Помош, проблеми, прашања, совети...

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Со HWMonitor...сега пробав и со HWInfo исто дава.. Ако можеш дај некој предлог кое напојување да го купам..значи стриктно за оваа конфигурација, битно ми е да се ок сите волтажи :)
Првин провери со мултиметар како што рече членот погоре, ако и така ти дава 8.86v ондак одма вади го напајањето од компјутер и земи барем Chiftech A80 500W од Мебиус, околу 3000-ки е. Ако парите не се проблем, имаш Silent Pro 500W во Вортекс за ~4500 ден.
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Момци, на еден компјутер изгоре графичка .. е сега сакам совет да ми кажете каква да земам (половна дека стар е ) за да извадиме максимум шо можеме..

Матичната е Asus p48
Процесор Intel Celeron (R) 2.53
Рам 768 MB
Напојување 300w
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Момци, на еден компјутер изгоре графичка .. е сега сакам совет да ми кажете каква да земам (половна дека стар е ) за да извадиме максимум шо можеме..

Матичната е Asus p48
Процесор Intel Celeron (R) 2.53
Рам 768 MB
Напојување 300w
Оваа плоча е доста стара 2001 година и подржува AGP X4 1.5V. Припази го овој податок кога ќе најдеш некаква карта. AGP X8 нема да работи.
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Момци, на еден компјутер изгоре графичка .. е сега сакам совет да ми кажете каква да земам (половна дека стар е ) за да извадиме максимум шо можеме..

Матичната е Asus p48
Процесор Intel Celeron (R) 2.53
Рам 768 MB
Напојување 300w
Бидејќи е ептен стар компјутеров - антика, дали има AGP или PCI-E слот матичната?

едит - ете сега гледам дека има AGP слот и тоа не е x8. Многу тешко ќе најдеш карта на старо за ова, ама види пробај на Пазар3, или на некој од другиве форуми дали се продаваат такви карти.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
303
Поени од реакции
148
Asus P48 ili P4B ?
Иначе за максимум на тој компјутер... у кој смисол максимум? Најди било каква половна AGP-компатибилна графичка и терај ( нешто као GeForce 6200, Radeon 9600 pro/xt би ти свршиле работа - мада ја за таков компјутер не би пребирал многу - би ја зел најевтината половна графичка ).

едит: мојата понуда од другата тема важи - ако си спремен да ја земеш графичката од Тетово - пиши ми ПП, ќе ти најдем некоја.
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Asus P48 ili P4B ?
Иначе за максимум на тој компјутер... у кој смисол максимум? Најди било каква половна AGP-компатибилна графичка и терај ( нешто као GeForce 6200, Radeon 9600 pro/xt би ти свршиле работа - мада ја за таков компјутер не би пребирал многу - би ја зел најевтината половна графичка ).

едит: мојата понуда од другата тема важи - ако си спремен да ја земеш графичката од Тетово - пиши ми ПП, ќе ти најдем некоја.
Работава е да е појака од бившата графичка и во нај мала рака да има кулерче на неа, пошо на старава нема..
 
Член од
23 март 2011
Мислења
303
Поени од реакции
148
Ќе проверим после што е исправно - што не е ( имам неколку ) и ќе ти пишем ако те интересира.
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
324
Поени од реакции
44
Имам пинтер канон мп220. Сакам да копирам еден лист. Листот за копирање е поставен во скенерот а хартија има само еден лист (празен) и ми дава ерор чек принтер. Сум немал никакво искуство до сега со принтери некој совет да го решам? Од кај да почнам? Го извадов од струја го вратив назат ама пак исто.
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.540
Поени од реакции
33.746
Дур уште можам да видам што пишувам, со што се чистат led мониторите?
Брат ми земал некое средство, спрејче и меко крпиче али наведено стриктно за lcd.
Има разлика?
Или најпросто да земам со влажните марамчиња наменети за тоа?
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Дур уште можам да видам што пишувам, со што се чистат led мониторите?
Брат ми земал некое средство, спрејче и меко крпиче али наведено стриктно за lcd.
Има разлика?
Или најпросто да земам со влажните марамчиња наменети за тоа?
Исти курац, земи со влажно марамче и готово.....такви спрејови глупости се само фрлај пари, и онака исти бои ке имаш те валкан, чист, со спреј или марамче.....:D
 

SayWhaat!?

олимпион
Член од
11 јуни 2011
Мислења
109
Поени од реакции
34
Норална температура за i3-2330M CPU @ 2.20 GHz за лап топ ?

Мене ми накачува до 72-73 дур играм а вака ми е моментално 55-56 ...
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
Норална температура за i3-2330M CPU @ 2.20 GHz за лап топ ?

Мене ми накачува до 72-73 дур играм а вака ми е моментално 55-56 ...
Зависи од лаптопот, системот на ладење во него, температурата на амбиентот итн. На Acer 4755 со 540М графичка при нормална работа ми беше oколу 50тина степени, а при игри исто така околу 70, не го имам веќе не ми текнуваат точните бројки ама во принцип тука негде беа температурите. Ова на амбиент од 20-23 степени

Побитно е дали ти се успорува лаптопот (thermal throttling). И стално работи на него на мазна, тврда површина, немој на кревет, ќебе итн. Имав еден лаптоп што графичката креваше до 100 степена, немаше никаков проблем само не се осекав копотно со троцифрена бројка, го вратив да ми го провери Ацер и ми рекоа тоа е во „рамките на предвиденото“ и дур не ми го украдоа си фучеше без проблем :)
 

Christian Lovato

stonecold
Член од
2 април 2012
Мислења
601
Поени од реакции
272
Pravev gluposti so zvucnikot i mi padna se raskosti i go zalepiv so silikonski lepak ama pa se poznava..ke si doe nokeska bato utre ke me pretepa..kolku pari e nov zvucnik?
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
324
Поени од реакции
44
Pravev gluposti so zvucnikot i mi padna se raskosti i go zalepiv so silikonski lepak ama pa se poznava..ke si doe nokeska bato utre ke me pretepa..kolku pari e nov zvucnik?
Се заебаваш ти со нас? :D Земи отвори го види колкава моќност е звучникот или ако е некој поквалитетен дај нешто на некоја налепница некоја ознака ако има, како и да е кај ќе најдиш сега отворено да купиш звучник облечи нешто подебело да не те боли грбот :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom