Машински Факултет

Член од
26 февруари 2012
Мислења
271
Поени од реакции
232
Во мода е изгледа да се упропастува квалитетот на наставата во македонските факултети. :cool: идиоти.
 
Член од
8 ноември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
146
Дали има некој информациија дали од институтот за заварување и заварени конструкции,поконкретно професорите имаат скоро некоја нова книга издадено скоро!
 
Член од
26 август 2009
Мислења
215
Поени од реакции
41
ко што гледам ке биде како на приватните, испит со заокружување на одговори задачи ретко ке има и ке се решаваат дома
Sto lupash be!!!! Dojdi polagaj pa ke vidish dale e so zaokruzuvanje i dali davaat prasanja kako na 80% od fakultetite vo zemjava. Ke ucis cela kniga i ke ti dade 2 prasanja da odgovarash, kako znaesh i umeesh i ako gi odgovorish dvete ke ti dade 6.
 
Член од
8 ноември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
146
Sto lupash be!!!! Dojdi polagaj pa ke vidish dale e so zaokruzuvanje i dali davaat prasanja kako na 80% od fakultetite vo zemjava. Ke ucis cela kniga i ke ti dade 2 prasanja da odgovња
3arash, kako znaesh i umeesh i ako gi odgovorish dvete ke ti dade 6.
MITA прво не биди толку безобразен спрема cinderella ...второ кажи ми колку испитни прашања имате по машински елементи(доколку имаш полагано). И јас дипломирав на машински факултет, и имам многу блиски пријателски врски со асистенти и 3-4 професори на факултетот. Како што кажав погоре пред брзо време имав шасна да разговарам со неколку тазе диполмирани инженери, и факт е дека имаме иста титула како инженери,ама со повеќето од вас мноооооооу заостануваат со знаење по стручните предмети. КОлку имате само намален маеријал по конструирање и CAd,Машински елементи, кинематика динамика и ред други предмети...Конструирање и CAD кај Андоновиќ кој ке положеше значеше дека ке заврши....Сум се смеел кога видов колку материјал имате сега кај Канадикјан...Ова ти се доволно факти, ако сакаш можам и уште да ти дадам ......
 
Член од
26 август 2009
Мислења
215
Поени од реакции
41
MITA прво не биди толку безобразен спрема cinderella ...второ кажи ми колку испитни прашања имате по машински елементи(доколку имаш полагано). И јас дипломирав на машински факултет, и имам многу блиски пријателски врски со асистенти и 3-4 професори на факултетот. Како што кажав погоре пред брзо време имав шасна да разговарам со неколку тазе диполмирани инженери, и факт е дека имаме иста титула како инженери,ама со повеќето од вас мноооооооу заостануваат со знаење по стручните предмети. КОлку имате само намален маеријал по конструирање и CAd,Машински елементи, кинематика динамика и ред други предмети...Конструирање и CAD кај Андоновиќ кој ке положеше значеше дека ке заврши....Сум се смеел кога видов колку материјал имате сега кај Канадикјан...Ова ти се доволно факти, ако сакаш можам и уште да ти дадам ......
Ne velam jas deka sega e potesko od porano, naprotiv mnogu e polesno. Inace samo sto zavrsiv so Mashinski elementi 2, i nemashe prasanja. A za konstruiranje i CAD nezz bidejki uste ne sum go slushal predmetot, a spored toa sto zboruvaat drugite predmetot e strav i trepet. Statika, Kinematika, Dinamika moze da bidat mnogu teski vo zavisnost od toa koj profesor ti predava. A pred nekoj den polagav Mehanika na fluidi, se skinav od ucenje 400 stranici od kniogata na Tomislav Bundalevski i uste 2 zbirki od Mircevski i edvaj poloziv. Za Hidro mashini i hidrocentrali nesakam da diskutiram. I uste dosta predmeti od bilo koj profesor od institut za hidraulika i avtomatika i uste nekolku od Termo institutot. Ne velam deka e premnogu tesko, ama i nesakam da ne potcenuvaat i da ne sporeduvaat so nekoi drugi fakulteti koi se za klasi polesni ;)
 
Член од
8 ноември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
146
Ne velam jas deka sega e potesko od porano, naprotiv mnogu e polesno. Inace samo sto zavrsiv so Mashinski elementi 2, i nemashe prasanja. A za konstruiranje i CAD nezz bidejki uste ne sum go slushal predmetot, a spored toa sto zboruvaat drugite predmetot e strav i trepet. Statika, Kinematika, Dinamika moze da bidat mnogu teski vo zavisnost od toa koj profesor ti predava. A pred nekoj den polagav Mehanika na fluidi, se skinav od ucenje 400 stranici od kniogata na Tomislav Bundalevski i uste 2 zbirki od Mircevski i edvaj poloziv. Za Hidro mashini i hidrocentrali nesakam da diskutiram. I uste dosta predmeti od bilo koj profesor od institut za hidraulika i avtomatika i uste nekolku od Termo institutot. Ne velam deka e premnogu tesko, ama i nesakam da ne potcenuvaat i da ne sporeduvaat so nekoi drugi fakulteti koi se za klasi polesni ;)
првен дали виде некаде дека те потценувам.ога што ....а за cad молете бoга што го нема Андоновиќ..ке видевте каде се раѓа лебот:), ко што видов јас, имаше материјал од 2000 страни, кинематика имате околу 30 прашања , jas imav 70..итн итн. А, 400 страни и не е баш многу во споредба со 4 книги што требаше да ги научиме кај Камчевски....А за професорите од институтот бивш ХПА(сега не знам како се вика) нема зборови. Посебно Мирчевски беше да не кажм што.....И биди малку пофлесибилен спрема другите мислења....(ако некој рече нешто не значи дека мора да е така)....Остани поздравен помалд колега!!
 
Член од
26 август 2009
Мислења
215
Поени од реакции
41
првен дали виде некаде дека те потценувам.ога што ....а за cad молете бoга што го нема Андоновиќ..ке видевте каде се раѓа лебот:), ко што видов јас, имаше материјал од 2000 страни, кинематика имате околу 30 прашања , jas imav 70..итн итн. А, 400 страни и не е баш многу во споредба со 4 книги што требаше да ги научиме кај Камчевски....А за професорите од институтот бивш ХПА(сега не знам како се вика) нема зборови. Посебно Мирчевски беше да не кажм што.....И биди малку пофлесибилен спрема другите мислења....(ако некој рече нешто не значи дека мора да е така)....Остани поздравен помалд колега!I

I sega Mashinski elementi ucime od 4 knigi :D Samo sto ne gi izucuvame bash kako sto treba :P Ajde bidete i vie pozdraven :D
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
Sto lupash be!!!! Dojdi polagaj pa ke vidish dale e so zaokruzuvanje i dali davaat prasanja kako na 80% od fakultetite vo zemjava. Ke ucis cela kniga i ke ti dade 2 prasanja da odgovarash, kako znaesh i umeesh i ako gi odgovorish dvete ke ti dade 6.
душо јас не лупам внимавај како се изразуваш и нереков дека е лесно туку реков дека од оваа година ке биде мн полесно. Инаку да јас сум од хидро инситутот ја спремам дипломската и да сум полагала( како што кажа да дојдам да полагам)машински елементи хидромеханика турбомашини транспорт на флуиди и останати нели кај Мирчевски Поповски Трајковски Стојковски и останати и знам колку е полесно од некои што учеле како што е колегата со предходниот коментар од постарите генерации и знам колку ке се учи помалку од оваа година
поз колега без нервози ;)
 
Член од
26 август 2009
Мислења
215
Поени од реакции
41
душо јас не лупам внимавај како се изразуваш и нереков дека е лесно туку реков дека од оваа година ке биде мн полесно. Инаку да јас сум од хидро инситутот ја спремам дипломската и да сум полагала( како што кажа да дојдам да полагам)машински елементи хидромеханика турбомашини транспорт на флуиди и останати нели кај Мирчевски Поповски Трајковски Стојковски и останати и знам колку е полесно од некои што учеле како што е колегата со предходниот коментар од постарите генерации и знам колку ке се учи помалку од оваа година
поз колега без нервози ;)
Hmm jas pa si mislam koleshke deka od narednata godina ke bide potesko. Profesorot Markov zboruvase nesto za novata programa i nesto kao potesko ke bilo, ali sto znam. I se izvinuvam za zborot ''sto lupash'' ;) Sr iznervirav zasto mnogu go potcenuvaat nasiot fakultet posebno komshiive nasi. Vo red elektro mislam deka sekako e potezok ama zatoa FINKI e dosta polesen, i ne mi beshe muabetot na mene da go sporeduvam sega Mashinski i Mashinski pred 20 god bidejki definitivno nemoze da se sporeduva ;) No sepak za razlika od mnogu drugi fakulteti kolku tolku poteski se polaganjata kaj nas :D
 
Член од
8 ноември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
146
Елекрто факултетото бил потежок/......уште ве лажат ова комунистиве:):)...само еден факт...електро факултетот има само 2 двосеместрални испити наспрема моите 12, Ние што учиме во 3 математики тие учат во 4.................не верувај во се што ќе слушеш...........MЕНЕ нека ми дојде некој од електро дами каже дека тој е потежок....
 
Ф

Флеш

Гостин
Имам 21 година,пауза праев завршив во Орце Николов гимназија та општенствен смер,на испиите за матура полозив со:
математика(основно)- 2
македонски-3 за малку 4 ке имав
англиски-3
информатика-3
проектна(економија)-скроз сите можни бодови одлична :)
Математика во прва и втора просек имав 3 оценка,после не учев многу во трета и четврта година просечно 2 оценка имав ...
Ако може да ми препорачате кој смер најдобар би бил за мене ?!
Математика така и така стојам,долго време немам решавано,едно 2-3 години ....Овие сите информации ви ги давам искрено бидејќи навистина се двоумам кај да одам на кој факултет и кој смер највеќе ми одговара,се мислам на следниве факултети да одам
Електро
Машински
Финки
Правен
Ако може да направиме една дебата,стварно во очајна ситуација сум,мислам на големо двоумење,не знам кај да одам....Ваше мислење ?!
Иначе бев многу добар во прва и втора,а добар со успех во трета и четврта ...
 
Член од
8 ноември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
146
Имам 21 година,пауза праев завршив во Орце Николов гимназија та општенствен смер,на испиите за матура полозив со:
математика(основно)- 2
македонски-3 за малку 4 ке имав
англиски-3
информатика-3
проектна(економија)-скроз сите можни бодови одлична :)
Математика во прва и втора просек имав 3 оценка,после не учев многу во трета и четврта година просечно 2 оценка имав ...
Ако може да ми препорачате кој смер најдобар би бил за мене ?!
Математика така и така стојам,долго време немам решавано,едно 2-3 години ....Овие сите информации ви ги давам искрено бидејќи навистина се двоумам кај да одам на кој факултет и кој смер највеќе ми одговара,се мислам на следниве факултети да одам
Електро
Машински
Финки
Правен
Ако може да направиме една дебата,стварно во очајна ситуација сум,мислам на големо двоумење,не знам кај да одам....Ваше мислење ?!
Иначе бев многу добар во прва и втора,а добар со успех во трета и четврта ...
доволно имаш возраст САМОСТОЈНО да донесеш одлука, не одиш на пазар по домати..... донесуваш одлука можеби од животно значење
 

Master!

Доктор Глобил
Член од
5 март 2010
Мислења
68
Поени од реакции
6
Ме интересира дали со завршна матура може да се запишуват на машински, поточно за смерот Машински производствено ?
 
Ф

Флеш

Гостин
Планирам да се запишам на Машински,кои се моментално најбарани,надобри,најпопуларни студенски смерови на Машински ?!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom