За што загина брат ми?

Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
За жал јас како поединец не можам скоро ништо, освен да бидам нем набљудувач.
“Almost always, the creative dedicatedminorityhas made the world better.” Martin Luther King

Не си сам само не преќутувај и кажи си го тоа што го имаш и верувај ќе се јават доста исти како тебе што ќе застанат до тебе.На групата и ја дава силата индивидуата.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
ЗА ШТО ЗАГИНА БРАТ МИ ВО 2001 ГОДИНА?
Овие зборови кај секој што има осет и чувства - ќе родат голем гнев и жал.
Не ти пишувам телеграма со сочуство, бидејќи тоа се само букви.
Сакам да знаеш дека подголтнав кога читав, се осетив безвреден, ми се отвори жед за алкохол и цигаре...
Тоа е мојот бес, мојата нервоза и мојот жал - за твојата животна неправда.

НЕ ЖАЛАМ ЗА КАКВИ ИДЕАЛИ загинал братти..
Жалам што воопшто загинал за МАКЕДОНИЈА..
Жалам што бил изманипулиран дека може да даде придонес да се измени однапред запечатена судбина!
Жалам што мислел дека некој ќе ја цени пожртвуваноста да се дојде до вистината.
Жалам што осетил грижа на совест да даде дел од себе - за побезбедна иднина.
Жалам што НЕ ЗНАЕЛ дека денес во ВО ХАГ им се суди на неговите истомисленици, а кукавиците добија кожни фотељи.
Жалам што НЕ ЗНАЕЛ дека војната беше само игра на мачка и глушец, пишано сценаријо од чопор светски хиени.
Жалам што НЕ ЗНАЕЛ дека ќе дојде денот кога жарот пак ќе се разгори... ќе гинат невини деца, ќе расте омразата... ќе пукне пак мразот.

Жалам што од шума донесовме животни, и ги транспортиравме во зоолошката градина - собрание.
И за уште многу други работи жалам.. (ама само тоа - жалам... и ништо повеќе!)
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
“Almost always, the creative dedicatedminorityhas made the world better.” Martin Luther King

Не си сам само не преќутувај и кажи си го тоа што го имап и верувај ќе се јават доста исти како тебе што ќе застанат до тебе.На групата и ја дава силата индивидуата.
Тоа можеби во некоја нормална земја, за жал нашава не е таква.
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Тоа можеби во некоја нормална земја, за жал нашава не е таква.
Во секоја земја е исто старите елите против тие што бараат промени.Впрочем ако и цел живот ќутиш и се жалиш никогаш и нема да дознаеш дали си можел навистина да промениш нешто.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Нарекувај се ти сиротиња колку што сакаш и ако си се откажал од се тоа е твојот проблем не ме ставај во ист кош со тебе.Ти ако си решил да се предадеш пред луѓе кои до вчера копаа ниви и не знаат ни да спојат 2 збора е твој личен избор има доволно интелигентни и со ентузијазам луѓе во државава кои би можеле да променат многу работи само треба да им биде ставено до знаење дека има и други како нив насегде и треба да се соберат.
Добро бе ти арен ли си со паметот или така ти чини....

Зошто бе еднаш не научите да го читате тоа што е напишано... кај виде дека пишувам за предавање, пишував општо за војните и жртвите во нив...
...за жал и ти си во истиот тој кош, никој бе за ништо не те праша... викаш интелегенти луѓе, за промени... се тресе кур во ладна вода... има бе интелигенти луѓе, ќе направат промени ..и што... ќе си ги прилагодат промените спрема нивните интереси, после пак некој ќе биде незадоволен, па пак нови интелектуалци и така во круг.... сиротињата (читај народот) пак ќе си свирка или пцуе... зависи кој како се снашол. Ебате.. се некоја топла вода измислувате...

Туку ..ај млад си... ќе научиш како функционираат работите.
А ако си некој..прекуморски солач на памет... е од таквите ми е преку к...

За крај... во секоја војна... жртви се жртвите и нивните фамилии... кои за жал после секој конфликт секогаш и сегде биле оставани сами на себе..
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Која интелигенција, кои пи*ки материни.
Интелигенцијата во Македонија си заминува од истата, а тоа што ке остане значи дека не е интелигенција.
Какви револуции, какви еволуции. Старите елити ги имаат зацементирано своите позиции така што ни смртта не може да ги раздели од истите.
Кажав и пак ќе кажам, во Македонија каде што од тројца луге двајца се кодоши, еден е предавник, тој еволуциско-револуциски филм нема да го видиме драги мои.
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Братти загинал за денес УЧК да седат на фотеља, Братти загинал за денес убијците на деца на Велигден да седат ко газди а да ги бркаат вработените во затворите, и да вработуваат Албанци, братти загинал за џабе, не за Македонија и онака ова не е никаква држава, неможе некој да не сака кога овде нема слога, ништо не чини....ништо не оди....многу сум гневен и на она детето некни што не му давале пари за да се спаси со срцето - со образложение дека немало да успее то, го ставија пред време вгроб, а секој ден споменици и службени мерцедеси кај високите....Министер за одбрана и правда ни е албанец, УЧК ни ја води одбраната и правдата...не постои Макеоднска правда туку албанска исто така нема АРМ туку УЧК...и онака армијата ни е пола УЧК како и Полицијата......Земи напрор направи да бегаш од тука ако можеш овде нема иднина.....И вечна му слава на Брат ти, лесна нека му е земјата....мн ми е жал што ништо не оди овде.....
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Голем гнев и бес ме фаќа кога ќе прочитам вакви тажни животни приказни, а уште поголем гнев ме фаќа кога ќе ми текне дека има луѓе кои ја кројат судбината на “обичните смртници“ и смртта на луѓето ја гледаат само како колатерална штета за остварување на своите интереси и за нив тие изгубени животи и семејства обвиени во црно се само бројка, обична статистика. Во каква тажна и грда реалност ние живееме тоа е чудо едно...(n)
 

Volta

Џонтра Волта
Член од
5 јуни 2012
Мислења
89
Поени од реакции
82
Тие што ја започнаа војната во 2001 сега се на власт. Својот гз го спасија, а за тажните судбини на оние кои ги дадоа своите животи за својата татковина не ги интересира. Тука се да ни ги загорчат животите уште повеќе. За тие што учествуваа во војната, војната никогаш не заврши. Целиот живот ќе се будат и заспиваат со мислите за тоа што се претрпеле во таа војна, за загубените браќа, другари, и за тоа како државата се откажа од нив. Денес први комшии им се токму тие од кои го претрпеа сето тоа. Секој ден ги гледаат во очи оние кои ги лишаа од нормален живот. Јас да учествував во војната ќе посакував попрво да ме убијат отколку да продолжам да живеам таков живот каков што живеат повеќето борци од 2001. Оваа држава нема иднина, додека постоиме ќе доживуваме само разочарувања. Брате, жал ми е за загубата која ја преживувате ти и твојата фамилија. Вечна му слава на брат ти...
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.175
Поени од реакции
2.847
За сите загинати 2001 не треба да ги обвинуваме Албанците ниту политичарите наши.

Туку вината лежи кај САД, НАТО, ОБСЕ, КФОР, Меѓународната Заедница, Западот, Ционистите, Илуминатите...
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
За сите загинати 2001 не треба да ги обвинуваме Албанците ниту политичарите наши.

Туку вината лежи кај САД, НАТО, ОБСЕ, КФОР, Меѓународната Заедница, Западот, Ционистите, Илуминатите...
Сите што ги имаш во потпис.
 
Член од
2 јуни 2012
Мислења
72
Поени од реакции
69
Тие што ја започнаа војната во 2001 сега се на власт. Својот гз го спасија, а за тажните судбини на оние кои ги дадоа своите животи за својата татковина не ги интересира. Тука се да ни ги загорчат животите уште повеќе. За тие што учествуваа во војната, војната никогаш не заврши. Целиот живот ќе се будат и заспиваат со мислите за тоа што се претрпеле во таа војна, за загубените браќа, другари, и за тоа како државата се откажа од нив. Денес први комшии им се токму тие од кои го претрпеа сето тоа. Секој ден ги гледаат во очи оние кои ги лишаа од нормален живот. Јас да учествував во војната ќе посакував попрво да ме убијат отколку да продолжам да живеам таков живот каков што живеат повеќето борци од 2001. Оваа држава нема иднина, додека постоиме ќе доживуваме само разочарувања. Брате, жал ми е за загубата која ја преживувате ти и твојата фамилија. Вечна му слава на брат ти...
За ова со црвено најпрво нема да се согласат бранителите.
А за се останато може само пиво да те частат.
 
Член од
16 октомври 2011
Мислења
371
Поени од реакции
408
За сите загинати 2001 не треба да ги обвинуваме Албанците ниту политичарите наши.

Туку вината лежи кај САД, НАТО, ОБСЕ, КФОР, Меѓународната Заедница, Западот, Ционистите, Илуминатите...
Браво . . еден паметен човек се најде да ја каже вистината
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Брат ти загинал за Македонија и македонската нација, но некои наши “политичари“ ја продаваат таа Македонија и Македонците.

Вечна му памјат и сочувство до вашата фамилија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom