Како ви е поубаво - со кондом или без?

В

влијателен

Гостин
Neznam dali ova e dostapno vo mkd ali ako nekoj znae neka napise tuka.

Jas sekoja devojka so koja planiram da sum podolgo od 3-4 dena baram da se pregleda na ginekolog. Za 2 saati dobivas rezultati za HIV i bakterii. Vo pregledot spaga i cistenje. Kosta 1500 denari.
Тоа воопшто не е некоjа сигурност. Тестот за ХИВ е позитивен дури по неколку месеци од инфекцијата. Значи таа која ја испитуваш може да е заразена и да заразува други, а да нема позитивен тест.
А исто е и за бактериите, таквите брзи тестови не се некоја голема сигурност.
И на крај не знам каков тип на девојка би се согласила да подлегне на ваков третман пред да бидеш со неа. Од психолошки аспект, не ти е гајле како се чувствува, како да пробуваш некоја кола пред да ја купиш. Каква доверба очекуваш да стекнеш кај неа после.
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Дај бе женскати да ти го пуши со кондом е како да лиже неотпакуван сладолен,иначе без кондомче е многу поубава :P
 
F

FARANG

Гостин
Тоа воопшто не е некоjа сигурност. Тестот за ХИВ е позитивен дури по неколку месеци од инфекцијата. Значи таа која ја испитуваш може да е заразена и да заразува други, а да нема позитивен тест.
А исто е и за бактериите, таквите брзи тестови не се некоја голема сигурност.
И на крај не знам каков тип на девојка би се согласила да подлегне на ваков третман пред да бидеш со неа. Од психолошки аспект, не ти е гајле како се чувствува, како да пробуваш некоја кола пред да ја купиш. Каква доверба очекуваш да стекнеш кај неа после.

Imas zastareni informacii za bakteriite, ima testovi i mozes na lice mesto da dobies odgovor. Za HIV do nekade si vo pravo i da postoi MAL rizik koj jas licno sum spremen da go snosam. Toa si e moja odluka.

Kakva devojka bi se slozila? PAMETNA. Nekoja sto za vozvrat ke go dobie istoto i od mene ako go pobara i ke mozeme da uzivame i dvajcata. Ne se site utucani so mentalitet na konzerva...
--- надополнето: 27 јуни 2012 во 19:12 ---
Test za HIV - rezultati za 20 min...

http://health.howstuffworks.com/medicine/tests-treatment/oral-hiv-test.htm
 
В

влијателен

Гостин
Imas zastareni informacii za bakteriite, ima testovi i mozes na lice mesto da dobies odgovor. Za HIV do nekade si vo pravo i da postoi MAL rizik koj jas licno sum spremen da go snosam. Toa si e moja odluka.

Kakva devojka bi se slozila? PAMETNA. Nekoja sto za vozvrat ke go dobie istoto i od mene ako go pobara i ke mozeme da uzivame i dvajcata. Ne se site utucani so mentalitet na konzerva...
Добро, тоа е сосема друга димензија на сексуална сигурност. Како што се согласивме, се уште има ризик. Кој што дури можеби е и поголем од тој на кондомот.
Овој начин дури и не заштитува од бременост, треба дополнителна заштита.
Треба протходна подготовка. Замисли сите пред секс да прават вакви тестови, за секој нов партнер да се увери дека е заштитен.
Овие постапки не се за масовна употреба, затоа кондомот е незаменливо средство за заштита при сексуални односи кои носат ризици од разна природа.
 
F

FARANG

Гостин
Vidi i dvata metodi imaat prednosti i negativnosti.

So kondom pak e mozno da zakacis nekoja bolest. Bakteriite se prenesuvaat i na drugi nacini. Ako se testiras mnogu polesno moze i da se detektiraat nekoj zaboluvanja za koj moze i nemala simptomi devojkata. Mojot nacin za mene e podobar. Svakam deka ova ne e za site i vo MKD moze e nerealno ali na mnogu drugi mesta e sosema ok. Se slozuvam za kondomot inace i ko sto rekov ako planiram da bidam so nekoja podolgo od 3-4 dena togas gi pravam testovite ako ne togas kondom ;)

Okulu bremenosta hm, toa e sosema druga tema ama i za toa ima nacini ;)
 
Член од
21 април 2012
Мислења
144
Поени од реакции
58
Neznam dali ova e dostapno vo mkd ali ako nekoj znae neka napise tuka.

Jas sekoja devojka so koja planiram da sum podolgo od 3-4 dena baram da se pregleda na ginekolog. Za 2 saati dobivas rezultati za HIV i bakterii. Vo pregledot spaga i cistenje. Kosta 1500 denari.


I devojkite odma odat na pregled, :LOL:bez prigovor...Bravo be.
 
Член од
21 април 2012
Мислења
144
Поени од реакции
58
Ok de, ne moras so tolku superlativi da se pretdtavuvas, kontra efekt ke stvoris...
 
F

FARANG

Гостин
Ne mi e toa celta a i iskrajno ne mi e mnogu gajle kako luge go svakaat toa. Jas samo ponudiv alternativa na kondomite. Koj moze da si dozvoli, koj moze da go izvede neka go ima na um. Vsusnost i jas bi sakal da znam dali e nesto vakvo vozmozno vo MKD... Vo azija i sosema normalna rabota, tamu lugeto se pootvoreni za vakvi temi i ova VOOPSTO ne e sramota ili cudno ako go pobaras od devojka ili ona od tebe. Razlicni kulturi...
--- надополнето: 28 јуни 2012 во 16:13 ---
Ocigledno vo MKD ke bide "strasno" da prasam nekoja da ideme na pregled lol... Slucajno da ne ke me izede? Sto moze da se sluci? Ako ima mozok ke svati deka i vo nejzin interes e da se pregledame ako nema iskrajno taa ne e ni za mene
 
С

Само Човек

Гостин
Neznam dali ova e dostapno vo mkd ali ako nekoj znae neka napise tuka.

Jas sekoja devojka so koja planiram da sum podolgo od 3-4 dena baram da se pregleda na ginekolog. Za 2 saati dobivas rezultati za HIV i bakterii. Vo pregledot spaga i cistenje. Kosta 1500 denari.
латексот пропушта бактерии
 

Kajgana Shop

На врв Bottom