Lord of the Rings Online - LOTRO

Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.106
Поени од реакции
5.846
Утре пуштаат free2play на европските сервери. Новата верзија од клиентот можете да ја симнете од тука.

На LotRO Europe сеуште стои ргеистрацијата за 14 day trial, најверојатно ќе го сменат утре и ќе можете да се регистрирате.

До тие што ќе се одлучат да почнат да играат LotRO на европските сервери: почнете карактер на серверот Eldar [EN] и пишете на Gomar или Unica.
 

halfelfpaladin

The Black Paladin
Член од
23 август 2011
Мислења
235
Поени од реакции
97
Да бе, сите MMO се copy-paste на WoW, пошто WoW е првата MMORPG така???
Не, WoW не е првиот MMORPG.

Кога дојде најавата дека ќе стане free се изместив од памет и неможев да дочекам да почнам да играм, и истиот feelign ме држеше се до 25-ти lvl, кога сваќаш дека за да продолжиш понатаму едноставно мора да платиш. Инаку играта сама по себе генерално е гром!
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.106
Поени од реакции
5.846
Не, WoW не е првиот MMORPG.

Кога дојде најавата дека ќе стане free се изместив од памет и неможев да дочекам да почнам да играм, и истиот feelign ме држеше се до 25-ти lvl, кога сваќаш дека за да продолжиш понатаму едноставно мора да платиш. Инаку играта сама по себе генерално е гром!
Ироничен беше коментарот што ми го цитираше :)

Иначе играта е топ, единствено нешто што и фали е добро пвп. Јас ја играм од август 2007, 3 месеци откако излезе, значи играм веќе 4 години, со некои паузи поради обврски. Да се разбереме, играта не е free2play, тоа е само маркетиншки трик за привлекување нови играчи. Од тие што ќе дојдат и ќе ја пробаат играта и ќе стигнат до 25 левел, и само 10% да платат за да продолжат понатаму, Turbine ќе имаат ќар.

Теоретски можно е да се игра без да се даде ниеден долар, ама таа опција се состои од многу часови грајндање на deeds за да се соберат . Најдобра опција според мене е VIP претплата еден месец со што се отклучуваат речиси сите работи на постоечките карактери, како што се торби, gold cap, trait slots, riding skill. Исто така за тој месец имаш и пристап до цел контент до 50ти левел, што реално може да се помине и за помалку од еден месец. Понатаму купуваш Turbine Points, со кои ги зимаш експанзиите и кои можеш да ги играш без да плаќаш претплата, значи функционираат на buy2play принцип. Ова све би коштало 65 долари. 15 долари за еден месец претплата (за кој добиваш и 500 бесплатни Turbine Points) и 50 долари за да купиш уште поени со што би имал доволно за да го купиш целиот потребен контент.
 

halfelfpaladin

The Black Paladin
Член од
23 август 2011
Мислења
235
Поени од реакции
97
Ироничен беше коментарот што ми го цитираше :)

Иначе играта е топ, единствено нешто што и фали е добро пвп. Јас ја играм од август 2007, 3 месеци откако излезе, значи играм веќе 4 години, со некои паузи поради обврски. Да се разбереме, играта не е free2play, тоа е само маркетиншки трик за привлекување нови играчи. Од тие што ќе дојдат и ќе ја пробаат играта и ќе стигнат до 25 левел, и само 10% да платат за да продолжат понатаму, Turbine ќе имаат ќар.

Теоретски можно е да се игра без да се даде ниеден долар, ама таа опција се состои од многу часови грајндање на deeds за да се соберат . Најдобра опција според мене е VIP претплата еден месец со што се отклучуваат речиси сите работи на постоечките карактери, како што се торби, gold cap, trait slots, riding skill. Исто така за тој месец имаш и пристап до цел контент до 50ти левел, што реално може да се помине и за помалку од еден месец. Понатаму купуваш Turbine Points, со кои ги зимаш експанзиите и кои можеш да ги играш без да плаќаш претплата, значи функционираат на buy2play принцип. Ова све би коштало 65 долари. 15 долари за еден месец претплата (за кој добиваш и 500 бесплатни Turbine Points) и 50 долари за да купиш уште поени со што би имал доволно за да го купиш целиот потребен контент.
Ова е клучниот момент! Е сега што се однесува до PVP-то, нели има опција да играш како monster? Си пробал ли и така да играш? Ако да, кажи како оди сето тоа, звучи доста интересно, и нели може pvp со таквите играчи?
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.106
Поени од реакции
5.846
Ова е клучниот момент! Е сега што се однесува до PVP-то, нели има опција да играш како monster? Си пробал ли и така да играш? Ако да, кажи како оди сето тоа, звучи доста интересно, и нели може pvp со таквите играчи?
Имам играно PvP со моите карактери, guardian-от ми е ранк 6, а burglar-от ранк 4. Имам пробано и 2-3 класи како monster player ама играта не е интересна кога играш само пвп бидејќи самиот пвп е лошо направен. Ова е примарно пве игра, а пвп е ставено само колку да се каже дека го има. Целиот пвп се одвива во една зона, Ettenmoors и се состои од завземање тврдини. Ова е доста монотоно и станува досадно после неколку дена. Turbine ветија дека ќе стават нова пвп зона во новата експанзија Rise of Isengard, ама нема да испадне ништо од тоа.
 

Selekt3

Волшебник
Член од
3 август 2011
Мислења
254
Поени од реакции
45
Дали играва се уште се игра ?
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.106
Поени од реакции
5.846
На Eldar сме дури двајца активни Македонци. Има уште неколку души што чат пат се уклучуваат. Можеби има и други, али не ги знам.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
15
Поени од реакции
5
На Eldar сме дури двајца активни Македонци. Има уште неколку души што чат пат се уклучуваат. Можеби има и други, али не ги знам.
супер, можда ќе налетаме еден на друг некогаш.(y)
Bregcelon 75(CHM), Cellehil 32(MNS), Halarel 32(CPT)
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Разгледав меѓу темиве и не сретнав тема за оваа игра .. ги гледав видеата на youtube и видов дека играва е доста добра да не речам предобра од графика , гемплеј , нешто слична на WOW е само што чатот не ми се допаѓа многу ..
Еве линк за download (ке направите акаунт прво ке се регистрирате и ке ви излезе линкот за download на играта)
Иначе играва се игра онлајн и за тие што ја немаат оригиналната верзија ке играме на обични сервери.
 

vlatko_95

Чоек
Член од
26 септември 2008
Мислења
260
Поени од реакции
66
хм, не сакам баш вакви игри, јас моментално ја играм Lord of the rings War in the north, и премногу е јака :D
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.106
Поени од реакции
5.846
Само да ве информирам, доколку некој не знае. Од пред неколку дена е достапна и на Steam, од таму можете да ја симнете.
 
Член од
16 јануари 2011
Мислења
362
Поени од реакции
127
хм, не сакам баш вакви игри, јас моментално ја играм Lord of the rings War in the north, и премногу е јака :D
мене пак многу брзо ми здосади. Тепачките се многу долги и досадни. Во играта нема ништо друго освен борби ...
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.106
Поени од реакции
5.846
Иначе играва се игра онлајн и за тие што ја немаат оригиналната верзија ке играме на обични сервери.
Каква оригинална верзија? Какви обични сервери? Сите играчи играат на исти сервери без разлика дали се играат free2play, buy2play (Premium) или pay2play (VIP).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom