Феноменалниот Norton antivirus 2012 - 6 месеци - free!

Член од
27 јануари 2010
Мислења
346
Поени од реакции
146
Еве 2 години сум без антивирус и подобро ми е, општо скоро сите антивируси се жива катастрофа појче ти го кочат ПЦ од колку што те штитат од нешто...
Со ПЦ од 1932 год. а сетинзи на антивирусот за i7 ништо чудно...

Антивирусот ти го кочи пц-то? - Ти друже, кога одиш да купуваш лекови, КОРИСТИШ/ТРОШИШ парични средства за ги купиш за да те ЗАШТИТАТ од разни болести.
Така е и кај компјутерот, пц-то(антивирусот) ТРОШИ РЕСУРСИ (рам, CPU...) за да твојот пц биде БЕЗБЕДЕН/ЗАШТИТЕН!
Е сега, дали ти тоа ќе ќупуваш антибиотик правен/произведен во на комшијата шупата, или од некоја КВАЛИТЕТНА фирма - твој избор!


Се надевам дека ја сфати поентата :)


Поздрав!
 

»gêlê«

Delete!
Член од
17 декември 2010
Мислења
254
Поени од реакции
77
Со ПЦ од 1932 год. а сетинзи на антивирусот за i7 ништо чудно...

Антивирусот ти го кочи пц-то? - Ти друже, кога одиш да купуваш лекови, КОРИСТИШ/ТРОШИШ парични средства за ги купиш за да те ЗАШТИТАТ од разни болести.
Така е и кај компјутерот, пц-то(антивирусот) ТРОШИ РЕСУРСИ (рам, CPU...) за да твојот пц биде БЕЗБЕДЕН/ЗАШТИТЕН!
Е сега, дали ти тоа ќе ќупуваш антибиотик правен/произведен во на комшијата шупата, или од некоја КВАЛИТЕТНА фирма - твој избор!


Се надевам дека ја сфати поентата :)


Поздрав!
Верувај дека и јас размислував како тебе до пред некое време не викам дека антивирусот не те заштитува ама 40% oд работите што ти ги кажува се живи глупости 30% се некои нелегални програми/кракови и што уште не, со мало внимавање можиш доволно да си се заштитиш и сам доколку немаш добар PC за да користиш антивирус.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Верувај дека и јас размислував како тебе до пред некое време не викам дека антивирусот не те заштитува ама 40% oд работите што ти ги кажува се живи глупости 30% се некои нелегални програми/кракови и што уште не, со мало внимавање можиш доволно да си се заштитиш и сам доколку немаш добар PC за да користиш антивирус.
Не користиш антивирус? е сеа едно прашање, дали името на темата е "дали користите антивирус" или Norton 2012 6 месеци free? ако не користиш не коментирај, едноставно е....а кога ќе закачиш некој rootkit, немој да постираш во темата за помош, него ичисти го сам!

Иначе за тие што зборат дека успорува, Norton работи кај човек (jас лично го инсталирав) што има Pentium 3 и 512 рам!!!!!! така да муабетите дека успорува и слично, кажувајте им ги на децата и неупатените кај вас пред коперација мене не, или пак кај и да се движите.

Norton кошта 1200 денари да го купиш на кај нас, (ако гo има на лагер) јас тука ви го нудам бесплатно, одкако претходно едвај го намолив на еден тип да ми даде линк за страната! додека пак од друга страна ти тука почнуваш "look im smart не користам антивирус дебати" не ве разбирам стварно! срамота......
 
Член од
27 јануари 2010
Мислења
346
Поени од реакции
146
Верувај дека и јас размислував како тебе до пред некое време не викам дека антивирусот не те заштитува ама 40% oд работите што ти ги кажува се живи глупости 30% се некои нелегални програми/кракови и што уште не, со мало внимавање можиш доволно да си се заштитиш и сам доколку немаш добар PC за да користиш антивирус.
Повторно не ме сфати... Инаку Psyside има право... Отидовме оф-топик
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.816
Поени од реакции
31.757
За лаици Нортон е многу подобар од ништо.
За тие што знаат што прават или не прават сомнителни работи (знаете веќе што) микрософтовиот бесплатен АV е доволен (или Авира).


Norton е подобар од Kaspersky? :свиркам:
Kaspersky >>>>>>>>>>>>>>> Norton

Norton e убаво нашминкан софтвер, кога работи е ОК, ама ако си среќникот што ќе се најде во неколкуте проценти кај кои има проблеми... единственото решение ќе ти биде преинсталција на оперативниот систем.

Сериозно, Нортон има најпрљав код од сите АВ компании... uninstall-от кога ќе заебе работа (а заебува) не го вадиш софтверот ни со нивните batch скрипти (а зошто ги напишале прашајте се, ако uninstall сегментот работи како што треба). Проблемот е што ќе се изгуби целиот нетворк сообраќај зошто Нортон се инсталира како хардвер нетворк девајс, веднаш зад драјверот од вистинскиот мрежен адаптер... така го филтрира сообраќајот.
Многу тешко се решава ова и за некој (како мене) што професионално одржува РС-ја во голема фирма. За лаик резултатот секако ќе биде преинсталција на ОС-от.

Најглупа работа од оваа нортон компанија е што антивирусот сам ми се има инсталирано неколку пати..Коа има некоја реклама од Нортон,вика WOULD YOU LIKE TO SCAN YOUR PC? Ја викам нејќум да го SCAN MY PC..
Коа глеам почнуа да се инсталира...БООГГ ДА ЧУВА!ФААААААК!!НЕРВОЗА!!!:mad:
Коа ќе рече Џеки Чен "Ај чуз Нортон",тогаш може ќе го користам..А до тогаш,Касперски ќе ја чува машината.. ПУФ!

Нортон (n)

Касперски (y)(y)(y):cool:
Не ќе да е тоа Нортон тоа.

Совет: не им давај на домашните (ниту ти немој) да сурфаат од админстратор акаунт. (y)
 

Zakon4eto

ПОЧЕСЕН ЧЛЕН
Член од
27 август 2011
Мислења
1.377
Поени од реакции
292
Најглупа работа од оваа нортон компанија е што антивирусот сам ми се има инсталирано неколку пати..Коа има некоја реклама од Нортон,вика WOULD YOU LIKE TO SCAN YOUR PC? Ја викам нејќум да го SCAN MY PC..
Коа глеам почнуа да се инсталира...БООГГ ДА ЧУВА!ФААААААК!!НЕРВОЗА!!!:mad:
Коа ќе рече Џеки Чен "Ај чуз Нортон",тогаш може ќе го користам..А до тогаш,Касперски ќе ја чува машината.. ПУФ!

Нортон (n)

Касперски (y)(y)(y):cool:
И мене еднаш вака ми се случи, ама не знам како го баталисав и тоа на Пц-то, не на лаптопов. Има некои страни што го промовираат Нортон. Мислам ако не се лажам јас го собрав од игрите на www.idividi.com.mk :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.816
Поени од реакции
31.757
Најглупа работа од оваа нортон компанија е што антивирусот сам ми се има инсталирано неколку пати..Коа има некоја реклама од Нортон,вика WOULD YOU LIKE TO SCAN YOUR PC? Ја викам нејќум да го SCAN MY PC..
Вакво нешто гледаш како на сликиве доле?

Ако е тоа тогаш си закачил заебан adware, тешко се вади ова ама сепак се вади. Пробај тука, инструкции како да се извадиш од ситуацијата:
http://www.bleepingcomputer.com/virus-removal/remove-xp-antivirus-2012




 
Г

ГОЦ-К.О

Гостин
Вакво нешто гледаш како на сликиве доле?

Ако е тоа тогаш си закачил заебан adware, тешко се вади ова ама сепак се вади. Пробај тука, инструкции како да се извадиш од ситуацијата:
http://www.bleepingcomputer.com/virus-removal/remove-xp-antivirus-2012




Нема потреба,тоа пред некој месец ми се случи..Сеа е ок..Касперски држи се под контрола,зелено му е сееее. :D
Фала инаку за помошта..
 

Zakon4eto

ПОЧЕСЕН ЧЛЕН
Член од
27 август 2011
Мислења
1.377
Поени од реакции
292
Нема потреба,тоа пред некој месец ми се случи..Сеа е ок..Касперски држи се под контрола,зелено му е сееее. :D
Фала инаку за помошта..
Ма и ја го имам Касперски Интернет Секјурити 2012(пиратски, се разбира :D) ама кога го вклучувам компјутерот малку ми се успорува, ама тера, возииии. :)
 
Г

ГОЦ-К.О

Гостин
Ма и ја го имам Касперски Интернет Секјурити 2012(пиратски, се разбира :D) ама кога го вклучувам компјутерот малку ми се успорува, ама тера, возииии. :)
Ако ти е поспор компјутерот,исклучи некои непотребни програми и процеси што работат во позадина,и што се уклучуваат кога се пали компјутерот..И види сетингс на Касперски дали е се наместено на Рекомендед..
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
За лаици Нортон е многу подобар од ништо.
За тие што знаат што прават или не прават сомнителни работи (знаете веќе што) микрософтовиот бесплатен АV е доволен (или Авира).



Kaspersky >>>>>>>>>>>>>>> Norton

Norton e убаво нашминкан софтвер, кога работи е ОК, ама ако си среќникот што ќе се најде во неколкуте проценти кај кои има проблеми... единственото решение ќе ти биде преинсталција на оперативниот систем.

Сериозно, Нортон има најпрљав код од сите АВ компании... uninstall-от кога ќе заебе работа (а заебува) не го вадиш софтверот ни со нивните batch скрипти (а зошто ги напишале прашајте се, ако uninstall сегментот работи како што треба). Проблемот е што ќе се изгуби целиот нетворк сообраќај зошто Нортон се инсталира како хардвер нетворк девајс, веднаш зад драјверот од вистинскиот мрежен адаптер... така го филтрира сообраќајот.
Многу тешко се решава ова и за некој (како мене) што професионално одржува РС-ја во голема фирма. За лаик резултатот секако ќе биде преинсталција на ОС-от.


Не ќе да е тоа Нортон тоа.

Совет: не им давај на домашните (ниту ти немој) да сурфаат од админстратор акаунт. (y)
1. Не опишувај искуства од пред 3 години те молам, 1000 пати ми е реинсталиран Norton, кај мене и кај комшии, 0 проблеми со останати драјвери или невозможност за одстранување, ова го кажувам како корисник кој во моментот користи KIS 2012, инсталерот/одстранувачот на Norton е еден од најдобрите на пазарот, еве ти споредба со Kaspersky, Norton за разлика од Kaspersky не бара да го одстраниш Malwarebytes, Emsisoft Anti Malweare и други не "компатабилни" програми при инсталација, нити истата трае 5 минути како кај Kaspersky, (него завршува за неполна минута) значи напомена, ова го кажувам како корисник кој во моментот користи KIS 2012, одкако заради тоа што ми здосади се преврлив од Norton, KIS нуди малце подобра заштита од Norton, (појак Firewall/HIPS) но е потежок од Norton, и за да ти работи како што треба, потребно е да следиш неколку процедури, кои ако не си напреден корисник нема да ти бидат баш јасни, пример со KIS 2012, ако не сакаш компјутерот да ти се успори, мора да го абдјетуваш скроз, (на чиста инсталација со избришан скроз претходен антивирус) и при тоа одкако ќе заврши тој процес обавезно да се напраат сите скенови, full scan, critical areas scan, vulnerability scan, Norton овој проблем го нема. Иначе Kaspersky се врзува многу подлабко и посилно за системот него Norton, и токму KIS е оној кој тешко се одстранува, и понекогаш остава кључеви и драјвери после одстранувањето.

2. Скоро сите, ако не и сите антивируси имаат removal tools, непотполното одстранување на одреден антивирус е затоа што не се следат препорачаните процедури при одстранување на истиот, или корумпирано регистри - систем. Пример е исто така одстранување на антивирусот со отворен бровсер, или нешто слично, т.е. програма која е надгледувана од некој отворен процес на антивирусот во дадениот момент, Norton removal tool работи перфектно, во твојот случај не бил проблемот Norton, него корупција на оперативен ситем/регистри пак ќе кажам.

3. Заебаниот адвер, којшто го посочи, воопшто не е адвер....

4. Категоријата Aдвер е категорија во која спаѓаат обично безопасни аплкациии, кои доаѓаат во пакет со други легитимни инсталации и се скоро безопасни (исто така наречени се PUP's potentially unwanted programs)
Она што ти го нарекуваш Адвер, е всушност Fake AV, scareware или поточно, Rogue, малвер кој работи на принцип на плашење на корисникот, (при што му дава известување дека секоја апликација која ќе ја кликне е заразена со некој вид на малвер - вирус) потоа стартува автоматско - fake - скенирање, за потоа да те извести дека одредени вируси не можеле да се одстранат со таа верзија, и ти дава promt, да ја купиш полната верзија, со тоа што на нивна сметка ќе префрлиш да речеме 50-на долари или повеќе, за да ја "купиш полната верзија" free profit за хакерите. Истиот тип на малвер, воедно ги блокира и антивирусите и пристапот до таск менаџер, контрол панел - add remove, и го предизвикува познатиот redirect ефект при сурфање, како и блокирање на многу други алатки кои потенцијално можат да го одстранат, така да името адвер е далеку од соодветно, Адверот нема такви карактеристики на behavior.

5. Norton & Kaspersky се далеку најдобрите 2 антивирус програми на денешнината, не е коректно да се зборува негативно за било кој од нив, (ама веќе кога почна морав да се умешам) ако веќе ја отвараш таа дебата, пробај да направиш паралени тестови на Kaspersky & Norton (како што сум правел јас) и увиди колку по user friendly и лесен за употреба е Norton од Kaspersky.

6. Norton не користи над 40% процесирачка моќ при абдејт, Norton не бара неколку рестарта за да одстрани посериозни инфекции, Norton не се абдејтува со 15kb/s него со (неверојатни 4000 kb/s) Norton не се абдејтува на секои 2/3 часа, него на секои 15-20 минути (pulse updates), Norton репродуцира помалце pop-ups - известувања, (го има најтивкиот Firewall во историјата на антивирусите кој работи потполно автоматски) Norton не користи хеурестика за точно (150) пати посилна при анализа на инсталација на програм, наместо вообичаената при нормална употреба, при што истата таа инсталација на одредениот програм не трга додека тој процес не интензивна инспекција базирана на хеурестика не заврши, Norton нема закаснето старување при boot up, Noroton не го успoрува истиот, Norton нема инсталационен фолдер - footprint, кои се со гигантска големина од 1GB!, Norton користи помалце рам, интерфејсот е појасен и попрактичен за употреба итн.

Но на крајот, Norton сепак нуди за нијанса послаба заштита, иако проактивната имплементација на - IPS (Intrusion prevention system) & Sonar (behavior blocker) модулите на Norton се доста силни во споредба со HIPS (host intrusion prevention system) & (system watcher - behavior blocker) модулите на Kaspersky сепак оние на Kaspesky се покомплетно и по робусно решение, и како што реков нудат подобра проактивна заштита од Norton, иако не многу подобра. Значи зависи што бараш и сакаш од твојот пс, сакаш антивирус кој е лесен, брз, напреден, модерен, не замара, практичен и нуди одлична заштита идеш на Norton, сакаш све споротивно од тоа, но фантасична заштита идеш на Kaspersky, ( мора да се напомене за да додјеш до таа подобра заштита треба да го твикуваш Kaspersky, не на дифолт сетинг) тоа е тоа, на кратко.

ве молам екстремно ретки случаи, кои објаснив како настануваат, не ги ставајте во форма на генерализација за одреден продукт.....Norton го имаат над 8 мои пријатели а кај еден од нив работи на Pentium 3 со 512 рам! што е невидено, без видни успорувања, не се осеќа...Така да непотребни коментари од тој тип не се соодветни, и двата продукти се одлични, и се единствените заедно со Emsisoft Internet Security кои би ги купил, така да ќе речам пак, нема потреба од споредби, ама ете дека ја почна оваа споредба, морав да те надополнам.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.710
Поени од реакции
27.675
одкако заради тоа што ми здосади се преврлив од Norton
И така деца да знаете, кога еден анти вирус ќе ви здосади, префрлете се на друг :D
Ја те разбирам ама си требал да ставиш еден warning, I am an expert, do NOT do this at home xD

А, и заборави да спомнеш за проблемите со бришење на авира!
 

Zakon4eto

ПОЧЕСЕН ЧЛЕН
Член од
27 август 2011
Мислења
1.377
Поени од реакции
292
Ако ти е поспор компјутерот,исклучи некои непотребни програми и процеси што работат во позадина,и што се уклучуваат кога се пали компјутерот..И види сетингс на Касперски дали е се наместено на Рекомендед..
Се е Рекомендед. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom