Релација Скопје - Провинција

  • Креатор на темата Забавата е во Кругот
  • Време на започнување
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.710
Стварно не ми е јасно до кога ќе има такви теми.

Во Скопје не се останува само поради работа.
ДАли вие знаете дека има градови во Макеоднија каде што има една театрска претстава ГОДИШНО!! Или воопшто нема!

Јас студирав и живеев во СКопје и никогаш не сум се чувствувала како провинцијалка. Ги сакам големите градови, а луѓето до Скопје со коишто се дружев беа сосема нормални. тие ужуваа да гледаат како изгледа живот без родители, и понекогаш сакаа и тие да можат да го имаат нашиот живот. И колешките ми беа супер, освен две, ама тие би биле дефект и на месечината да се родени.
Секаде има простаци и секаде има нормални луѓе.
 
M

Mario Gómez

Гостин
Незнам од кај се муабетите дека Скопјани нејќеле провинцијалци, јас досега сите што сум ги запознал и се дружам од Скопје се океј и никој од тие што ги знам не е локал патриот.;)

Сега неможете да мислите така на пример сите сме имале примери да се скараме со некој постар скопски пензионер заради место у автобус , или со некоја жена заради некој лош гест као отворање врата и слично, но незначи дека во Скопје има анти-провинцијалско мислење помеѓу граѓаните.

И на крај ќе кажам дека квалитетот на живот тешко се одржува со се повеќе што се доселуваат во Скопје, дивоградби, градено кај ќе ти текне.

Јасно е дека најубавите градови, според списанијата и агенциите се тие градови што немаат појше od 600.000 жители као Стокхолм, Цирих, Франкфурт, Дизелдорф и други.
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
264
Поени од реакции
72
Се молат #влијателните да не отвараат вакви теми :pos:

ПС Секаде во Македонија има зелка и морков...само во Скопје има купус и шаргарепа :facepalm:
Грешка, шаргарепа тука нема. Зелка има до таму некаде доцен Ноември, после тоа точно дека има купус ама со ракииче, со комшијата на тераса додека жена ти ти се дере зашто фрлаш пикавци у двор.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.729
Поени од реакции
71.236
Незнам од кај се муабетите дека Скопјани нејќеле провинцијалци, јас досега сите што сум ги запознал и се дружам од Скопје се океј и никој од тие што ги знам не е локал патриот.;)
Кој како доаѓа тука си ги носи тие мубети уште од местото од каде што дошол :)
А факт е дека кога Скопјани одат во рандом градови секогаш им се префрла пошто се од Скопје, додека во Скопје никој не те ебе 2% па ако сакаш и од месечината да си се симнал...
Толку проблеми си имаат луѓево фали уште некој со тоа да се замара.
Ама сериозно оди на нерви кога некој сред град СЕ ДЕРЊАЧИ на некој рандом акцент, значи не збори нормално, туку се дере како да сака да покаже дека НЕ Е ОД СКОПЈЕ. Е таквите нормално дека ќе привлечат внимание.
После истите ќе серат како Скопјани не ги сакале, како Скопскиот акцент не бил правилен, како саме биле Србомани, како барем они си живееле во чисти градови (се мисли етничка смисла) итн.
Ти ебам политичарите смрдливи што цела држава ни ја централизиравте во нашиот град, што ги упропастивте сите фабрики во државава, што реално надвор од Скопје е многу тешко да најдеш добра работа...
Мене единствено нешто што ме нервира се типки што доаѓаат да се мажат овде. Ете ги во маало се наредија којзнае колку. Во душа им се гледа какви сељанки се, тоа е комплексот кој сами си го прават во главата, комплексот од тоа дека доаѓаат од помал град :facepalm:
Трагично е тоа што се случува во Скопје. Работата е дојдена е до тој степен да луѓето ги праќаат своите деца да учат средно во Скопје :facepalm:
Зато ќе умреме сите кад-тад од пренатрупаност и загаден воздух :icon_mrgr:
Мора да се донесе некој закон како во Љубљана, и нормално се чека денот која сета оваа градежна машинеријаќе го напушти Скопје и конечно ќе замине во другите градови. Ни го уништија градот ебате...

П.с. стар Скопјанец сум, но не и по некои мерила дека требало три колена да ти се тука родени :icon_mrgr:
Роден сум во Скопје, цел живот сум тука, а и мајка ми и татко ми цел живот живееле тука иако не се родени во Скопје. Мајка ми се доселила пред земјотресот, татко ми по него...
Немам ниедни роднини вон Скопје, ниту поблиски ниту подалечни :icon_mrgr:
 
M

Mario Gómez

Гостин
Да бе и средно почнаа да ги праќаат децата во Скопје.:facepalm:

Тоа е тоа, и мене ме нервираат женските шо идат во Скопје со намера да се мажат со скопјанец, има голем број такви.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Држава во која нема рамномерен развој ќе концентрира 70% од популација во главен град како кај нас. Би преферирал провинцијата да си остане од таму кај што е, не дека некој ги мрази меѓутоа од друга страна ќе останат неуки доколку не се доселат во Скопје и покрај тоа што се отворија многу факултети надвор од СК. Ама сепак подобро за сите да не се доселуваат.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Mене ме нервираат дебатите на ваквите теми, тие од провинција генерализираат, ние од Скопје генерализираме и така, а најмногу од све ми е смешно, тоа што наводно ако си од "провинција" и збориш на Скопски дијалект кога ќе се вратиш во родениот град, те гледаат со презир и те хејтаат, а згора на се те викаат и "предавник" како во примерот погоре, абе комедии! :pos:
 
Член од
27 септември 2011
Мислења
423
Поени од реакции
682
Во врска со темава морам да го споделам моето искуство :)

Значи, кога тргнав на факултет и нормално кога стапив во контакт и почнав да се дружам со луѓе од другите градови, меѓу нас немаше никаква разлика. Дури беа изненадени зошто една скопјанка нема предрасуди за нив (глупости, зошто воопшто би ги имала???). На нивното позитивно изненадување не обрнав никакво внимание, се додека не почнаа кај нив да се случуваат речениците од типот на: Леле Скопјево ама е грозно, Скопјаниве колку се дивјаци, Не можам да го поднесам Скопјево нечисто и гадно...итн итн. Истите тие луге повеке се во Скопјево, отколку во нивните градови, истите тие повеке излегуваат тука низ дискотеки и кафани отколку јас.
И сега, зарем јас го правам Скопјево нечисто и гадно, или преголемиот број на луге со преголемата желба да живеат само тука отколку во ниавните родни градови?
Искрено, да сум од друг град, никогаш не би посакала да живеам во Скопје. Но јас сум од Скопје и си го сакам градот. Земено во предвид дека никогаш не сум навредила друг град и жителите и животот во него, не дозволувам навреди ни за Скопје ни за Скопјани, посебно не од некои кои се ќе дадат за само да бидат дел од животот во Скопје и да заборават од каде потекнуваат.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.506
Поени од реакции
47.681
Јас сум еден од тие “толерантни’’ Скопјани. Воопшто не ми сметаат луѓе од внатрешноста, нивното населување во Скопје е штетно во поширока смисла, општо за државата, ама јас како дете на провинцијалци сфаќам дека разликата од мене до Радовишанецот што урла пијан на балкон е само една генерација. Он денес го прави тоа што го правел татко ми на времето :D . Да, и ја знам да се насмеам кога некој од нигде ќе заурла со некој дијалект и све тоа, ама да идам со мисла дека треба да го вратиме дома, ко што е мода , не.

Муабетите за “ духот на градот ’’ и “губењето на Скопското во Скопје ’’ поготово ме курчат кога искачаат од уста на “ стари скопјани ’’ со нивните тоВа, јадеВа, пијеВа, пушеВа. На кого продавате скопство пичка ви матер утепана, кога сите сте од околните скопски села напикани овде, или пак во најдобар случај сте од Дебар ( значи не Скопје) Дебар маало.

Правењето на сила некој скопски дух од страна на “влијателните# и распеани Скопјани’’ е па посебна приказна, такви покондурени сељачишта што продаваат урбаност и цапаат по ганглии се катастрофа сама за себе.

За добро на Македонија, ова што се прави со градов не чини, дисперзирани паралелки сами по себе, не се доволни за регионален развој. Додека ние овде пљампаме, Скопје добива цели нови населби препуни со “провинцијалци’’ што немаат друго чаре.
 
Член од
11 декември 2010
Мислења
408
Поени од реакции
210
Да не ве реплицирам сите нека се затвори темата уште сега пошто ич да не ќе се затвори во скоро време, заради мнгу препукување и вреѓења!

Скопје е единствено место во Македонија кај што нема прави Скопјани сите ти се доселеници од секаде и сеа се најде овде некој паметен па соли памет провицијалци и непровинцијалци ебате народот ке кажам повторно прост Македонски народ.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Темава...
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Проблемот е што баграта што мисли дека им го украле Скопје, не знаат дека проблемот е во родителите на баграта што на времето биле на некои комунистички функции можеле да го решат проблемот, арно ама фабриките ги отварале во скопје, па морале луѓето од село да остават овците и демек во подобар живот да дојдат да живеат во 'град' и да работат во фабриките, не викам дека и во другите градови нема фабрики, ама нивниот број е незначителен во однос на скопје т.е над 60% од целата индустрија е концентрирана во скопје за време комунизам, а негативната работа е што не се погрижиле цела Македонија да остане поврзана т.е да се направи добра инфраструктура.
И тоа е тоа, по инерција го имаме нивниот проблем денес, демек што идете тука да живите, па ќе идиме стоко една неписмена, кога вашите родители се заебавале на времето.
Затоа кривецот не го барајте кај луѓето што доаѓаат тука, барајте го во вашите по дома.
И нешто многу е ин да се зборува на оваа тема као демек ќе смените нешто, али само продавате муда за бубрези
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Најискрејно не се снаоѓам во оваа бетонска џунгла која се вика Скопје. Едноставно нема нешто овде што ме инетресира мене, а и се повеќе се мислам да го сменам или градов или мојот начин на живеење. Ама се мислам дека ќе го сменам градот. Не ми го задржува вниманието..(n)
А за тие што идат од другите градови, па се напрчиле и кренале главата како кој знае каде да се, во некоја Светска Метропола?!
Алоооо приземјете се во Скопје сте, ништо посебно-ништо значајно.. Не ми е битно кој од каде е, затоа што тоа не те прави ништо. Местото не те прави човек, исто како што седењето во гаража не те прави ауто.
 
Член од
25 октомври 2011
Мислења
663
Поени од реакции
719
Држава во која нема рамномерен развој ќе концентрира 70% од популација во главен град како кај нас. Би преферирал провинцијата да си остане од таму кај што е, не дека некој ги мрази меѓутоа од друга страна ќе останат неуки доколку не се доселат во Скопје и покрај тоа што се отворија многу факултети надвор од СК. Ама сепак подобро за сите да не се доселуваат.
Значи ние да не доодиме во Скопје да останеме со средно, да се вратиме назад во провинција да трпиме и да крпиме крај со крај со некоја просечна земјоделска работа за која има да рмбаме како црнци на плантажи пред 150 години или бг паспорт и да фаќаме странство и да плаќаме даноци , а скопјани да работат по сите министерства, јавни претпријатија, сите големи фирми ? Ова го и дрдореа 2 постари жени 45 до 50 години во 50ка син и неможел да се вработи затоа што провинцијалци се вработувале секаде , па јас ли сум и крив што син и е сигурно некој подпросечен студент или глуп па да неможе да се снајде.

Тоа можеби е за тебе подобро за мене не е.

А и ме заболе за тоа дали на некој од Скопје му смета мојот дијалект или од тоа што сум од провинција.Литературно со професори и асистенти, па и тие не зборуваат литературно али ајде.
И што е курац финтата со дијалектите, па скопјани не зборуваат литературно, а им смета другиот дијалект, а никогаш не сум го ни исмејувал тој дијалект ниту пак некој заради што така зборува :facepalm:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom