Прашања за Исламот II

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
1 јуни 2012
Мислења
277
Поени од реакции
31
Може ли да ги прочитаме тие ајети т.е да ги цитираш директно од куранот-се надевам ме разбираш,макар и да е подолго ќе прочитам,ме интересира.
ke probam dati kopiram od negde vo momentov nemam kuran predmene i nesum bas vo sopstven dom :(
--- надополнето: 16 јуни 2012 во 22:31 ---
Може ли да ги прочитаме тие ајети т.е да ги цитираш директно од куранот-се надевам ме разбираш,макар и да е подолго ќе прочитам,ме интересира.
Од Евреите има кои го одземаат вистинското значење на зборот и зборуваат: Чувме ама не сме послушни” или: Чуј ама никој нека не те чуе” или: Дај ни предност,” превртувајќи со јазиците свои и напаѓајќи ја верата. А кога тие би рекле: Слушнавме и послушни сме” и: Чуј, и погледни не!” ќе беше тоа, тогаш, подобро за нив, и поисправно. Но, Аллах ги проколни заради неверството нивно. Меѓу нив веруваат само малкумина.”(Ниса, 46)

И бидејќи го прекршија договорот свој, ги проколнивме и ги затврднавме срцата нивни; зборовите на договорот од некои места ги преиначија и заборавија на еден голем дел од она со што беа опоменувани. И постојано, освен мал број од нив, ќе ги гледаш како го изневеруваат Договорот. Па, прости им и оддалечи се од нив! Аллах, навистина ги љуби доброчинителите!”(Mаиде, 13)
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
+Имам и едно прашање-зошто муслиманите ги мразат евреите??


TI STO MISLIS?

Сведоштвото на еден американски новинар
Американскиот новинар од списанието Time, Роберт Соро вели: „На сите страни само демолирање и мртви тела. Цели купишта од натрупани тела на мажи, жени и деца. Некои од нив со куршум в глава, а некои заклани по вратот. Некои од нив беа врзани со жица. Насекаде имаше расфрлани човечки глави. Една жена згрчено го држеше своето дете на градите. Ги убил еден куршум. Еврејските булдожери ги тркалаа телата. Една жена, целата во ужас викаше на глас: ,Го убија маж ми! Ми ги убија децата! Што да правам сега Боже мој?!‘“
Роберт Соро продолжува: „Видов едно тринаесет годишно девојче, фрлено покрај патот. Облеката под појасот и беше извалкана со крв. Ја погодиле и со куршум в глава. Мозокот и се разлетал на сите страни. Видов голи жени по улиците со врзани нозе и раце. Видов бебе со распарчена глава, целото во крв. До него на масата стоеше шишенце со млеко. Во соседната куќа видов тело на бебе. Рацете и нозете беа расфрлани насекаде низ собата. Дојдоа некои војници и ги наредија деловите од телото во куг, а на средина ја поставија неговата глава!“



Еврејско-христијанско меѓусебно фалење
Менахим Беген во излагањето пред еврејскиот Кнесет во врска со овој гененоцид изјавил: „Тоа се само животни што одат на две нозе!“ Еден од христијански воени команданти што учествувал во масакрот му изјавил на американскиот новинар:„Долги години чекавме да навлеземе во тие кампови од Западен Бејрут. Израелците не избраа токму нас бидејќи ние тоа го правиме подобро од нив! Професионално влегуваме од куќа во куќа!“ новинарот го запрашал дали има заробеници, а овој одговорил: „Во вакви акции нема заробеници!”
Ваквите масакри и геноциди можат да се опишуваат во томови и томови на книги. Човек може само немоќно да плаче пред овие ужаси кои светот немо ги набљудува. Денес се сеќаваме на овие колежи за да ни бидат историска лекција за карактерот на еврејско-христијанската омраза и нивното ѕверство кон Арапите и муслиманите воопшто.
OVA TIE DELO STORENO PRED 29 GODINI AJDE TI NAJDI MI PRICINA ZASTO BILO OVA.IDALI VAKVIOT NAROD ZASLUSUVA DASE MRZI.
izvor:http://islamski-centar.org/web/index.php?option=com_content&view=article&id=1151:-29-&catid=39:istorija&Itemid=86
Вршителите на овие ѕверства, аналогно на делата што ги вршат може да се наречат само ѕверови ( и тоа е дури благ израз ), а никако луѓе, а камоли пак припадници на одредени религии.
Ова се класични провокатори ( од кои секоја религија треба да се огради ), на меѓурелигиски и општочовечки конфликти.
 
B

Black Guard

Гостин
ke probam dati kopiram od negde vo momentov nemam kuran predmene i nesum bas vo sopstven dom :(
--- надополнето: 16 јуни 2012 во 22:31 ---


Од Евреите има кои го одземаат вистинското значење на зборот и зборуваат: Чувме ама не сме послушни” или: Чуј ама никој нека не те чуе” или: Дај ни предност,” превртувајќи со јазиците свои и напаѓајќи ја верата. А кога тие би рекле: Слушнавме и послушни сме” и: Чуј, и погледни не!” ќе беше тоа, тогаш, подобро за нив, и поисправно. Но, Аллах ги проколни заради неверството нивно. Меѓу нив веруваат само малкумина.”(Ниса, 46)

И бидејќи го прекршија договорот свој, ги проколнивме и ги затврднавме срцата нивни; зборовите на договорот од некои места ги преиначија и заборавија на еден голем дел од она со што беа опоменувани. И постојано, освен мал број од нив, ќе ги гледаш како го изневеруваат Договорот. Па, прости им и оддалечи се од нив! Аллах, навистина ги љуби доброчинителите!”(Mаиде, 13)

Благодарам за одговорот,но зарем нели Евреите имале своја религија??

Патем зошто треба да бидат убиени на судниот ден-зарем тоа не пропагира омраза?

И постојано, освен мал број од нив, ќе ги гледаш како го изневеруваат Договорот
Кој договор??
 
Член од
13 јуни 2012
Мислења
172
Поени од реакции
26
Благодарам за одговорот,но зарем нели Евреите имале своја религија??

Патем зошто треба да бидат убиени на судниот ден-зарем тоа не пропагира омраза?



Кој договор??
nema da bidat ubieni na sudniot den koj ti rece taka?, tuku kaznuvani od gospod vo pekolot. tie duri i ke go molat gospod da gi unisti i da umrat da ne postojat od golemite bolki sto gi sozdava pekolot.
od site strani ke im dojde smrta no nema da umrat.
ustvari ne samo evreite tuku i site nevernici sto ne veruvaa vo Allah i tie sto zlo cinea.
 
B

Black Guard

Гостин
Какво зло чинеле евреите тогаш и каков договор имале со муслиманите?

Јас не верувам евреите да се договарале со муслимани ниту пак со други народи оти они тогаш соработувале само меѓу себе.

Што зло му причиниле на Алах евреите како народ па затоа се спомнати-ќе може некој поопширен цитат??

Покрај евреите ме интересира дали и Христијаните ги има во Куранот??

И секако ме интересира што со Шиитите(Иран) тоа не се арапи туку персијци но се шиити и имаат Икони од Мухамед поточно поинаку практикуваат Ислам од нашите Муслимани со кои векови имаме соживот кој неќам да се уништи поради постапки на неколку идјоти.
 
Член од
3 октомври 2008
Мислења
451
Поени од реакции
164
Какво зло чинеле евреите тогаш и каков договор имале со муслиманите?

Јас не верувам евреите да се договарале со муслимани ниту пак со други народи оти они тогаш соработувале само меѓу себе.

Што зло му причиниле на Алах евреите како народ па затоа се спомнати-ќе може некој поопширен цитат??

Покрај евреите ме интересира дали и Христијаните ги има во Куранот??

И секако ме интересира што со Шиитите(Иран) тоа не се арапи туку персијци но се шиити и имаат Икони од Мухамед поточно поинаку практикуваат Ислам од нашите Муслимани со кои векови имаме соживот кој неќам да се уништи поради постапки на неколку идјоти.
Здраво:)

Не станува збор за договори, туку за тоа дека Израелците секогаш ги изневериле пророците. Еве го случајот со Исус (нека е Божјиот мир над него), каде Бога во Коран вели:

...и заради неверувањето нивно, зборувањето нивно и клеветите големи за Марија, и заради изјавата нивна: “Да, ние, навистина, го убивме Христа,” Иса, синот на Марија ,Аллаховиот пророк. Не го убија и не го распнаа! Туку тоа им се причини. А оние кои, навистина, не се согласија во тоа, во сомненевање се: ништо не знаеја за него, само се сомневаа... Не го убија сигурно, туку Аллах го дигна кон Себе. Аллах е Силен и Мудар! И никој од Следбениците на Книгата нема сигурно да не поверува во тоа пред смртта своја; на Денот суден ќе биде сведок против нив. (Ниса, 155-159)
Кога Аллах рече: “О Иса, навистина, ќе те земам и ќе те воздигнам кон Мене, и ќе те очистам од оние кои не веруваат и ќе определам оние кои те следат да бидат над оние кои не веруваат, на Денот суден. Потоа Мене ќе ми се вратите па ќе ви пресудам за она за што станавте деленици! (Али Имран, 55)


Тие го изневерија Исус (нека е Божјиот мир над него). Тие го ставија на крст.

Според Коранот, а и Библијата, Израелците биле избран народ од Бога. Нели 90% од пророците биле пратени кај Израелците. И поради фактот дека сите овие пророци ги повикале на вистински пат, сепак тие ги прекршувале Божјите заповеди. Гарант си го гледал филмот со Мојсеј (нека е Божјиот мир над него). Бог го прати Мојсеј да ги спаси Израелците од Фараонот. Тој ги спаси. Тие видоа видливи факти дека Бог постои, морето се отвори, и тие се спасија од Египќаните. Тие му дадоа збор на Мојсеј дека веруваат во Бога. Потоа кога Мојсеј тргнува кон Синај да ги прими Божјите заповеди, и потоа кога се враќа ги наоѓа Израелците како обожаваат статуи.

А за шиитите тие се сосема друго нешто. Пророкот Мухаммед (нека е Божјиот мир над него) строго забранил да се прават слики од него и од другите пророци. Во Исламот истотака не постојат светци. А кај шиитите за жал постојат вакви работи. Тие се клањат на некои Имами, светци. Кај нив многу е возвишен братучедот на Пророкот Мухаммед (нека е Божјиот мир над него), Имамот Али, како што тие го викаат, потоа и неговите внуци, Хасан и Хусеин. Тие тврдат дека Архангелот Габриел (нека е Божјиот мир над него) направил грешка. Тој требал да му го објави пророштвото на Али, а не на Мухамед (нека е Божјиот мир над него). Па имаат и многу морбидни ритуали што во Исламот се строго забранети. Гарант си видел како им нанесуваат штета на нивното тело, се камшикуваат, го масакрираат телото со ножеви. И дервишиските секти се базираат на нивните учења.



Поздрав
 
B

Black Guard

Гостин
Но Иса не е убиен-он дојде и ја заврши задачата,воскресна и се појави повторно во физичка форма,Иса не ни умрел,туку ја победил смртта,па им дал инструкции на апостолите пред да се вознесе во небото.

Точно е дека Пророците не биле слушани од евреите,но тие пророци биле пратени за НИВ-не некој друг народ,зошто друг народ или религија да им суди кога и самиот Исус рекол прости им оче не знаат што прават.

Ме интересира околу шиитите-они сметаат дека братучед на мухамед е всушност вистинскиот пророк?
 
Член од
3 октомври 2008
Мислења
451
Поени од реакции
164
Но Иса не е убиен-он дојде и ја заврши задачата,воскресна и се појави повторно во физичка форма,Иса не ни умрел,туку ја победил смртта,па им дал инструкции на апостолите пред да се вознесе во небото.

Точно е дека Пророците не биле слушани од евреите,но тие пророци биле пратени за НИВ-не некој друг народ,зошто друг народ или религија да им суди кога и самиот Исус рекол прости им оче не знаат што прават.

Ме интересира околу шиитите-они сметаат дека братучед на мухамед е всушност вистинскиот пророк?
Па го прочита добро стихот од Коран. Да, Бог вели дека не е убиен, туку им се причини. Он, Исус (нека е Божјиот мир над него) пак ќе се врати и ќе си ја заврши мисијата како Месија убивајќи го Деџалот (Антихриста).

Никој не им суди, Бог им суди на нив, и на секој што правел лошо.

Шиитите го сметаат Мухаммед (нека е Божјиот мир над него) како Пророк Божји но и неговиот братучед Али го сметаат како најголем авторитет после него.

Поздрав
 
B

Black Guard

Гостин
Значи поради разликата кај шиитите испаднаа Х секти со шиитска позадина каде некои братучедот на пророкот го сметаат за најголем авторитет,значи шиитите се клањаат пред нивните првосвештеници Имами-не како нашите муслимани кои се клањаат на бога..хмм ова е огромна разлика?

Кое "оправдување" го имаат Шиитите за нивното верување-зошто мислкат дека анѓелот по грешка му пренел на мухамед наместо на Али,зарем тој анѓел не е од Бог пратен со инструкции точно на кој да каже и што како(каде) шиитите наоѓаат грешка при пренесената порака?
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.179
Поени од реакции
4.821
nema da bidat ubieni na sudniot den koj ti rece taka?, tuku kaznuvani od gospod vo pekolot. tie duri i ke go molat gospod da gi unisti i da umrat da ne postojat od golemite bolki sto gi sozdava pekolot.
od site strani ke im dojde smrta no nema da umrat.
ustvari ne samo evreite tuku i site nevernici sto ne veruvaa vo Allah i tie sto zlo cinea.
Јас прилично сум сигурен дека муслиманите ќе одат во пеколот пратени од Еврејскиот бог...
 
Член од
20 декември 2008
Мислења
593
Поени од реакции
1.192
Зошто ви е толку важно колкав број од луѓето преминуваат во ислам и зошто цело време спомнувате дека светот станува муслимански? Ќе ви донесе ли тоа некоја корист вам лично?
Што мислите за некои правци во христијанството кои што не слават светци, не употребуваат икони, свеќи, не јадат свинско...?
Дали во исламот верниците немуслимани и атеистите се на иста позиција?
 
Член од
1 јуни 2012
Мислења
277
Поени од реакции
31
Дали во исламот верниците немуслимани и атеистите се на иста позиција?[/quote]

spored islamot site tie sto ne veruvaat vo ALLAH se nevernici.
 
Член од
20 декември 2008
Мислења
593
Поени од реакции
1.192
Значи, евреите и христијаните се скалило погоре од атеистите?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom