Графички карти

Zombie

...resistance is futile...
Член од
2 февруари 2008
Мислења
388
Поени од реакции
46
Кажете ми како да overclock-нам графичка која најверојатно е вградена на матичната од лаптопот...станува збор за ati xpress 1270 и оперативниот систем е windows vista...фала однапред....PS. лаптопот е MSI ER710....
 
Член од
20 јануари 2008
Мислења
387
Поени од реакции
27
Мислам дека можеш само да го зголемиш рамот на графичката, но тоа ќе ти одзема меморија од рам меморијата. Ќе идеш на десктоп, properties, Display, Advanced Settings и види тамо расчепкај.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Кажете ми како да overclock-нам графичка која најверојатно е вградена на матичната од лаптопот...станува збор за ati xpress 1270 и оперативниот систем е windows vista...фала однапред....PS. лаптопот е MSI ER710....
Што и да направиш, немаш ќар т.е. немаш разлика. Графичката ти ги нема потребните шејдери и филтри и такви ствари, и би требало да ти е пример: on board графичката самата да си има 128 MB, а тоа натаму си го позајмува од рамот, ама само за работа некоја, за игри, батали... Ќе ти ја рачуна како да е 128 MB, без шејдери без ништо.....
 

Zombie

...resistance is futile...
Член од
2 февруари 2008
Мислења
388
Поени од реакции
46
Проверив се ама никаде нема таква опција....некој друг предлог....?...(во врска со зголемувањето на меморијата)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Проверив се ама никаде нема таква опција....некој друг предлог....?...(во врска со зголемувањето на меморијата)
Прочепкај во биосот, таму мора да има, или драјверите што си ги инсталирал, би требало негде у контрол панел да имаат некоја опција или нешто слично... Ама не вреди и да зголемиш
 

Zombie

...resistance is futile...
Член од
2 февруари 2008
Мислења
388
Поени од реакции
46
Прочепкај во биосот, таму мора да има, или драјверите што си ги инсталирал, би требало негде у контрол панел да имаат некоја опција или нешто слично... Ама не вреди и да зголемиш
....ок фала на совет....:wink:
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Не се мачи џабе, онборд си е онборд.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Батали гт и гс кога се толку различни модели.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom