Прашања за Исламот II

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 мај 2012
Мислења
296
Поени од реакции
59
Прво не се работи за тројство, туку за Св. Троица, кое и тоа како е библиско учење, кое и патристички на Вселенските Собори, систематски низ историјата во Црквата во зависност од филосовско-егзистенцијалните прилики е јасно разработено.
Црквата во својата теологија во тријадологијата, еклисиологијата, христологијата... експлицитно го предава и актуелизира ова прашање, се разбира за оној кој сака да осознае, бидејќи преку ова учење човекот може да ја разбере својата онтологија, егзистенција во есхатонот.
Слепото прифаќање зависи лично од самиот човек, без разлика дали е од Исламот, Христијанство, Јудеизмот..., бидејќи Бог не се наметнува, туку го запазува слободниот пристап како најголем Божествен дар.:)
--- надополнето: 11 јуни 2012 во 21:40 ---

Затоа што Самиот Бог се објавува како Еден во три Лица, а човекот самиот со својата логика, интелектуален капацитет неможе да го поими, опфати, фати, свати, ограничи, дефинира..., затоа Бог е Тој што екстатички, личносно корелира, стапува во личен однос кон човекот и му ги открива Божјите Вистини...:)
--- надополнето: 11 јуни 2012 во 22:45 ---

Исус е Бог, но и Вистински Човек со сите човечки особини, освен гревот (бидејќи од Љубов снисходи да стане човек, што за Бог не е проблем да прави што сака), со молитвата кон Отецот, ни дава пример како ние луѓето да се обраќаме кон Создателот, а при тоа е потенциран слободниот, љубовен однос како меѓу Лицата на Св. Троица така и на човекот кон Бог.
Бог намерно зема облик на Човек(зарем за Бог е тоа проблем или невозможно?!) за да стане Видлив, Достапен, Непосреден..., за да не соедини со Себе, бидејќи за тоа и не создал.:love:
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН
Глава 1


22 Тогаш му рекоа: „Кој си? за да можеме да им одговориме на оние, кои нè испратија! Што велиш ти за себеси?”
23 Рече: „Јас сум глас на оној, кој вика во пустината: израмнете го Господовиот пат,” како што рече пророкот Исаија
a zosto pisuva vo biblata Isaja(Isus) prorok kako vo Kuranot?
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН
Глава 1


22 Тогаш му рекоа: „Кој си? за да можеме да им одговориме на оние, кои нè испратија! Што велиш ти за себеси?”
23 Рече: „Јас сум глас на оној, кој вика во пустината: израмнете го Господовиот пат,” како што рече пророкот Исаија
a zosto pisuva vo biblata Isaja(Isus) prorok kako vo Kuranot?
Ти одговорив, во темата за христијански прашања.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
Да и тоа многу. А ти погрешно си разбрал другар, бравото беше за неговиот придонес со Теоријата на Релативност која го потврдува тоа што Бога го кажува во Коран.

Истотака не си го разбрал и Ајнштајн. И јас се согласувам со него. Коранот не е научна книга, тоа е Света Книга објавена од Бога за луѓето која служи за нивно упатување кон Бога, кон правиот пат и содржи правила за тоа како треба човекот да живее за да виде во мир и спокојство со другите и со Бога. А меѓу редови има и по некој научен факт што Бога ги објавува за да им даде пример на тие што им е тешко да веруваат.

Се надевам дека сум јасен. Уште еднаш ќе повторам:

КОРАНОТ НЕ Е НАУЧНА КНИГА, НО БИДЕЈЌИ Е БОЖЈА КНИГА ВО НЕГО МОЖЕ ДА СЕ НАЈДАТ НАУЧНИ ФАКТИ.



А за тоа убивањето на деца, невини луѓе, тоа Исламот не го толерира. А што има манипулирани муслимани, тоа не е вина на Исламот.

Коранот вели дека убивање на невин човек е како да си го убил целото човечштво.

Тероризамот во име на Исламот е нешто ново. Порано не постоело.

А во Исламот нема тероризам.

Ќе ти дадам само еден пример со Пророкот Мухаммед (нека е Божјиот мир над него). Биле во една војна со многубошците и победиле. Враќајќи се од војната по патот наиделе на убиен цивил. Мухаммед (нека е Божјиот мир над него) во тој момент се обраќа кон војниците и им вели:

МИСЛЕВМЕ ДЕКА ОВА Е НАША ПОБЕДА, НО НЕ Е ТАКА...УБИВМЕ НЕВИН ЧОВЕК....НИЕ ИЗГУБИВМЕ.

Видете каква висока етика, војната е изгубена само бидејќи загинал еден невин човек.
Исламот строго забранува убивање на невини луѓе. Муслиманот кога иде на војна треба да биде многу внимателен. Војната се одвива помеѓу војници.Теророт врз населението, убивање на деца, жени, старци е строго забрането. Истотака треба да бидат свесни и еколошки, да не уништат дрвја.

Хадис од Пророкот Мухаммед (нека е Божјиот мир над него):

O people! I charge you with ten rules; learn them well! Stop, O people, that I may give you ten rules for your guidance in the battlefield. Do not commit treachery or deviate from the right path. You must not mutilate dead bodies. Neither kill a child, nor a woman, nor an aged man.Bring no harm to the trees, nor burn them with fire, especially those which are fruitful. Slay not any of the enemy's flock, save for your food. You are likely to pass by people who have devoted their lives to monastic services; leave them alone.

Значи на еден муслиман му е забрането да наштети на цркви и синагоги и да малтретира тие што вршат служба во вакви места.

Затоа срамота за тие муслимани кои се манипулираат. Тероризамот што му се препишува на Исламот е неправда.

Поздрав и Селам (Мир) за сите:)
ми се допадна одговоров
ај пиши нешто и за празниците кои и зошто се слават? ама плс нека биде пократко таман колку да разберам
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
А што си мислиш ти дека Исламот е измислица на Мухаммед и дека он го напишал Куранот? По таа логика истото може да се каже за Библијата.
Да, по „таа„ логика, навистина и Библијата би била измислица човекова, но малку подетаљен увид во истата, можеш да дојдеш до спротивниот заклучок. Истото тоа може да Ти се случи и со споредување на христијанството со Исламот.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Да, по „таа„ логика, навистина и Библијата би била измислица човекова, но малку подетаљен увид во истата, можеш да дојдеш до спротивниот заклучок. Истото тоа може да Ти се случи и со споредување на христијанството со Исламот.
А тој е дека Исламот е измислица на Мухаммед а вашата вера е директно од Самиот... то ест Светата Троица.
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Што правел алах пред да ја створи земјата, луѓето, животинките и др.? (оти он е вечен, земјата, ние не)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Член од
20 декември 2008
Мислења
593
Поени од реакции
1.192
Dokolku nekoj znae arapski, bi ve zamolel da mi prevedete me interesira sto kazuva muslimanov pred i dodeka mu ja cese glavata na covekov?

http://www.youtube.com/watch?v=I9984oQ8bKM&feature=player_detailpage#t=73s
nesto slusam alah alah alah, ama drugoto ne go razbiram.
Тоа е таа најмирољубива религија, во која главно правило со кое се фалат и не залажуваат муслиманите е: Во вера нема присила! o_O
 
Член од
27 март 2012
Мислења
36
Поени од реакции
13
Тоа е таа најмирољубива религија, во која главно правило со кое се фалат и не залажуваат муслиманите е: Во вера нема присила! o_O
Kutrata ti,Ajnstajn rekol dve raboti se beskonecni,Svemirot i covekovata glupost,za prvoto ne sum siguren:)
Da,vo Islamot nema prisila,i toa e jasno!
Najgolem dokaz si ti samiot-ta,a toa ti go pokazaa Blagoslovenite Osmanlii,koi 550 godinki bea ovde i sekoe pravo go imaa i Nemuslimanite,podobar dokaz usijana glavo nema da najdes:)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Зашто верните во Исламот не сакаат да прифатат дека боговите кои се објавени во Светото Писмо и во Курaнот, всушност се два различни и неспоиви ликови?
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Што правел алах пред да ја створи земјата, луѓето, животинките и др.? (оти он е вечен, земјата, ние не)
пак да прашам.

плус ова:
Зошто тоа Аллах што го нарекувате сметате дека е од машки род?
 
Член од
13 јуни 2012
Мислења
172
Поени од реакции
26
пак да прашам.

плус ова:
Зошто тоа Аллах што го нарекувате сметате дека е од машки род?
ne go smetame za maski rod, toa e golem grev,eden od najgolemite grevovi vo islamot!!
Allah e sozdatellot na se, mozebi hristijanite go smetaat za maski rod posto vikaat ima roden sin!
nie sme daleku od takvo mislenje za gospod,
i za prvoto prasanaje nie mnogu raboti nezname pa ke znaeme sto pravel Allah pred da se sozdade zemjata , toa samo on znae!
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Dokolku nekoj znae arapski, bi ve zamolel da mi prevedete me interesira sto kazuva muslimanov pred i dodeka mu ja cese glavata na covekov?



http://www.youtube.com/watch?v=I9984oQ8bKM&feature=player_detailpage#t=73s

nesto slusam alah alah alah, ama drugoto ne go razbiram.
Ц ц ц не ми се верува дека ова видео го ставиле на јутјуб каде што може и деца да гледаат. А и не треба да си дете за ова да те згрози. Мене на мртва риба ми е језиво главата да и ја исечам, а не па на жив човек.

Stanlio, јас не знам арапски, ама овие зборови ми се познати бидејќи муслиманите често ги спомнуваат:
Бисмиллах = Во името на Алах
Аллаху акбар = Алах е голем
Расул Аллах = Пејгамбер (пратеник/пророк) на Алах (се мисли на Мухамед)
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
ne go smetame za maski rod, toa e golem grev,eden od najgolemite grevovi vo islamot!!
Allah e sozdatellot na se, mozebi hristijanite go smetaat za maski rod posto vikaat ima roden sin!
nie sme daleku od takvo mislenje za gospod,
i za prvoto prasanaje nie mnogu raboti nezname pa ke znaeme sto pravel Allah pred da se sozdade zemjata , toa samo on znae!
Велиш дека под поимот Аллах не сметате ентитет од машки род, а пак велиш ’’он знае’’. Зошто не велиш ’’таа знае’’ или ’’тоа знае’’? м?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom