Прашања за Исламот II

Статус
Затворена за нови мислења.
В

влијателен

Гостин
...
I sekoj za ona sto ke go ponudi treba da stavi validen dokaz deka ne e nekoja sosema normalna i prirodna pojava tuku deka e fenomen no i pokraj toa,naivni ke kazat deka normalno e 5 godisno dete da go znae Kur'anot na pamet.
Во право си, тоа воопшто не е нормално.
Ама е возможно и не е ништо чудно децата од рана возраст да научат наизуст зборови.
Не е нормално бидејќи Куранот не е единствена книга, ама само таа им се сервира.

Жал ми е за колегата Al-Mulk кој пред некој ден ги измеша Алберт Ајнштајн и Аристотел. Кај учел школо тој, само Куранот ли го учел, пишува дека им 25 години, му верувам бидејќи мислам дека еден Муслиман не лаже, ама навистина е греота така да ги осакатуваат децата.
 
Член од
20 декември 2008
Мислења
593
Поени од реакции
1.192
Pa veke vi kazav. Ako e cudo,dokazano,togas cudo e. Ako se raboti za slucajna pojava,kako sto ne veruvam nitu vo mnogu koi i Muslimanite gi pokazuvaat,togas ne veruvam. Kako nie veruvame bez nikakov problem vo Cudata koi gi pravel Isa a.s. i toa poveke odosto hristijanite ?
Primer,vo ova ne para veruvam:
http://www.youtube.com/watch?v=5JrgJJAs4l8&feature=fvwrel
Moze da bide odsjaj od reflektorite,moze da bide se.... i vo mnogu vakvi ne veruvam. Mozebi e kako sto pisuva a mozebi i ne e. Znaci ne e dokazano.
Јас верувам и без сомнеж сум во чудата што Исус ги правел, но тоа не е случај со чудата после него, сето тоа е дело на нечесниот.
 
Член од
12 април 2010
Мислења
1.602
Поени од реакции
890
да ама не е заменик на Мухаммед а.с. ниту има божја нур као демек Бог него стално праќа имами.
--- надополнето: 22 јуни 2012 во 16:06 ---

Плус за знаење јас иам книги интернет што може он да ми каже што не прочитал а јас тоа можам да го прочитам.
ПОТПОЛНО СИ ВО ПРАВО.
Некои Шиитски секти се залагаат за тоа Имамство,каде се верува дека имамите се безгрешни,и дека достигнуваат степен на мелеци(ангели) и Божји пратеници...
пример со Хомеини во Иран и неговите следбеници..
па после нивната смрт одат на нивните гробови и нив им упатуваат дови(молби) што е скроз погрешно и спротивно од праксата на Мухаммед а.с. и се коси со шеријатските правила и прописи.
Тоа е ширк,Исламот како чиста монотеистичка религија со верување во Еден Бог(Аллах) и Мухамед а.с. како негов последен пратеник е чист од вакви појави,каде што луѓето упатуваат молби на некого друг освен на Аллах,и се поврзуваат таму со некакви си шејхови и имами кои остваруваат врска со Аллах па преку нив се молат.
Исламот е чист од такви појави.

А работата на имамот е:
1. народот кој ќе дојде во џамија за фарз намаз(молитва пропишана од Аллах која е обврска) да го предводи во таа молитва.
2. да ги извршува останатите верски обреди,бидејќи за тоа завршил школо
на пр. погреб,шеријатско венчавање и слични обреди кои не се косат со шеријатот.
3. Нормално како човек кој завршил медреса и исламски факултет,да ти пренесе знаење,да ти разјасни некои нејасни работи.
Но секако твоја обврска е да не останеш на тоа,и да не слушаш слепо тој што ќе ти каже туку да си провериш додатно,и секогаш да си во потрага по исламско,шеријатско знаење бидејќи Исламот е непресушен извор на знаење.

Тоа е одприлика работата на имамот во исламот,ако има некој нешто да надополни,нека надополни.
 
Член од
1 јуни 2012
Мислења
277
Поени од реакции
31
Гледав на дискавери една документарна за такви чуда и феномени. Имаше жена што на раката и се појави крст баш и се гледаше јасно на внатрешната страна. Јас како голем верник не поверував во тоа, сепак сум воздржана за такви некои чуда што лесно можат да се направат со човечка рака. Истото е и со бебево. Многу лесно, а и мене поверојатно е тоа да биде направено од страна на родителите.
А веруваш дека е тоа чудо? Јас на пример не верувам во такви некои чуда ШТО СЕГА СЕ ПОЈАВУВААТ, ни христијански ни муслимански ни било какви.
nevelam deka i jas veruvam zavisi sto e.Iako sum musliman sum se cudel i se cudam na nekoi fenomeni vo drugite veri sto ostanuvaat misterii.Eve vo italija sega gledav edna emisija so ime "Mystero"
ikona sto placi aj toa stoznam ama nekoj bajgi gluposti kako deka na nekoi zeni im idela Marija im kazuvala idninata pa kegi gledas nimi so ocite trepkaat se tresat kako Dzinosani ( opsednati od demoni) sto znam,.
--- надополнето: 22 јуни 2012 во 16:28 ---
Во право си, тоа воопшто не е нормално.
Ама е возможно и не е ништо чудно децата од рана возраст да научат наизуст зборови.
Не е нормално бидејќи Куранот не е единствена книга, ама само таа им се сервира.

Жал ми е за колегата Al-Mulk кој пред некој ден ги измеша Алберт Ајнштајн и Аристотел. Кај учел школо тој, само Куранот ли го учел, пишува дека им 25 години, му верувам бидејќи мислам дека еден Муслиман не лаже, ама навистина е греота така да ги осакатуваат децата.

dobro jas go gledav videoto i kazuva deka na deteto mu izleguvale natpisite 2 pati nedelno.Pa dobro kakov vid na tetovaza e toa spored vas.od kaj znaes ti deka go osakatile deteto sise tetoviral nekogas mislis deka tolkavo dete ke izdrzi dago tetoviraat spored mene ke umri odma? ne?
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Во право си, тоа воопшто не е нормално.
Ама е возможно и не е ништо чудно децата од рана возраст да научат наизуст зборови.
Не е нормално бидејќи Куранот не е единствена книга, ама само таа им се сервира.

Жал ми е за колегата Al-Mulk кој пред некој ден ги измеша Алберт Ајнштајн и Аристотел. Кај учел школо тој, само Куранот ли го учел, пишува дека им 25 години, му верувам бидејќи мислам дека еден Муслиман не лаже, ама навистина е греота така да ги осакатуваат децата.
Glavata od zid moze da si ja udirate od tvrdoglavost,bidejki ne se raboti za zborovi na izust tuku se raboti za znaenje na kniga na pamet.Se raboti za ucenje na Kur'anot na pamet od 3 godisno dete. Sam znaes deka,ako imas sin (a ako nemas,Gospod da te pocesti)na 3 godisna vozrast ni Tate kako sto treba ne moze da ti vikne nitu Mamo,kolku god da mu go serviras toa. Ova e jasen dokaz i vakov ili mozes mirno da go prifatis ili svesno da negiras i samiot da se izedes od inaet. Drugo ne ti preostanuva.
 
В

влијателен

Гостин
dobro jas go gledav videoto i kazuva deka na deteto mu izleguvale natpisite 2 pati nedelno.Pa dobro kakov vid na tetovaza e toa spored vas.od kaj znaes ti deka go osakatile deteto sise tetoviral nekogas mislis deka tolkavo dete ke izdrzi dago tetoviraat spored mene ke umri odma? ne?
Зборував за децата кои го знаеле Куранот на памет.

А за тетоважите со Курански стихови е сосема друго.
Прво тетоважите се забранети и проколнати од Мухамед, богохулие е да кажуваш дека Алах става тетоважи.
Второ кај детето биле напишани со модерен Арапски јазикот, а не со тој на кој е напишан Куранот. И тоа е богохулие да се тврди дека дека е од Алах.
И трето има неколку научни објаснувања како може тетоважите да му ги ставаат родителите на детето.
 
Член од
1 јуни 2012
Мислења
277
Поени од реакции
31
Зборував за децата кои го знаеле Куранот на памет.

А за тетоважите со Курански стихови е сосема друго.
Прво тетоважите се забранети и проколнати од Мухамед, богохулие е да кажуваш дека Алах става тетоважи.
Второ кај детето биле напишани со модерен Арапски јазикот, а не со тој на кој е напишан Куранот. И тоа е богохулие да се тврди дека дека е од Алах.
И трето има неколку научни објаснувања како може тетоважите да му ги ставаат родителите на детето.
sto ima cudno vo toa sto tie go znaele kuranot.Pa kego kolni tatkomu na kraj sto nego naucil nisto od verata veruvaj sekoj roditel ke bide odgovoren za svoeto dete, a toa dete sto od 5godini znae kuran toa e spas zanego.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
sto ima cudno vo toa sto tie go znaele kuranot.Pa kego kolni tatkomu na kraj sto nego naucil nisto od verata veruvaj sekoj roditel ke bide odgovoren za svoeto dete, a toa dete sto od 5godini znae kuran toa e spas zanego.
Дете од 5 години не го разбира тоа што го чита, терање да го учи Куранот напамет е измачување и манипулација.
И што е толку значајно ако го знаеш Куранот напамет ако ништо не си сфатил од тоа?
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
ПОТПОЛНО СИ ВО ПРАВО.
Некои Шиитски секти се залагаат за тоа Имамство,каде се верува дека имамите се безгрешни,и дека достигнуваат степен на мелеци(ангели) и Божји пратеници...
пример со Хомеини во Иран и неговите следбеници..
па после нивната смрт одат на нивните гробови и нив им упатуваат дови(молби) што е скроз погрешно и спротивно од праксата на Мухаммед а.с. и се коси со шеријатските правила и прописи.
Тоа е ширк,Исламот како чиста монотеистичка религија со верување во Еден Бог(Аллах) и Мухамед а.с. како негов последен пратеник е чист од вакви појави,каде што луѓето упатуваат молби на некого друг освен на Аллах,и се поврзуваат таму со некакви си шејхови и имами кои остваруваат врска со Аллах па преку нив се молат.
Исламот е чист од такви појави.

А работата на имамот е:
1. народот кој ќе дојде во џамија за фарз намаз(молитва пропишана од Аллах која е обврска) да го предводи во таа молитва.
2. да ги извршува останатите верски обреди,бидејќи за тоа завршил школо
на пр. погреб,шеријатско венчавање и слични обреди кои не се косат со шеријатот.
3. Нормално како човек кој завршил медреса и исламски факултет,да ти пренесе знаење,да ти разјасни некои нејасни работи.
Но секако твоја обврска е да не останеш на тоа,и да не слушаш слепо тој што ќе ти каже туку да си провериш додатно,и секогаш да си во потрага по исламско,шеријатско знаење бидејќи Исламот е непресушен извор на знаење.

Тоа е одприлика работата на имамот во исламот,ако има некој нешто да надополни,нека надополни.
Mislam deka ima nedorazbiranje. Koga siite zboruvaat za imamite,mislat za 12-te imami a ne imami kako predvodnici na dzemaatot. Ne e i kaj siitite mislam sekoj imam (odza) so takva titula. I site tie imami se veke pocinati,go cekaat samo posledniot imam (Mehdi) koj isto taka go ocekuvaat i Sunitite,samo sto ne e isto veruvanjeto.
 
Член од
1 јуни 2012
Мислења
277
Поени од реакции
31
Дете од 5 години не го разбира тоа што го чита, терање да го учи Куранот напамет е измачување и манипулација.
И што е толку значајно ако го знаеш Куранот напамет ако ништо не си сфатил од тоа?
kaj vide ti deka gi terale na sila da ucat?
--- надополнето: 22 јуни 2012 во 16:44 ---
kaj vide ti deka gi terale na sila da ucat?
Mislam deka ima nedorazbiranje. Koga siite zboruvaat za imamite,mislat za 12-te imami a ne imami kako predvodnici na dzemaatot. Ne e i kaj siitite mislam sekoj imam (odza) so takva titula. I site tie imami se veke pocinati,go cekaat samo posledniot imam (Mehdi) koj isto taka go ocekuvaat i Sunitite,samo sto ne e isto veruvanjeto.

da toa e eden golem pred znak za sudniot den
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
kaj vide ti deka gi terale na sila da ucat?
--- надополнето: 22 јуни 2012 во 16:44 ---




da toa e eden golem pred znak za sudniot den
Затоа што сум сигурен дека петгодишно дете не земало своеволно да учи напамет книга од над 500 страни.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Дете од 5 години не го разбира тоа што го чита, терање да го учи Куранот напамет е измачување и манипулација.
И што е толку значајно ако го знаеш Куранот напамет ако ништо не си сфатил од тоа?
Sekako. Vo Islamot covek dostignuva stepen na veruvanje,so koj,so negovata lesnina moze i da levitira,za vas e deka nekoj so sila go nateral da go dostigne toj stepen. Cudo kako na nikoj drugi ne mu pagja na pamet da si go prisili deteto svoe na 3 godisna vozrast da slika,ili da sviri na klavir,ili da zarabotuva pari so sto i roditelot ke ima nekakva korist. Cudo ne mu teknalo na nikoj da go prisili deteto svoe da go nauci i toa Kur'anot na pamet,retko vaka na nekoj mu teknuva da go prisili na svoeto 3 godisno dete cel Kur'an da go nauci na pamet....
Kolku li covek treba da bide poremeten za da veruva vo ova ?
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Sekako. Vo Islamot covek dostignuva stepen na veruvanje,so koj,so negovata lesnina moze i da levitira,za vas e deka nekoj so sila go nateral da go dostigne toj stepen. Cudo kako na nikoj drugi ne mu pagja na pamet da si go prisili deteto svoe na 3 godisna vozrast da slika,ili da sviri na klavir,ili da zarabotuva pari so sto i roditelot ke ima nekakva korist. Cudo ne mu teknalo na nikoj da go prisili deteto svoe da go nauci i toa Kur'anot na pamet,retko vaka na nekoj mu teknuva da go prisili na svoeto 3 godisno dete cel Kur'an da go nauci na pamet....
Kolku li covek treba da bide poremeten za da veruva vo ova ?
Секоја манипулација со мало дете, без разлика за каква корист е погрешна.
Ти се согласуваш мали деца да го знаат Куранот напамет иако ништо не разбираат од него?
 
Член од
12 април 2010
Мислења
1.602
Поени од реакции
890
Mislam deka ima nedorazbiranje. Koga siite zboruvaat za imamite,mislat za 12-te imami a ne imami kako predvodnici na dzemaatot. Ne e i kaj siitite mislam sekoj imam (odza) so takva titula. I site tie imami se veke pocinati,go cekaat samo posledniot imam (Mehdi) koj isto taka go ocekuvaat i Sunitite,samo sto ne e isto veruvanjeto.
да де,нема никакво недоразбирање..барем кај мене нема..
реков НЕКОИ шиитски секти,рафидии ли беа или не знам кои точно..
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Затоа што сум сигурен дека петгодишно дете не земало своеволно да учи напамет книга од над 500 страни.
Ne rekovme i nie svoevolno. Tuku velime Bozja darba. Kako sto svoevolno nemoze nemoze ni pod prisilba. Ako e pod prisilba,nemase ni za cudo da go smetame. Ako nemas prsti i ako ne znaes,pistol vo celo da ti stavam nemozam da te prisilam da mi otsviris nekoja pesna iako si vozrasen (se nadervam).
Ama koga ke vidime nekoj kako so noga crta takov pejsaz ili plete dzemper so nozete,ili neznam sto pravi (bidejki race nema),velime deka e cudo i talent od Boga.
Ovoj so sila nekoj go nateral da sviri klavir so noze:
http://www.youtube.com/watch?v=WlqPOTLtrmI
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom