#SpreadTheTruth, секој ден, 21 часот

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.173
од кај па САД?
нели ни е САД пријател и не призна под уставно име?
Постојат и лицемерни пријатели :) Јас прашав во темата за убиството, имаме и полицаец на форумов - него го прашав, ама не памтам, побарај таму негде ако не ти е мрза...
 
S

Shaman

Гостин
Би требало. Нели е ова промоција на вистината за македонскиот проблем со радикалниот ислам ;)
Да се види дека се демонстрира со џихадистички и талибански знамиња.
Белото знаме со црна шахада било знаме на Талибаните, според википедиа.

Прашањето е дали има Талибанци во Македонија или да се прашаме дали протестиве би можеле да бидат талибански, ако веќе се виореле навистина знамиња на Талибаните?

Би сакал да го прашам и г. Волерс, дали се` уште мисли дека нема радикални исламисти во Македонија и што прави Талибанското знаме на протестите на исламските Албанци во Скопје???:rolleyes: Некако ги нема и американските знамиња на протестиве, декор на кој се научивме кога браќава наши демонстрираат.
еве ти одговор за знамињата дефинитивен
by Glenn Stevens, 15 November 2000

Here is an image of the flags (there are two) of the Islamic Khilafah (state). One is the flag of jihad, and the other is the flag of the state.
Glenn Stevens, 15 November 2000

The image shows two flags bearing an Arabic inscription (which I believe is the Shahada), on one flag black on white, on the other white on black. What is the "Islamic Khilafah (state)" supposed to be? By saying "One is the flag of jihad, and the other is the flag of the state" he appears to identify one as the war flag and the other as state flag.
Santiago Dotor, 15 November 2000
--- надополнето: 12 мај 2012 во 07:16 ---
Утре ако ме нема на форумов, да знаете дека сум у затвор.
Сигурно сигурно :)
И тоа во Анадолија, не во идризово...
:pos:
--- надополнето: 12 мај 2012 во 07:22 ---
Ај овде ќе прашам, зашо нема на друго место, нешо не ви функционуира форумов. Знае ли некој овде зашо не се применува сила врз албанците што прптестираа, кога иста старосна група беа како комитите и исто се понашаа? нели соживот, нели исти аршини за сите, нешто смрди овде, или само мене ми се чини?
Саркастични одговори имаше предходно, некое конкретно мислење има?
Има. Ако не гледаш тепање на телевизија, не значи дека немало. Помина времето на рекламирање на тепањето по сите вести 24/7.
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.428
Поени од реакции
6.073
Ако ви се протестира , протестирајте али покажете дека сте подобри од нив(преку мирен протест). Но ако одите на протест колку да си ја потрошите енергијата или дека ви вријат хормоните , со цел да скршите некој прозорец од влада или да демолирате автобуска станица, или пократко кажано да си ги мерите со исламистиве ,на кој му бил поголем , подобро запишете се во некоја тератана,на кик бокс или во карате клубче.... И размислете малце логично, тоа шо ќе го искршите и руинирате(се надевам дека нема да е така) ќе биде наплатено од вашите џебови ,од џебовите на вашите родителе... А не од џебовите на радикалните исламисти за кои знаеме колку они плаќаат даноци, сметки , такси итнт...
 
Член од
7 мај 2012
Мислења
87
Поени од реакции
114
http://www.mkd.mk/30429/komentar/nacionalizam-protesti-aleksandar-damovski-trla-individua/
(текстот во целост)

Последните протести во Скопје и во Тирана како реакција на полициската акција „Монструм“ ја покажуваат сета беда на тој племенски менталитет. Луѓето и во криминалците почнаа да препознаваат Албанци, а не терористи, почнаа да препознаваат припадници па партии, а не прекршители на закони… Стануваат ретки апсењата без колективна реакција, без реакција на племето, групацијата, без реакција поттикната од партиската или друга припадност. Веќе ни обичен крадец не може да се уапси без протести. Наместо за суштинските проблеми, краткиот фитиљ на групациите што протестираат догорува на секое можно апсење. Ни фали уште невладина организација на актуелни и одлежани криминалци и нивни обожаватели, кое по секоја организирана полициска акција би излегувало пред полицијата, пред судот, пред Владата, и би протестирало.
Ја загубивме индивидуата, а бараме индивидуална одговорност. Го загубивме граѓанинот, личниот став, уникатноста како поединци, а бараме еднаквост на сите и во правата и во обврските.
Време е да излеземе од тие трла. Полицијата и правосудните органи се тие што или ќе си ја завршат работата како што треба, или ќе одговараат за она за што на сите овие протести се тврди пред рака – уапсени биле невини луѓе. Докажувањето дали се невини не е работа ниту на „Движењето за Нова Албанија“, ниту на разноразни други исламистички или миротворни организации, ниту пак на пребегнати криминалци како Шукри Алија…
На крајот на краиштата, ако имаат докази дека уапсените се невини, нека се обратат кај надлежните. Така најубаво ќе помогнат.
 
B

Black Guard

Гостин
Aј иди опрај се. На ,,мојот,, пастир му одговараат вашите глупирања, ама кој да размисли.
И едно да знаеш - оние против кои протестирате, не добија ништо со праведна игра, добија со манипулација.
Чекај, едвај ги чекам вестите по медиумите, како Македонците скандирале против кутрите Албанци.

На кој мислиш со болдот,колку за ифо сум неопределен или практично нелоботомиран. исто така се изјасниб за протестот но не си прочитала па ќе повторам-нема потреба од протести,таа ништо нема да се реши а ќе страдаат луѓе а може да дојде и до граѓанска,затоа оставете ја МВР и УБК да работ бидејќи се професионалци(со исклучок на партиските телиња) па дури и кога се случи убиството на петте лица напишав дека МВР ќе ги открие сторителите и би така.

И наместо да научиме нешто од нив, утре ќе го направите тоа што го очекуваат - и ќе им дадете оружје.
Ова ме потсеќа на кражбата за време на 2001 кога патлиотите намерно дозволија војна за да плофитираат на ова укажува признавањето на Тајван по што Кина употреби вето и УНПРОФОР замина од границата и на крај кираеви не е можно 6000 терористи да се утврдат,да набават оружје да донесат муниција,полски болници,намирници...ама тоа е...мнозина од рајата е интелектуално заостаната..

П.С Зарем сметаш дека пастирот не згреши со амнестијата на ѕверовите,со маргинализацијата на банителите бидејќи нели они се "патриоти" ама се во скут на али клешта.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
123
Поени од реакции
107
Мислам дека сега не е време за протест, тоа е нивната цел! Гарант ке ескалира и Радикалниве Исламисти ке се соберат и денес за да дојде до тепачка. Ми смрди на намештаљка како таа кај Кале и не ви препорачувам да идете..
 

Mjolnir

Духот на рамковниот договор
Член од
12 декември 2011
Мислења
1.967
Поени од реакции
1.867
После подолго размислување решив да не одам утре на протест :)
Протестот нема никаква цел, првиот протест беше со цел, а мислам дека и малку го подразбудивме народот со што целта се постигна ;) Иако нормално во медиумите не претставија како државни непријатели number one :icon_mrgr:
Ништо ново од новинарската пичкарска раја.

Овие не добиваат на "маса" само заради тоа што медиумски не убиваат во секој поим. Додсека нашите пичкарски медиуми ќутат и наведнуваат глава, правејќи стории на штета на Македонците, Албанските медиуми се целосно зад својот етникум преувеличувајќи ги сите приказни во нивна корист и извртувајќи ја вистината.
Исто имаат страшно лоби во другите земји, плус играат на картата дека биле жртви на Милошевиќ.

Секако на нивна страна се и сите институции во државава, рака да се бориме сами против сите :D

Сега треба само да плачеме по странски медиуми и да го свртиме вниманието врз нашата земја, а кога ќе се рашири правата вистина е тогаш е веќе полесно :icon_mrgr:
Тогаш удри по се што ти доаѓа на патот :icon_mrgr:

Треба да се одигра паметот ова се веќе mind games...
Доволен доказ е фактот дека војната ја добивме на терен, али на маса претрпевме катастрофален пораз. Марс не тепаа, не истребија на 8-0...
Тајмингот е промашен. Има време за протест сега мислам дека не е моментот. Но како што напишаа и другите кој мисли да оди нека оди само без глупости (ако може :) )
P.S. изгледа сепак ќе пројдам некако не ме држи место :)
 
Член од
23 март 2005
Мислења
284
Поени од реакции
133
Кога кајганџии ќе организираат протест, некајганџии ќе речат „сега не е време“, „ако ви се протестира, протестирајте“...... Тоа е тоа деца. Многу ве има малку, дури во цела Мкд, а состојбта е никаква, за да си правите таков луксуз и мудрување .
 

Tемјан

the Kingslayer
Член од
19 мај 2011
Мислења
691
Поени од реакции
1.141
Тргнаа од Велес 2-30 деца/младинци. Јас некако се разубедив дека стварно не е време за протест, односно џабе патот, иако причини има многу. Полицијата треба да си ја реши работата со вчерашните протестанти.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.822
Поени од реакции
72.231
Кога кајганџии ќе организираат протест, некајганџии ќе речат „сега не е време“, „ако ви се протестира, протестирајте“...... Тоа е тоа деца. Многу ве има малку, дури во цела Мкд, а состојбта е никаква, за да си правите таков луксуз и мудрување .
Таман работа да контраме затоа што протестот не бил организиран од некајганџии :icon_mrgr:
И претходниот не беше, па бев присутен :)
Кога има протести не размислувам многу, ако осеќам неправда ништо неможе да ме разубеди да не одам. Ич не се замарам ни кој го организира, ни дали некој ќе ми пикне партиски луѓе ни ништо. Ако гледам дека се прави нешто што несакам, ќе си се тргнам, никој не те тера да викаш/правиш нешто што несакаш.
Во последниве 5 години сум бил на минимум 20-тина протести, тргнувајќи од 10 па можеби и повеќе протести против полагањето матура во 2008, (едни од помасовните протести во поново време :icon_mrgr:), протестите за спорот со името (не ми текнува дали беа 2 или 3), на протестите за Нешковски (сигурно едно 7-8 пати бев), маршот на навивачките групи после Нерези, протестот за ова убиство...
Али чувствувам дека сега не е време за вакво нешто, од причините кои ги наведов горе. Требаше да се излезе првиот пат и да се покаже гневот, а не сега ;)
Единствен пат пропуштив протест кога највеќе требаше да присуствувам (на Кале, пропуштено ради неинформираност).
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Убиство без разлог или причина е забрането, убијците мора или треба да се фатат но пак ќе кажам полицијците се аматери бидејќи самите кажаа дека убијците биле професионалци. Можело да се спречи тоа што се случило тоа го кажа и професор на Факултетот за Безбедност пошто луѓето им биле познати дека војувале во Авганистан на страна на талибанците против Нато и морале будно да се следат со цел да се спречи тоа што се случи. Не иде на убаво работава верскиот фанатизам се меша со националистички шовинизам и имајќи пред вид дека ние не сме организирани секој гледа за себе а не за заедничкиот интерес кај нас нема теорија да има масовен протест и израз на револт кој на дело се гледа кај условно кажано другата страна. Може ли македонци да излезат 1000 луѓе на протест? За разлика од нас кај нив се може, така да за да не бидам песимист туку реалист мислам дека престои граѓанска војна, пошто апетитите се зголемуваат колку повеќе им попуштате они се повеќе се осилуваат и охрабруваат. така да ако разумот не е пресуден во заклучокот како треба да се постапи тогаш незнам....Институциите ТРЕБА да си ја завршат нивната работа, само они кога ќе оплескаат тогаш ајде испоколете се голтари од двете страни кога се нафуравте на националистички митови и верска формалност наместо да се споите според суштински карактеристики кои се заеднички за сиромасите и обесправенните од двете страни. Апелирам на МИР и Толеранција но што е толеранција? Вие да терате по свое без обѕир кон другата страна која треба да ве трпи (толерира) и обратно они да тераат по свое а вие да ги трпите. Повисок принцип од толеранцијата е солидарноста но очигледно нема солидарност бидејќи таа е внатре етникумите. Не е мое полицијата нека си ја врши својата работа само да не биде после ај сеа вие продолжете таму каде нашата политика не најде начин освен да доведе до војна која е како што е добро познато продолжена рака на политиката. Теоретските проблеми се решаваат на практичен начин (Прагматизам) а тоа во овој случај важи ако не успеат надлежните, вас, нас- сите нас ќе не мобилизираат за да ги поправаме нивните глупости.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.308
Поени од реакции
8.437
На кој мислиш со болдот,колку за ифо сум неопределен или практично нелоботомиран. исто така се изјасниб за протестот но не си прочитала па ќе повторам-нема потреба од протести,таа ништо нема да се реши а ќе страдаат луѓе а може да дојде и до граѓанска,затоа оставете ја МВР и УБК да работ бидејќи се професионалци(со исклучок на партиските телиња) па дури и кога се случи убиството на петте лица напишав дека МВР ќе ги открие сторителите и би така.



Ова ме потсеќа на кражбата за време на 2001 кога патлиотите намерно дозволија војна за да плофитираат на ова укажува признавањето на Тајван по што Кина употреби вето и УНПРОФОР замина од границата и на крај кираеви не е можно 6000 терористи да се утврдат,да набават оружје да донесат муниција,полски болници,намирници...ама тоа е...мнозина од рајата е интелектуално заостаната..

П.С Зарем сметаш дека пастирот не згреши со амнестијата на ѕверовите,со маргинализацијата на банителите бидејќи нели они се "патриоти" ама се во скут на али клешта.

Тогаш објасни ми, која ти беше целта првиот пат кога ме цитираше?
Демек, аууу ќе и изедам :гомце: за ,,пастирот,, и ќе бидам паметен?!
Ај нема везе. Не можам да се објаснувам со луѓе кои бегале од часови во 1во. Тогаш се учи читање.
 

filjandecko

Komandant benzini-HAVUZ
Член од
5 мај 2012
Мислења
327
Поени од реакции
396
....................Можело да се спречи тоа што се случило тоа го кажа и професор на Факултетот за Безбедност пошто луѓето им биле познати дека војувале во Авганистан на страна на талибанците против Нато и морале будно да се следат со цел да се спречи тоа што се случи.....
Ако судот реално го осудил тој насилникот во медицинско што го претепал ученикот,а полицијата спровела истрага за оружената пресметка што ја имал овој

со свој соселанец од рачиново пред неко време многу многу ќе се изменило да не речам дека можеби и децата од Смилковско езеро ќе биле живи.
Има вести од протестот?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom