#SpreadTheTruth, секој ден, 21 часот

Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.779
Поени од реакции
8.235
А зошто не излезеш на протест во Сабота и не го кажеш своето мислење туку се криеш позади компјутер и твит/ретвит? Од што се плашиш? Во своја држава си! Како може некој да протестира во наша држава а ние да ќутиме! До кога ќе се криеме? До кога страв? Од што сте се уплашиле толку? Кој народ се плаши во своја држава? Неможе некој пред нос да не прави будали се со цел да ни ја земе земјата (да на сите тоа ни е јасно) а ние на твит/ретвит? Незнам како не ви срам да се нарекувате МАКЕДОНЦИ? Браво секоја чест и уште постот ми го избриша бре на македонски форум! Таквите како тебе може и го заслужуваат тоа што им го спремаат браќата (да сигурно добро ни мислат)! Браво!
Само неколку работи да разјасниме, ако ми дозволиш.
Ти како присутен и свесен во 2001, кои поуки мислиш дека ние како општество треба да ги извлечеме?
Каде мислиш дека е грешката кај нас? Во кој момент ние самите се испуштивме себеси од рака и како треба да постапиме за да сега го корегираме тоа?

Јас имам неколку теории, а поважните ќе ти ги кажам, па демантирај ме ако ти е волја.

1. Немавме сложност. Едните бркаа власт(широка коалиција) во време на војна и работеа на опструкција кон власта, додека другите тонеа од странскиот фактор. Постоеше страшен политички раздор меѓу македонскиот табор. Така беше бидејќи и самиот народ беше поделен и едниве имаа кредибилитет да бараат нови кабинети кога се одлучуваше судбината на државава. Тоа е прв пораз. Сега треба да им се даде целосна поддршка на институциите да работат. Со протестот се одмага. Се врши притисок за да се сработи нешто на кое веќе се работи и има огромен успех во истрагата и обвинението. Во случај да протестот има цел да се покаже сила и да "си ги мериме" со планинарите, тогаш не сме ја научиле лекцијата од 2001. Не сме научиле дека нивните протести ИМААТ ЗА ЦЕЛ да изнудат реакција. Тие го сакаат ова. Сакаат да дивеете во Сабота и да извикувате "смрт за Албанци". И самиот знаеш дека ќе дојде до тоа.

2. Немавме лоби. Овде иде болката во која нивното масовно скандирање: "Смрт за каури", има помал одѕив од тоа на двајца тинејџери кои ќе извикаат "смрт за Албанци". Тие двајца ќе бидат headline на многу купени медиуми низ светот и ќе ни се монтира угнетеност. Уште една лекција од 2001 која не си ја научил. И уште една голема болка на македонецот секогаш да го обезвреднува она лобирање во кое не учествува. Spreadthetruth нема намера да се задржи на твитер и да испраќа мејлови и писма перманентно. Но, има намера да ги документира сите настани, се додека не ескалираат, и истите да ги прошири на што повеќе места во светот. За што повеќе луѓе да дознаат како Е во Македонија. Протестот е антипропаганда бе пријателе, не заради намерите, туку заради последиците. Заради тоа што ќе ве наместат дека сте фашисти и ултранационалисти. И ќе го изгубиме последниот аргумент кој го имаме, од сопствениот народ. Како и секогаш.
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
Не сум во тек со утрешниот протест , претпоставувам :

Се протестира да се покаже сложност и да се даде порака дека сеуште не веруваат во институциите на оваа држава , односно дека не е сменета навиката од минатото , да се казнат граѓаните со монтирани процеси.
Се протестира заради начинот на кој беше изведена акцијата , при што насилно , со кршење на домовите и со уплашување на семејствата , беа уапсени жени и стари лица ... кои потоа беа ослободени (две од жените тотално невини).

Дали би се сложил ти, да ти влезат дома 50 специалци , лом да ти ја направат куќата , бремената жена да ја тероризираат ... а после 2 дена да ти речат , пардон , не си ни бил потребен.

Во меѓувреме да те прикажат пред 2 милиона народ , како радикален христијанин кој убил 5 млади момци , да те влечат како партал.

Јас заради ова би протестирал , ако искочам утре.

Треба да се почитува угледот на човекот , да не се осудува однапред.

Има и многу работи што би ги набројал.

Ме иритираше и една работа : Специјалците во домот на еден од уапсените од неговата мајка барале кафе да им направи , додека нејзиниот син бил привиден , а еден од полицајците легнал да спие.
Во ред ли ти изгледа ова ?
Ај пошо си многу упатен кажи до кај е работава, да го откопувам гавранот?
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
1.658
Поени од реакции
3.322
Само неколку работи да разјасниме, ако ми дозволиш.
Ти како присутен и свесен во 2001, кои поуки мислиш дека ние како општество треба да ги извлечеме?
Каде мислиш дека е грешката кај нас? Во кој момент ние самите се испуштивме себеси од рака и како треба да постапиме за да сега го корегираме тоа?

Јас имам неколку теории, а поважните ќе ти ги кажам, па демантирај ме ако ти е волја.

1. Немавме сложност. Едните бркаа власт(широка коалиција) во време на војна и работеа на опструкција кон власта, додека другите тонеа од странскиот фактор. Постоеше страшен политички раздор меѓу македонскиот табор. Така беше бидејќи и самиот народ беше поделен и едниве имаа кредибилитет да бараат нови кабинети кога се одлучуваше судбината на државава. Тоа е прв пораз. Сега треба да им се даде целосна поддршка на институциите да работат. Со протестот се одмага. Се врши притисок за да се сработи нешто на кое веќе се работи и има огромен успех во истрагата и обвинението. Во случај да протестот има цел да се покаже сила и да "си ги мериме" со планинарите, тогаш не сме ја научиле лекцијата од 2001. Не сме научиле дека нивните протести ИМААТ ЗА ЦЕЛ да изнудат реакција. Тие го сакаат ова. Сакаат да дивеете во Сабота и да извикувате "смрт за Албанци". И самиот знаеш дека ќе дојде до тоа.

2. Немаме лоби. Овде иде болката во која нивното масовно скандирање: "Смрт за каури", има помал одѕив од тоа на двајца тинејџери кои ќе извикаат "смрт за Албанци". Тие двајца ќе бидат headline на многу купени медиуми низ светот и ќе ни се монтира угнетеност. Уште една лекција од 2001 која не си ја научил. И уште една голема болка на македонецот секогаш да го обезвреднува она лобирање во кое не учествува. Spreadthetruth нема намера да се задржи на твитер и да испраќа мејлови и писма перманентно. Но, има намера да ги документира сите настани, се додека не ескалираат, и истите да ги прошири на што повеќе места во светот. За што повеќе луѓе да дознаат како Е во Македонија. Протестот е антипропаганда бе пријателе, не заради намерите, туку заради последиците. Заради тоа што ќе ве наместат дека сте фашисти и ултранационалисти. И ќе го изгубиме последниот аргумент кој го имаме, од сопствениот народ. Како и секогаш.
Во ред е сето тоа се согласувам горе доле, туку на кого му е гајле за нашите аргументи еве види последен пример грција и "големиот ХАГ"? Што ако се документира? Еве документирана е и поделбата на Македонија 1913 и? Ние може да се лажеме овде колку душа ни сака а и можеме да филозофираме ама нема тоа резултат! Нели гледаш дека цел свет клекнува само пред едно нешто а тоа е "сила" каде ја има нема правда (или правдата се видоизменува)! На пример еве мене Лаеандра ми го избриша постот и ми се изнасмеа дека сум бил невлијателен (и сум спамирал пази а нејзе тоа и е дозволено) а другарчето нејзино уште ми одговори дека ете ми го избришала затоа што ете нејзе и се можело! Па види ти сега?! И јас сакам мирно да си живеам али неможе бре некој да се заебава со мене како ќе му прдне! До кога ај кажи ми, до кога?
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.822
Поени од реакции
72.233
Ме иритираше и една работа : Специјалците во домот на еден од уапсените од неговата мајка барале кафе да им направи , додека нејзиниот син бил привиден , а еден од полицајците легнал да спие.
Во ред ли ти изгледа ова ?
:pos::pos::pos:
Што кафе сакале?
Горко или благо? :pos:
А еден од полицајците легнал да спие хахахахахахахахахахахахахахахахаха
И од тебе да имам ќар еднашка, да ме насмееш пред легнување :pos:
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
1.115
Поени од реакции
1.372
:facepalm: Не тропај глупости те молам. На полицаецот до кафе му дошло, бог да чува шо све нема да излажат....

Очигледно незнаеш како изгледа еден полицаец професионалец нити си служел воиска. Таму е се под конец под команда. Плус и животите им се во ризик "си легнал да спие"...:facepalm:

што нема да прочиташ.... али на нееволуиран мајмун иди објасни му, тој како му свирнат така прави, не па на протест да отиде за „монтирани„ случаи....
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.585
Поени од реакции
2.608
:pos::pos::pos:
Што кафе сакале?
Горко или благо? :pos:
А еден од полицајците легнал да спие хахахахахахахахахахахахахахахахаха
И од тебе да имам ќар еднашка, да ме насмееш пред легнување :pos:
Jас разбрав дека едниот влегол да се истушира.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.173
Уште еден медиум го презел текстот од Канаѓанецот (Karl Gotthardt) :)
http://govinthelab.com/macedonia-and-radical-islamism-ethnic-thrive/
Инаку,Karl Gotthardt е поранешен офицер на Канадската Армија и служел во Босна заедно со генералот Lewis MacKenzie -говореше во еден документарец The Weight of Chains(и зборуваше за поддршката кон овие вахабистички организации од САД за свои цели и сега и уште во Босна.
https://twitter.com/#!/Gottahrdt/status/200726094670860288
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.585
Поени од реакции
2.608
Наводно со домаќинката/стопанката влегол под туш, сеуште чекаме на потврда од Дарданија.
Зборувај со факти, оти во спротивно можи да излезат на протест овие.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.779
Поени од реакции
8.235
Во ред е сето тоа се согласувам горе доле, туку на кого му е гајле за нашите аргументи еве види последен пример грција и "големиот ХАГ"? Што ако се документира? Еве документирана е и поделбата на Македонија 1913 и? Ние може да се лажеме овде колку душа ни сака а и можеме да филозофираме ама нема тоа резултат! Нели гледаш дека цел свет клекнува само пред едно нешто а тоа е "сила" каде ја има нема правда (или правдата се видоизменува)! На пример еве мене Лаеандра ми го избриша постот и ми се изнасмеа дека сум бил невлијателен (и сум спамирал пази а нејзе тоа и е дозволено) а другарчето нејзино уште ми одговори дека ете ми го избришала затоа што ете нејзе и се можело! Па види ти сега?! И јас сакам мирно да си живеам али неможе бре некој да се заебава со мене како ќе му прдне! До кога ај кажи ми, до кога?
Тоа дека ти ги знаеш неправдите е благодарение на тие кои ги документирале! Тоа дека си го знаеш минатото, треба да е поука за тоа како да постапиш во сегашноста. Тој гнев да го канализираш кон тоа да ги анимираш луѓето во едно заедништво, една кохезија и да придонесеш да не се повторуваш во грешките, за ние да мора да ги документираме тие грешки, веројатно едни од последните, и твоите правнуци да мораат да учат за нив, преку скриени канали, во некоја друга држава.
Најмногу од се ме нервира дека уште егоистички пристап имаш, па затоа што ти избришале пост убиваш нешто благородно, навредуваш луѓе кои и во твое име седат со вечери и пишуваат. ДА, пишуваат. The pen is mightier than the sword. Имај малку почит и разбирање. Натерани сме на рововска битка, а фронтот се медиумите. Додека можеме, треба да ги поддржуваме институциите, а паралелно и да агитираме. Протестот е пукање во сопственото колено.
 
Член од
28 мај 2009
Мислења
3.361
Поени од реакции
3.963
:pos::pos::pos:
Што кафе сакале?
Горко или благо? :pos:
А еден од полицајците легнал да спие хахахахахахахахахахахахахахахахаха
И од тебе да имам ќар еднашка, да ме насмееш пред легнување :pos:
Човекот сака да шири некоја пропаганда ама не му иде некако со кафето ја заеба работата ама со оној со легнал да спие до крај ја усра :tapp:
 
Член од
17 април 2012
Мислења
19
Поени од реакции
17
Ме иритираше и една работа : Специјалците во домот на еден од уапсените од неговата мајка барале кафе да им направи , додека нејзиниот син бил привиден , а еден од полицајците легнал да спие.
Во ред ли ти изгледа ова ?
:pos::pos: :pos:
Немој бе човек,ме уништи со постов,10 минути се смеам :cuc:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom