Матура

М

Мартин`

Гостин
А за есејот нели требаше во главниот дел всушност да се набројат неколку начини како може да се спречи загадувањето во нашата земја??
Да тоа беше главниот дел, за справување со ѓубрето и загаденоста.. јас пишав дека пред се организациите и државните институции треба да организираат акции па и да го едуцираат населението како најдобро да се справат со одпадот ..

Инаку само едно прашање ме интересира..
Тоа за храната во училиштата требаше под нутриционина (така нешто) или ?
 
М

Мартин`

Гостин
Нели пишуваше дека порано дури и имате специјални програми за здрава храна, да мора да контролираат тежина или грешка сум разбрал јас. Другите одговори беа дека не била вкусна, дека не била убаво готвена или дека имало малце ..
 
Член од
5 февруари 2012
Мислења
11
Поени од реакции
1
Според мене тестот беше потежок од претходните години!
еве што напишав јас:

1. D F I J A
2. D A C C D A D A
3. B C D A E
4. B A A C B C C
5. A B C B B B C B A D

ако некој се сеќава на одговорите нека пише што е точно :)
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Ебати матурата математика, каде што не даваат дигитрон, а има големи бројки :mad:
Абе озбилно, една задача ми дојде 3/ 3 ^9. Така ја остајв, не напишав точен резултат. Кој ќе најди 3 на 9та колку е.
Инаку овие задачите да ги одбираја од учебник за 3та година за од некој факултет, немаше толку тешки да бидат.
На македонски имав среќа да се погодам во уба група, одење денес на сколија со сите машинци ме лупнаја. Ни формула некој да знај да кажи ни ништо.

Ама ШТО ГИ ЕБАМ, помина :D
 
Член од
8 ноември 2009
Мислења
30
Поени од реакции
15
1/3^8 го оставив јас. Смешно е ова, во постапките грешка никаде немам, ама во бројките можно е :) А на повеќето се бара точен резултат.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Супер беше бе англиски, само оној со учењето во минатото ми беше така позаебан, другото баш беше лесно. И оној за пираните, и за кражбите, криминалот, супер беше.

Иначе за писмото, јас се потпишав со мое име после Yours Sincerely, и дури после видов дека имало Sailor Sam, го шкртнав моеви име, и под него го напишав тоа, ќе ми скратат многу бода или не?

И есејот беше прелесен, такви за решавање проблеми имав многу вежбано пред да полагам, и супер беше. Лесно поминаме, за среќа. :)

Иначе за храната, јас заокружив not cooked properly, што знам тоа највеќе ми лежеше. Исто за тоа прашањето за тие училиштата на v што почнуваа не знам како беше, заокружив дека е ги спремале за вработување (тоа за машките дека работеле, и женските ги учеле на домаќински работи).
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Според мене тестот беше потежок од претходните години!
еве што напишав јас:

1. D F I J A
2. D A C C D A D A
3. B C D A E
4. B A A C B C C
5. A B C B B B C B A D

ако некој се сеќава на одговорите нека пише што е точно :)
1. C(болдираното)
На 4та вежба мислам дека последните беа C, B, C, B или обратно :)
И на 5тата вежба последното беше "of predators" (не сум сигурна која буква беше)

Толку ги запамтив. За есеј осеќав дека ќе се падни нешо environment и баш за то вечерта пишев состав. ( и сега примеќам дека environment цело време сум го пишела enviroment -.- )
Како и да е и англиски не беше нешо поарен, па дури би го споредила за многу малку полесен од CAE.
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
1/3^8 го оставив јас. Смешно е ова, во постапките грешка никаде немам, ама во бројките можно е :) А на повеќето се бара точен резултат.
Јас напишав 1/3^8 = 3 ^ -8
 
Член од
31 мај 2012
Мислења
228
Поени од реакции
146
Мене вака ми се
DFIJC
DADCBCDA
BDCAE
BACCBCB
ABCBBBDCAD
 
Член од
1 јули 2006
Мислења
853
Поени од реакции
84
Колку поени може да ти скракат доколку си навел град/дестинација.. Јас во есејот тоа го утнав.. пошо local newspaper де.. и надоле имало ноте.. али.. ете.

Инаку.

D F I J C (1)
A B B C B C B (На таа едната вежба)

И подредувањето мислам дека ми беше B C D A E (Има многу што велат BD почнува.. али има и со BC)..
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Како можите вака да ги памтите одговорите? :eek:
Јас не памтам шо заокружвав (освен на некои задачи нормално) вие и букви памтите. Браво.
 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.640
Поени од реакции
2.504
Како шо разбрав од другарите се жалеа англиски иако на крај успеале, саат и пол ги решавале само прашањата а и есејот не е некоја тема баш баш, а инаку математика мамето да им ебам, каде бе 3 саати тоа, македонски напуштив 12 и 35 а овде 3 саати главата од тестот не ја кренав. Па и за секое ебано прашање од 1 поен ти треба било каква пресметка.
Не знам сега колку ќе бидат точни, колку полу-точни ама со 8 решени задачи се надевам на 3-ка, ма да не ми е битно тоа, битно пролазен сум.:D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom