Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.547
Поени од реакции
7.312
Имам 5гб една 2 и три кеца,за каталист го избришав и тоа доста тешко а ја проверив и варијантата со директно од стр. на реалтек немам добиено звук.
Научна фантестика е.
За 220гт процитав на еден странски форум дека има проблем со два монитори ( не препознава на дви) и решение експеримент со постари дрв.
искрено се мрднав и звук нема.
Чудно е што самата плоча подржува 64бит-на конфиг.
Ќе пробувам инатот е голем желба за откривање проблеми поголема.
Кога ќе го решам ќе напишам,до тогаш слушам-читам можни решенија.
Она со нортбриџ дрв. ме нервира несе инсталира ниту една вер. за 64
Можеби и тука лежи цел проблем.
прва на него па потоа останато.
Во секој случај благодарам и се слушаме-читаме.
Може ке ти се најде:
The North Bridge filter driver only installs if your motherboard has onboard graphics (enabled or disabled), the PCI-E filter driver only installs if you are using a CrossFire configuration. The driver you do need to install is the South Bridge driver which can be found separately on AMD's site.
И ова
Овде ги има сите постари верзии на southbridge и под секоја верзија на драјверот се дадени кои PCI\VEN ID се подржани од драјверот, најди ги твоите PCI/VEN ID во некој од постарите верзии зашто во најновиот виде дека стои series 7xxx ad up supported. Тебе ти треба за SB600 southbridge и пробај со 10.2 верзијата на драјверот а линкот го имаш на wikidrivers т.е amd. Проблем ке ти се јави да го инсталираш затоа што ко шо читав 64битнава бара искључиво signed drivers za 64bit 7ca за да го активира драјверот, значи читаш овде и ja применуваш оваа постапка-наводно ова е тоа што дизејблира permanently, вероватно после и виста дрјвери ке работат.
 
Член од
21 мај 2012
Мислења
27
Поени од реакции
4
simnav driver za grafickata i go instalirav se i posle 10 min cel pc se zakocuva ako moze pomos ?????????
 
S

Shaman

Гостин
Па кажи кава графичка? Кој оперативен систем?
Биде малце подетален.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
303
Поени од реакции
148
BaZe Milan

Никакви информации не си дал уффф, тешко да ти помогне некој конкретно.

Ај пробај инсталирај драјвери за матичка ( за чипсет - или подетално AGP Gart драјвери - некогаш се посебни ама генерално се заедно со останатите за чипсет ). На старите плочи порано знаеше да кочи цел систем ако фалат тие драјвери ( поготово ако имаш SIS, VIA или сличен чипсет )
 
Член од
21 мај 2012
Мислења
27
Поени од реакции
4
BaZe Milan

Никакви информации не си дал уффф, тешко да ти помогне некој конкретно.

Ај пробај инсталирај драјвери за матичка ( за чипсет - или подетално AGP Gart драјвери - некогаш се посебни ама генерално се заедно со останатите за чипсет ). На старите плочи порано знаеше да кочи цел систем ако фалат тие драјвери ( поготово ако имаш SIS, VIA или сличен чипсет )[/quote

intel celeron procesor
628mHz
256MB ram
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
@ BaZe Milan, Фрли го компјутерот
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.733
Поени од реакции
12.162
Од скоро почна да ме зеза режењето двд-ја. Досега многу дискови (користам веќе со години вербатим двд-р 4.7 16х) сум режел, не ми направиле проблем по што заклучувам дека не е до дисковите (користам nero burning rom< windows 7). Откако го сменив режачот (asus drw-24B3LT) по извесно време (не знам точно колку дискови) почна на верификација да ми се јавуваат грешки и дискот да е скроз неупотреблив. Го извадив и ставив дата и струја кабелчето, некако 2-3 диска добро се изрежааа...оттогаш пак ме зеза.
Пробав да сменам диск, земав Princo dvd-r slim 24X (??) 4.7,некако нарежав 1 диск со неколку филмови од кои половината не се отвораа, а на другите не им работеше fast-forward, те се укочуваше слика...така да се вратив на вербатимот. Го сменив и дата-гајтанчето (за сата 2 мислам дека е), пак прееска фрлив диск.
Знае некој дали може да е до режачот, до сата портот на матичната...или некое подесување (се ми е на default) во биосот или ОС?
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Истото и јас го правев на стариот компјутер кога почнаа да ми се јавуваат такви проблеми, па на крај излезе дека напојувањето било при крај на животот. Го сменив - продолжи да реже добри дискови. Дали тоа беше случајност или не, не знам.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.733
Поени од реакции
12.162
Истото и јас го правев на стариот компјутер кога почнаа да ми се јавуваат такви проблеми, па на крај излезе дека напојувањето било при крај на животот. Го сменив - продолжи да реже добри дискови. Дали тоа беше случајност или не, не знам.
Она напојување на пц-то? Па можда е поврзано, иде струјно кабелче до режачот...а имам едно резерва па ќе пробам...ваљда ќе го биде :)
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Она напојување на пц-то? Па можда е поврзано, иде струјно кабелче до режачот...а имам едно резерва па ќе пробам...ваљда ќе го биде :)
Да, тоа. Ако не ти се ризикува поради било која причина, почекај да одговори некој друг кој можеби имал сличен проблем.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.733
Поени од реакции
12.162
Да, тоа. Ако не ти се ризикува поради било која причина, почекај да одговори некој друг кој можеби имал сличен проблем.
Тукушто сменив напојување, повторно дава грешки.
read erros from sector 0 to 284
file system data

read erros from sector 285 to 291...

сите сектори при верификација ги дава како грешки. Гледам баферот е на нула. А пробав кај синот на лаптоп преку windows го нарежа без проблем.

Едино да пробам друг Сата 2 порт и после тоа изгледа друг режач :( (иако и овој прилично е нов). Не гледам друг излез. Во секој случај виша сила. Фала ти Овердрајв (y)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom