работам со парно скор 1,5 деценија тоа се 15 години... во својот работен век сум се изнагледал станови и станови на топлификација и сеуште не сум сретнал некој кој има 27 степени на топлификација... со сопствено парно видов такви дешавки, ама на топлификација не... абе на 27 степени во лето пуштаме клими да се разладиме... пази што и колку тресеш и со кои бројки се размлатуваш... да речеше 24 ке ти поверуваа повекето, ама 27 верувај дека никој не ти верува, а ни јас кој има 15 годишно искуство со радијаторско греење не ти верувам....

суровата вистина е дека во некои мали делови од скопје се достига и до 22, ама повекето се 20 и подоле... де факто е дека сите оние што имаат 20 и подоле да инвестираат малку во изолација и добри прозори ке бидат згреани и задоволни, но централниот систем за греење е поставен во период кога немало такви изолации и јас се секвам дека на времето греењето беше потопло... и од тој комунистички режим остана баналниот момент на гасење на парното во 9 навечер...
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
1.658
Поени од реакции
3.322
блажо... или имаш додадено радијатори и тоа скоро ако не и повеке од дуплирани од оригиналните, а тоа е да те потсетам криминален акт, т.е. кражба или пак мноооооогу лажеш... јас работам со парно скор 1,5 деценија тоа се 15 години... во својот работен век сум се изнагледал станови и станови на топлификација и сеуште не сум сретнал некој кој има 27 степени на топлификација... со сопствено парно видов такви дешавки, ама на топлификација не... абе на 27 степени во лето пуштаме клими да се разладиме... пази што и колку тресеш и со кои бројки се размлатуваш... да речеше 24 ке ти поверуваа повекето, ама 27 верувај дека никој не ти верува, а ни јас кој има 15 годишно искуство со радијаторско греење не ти верувам....

суровата вистина е дека во некои мали делови од скопје се достига и до 22, ама повекето се 20 и подоле... де факто е дека сите оние што имаат 20 и подоле да инвестираат малку во изолација и добри прозори ке бидат згреани и задоволни, но централниот систем за греење е поставен во период кога немало такви изолации и јас се секвам дека на времето греењето беше потопло... и од тој комунистички режим остана баналниот момент на гасење на парното во 9 навечер...
Без разлика на изолацијата... со гасење на парното во 9 навечер е невозможно да се одржи температурата на 22 степени посебно сред зима едноставно не е изводливо премногу е ладно. Никогаш ниту кај мене ниту кај било кој друг во зградата наша немаме измерено температура од 22 степени кога надвор е под нулата...најчесто преку ден е околу 20 а навечер обавезно паѓа под 20...оваа температура е прениска...ладно е...за многу помалку пари на струја греење добивам над 22 степени и тоа постојано преку ден и ноќ...значи ова е испробано во пракса не нешто што на памет го зборувам за разлика од некои тука...тоа се фактите...таква е реалноста! Нека лажат они некој што не ја разбира разликата меѓу 20 и 27 степени па и разликата меѓу 20 и 22 степени...тоа е многу приметливо...и се осеќа огромна разлика (зборувам за разлика од 2 степени а комично е да се споредуваат 20 со 27)
:facepalm:
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Без разлика на изолацијата... со гасење на парното во 9 навечер е невозможно да се одржи температурата на 22 степени посебно сред зима едноставно не е изводливо премногу е ладно. Никогаш ниту кај мене ниту кај било кој друг во зградата наша немаме измерено температура од 22 степени кога надвор е под нулата...најчесто преку ден е околу 20 а навечер обавезно паѓа под 20...оваа температура е прениска...ладно е...за многу помалку пари на струја греење добивам над 22 степени и тоа постојано преку ден и ноќ...значи ова е испробано во пракса не нешто што на памет го зборувам за разлика од некои тука...тоа се фактите...таква е реалноста! Нека лажат они некој што не ја разбира разликата меѓу 20 и 27 степени па и разликата меѓу 20 и 22 степени...тоа е многу приметливо...и се осеќа огромна разлика (зборувам за разлика од 2 степени а комично е да се споредуваат 20 со 27)
:facepalm:
тоа и јас го зборев нели?
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
1.658
Поени од реакции
3.322
тоа и јас го зборев нели?
Да но разликата е тоа што викаш дека ако подобро се изолираат дека веројатно ќе им биде топло и ќе бидат задоволни...ако парното се исклучува во 9 навечер сигурен сум дека пак ќе им биде ладно а најтрагично е што плаќаат повеќе од тие што се грејат со струја и пак мрзнат... а мислат дека така им е подобро..демек на парно биле... да не зборувам за периодот пред почетокот на таканаречената "грејна сезона"...колку само сме мрзнеле а топлификација ни вика па топло е надвор...пази нас ни е ладно а они викаат па топло е...абе кај го има тоа...ако мене ми е ладно ќе се грејам ако мене ми е топло ќе се ладам...неможе некој мене да ми кажува дали ми е топло или ладно...мислам ова со парново е право силување на народот...а тој јаден уште ги слуша и им верува...а што правиме за тие што не се дома во зима...надвор од државата се...и тие треба да плаќаат за да топлификација им го грее празниот стан ( на ѕидовите да не им биде ладно)...му има на некој ова некаква смисла?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom