Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Има многу штрафови, тастатура надвор, лимови и т.н. дури на некои модели и дисплејот треба да се извади. На крај треба да е и совесен мајстор да ти ги врати сите штравчиња назад а сите не се исти по големина.
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Има многу штрафови, тастатура надвор, лимови и т.н. дури на некои модели и дисплејот треба да се извади. На крај треба да е и совесен мајстор да ти ги врати сите штравчиња назад а сите не се исти по големина.
Сите штравчиња се исти за капаков назад освен 4 кај батеријата што се мали а тастатурава се вади ??
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Сите штравчиња се исти за капаков назад освен 4 кај батеријата што се мали а тастатурава се вади ??
И на нејзе има штравчиња од одоздола имаку како би се отворила кутијата. Должината им е различна на штафчињата. Зависи од модел до модел.
 
Член од
23 септември 2010
Мислења
645
Поени од реакции
385
Кај да најдам уред за ресетирање на кертриџи за принтер? -за епсон ЅХ130
 
Член од
1 јануари 2012
Мислења
193
Поени од реакции
31
Дечки... не знам на која тема да се обратам па одбрав овде... имам проблем со компјутеров преѓе кога играв NFS: Carbon ми се исклучи и сега пред нецели 15 мин кога играв Skyrim пак ми се исклучи. Дали е проблем до температурата ради заштита(затоа што компјутеров жежок е) или е нешто друго? Фала однапред :)
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
5.678
Дечки... не знам на која тема да се обратам па одбрав овде... имам проблем со компјутеров преѓе кога играв NFS: Carbon ми се исклучи и сега пред нецели 15 мин кога играв Skyrim пак ми се исклучи. Дали е проблем до температурата ради заштита(затоа што компјутеров жежок е) или е нешто друго? Фала однапред :)
па измери ја температурата со еверест. Исчисти прашина ако има по кулерите смени паста...
 
Член од
1 јануари 2012
Мислења
193
Поени од реакции
31
Преѓе се направив а мерам температура преку GPU-Z моментално е 52 степени на графичка картичка а слична е и на процесоров. Иначе графичка картичка ми е ASUS HD 6770 и процесор AMD Athalon X2 4400+... дане треба да додам уште еден кулер нешто зш вака неможам да играм :/
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Преѓе се направив а мерам температура преку GPU-Z моментално е 52 степени на графичка картичка а слична е и на процесоров. Иначе графичка картичка ми е ASUS HD 6770 и процесор AMD Athalon X2 4400+... дане треба да додам уште еден кулер нешто зш вака неможам да играм :/
Висока температура на сток за таа карта, ама не верувам дека достигнува над 90 степени на лоад па за да прави такви проблеми. Колку е температурата на процесорот на ајдл и на лоад?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Преѓе се направив а мерам температура преку GPU-Z моментално е 52 степени на графичка картичка а слична е и на процесоров. Иначе графичка картичка ми е ASUS HD 6770 и процесор AMD Athalon X2 4400+... дане треба да додам уште еден кулер нешто зш вака неможам да играм :/
Намести го фенот на картата мануелно, прку драјвери во override табот на + 60% и пробај пак, ако се исклучи пак напајањето е најверојатно.

што подразбираш под све направив, го ичисти ли кулерот на процесорот од прашина?
 
Член од
1 јануари 2012
Мислења
193
Поени од реакции
31
Висока температура на сток за таа карта, ама не верувам дека достигнува над 90 степени на лоад па за да прави такви проблеми. Колку е температурата на процесорот на ајдл и на лоад?
Не разбирам што мислиш да кажиш со ајдл и лоад, можам да кажам дека преку BIOS проверувам и преку 55 степени никогаш не оди температурата погоре.

Намести го фенот на картата мануелно, прку драјвери во override табот на + 60% и пробај пак, ако се исклучи пак напајањето е најверојатно.

што подразбираш под све направив, го ичисти ли кулерот на процесорот од прашина?
Фенот преку AMD OverDrive ми е наместен на 50 % но преку GPU-Z ми покажува дека е на 10 %, да ставам мануално на 60 %? БТВ. сакав да кажам дека по првото исклучување компјутерот беше жежок од страна на капакот и горе на напојувањето и го отворив да се разлади и успат ивчистив прашина секаде и кај кулерот кај напојувањето, и кај процесорот и кај графичката :)

EDIT: Наместив мануално на 50 % Fan Speed и многу бучи а температурата е иста, 50 степени, на 60 % Fan Speed претерано многу бучи и температурата во рок од 1 минута опадна само на 49 степени :(
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Другар не е битно дали бучи, ќе издржиш едно саат време ако сакаш да дознаеш што е проблемот, ти предлагам да упалиш Crysis да наместиш висок сетинг, и да играш едно саат време, или пак Battlefield 3, и да видиш дали ќе ти се исклучи pc-то.
 
Член од
1 јануари 2012
Мислења
193
Поени од реакции
31
Дане се оштети кулерот? Сепак 50 % мн. е а веќе половина година работи на 10 % и немав проблеми... :/
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Дане се оштети кулерот? Сепак 50 % мн. е а веќе половина година работи на 10 % и немав проблеми... :/
Нема да се оштети, далеку е 50% од многу, јас на 60% го ставан у лет и играм по 2/3 саата. Иначе нема теорија да ти работел на 10% тоа е некој bug у CPU-Z симни најнова верзија бриши ја таа и види пак на колку е фенот.
 
Член од
1 јануари 2012
Мислења
193
Поени од реакции
31
Не не... дека не е поставен мануално... работи на 10 %... уклучвам мануално (само стегам Enable Manual Fan Control) и почнува да работи на 50 % и во GPU-Z исто кажува али ае да пробаме :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Не не... дека не е поставен мануално... работи на 10 %... уклучвам мануално (само стегам Enable Manual Fan Control) и почнува да работи на 50 % и во GPU-Z исто кажува али ае да пробаме :)
Ако работи на 10% стварно ете ти ја причината за гаснење на пс то, картицата се прегревала.

Багувани драјвери/биос на картицата, додека играш игри ставај го фенот на едно 45% и не би требало да имаш проблеми.

Кои драјвери ги користиш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom