Топлификација и нејзиниот штетен и патетичен бизнис план [општа дискусија]

Член од
10 јануари 2011
Мислења
1.658
Поени од реакции
3.322
Ништо нема по весниците за 50%....
Се мислам, дали да напишам предлог до Советот на Скопје, целосно да ја избрка Топлификација од Градот. Во сите, сега затворени фабрики, МЗТ, ОХИС, Хемтекс, Каросерија постојат, големи котларници. И ако тие се активираат Топлификација ќе остане без работа. Па потоа, без нас, нека прават планови за 50%.
јас сум за :drk:
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Ништо нема по весниците за 50%....
Се мислам, дали да напишам предлог до Советот на Скопје, целосно да ја избрка Топлификација од Градот. Во сите, сега затворени фабрики, МЗТ, ОХИС, Хемтекс, Каросерија постојат, големи котларници. И ако тие се активираат Топлификација ќе остане без работа. Па потоа, без нас, нека прават планови за 50%.
Нема потреба од активирање... долги години и децении такаречи во сред град работи една фабрика која мака мачи со ладењето... има илјадници тони фреон за таа намена, дури и неколку езерца си направи за таа намена... незамисливо е да толку децении таа огромна топлина одеше и се уште оди така јабана..
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Eве нешто за мерењето. Инаку мерењето кое го спроведува Топлификација е со огромна грешка во нивна корист и тие го воведоа само за да ги покачат цените.
Тука е даден доказ:
 

Attachments

Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Подготвувам писмо до Општината и ми е потребна помош.
Цело време Топлификација тврди дека топлинската енергија, електричната енергија, гасот и тн, кај нас се ефтини, а во Европа и на други места скапи..
Сакам да го разбијам овој мит.
Би замолил кој има роднини или пријатели што живеат во странство или може на друг начин да се распраша за цените, на енергијата во други земји.
Ако може да се најде ценовник, уште подобро...
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Нема потреба од активирање... долги години и децении такаречи во сред град работи една фабрика која мака мачи со ладењето... има илјадници тони фреон за таа намена, дури и неколку езерца си направи за таа намена... незамисливо е да толку децении таа огромна топлина одеше и се уште оди така јабана..
...железара???
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Ништо нема по весниците за 50%....
Се мислам, дали да напишам предлог до Советот на Скопје, целосно да ја избрка Топлификација од Градот. Во сите, сега затворени фабрики, МЗТ, ОХИС, Хемтекс, Каросерија постојат, големи котларници. И ако тие се активираат Топлификација ќе остане без работа. Па потоа, без нас, нека прават планови за 50%.
А кој е "Ангел чувар" на Топлификација? Зошто уште држи монопол, поплаките на граѓаните остануваат во фиока тука има некоја голема игра..
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
А кој е "Ангел чувар" на Топлификација? Зошто уште држи монопол, поплаките на граѓаните остануваат во фиока тука има некоја голема игра..
Кој сака нека „игра“...
Во зградата во која живеам, сметката за парно, за стан од 70 м2, изнесуна 5883 денари или годишно повеќе 70000 денари.
Сега, цел стан надпросечно го загревам, со 3 клими 24 часа нон-стоп, на 26 степени и тоа ме чини помалку од 20000 денари по сезона.
Што значи дека јас, лично и непосредно, имам 50000 причини да се спротивставам.
За 70000 денари можат да се купат,речиси 30 метри кубни огревно дрво. Кое домаќинство ќе потроши 30 кубика дрва за една зима?
Очигледно е што Топлификација и Регулаторна мислат за душевното здравје на потрошувачите
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Кој сака нека „игра“...
Во зградата во која живеам, сметката за парно, за стан од 70 м2, изнесуна 5883 денари или годишно повеќе 70000 денари.
Сега, цел стан надпросечно го загревам, со 3 клими 24 часа нон-стоп, на 26 степени и тоа ме чини помалку од 20000 денари по сезона.
Што значи дека јас, лично и непосредно, имам 50000 причини да се спротивставам.
За 70000 денари можат да се купат,речиси 30 метри кубни огревно дрво. Кое домаќинство ќе потроши 30 кубика дрва за една зима?
Очигледно е што Топлификација и Регулаторна мислат за душевното здравје на потрошувачите
Перење пари на "велико"..
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
Не ... Обична пљачка
Пишав веќе за колку имам годишни трошкови од околу 1400 евра до 1800 евра годишно од кој имам централно греење со стандард 26-28 степена дома зимно време во целиот стан а не само во дневна и не се штедам воопшто туку отварам врата прозор за да ми се излуфтира воздухот не се заебавам..Значи стандард секој ден се купам а не само во недела или среда зиме лете исто е.Ладна вода исто така ми е во ова трошок.Чистење на скалите,струја во скалите,лифт во зградата која е на 3 спрата и подрум,чистење на двор.Како екстра трошкови домашни да ти кажам плаќам струја околу 30-40 евра на 2 месеца телефон со интернет 70 евра на 2 месеца,за готвење имам гас од кој плаќам околу 50 евра годишно релна на струја нормално е и тие ми се тотално сите трошкови за домот.Станот е 70м2 нормален трособен.
Епа сега пресметај ми ги сметките колку ми се и на кој стандард Во Италија живеам моментално 3 члена фамилија Јас жена ми и детето.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Пишав веќе за колку имам годишни трошкови од околу 1400 евра до 1800 евра годишно од кој имам централно греење со стандард 26-28 степена дома зимно време во целиот стан а не само во дневна и не се штедам воопшто туку отварам врата прозор за да ми се излуфтира воздухот не се заебавам..Значи стандард секој ден се купам а не само во недела или среда зиме лете исто е.Ладна вода исто така ми е во ова трошок.Чистење на скалите,струја во скалите,лифт во зградата која е на 3 спрата и подрум,чистење на двор.Како екстра трошкови домашни да ти кажам плаќам струја околу 30-40 евра на 2 месеца телефон со интернет 70 евра на 2 месеца,за готвење имам гас од кој плаќам околу 50 евра годишно релна на струја нормално е и тие ми се тотално сите трошкови за домот.Станот е 70м2 нормален трособен.
Епа сега пресметај ми ги сметките колку ми се и на кој стандард Во Италија живеам моментално 3 члена фамилија Јас жена ми и детето.
Дали можеш да дадеш линк на кој можат да се најдат ценовници за струја, греење и гас во Италија?
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Не знаев каде да пишам, па ќе објаснам овде: Веќе 2-3 години има како имам приклучено струја на плац се уредно и ми стига сметка само за улично нели. Од денеска гледам ми опнале и рдт за април? Па се прашувам зошто на гол плац да плаќам рдт, па немам тв на плацот:mad: ?? Дали некој знае каде би можел да пријавам жалба/тужба или сл., ова е луда работа, снемаа пари па лупаат секакви давачки.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Не знаев каде да пишам, па ќе објаснам овде: Веќе 2-3 години има како имам приклучено струја на плац се уредно и ми стига сметка само за улично нели. Од денеска гледам ми опнале и рдт за април? Па се прашувам зошто на гол плац да плаќам рдт, па немам тв на плацот:mad: ?? Дали некој знае каде би можел да пријавам жалба/тужба или сл., ова е луда работа, снемаа пари па лупаат секакви давачки.
..ти крсти се, да не почнеш да плаќаш такса зошто си жив.., ова за РТВ е песма лета...:)
 
Член од
12 мај 2012
Мислења
9
Поени од реакции
1
Јас се исклучив на време али не е тоа мубаетот, парното се гаси накај девет саат и нормално дека јас уклучувам мое греење дали тоа значи дека и јас ги греам комшиите.
А главната фора на топлификација е тоа што преку ден грее а навечер пушта ладна вода во радијаторите и собира дел од греењето преку ден(затоа се екстремно ладни радијаторите),иначе експериментот е спроведен со два термометри на влезот и на излезот на водата.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Не знаев каде да пишам, па ќе објаснам овде: Веќе 2-3 години има како имам приклучено струја на плац се уредно и ми стига сметка само за улично нели. Од денеска гледам ми опнале и рдт за април? Па се прашувам зошто на гол плац да плаќам рдт, па немам тв на плацот:mad: ?? Дали некој знае каде би можел да пријавам жалба/тужба или сл., ова е луда работа, снемаа пари па лупаат секакви давачки.
Ќе одиш во МРТВ, ќе ги однесеш платените сметки за рдт од дома, ако и плацот ти се води на исто име, ќе поднесеш барање за ослободување од плаќање на рдт за плацот, рдт е „фамилијарна“ обврска се плаќа само еднаш и тоа за адресата која ти е во личната карта...
..тоа што ти стигнала сметка... крив е автоматизмот, ги земаат за референтни сметките за струја без никаква проверка во нивните бази на претплатници......јбг... нишај врата земи плата....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom