Прашања за Исламот II

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Ашколсун бе пријателе, ашколсун! Убаво си вика исламот, жената треба некад здраво да се излема.

Еве на пример, се враќате ти и жена ти од работа, ти квакнуваш пред ТВ, си глеаш Алсат, жената праи ручек, поставува маса, па јадете, па после раскрева маса, чисти, мие садови, ги спаструва децата...
Нормално, ти за целото тоа време, си дремеш у фотелјата со нозете на маса и одеднаш ти текнува дека треба вечер да идеш у чајџилница со пајташите и наравно и наредуваш на жената да ти испегла кошула...И замисли она ти вика дека е уморна и не може сега! Од што бе уморна, од што рмбала и дома и на работа?! Како не бе, нека лаже некој друг...

И што треба ти да направиш сега? Да не треба случајно сам да си ја испеглаш кошулата? Харам! Па пеглата ќе експлодира ако и се приближи маж! Маж во НИЕДЕН случај не треба сам да си испегла нешто, или не дај боже да зачисти или зготви нешто. Абе и да е умрена жената, има од гроб да стане и да му напраи ручек!
Си пишува убаво у Куранот, жената му е слугинка на мажот и мора да ги слуша сите негови заповеди! Во спротивно, се знае, ќе јаде шамари! Поправедно од ова, здравје!

Него, мене ме интересира, што мислиш ти како е најправилно да се измлати жената? Да се ошамара неколку пати, или може по некој бокс у бубрег да и се учука? Или па најбогоугодно би било да извадиш каишот и онака здраво да ја измаваш? Онака, као прав муж...

И ова ме интересира...Со оглед на фактот дека во Македонија, семејното насилство е кривично дело казниво со закон, што ќе напраиш ако жена ти се осуди да викне полиција откако ќе ја истепаш? Ја лично мислам дека треба да и скршиш некое ребро за да не и падне на памет уште еднаш таква работа...

Иначе, баш симпатично што го спомна Ѓорѓи Колозов, ја многу го сакам...Не знам дали си знаел, он беше глумец, а македонските народни приказни се глума, не реалност. Ама имаше неколку интересни епизоди...На пример, Ѓорѓи коа ја тепаше жена му, па после и во сон викаше ху баба ху, или коа го насамари со рибите на нива па на крај заврши врзан за дирек, а цело село му се смееше...или коа играше бос у тепсија...Не знам за тебе, ама мене тие ми беа омилени епизоди.

Како и да е, мене ми е многу мило што ти отворено си призна дека според исламот, мажот има право да ја млати жената. Со тоа уште еднаш докажа дека исламот е религија на мирот и многу ги почитува жените...Чак што више, на пиедастал ги става...Па има ли поголема чест од тоа да јадеш шамари од мажот..После твојов пост, ја сериозно размислувам да се конвертирам, а сигурна сум и дека многу други девојки го мислат истото...

Macorke... Bidete sega razumni. Toa sto si go opishala,toa e nepravda prema zenata. Neznam dali nekoj vi spomnal deka Muhammed s.a.w.s nekogas sam si ja sosival kosulata,sam si ja perel,sakajki da i olesni i pomogne na soprugata.
Ako primetivte,nie zboruvame za NEPOSLUSNOST. A ne poslusnost e ako za inat ti kaze deka nema da go napravi toa sto go baras,ne deka nema vreme,ima drugi obvrski,umorna e,bolna e,ili ima pricina.... Ne poslusnost e koga bez pricina nesto sprotivno ti pravi.
Gledaj ja prikaznata,Macorke. Kazete mi dali Gjorgji kolozov tiranski i ne pravedno postapuva sprema soprugata koga metlata ja krsi od grbot na zenata mu ?

Tuka nekoj spomna razvod na brak,kako za "podobro" resenie.
Pa poglednete kolku ste samo maloumni. Razvodot na brak go smetate za pomal problem i pomala nepravda,koja ke mu ja nanesete na soprugata i na deteto koe vo zivotot ke raste bez eden roditel,razdvoen od roditelite.

Jas imav eden komsija koj piese Alkohol. I znam,rastev pokraj taa kukja,slusajki galami,raspravii koga toj ke se napiese,krsenja po kukjata,vikanje i udiranje po zenata. So ogled deka vo Islamot e toa zabraneto (kako sto slusav od roditelite) a vo Hristijanstvoto dozvoleno,jas sekoj hristijanski dom go zamisluvav taka i deka sekoj pie i deka sekoja hristijanka go pominuva zivotot taka.

Vie denes gledate kako jas koga bev dete od 7 godini,osven ako i vie ne ste sedumgodisni.

Koga vo nekoja poucna prikazna se zboruva za korista na upotrebuvanje racka od metla vrz zenata,toa e poucno i taka go gledate. Ama ako procitate nekade deka toa e dozvoleno vo Islamot (a ne ste videle takvo nesto vo zivotot-osven na mediumite),toa vi izgleda nasilno. Zamislete vo kakvo slepilo ziveete.

Ete,kazete,dali vo poucnata prikazna,Gjorgi Kolozov e nasilen covek so toa sto Soprugata si ja udril so metlata po plekite ?
Macorke,bez ogled na toa deka toa e prikazna a gjorgji glumec. Go znaeme toa. No spored taa situacija,dali Gjorgjija e kriv sto ja udril soprugata. Zamislete deka toa e vistina,dali e vo pravo ili ne e vo pravo ?

Miki,jas ne sum udril i daleku da e od nas da udram. Jas velam,raka neka mu se skrsi na sekoj koj ke udri zena i koj pokazuva sila vrz zena. No,kako sto gledate,ima situacii,koga i ke ja udri nekoj bez da bide vinoven za toa. Ja udril za da napravi zena od nea,bidejki do togas ziveel so dzver.... taa vrsela torturi vrz nego a toj od sto ja saka,spremen e na se' pa taa ja zloupotrebuva ljubovta negova. Prikaznata vi e mnogu dobar primer. So toa sto ja udri,od nea napravi edna vistinska zena i domakinka.

Dozvolen e i razvodot.Toa e edna dozvolena rabota koja samiot Bog ne ja saka ama ja dozvolil. Za covek da se trudi,se da napravi vo zivotot,se' da progolta,nekoi nesporazumi,za da ne dojde do razvod na brakot,imajki vo obzir deka toa i sam Bog ne go saka.
A ne,kako sto vie zamisluvate,odis doma,sednuvas i taa treba mirno pred tebe da stoi i da i nareduvas toa sto sakas. Vaka samo ve truele Miki. Imate mnogu mnogu pogresna prestava za Islamot.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Miki be. Pa navedov mnogu Hadisi kade sto pisuva i kako izgledaat i sto se i koja e nivnata uloga pa i toa od sto se sozdadeni.
Soul,

во хадисите може да биде се‘ запишано, а од запишаното ништо да не се разбере па затоа и ги поставувам прашања.

А „материјалот„ од кој се создадени, сам по себе може да биде тема за дискусија, оти материјалот, сам од себе, не кажува ништо...
--- надополнето: 18 мај 2012 во 11:30 ---
Ne se covecki Bitija,vi kazav veke.
Батали то разликата и споредувањето: дали хуриите се човечки битија или не се? Не правиме муабет за тоа дали нивната природа е совршена или не е...

Значи, ако не се човечки битија, тогаш, што се?
 
С

Само Човек

Гостин
Ајде уште едно прашање гледам на претходново многу муслимани ми одговорија.
Дали хурија после однос на следниот однос пак е девица(ХУРИЈА).
Ако е дали се користи хименопластиката иистата кога муслиманката преминува во рај.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Si go gledal li filmot Avatar ? .

Не, не сум го гледал, а и немам намера да гледам човечки фантазии, запакувани во компјутерска графика.

Овде зборуваме за духовни категории а не за филмови: тамам работа ако духовноста ја толкуваме преку филмската фантазија...
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Soul,

во хадисите може да биде се‘ запишано, а од запишаното ништо да не се разбере па затоа и ги поставувам прашања.

А „материјалот„ од кој се создадени, сам по себе може да биде тема за дискусија, оти материјалот, сам од себе, не кажува ништо...
MIKI1,sega samo postavuvate prasanja,kako bi se ispostavilo deka ne vi se odgovorilo. Odgovor vi dadov mnogu jasen,precizen,slikovit..... Goleminata vo Verata vsusnost e vo toa sto se veruva vo nesto sto ne si videl.
Da gi ostavime Huriite. Da te prasam,dali veruvas vo Gjavolot ? Kako izgleda,go videl li nekoj ? Veruvas li vo Angeli ? Kako izgledaat,gi videl li nekoj ? Vo demoni dali veruvas ? Kako izgledaat,gi videl li nekoj ? I za ova,spored pishano ke treba da mi odgovoris.
Nie go razbirame pisuvanoto. Oti objasneto e kako i na koj nacin e napisano.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Ајде уште едно прашање гледам на претходново многу муслимани ми одговорија.
Дали хурија после однос на следниот однос пак е девица(ХУРИЈА).
Ако е дали се користи хименопластиката иистата кога муслиманката преминува во рај.
Имаш една серија True Blood.
Имаш у неа вампири и вампирки. И тие се дружеа и општеа со луѓето, секс увелико.

Една типка девица ја претворија у вампирка. Таа си најде човек за секс, и после секоја партија пак и се враќаше хименот:vozbud: Девица до бескрај :P

Ова со хурииве ти е гарант нешто такво.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Ајде уште едно прашање гледам на претходново многу муслимани ми одговорија.
Дали хурија после однос на следниот однос пак е девица(ХУРИЈА).
Ако е дали се користи хименопластиката иистата кога муслиманката преминува во рај.
Da,i posle sledniot odnos e devica. Ako so koristenje na bilo sto,nevinosta se vrakja,ili bilo koj hirurg,pa zarem za Boga toa prestavuva nekakov problem ?
--- надополнето: 18 мај 2012 во 11:42 ---
Не, не сум го гледал, а и немам намера да гледам човечки фантазии, запакувани во компјутерска графика.

Овде зборуваме за духовни категории а не за филмови: тамам работа ако духовноста ја толкуваме преку филмската фантазија...
E pa gledaj go Miki1,samo kolku da svatis sto ti zboruvam.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Da,i posle sledniot odnos e devica. Ako so koristenje na bilo sto,nevinosta se vrakja,ili bilo koj hirurg,pa zarem za Boga toa prestavuva nekakov problem ?
Значи овие не се потрошен материјал. Секој нареден ги добива на поклон у рајот.

Зашто само за мажите постојат девици?

За жените во рајот ги следи ли нешто слично? Пример некој црнец калибар 30ка и слично:P

Што е резервирано како награда за жените во рајот?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
MIKI1,sega samo postavuvate prasanja,kako bi se ispostavilo deka ne vi se odgovorilo. Odgovor vi dadov mnogu jasen,precizen,slikovit.....
Во ред.
За Тебе, дадените одговори може да се добри, но за мене, дадените одговори се далеку од задоволителни и отвораат нови прашања...
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
E pa gledaj go Miki1,samo kolku da svatis sto ti zboruvam.

Јас го имам гледано Аватар, ама не ми е јасно на што алудираш?
Може поконкретно нешто околу споредбава на филмов со Хуриите?
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Значи овие не се потрошен материјал. Секој нареден ги добива на поклон у рајот.

Зашто само за мажите постојат девици?

За жените во рајот ги следи ли нешто слично? Пример некој црнец калибар 30ка и слично:P

Што е резервирано како награда за жените во рајот?
Zagarantirano im e Vecno Zadovolstvo. Bogatstvoto e vo Zadovolstvoto.
 
С

Само Човек

Гостин
Имаш една серија True Blood.
Имаш у неа вампири и вампирки. И тие се дружеа и општеа со луѓето, секс увелико.

Една типка девица ја претворија у вампирка. Таа си најде човек за секс, и после секоја партија пак и се враќаше хименот:vozbud: Девица до бескрај :P

Ова со хурииве ти е гарант нешто такво.
абе од денес не помилувам на кино, идам у џамија бе ова научна фантастика е
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Во ред.
За Тебе, дадените одговори може да се добри, но за мене, дадените одговори се далеку од задоволителни и отвораат нови прашања...
Miki1,prasanjata vi se bez vrska,izvinete. Toa sto prasavte za Huriite i nekolku na dalje,vo red se,sega otkako vi se odgovori na mnogu fin nacin,ne preostanuva nisto.
Vie barate da vi odgovori covek koj so svoi oci go videl toa a i sam znaete deka veruvate vo raboti koi ne ste gi videle i ne znaete ni kako izgledaat. Jas mnogu poveke vi odgovoriv odkolku sto trebase.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Zagarantirano im e Vecno Zadovolstvo. Bogatstvoto e vo Zadovolstvoto.
За секого задоволството е различно. Или за сите ќе биде исто задоволство????

За вас 72 девици, за нив вечно задоволство? Какво?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom