Вонземјани, НЛО...

Верувате ли дека постојат вонземјани?

  • Да

    Гласови: 1.724 79,2%
  • Не

    Гласови: 452 20,8%

  • Вкупно гласачи
    2.176
B

Black Guard

Гостин
Каде е таа локација?

Cool па имаме над стотина сателити околу месечината ништо чудно да е еден од нив а очигледно е сателит бидејќи колку што видов немаше никаков знак за потисок туку едноставно орбитирање.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Каде е таа локација?

Cool па имаме над стотина сателити околу месечината ништо чудно да е еден од нив а очигледно е сателит бидејќи колку што видов немаше никаков знак за потисок туку едноставно орбитирање.
криењето на сателитите во орбитата на месечината е добар начин за одбрана и превенција од напади од земјината орбита , било да се работи за земски или вонземски закани.
Така да држи вода тоа што го кажа:)
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.043
Поени од реакции
4.698
НЛО во СОЛУН;)
Хартиено летало.

а некакво објаснување за гејското НЛО- имаш?;)
--- надополнето: 14 јуни 2012 во 21:04 ---
povtorno podeleni mislenja -Shto neobichna pojava e onaa okolu Mesechinata
Shto leta okolu nea?
Nekoi smetaat deka e zemjen satelit, a drugi NLO
dokolku e ona prvoto- togash za kakov satelit stanuva zbor- za istrazhuvachki ili mozhebi voen :confused:

Сателит. Тешко дека е воен, најверојатно е истражувачки, нема смисла воен сателит да орбитира околу Месечината. Што ќе шпиунира? :)
 

Coldhorror

ESTJ
Член од
4 јуни 2012
Мислења
140
Поени од реакции
107
Јас верувам дека постои живот надвор од нашава планета. Дали тој живот е интелигентен, дали присуствувал на земјата и на други слични прашања нејќам да дискутирам од прост факт што мислам дека тоа би биле само нагаѓања. Постојат милијарди ѕвезди околу нив кружат илјадници милијарди планети, за креацијата на живот е потребно само течна материја (не, не мора да биде вода). Проблемот е што ние со нашата перцепција неможеме да си замислиме битие кое живее на планета која нема вода, или кислород etc. Јас лично горе наведениве ги гледам само како хемиски елементи, кои немаат врска со креацијата на живот. Е сега гледајќи ја нашата еволуција, секој треба да признае дека се погодиле многу фактори за ние да излеземе такви какви што сме денес. Така да дури и да постои копија од нашава планета, но таму да било потопло за само 0.01 целзиусов степен - може да нема интелигентна раса. Јас лично верувам дека постојат илјадници типови на живот таму некаде, но повеќето се неинтелигентни форми на живот.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.043
Поени од реакции
4.698
Јас верувам дека постои живот надвор од нашава планета. Дали тој живот е интелигентен, дали присуствувал на земјата и на други слични прашања нејќам да дискутирам од прост факт што мислам дека тоа би биле само нагаѓања. Постојат милијарди ѕвезди околу нив кружат илјадници милијарди планети, за креацијата на живот е потребно само течна материја (не, не мора да биде вода). Проблемот е што ние со нашата перцепција неможеме да си замислиме битие кое живее на планета која нема вода, или кислород etc. Јас лично горе наведениве ги гледам само како хемиски елементи, кои немаат врска со креацијата на живот. Е сега гледајќи ја нашата еволуција, секој треба да признае дека се погодиле многу фактори за ние да излеземе такви какви што сме денес. Така да дури и да постои копија од нашава планета, но таму да било потопло за само 0.01 целзиусов степен - може да нема интелигентна раса. Јас лично верувам дека постојат илјадници типови на живот таму некаде, но повеќето се неинтелигентни форми на живот.
Комплетно се согласувам.
Само ќе додадам нешто, откривањето на планети кои кружат околу други ѕвезди започна пред само неколку години, од кои најголем дел се откриени последните 5-6 години. Поентата е, се наоѓаме сосема на почеток на откривање на тајните на вселената. Од таа перспектива не можеме со сигурност да кажеме дали е чест животот, уште помалку дали постои интелегентен.
Но имајќи ги предвид досегашните откритија (и предвидувањето дека можеби постојат огромен број планети-скитници), тогаш е сосем возможно живот да постои околу секоја ѕвезда.
 

Santiago

Cocalero
Член од
4 јуни 2012
Мислења
97
Поени од реакции
31
Комплетно се согласувам.
Само ќе додадам нешто, откривањето на планети кои кружат околу други ѕвезди започна пред само неколку години, од кои најголем дел се откриени последните 5-6 години. Поентата е, се наоѓаме сосема на почеток на откривање на тајните на вселената. Од таа перспектива не можеме со сигурност да кажеме дали е чест животот, уште помалку дали постои интелегентен.
Но имајќи ги предвид досегашните откритија (и предвидувањето дека можеби постојат огромен број планети-скитници), тогаш е сосем возможно живот да постои околу секоја ѕвезда.
Apsolutno se soglasuvam so vas, poglednete ja Drejkovata ravenka i za sto se raboti !
http://en.wikipedia.org/wiki/Drake_equation
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
АУ колку добра макета... ау ау ау...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Малку.... поезија на темава... :)

Dolaze. Svake ih noći
ćujem gde dolaze: cvilenje

njihovog brodovlja, neverovatne
blagovesti daleko iznad
kukuruznih njiva kraj grada,

u neizmernoj međuzvezdenoj
tami. Ćuja ih samo psi,
i neki nalik na mene.

Njihove fantastične mašine skladno
bruje u našim kostima.Jednog dana
neče tek lebdeti nad poljama,

kao proviđenja nekolicine
nesaničara. Nego če sleteti.
Sleteče brzo, bez

upozorenja u same centre
gradova. I kao da su to obečali
pre mnogo vekova, iskrčače se,

ozareni, neljudski i
veličanstveni kako bogovi
u hajci na device.

(Ова е превод, не ми е познат авторот на ова дело)
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109

Santiago

Cocalero
Член од
4 јуни 2012
Мислења
97
Поени од реакции
31
Малку.... поезија на темава... :)

Dolaze. Svake ih noći
ćujem gde dolaze: cvilenje

njihovog brodovlja, neverovatne
blagovesti daleko iznad
kukuruznih njiva kraj grada,

u neizmernoj međuzvezdenoj
tami. Ćuja ih samo psi,
i neki nalik na mene.

Njihove fantastične mašine skladno
bruje u našim kostima.Jednog dana
neče tek lebdeti nad poljama,

kao proviđenja nekolicine
nesaničara. Nego če sleteti.
Sleteče brzo, bez

upozorenja u same centre
gradova. I kao da su to obečali
pre mnogo vekova, iskrčače se,

ozareni, neljudski i
veličanstveni kako bogovi
u hajci na device.

(Ова е превод, не ми е познат авторот на ова дело)
Prekrasno napisano !!!(y)
 
Член од
28 мај 2009
Мислења
3.361
Поени од реакции
3.963
Имам видено нешто а не сум сигурен дали е она што го мислам , една вечер гледајќи нагоре случајно видов за момент една светлина која како рефлектор се запали и ја снема , па прашувам дали е можно да било тоа некој сателит и од сонцевите зраци да се изрефлектиралаа тааа светлина?
 
M

Muranyi

Гостин
Имам видено нешто а не сум сигурен дали е она што го мислам , една вечер гледајќи нагоре случајно видов за момент една светлина која како рефлектор се запали и ја снема , па прашувам дали е можно да било тоа некој сателит и од сонцевите зраци да се изрефлектиралаа тааа светлина?
Може да е Меѓународна вселенска станица,околу 22 часот и 5 минути е видлива во Македонија.За поточно,Human ќе го прашаш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom