HTC One X (The King of Android)

Член од
24 август 2011
Мислења
511
Поени од реакции
807
Se soglasuvam za toa...najgolem minus na HTC One X e baterijata, em slaba em nemenliva...golema glupost. Samsung ti nudi ekstra baterii, razlicni jacini...i toa sto vikas za 30-40 dolari...sega naracav za S2 2000mAh, dva dena bez problem, nonstop koristenje....
Nexusot stvarno mi se svidja za toa sto e gol Android i imas prv update, ne cekas nikakv podrska...ke razmislam za noviot Nexus koga ke izleze, S2-kata ke se koristi uste dolgo...:)
Да си ми жив и здрав. Практичност ПРЕД СЕ. Јас кога го земав HTC Diamond батеријата му беше 650mah и ми траеше како и кај секој смартфон - едвај од утро до вечер со редовно користење. Не знам колку од вас се сеќаваат, но во тоа време Diamond беше врв на технологијата, најтенкиот смартфон на пазарот. Тоа му беше впрочем и главниот адут. И имав опција - да се фалам по друштво дека го имам најтенкиот телефон (кој едвај трае 12 саати) или да го претворам во нешто што е за разлика корисно.

Затоа си купив 3600mah mugen батерија. Дебелината на телефонот се дуплира, но затоа кога одиме на кампување, до крајот на првата вечер сите се веќе со исклучени телефони дур мојот тера 7 дена на едно полнење.

Зборот ми беше, без разлика кој телефон ќе земам, прво што ќе направам е нарачување на најголемата батерија што ја има на пазарот. Мислам, да не се лажеме - радо ќе жртвувам 5 милиметри на дебелина за да му напикам на нексусот 4000mah батерија која трае 2.3 пати подолго од оригиналната. На крај краева, не сум некое педерче кое се пали на тенки телефони и некаков си секси дизајн. Дај ми ти мене функционалност баче. Машко сум, моите алатки се чеканот и моторната пила а не карминот и пинцетата за веѓи.
 

Castor

Ќесеџија
Член од
2 мај 2012
Мислења
481
Поени од реакции
960
Ту јеботе ама си милитантен, ко HTC религија да ти е. Ај ќе си поправам муабет со некој што умее да прави разлика помеѓу критика и навреда, оти како што гледам ти си спремен да се степаш со сите што немаат исто мислење како тебе.
Не бе другарче,па ти рече дека сме морони и дека нексусот е најбоље телефон у свет.Сеа што да ти кажам,земи го,ама не ме тролај за работи што ги знам и сум ги тестирал.Како можеш со глава во ѕид да удираш за банални работи,јас ти реков една работа наброј ми што Nexusot е подобар,ама имај ги двата телефона во рака и биди си искрен.За твоја информација кога го земав ова,ми се нудеа сите телефони и бев измеѓу Nexus-от и HTC,што да ти кажам ем е прашање на вкус за изгледот,ем спореди ги новостите и перформасите.Зар ќе речам нешто за Galaxy III,кој ниту искочил,ниту можеш да даваш коментари за телефон кој уште се тестира.
 
Член од
24 август 2011
Мислења
511
Поени од реакции
807
Реков дека се морони тие што се палат на гигахерци, јадра и мегапиксели. Ако планираш да дискутираш со мене, читај ми ги постовите во целост и не ми пикај зборови во уста, во спротивно не се труди да ми се обраќаш ич чунки за возврат ќе добиеш сарказам, ароганција и индиректни навреди кои ќе ги сфатиш дури после 3-4 месеци.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Реков дека се морони тие што се палат на гигахерци, јадра и мегапиксели. Ако планираш да дискутираш со мене, читај ми ги постовите во целост и не ми пикај зборови во уста, во спротивно не се труди да ми се обраќаш ич чунки за возврат ќе добиеш сарказам, ароганција и индиректни навреди кои ќе ги сфатиш дури после 3-4 месеци.
За андроид верувајми дека и тоа како се битни јадрата и гигахерците.
 

Castor

Ќесеџија
Член од
2 мај 2012
Мислења
481
Поени од реакции
960
Реков дека се морони тие што се палат на гигахерци, јадра и мегапиксели. Ако планираш да дискутираш со мене, читај ми ги постовите во целост и не ми пикај зборови во уста, во спротивно не се труди да ми се обраќаш ич чунки за возврат ќе добиеш сарказам, ароганција и индиректни навреди кои ќе ги сфатиш дури после 3-4 месеци.
Епа тогаш не збори за перформанси кога не те интересираат мегапиксели,гигахерци,дуал-квад кори и слично.Кажи си дека ти се свиѓа нексусот,кој ти брани.Праиме муабет за смартфони,не за лепоќа,лепоќа си ствар на вкус :)http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=4219&idPhone2=4320
 
Член од
24 август 2011
Мислења
511
Поени од реакции
807
За андроид верувајми дека и тоа како се битни јадрата и гигахерците.
1. Исто како и мегапикселите, така и гигахерците се само за пумпање его. Повеќе гигахерци не значи побрзо процесирање. Јас имам Пентиум 4 на 3,6 гигахерци дома што го користам како приватен веб сервер, а нетбукот од 1 гигахерц ми е побрз од него. Значи има нешто што се вика "кеш меморија" (меѓу многу други фактори) што прави голема разлика во процесирачката моќ.

2. Јадрата нималку не се битни ако не можат да се искористат. Амбиентот на пазарот на апликации е сеуште ориентиран кон сегашната генерација на модели кои се сите со едно или две јадра. Во следните година-две нема да видиш многу апликации што го користат полниот потенцијал на 4-те јадра. Дур да почнат да излегуваат вакви апликации, веќе ќе имаш 3-4 генерации на понови телефони па овој ќе ти биде бескорисен. Значи, јадрата во случајов се само статусен симбол, ништо повеќе.

3. Андроидот како и неговите кавери можат совршено добро да работат и на едно јадро, вклучувајќи го и ICH. Не му се потребни 4 јадра за да работи мазно, што значи дека ако телефонот ти е за секојдневни намени, никогаш нема да ти биде потребно повеќе од 1 јадро - СЕГА ЗА СЕГА.
 
Член од
24 август 2011
Мислења
511
Поени од реакции
807
И така, боље да имаш 3 мегапиксели плус (кои не интерпретираат подобра фотографија/видео) и 2 јадра плус (кои никогаш нема да ги искористиш) отколку менлива батерија и неограничен storage. Логиката ти е, да ти пукнам од смеење 2-3 пати :D
 

Castor

Ќесеџија
Член од
2 мај 2012
Мислења
481
Поени од реакции
960
И така, боље да имаш 3 мегапиксели плус (кои не интерпретираат подобра фотографија/видео) и 2 јадра плус (кои никогаш нема да ги искористиш) отколку менлива батерија и неограничен storage. Логиката ти е, да ти пукнам од смеење 2-3 пати :D
Ако ти така да си мислиш,дека не ја бива камерата,мене не ме заебуваш у ниеден случај.Не го зимај нексусот,не е за тебе,чим ти треба практичност и батерија Nokia 3310.Можеш вака да тролаш до сабајле :))
 
Член од
21 април 2012
Мислења
128
Поени од реакции
39
2. Јадрата нималку не се битни ако не можат да се искористат. Амбиентот на пазарот на апликации е сеуште ориентиран кон сегашната генерација на модели кои се сите со едно или две јадра. Во следните година-две нема да видиш многу апликации што го користат полниот потенцијал на 4-те јадра. Дур да почнат да излегуваат вакви апликации, веќе ќе имаш 3-4 генерации на понови телефони па овој ќе ти биде бескорисен. Значи, јадрата во случајов се само статусен симбол, ништо повеќе.
Potpolno tocno. Momentalno nekoi aplikacii ne koristat dual core, a ne pa quad. Rano e i preterano za quad na telefon. ICS raboti ok na dual core, istoto ke bide i so Jelly Bean 5.0,
samo koi telefoni ke dobijat podrska, prasanje e. E zatoa mislam deka Nexusot ima prednost.
Za drugive zavisi od proizveduvacite...ako im se saka :).
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Купете си со дуал кор, никој не ве тера за истата цена (или приближна) да го имате подоброто. Тоа андроидот на две јадра кочи. Па ако сакате вие земете некој и со сигл кор што да ви речам,.
 
Член од
21 април 2012
Мислења
128
Поени од реакции
39
Купете си со дуал кор, никој не ве тера за истата цена (или приближна) да го имате подоброто. Тоа андроидот на две јадра кочи. Па ако сакате вие земете некој и со сигл кор што да ви речам,.
Na sto ti koci dual core kazi mi? I koj dual core koristis?
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Na sto ti koci dual core kazi mi? I koj dual core koristis?
На кој било телефон, стави лајф валпапер и ќе осетиш.

Не користам андроид моментално.
 
Член од
21 април 2012
Мислења
128
Поени од реакции
39
На кој било телефон, стави лајф валпапер и ќе осетиш.

Не користам андроид моментално.
Na HTC Hero Live Wallpaper ne kocese, na desire ne koci (sto se single core), sega na S2 ama ic ne mi koci, eve pred mene e so Live Wallpaper.
A ako kupuvas quad za Live Wallpaper...so sreka da si go koristis...
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
HTC ONE X е баниран од продажба во USA. Apple замешан нормално.

Иначе телефонов и мене ми е нај нај помеѓу андроидиве.
Има ли нешто кај што Епл нема да замешаат прсти. :pos::pos::pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom