#SpreadTheTruth, секој ден, 21 часот

S

Shaman

Гостин
Шлајмов што сега го бараат за убиство пред 4 години влезе во средното Медицинско заедно со уште еден друг Шаљбанец, цели брадосани со намера да убијат каури. Направија тепачка и со железни боксирачи претепаа крвнички двајца Македонци малолетници од кој едниот безмилосно ова гомново горе на сликата го маваше по тилот. Откако некои скокнаа да помогнат шлајмов се стрча кон Албанците средношколци и почна да урла кон нив да му помогнат и да му дадат нож. Одкако виде дека кон нив доаѓаше обезбедувањето на школото, гомново и неговото брадосано другарче се вдадоа во бегство. Тие двајцата малолетници што беа крвнички претепани, професорите ги однесоа во болница и без анестезија докторите им ги шиеа главите со повеќе конци. По ден, два ги најдоа гомната и тепаните деца ги однесоа во полиција на распознавање. Но сега не беа брадосани, си се избричиле цакум пакум за да не изгледаат како Талибанци што и се. Дури и се насмевнуваа и мафтаа преку огледалото. На судењето гомното на сликата дојде расплакан, и со солзи на очите беше низ целото судење но кон неговите жртви се вртеше и со истата ебана насмевка што му е на бубуличавото мочано лице им се смееше. Дојде денот на пресудата, гледаше кон судичињата расплакано, неговото смрдливо брадосано другарче не беше на судењето наводно му било многу многу лошичко. Им дадоа три години условен затвор и гомнарот со ИСТАТА ЕБАНА НАСМЕВКА НА СЛИКАТА ШТО МУ Е, СЕ НАСМЕА НА ЕДЕН ОД ТИЕ ВРЗ КОИ СЕ ИЗЖИВУВАШЕ А КОЈ ИМАШЕ НАМЕРА ДА ГО ВИДИ КАКО МУ СЕ ДАВА ПРЕСУДА СО КОЈА ГНИЈЕ ВО ЗАТВОР: Но ете тоа не се случи. Секој ден после судењето го гледав низ град. Од тепање малолетници се преферли кон нивно егзекутирање. Кога го видов на ТВ ми се стемни пред очите. Одма му го препознав тоа свинско лице.
еднаш не така многу одамна, кога имав 20 години и кога бев на едно место каде што гледав и правев работи што моите врсници ни на сон ги немаат видено... на моменти се чудев и ми беше за жал за некои луѓе, за кои очигледно не требало да ми биде. како што и бива нормално, тоа се сваќа премногу доцна. доволно доцна, за кога ќе се случат вакви работи да неможам да спијам со денови. на моменти од нервоза ми се чини дека и срцето ќе ми прсне од мака. е толку лично ги доживувам работите. единствено нешто што ми дава сила и волја за живот е надежта, дека ќе имам шанса да си ја исправам грешката. следниот пат... следниот пат ќе биде, без жал, без чувства, без емоции. затоа што знам дека мора така. затоа што ножот одамна ја помина коската. ама мојата нога нема да ја исече.
и затоа кога ќе дојде денот, нема да внимавам, дали рацете ми се крвави до лакти или до рамена.


п.с.
кој како сака нека го свати ова.
кој не е во моја кожа, неможе да ми суди.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.246
Поени од реакции
26.971
jas imam kaj da begam no sto ke ti se sluci tebe ?
Види дечко, тоа што го кажуваш ти тука, збори многу. Замисли се малце, ние немаме излез, немаме алтернатива, нас Македонија, таква каква што е ни е единственото нешто што ни остана. Ти имаш кај да бегаш имаш избор. Замисли си која мотивација ќе биде тоа за нас. Си играте со оган тука.
 
Член од
22 февруари 2012
Мислења
134
Поени од реакции
130
jas imam kaj da begam no sto ke ti se sluci tebe ?
Па вие само знаете да бегате олоши едни за друго немате муда, ќе те молам ако бегаш да ја земеш цел твоја фамилија со тебе и никогаш повеке да не се вракаш назад.Пу бе што племе ке бевте,кој од кој ретардиран, се некој деликвенти,терористи,исламисти како не се роди некој паметен кај вас,во живот несум слушнал за некој Албанец што измислил некоја паметна работа освен тероризам,но толкаквав вие е капацитетот на мозокот,и вие не саката аме ве тера нешто од внатре
 

Mjolnir

Духот на рамковниот договор
Член од
12 декември 2011
Мислења
1.967
Поени од реакции
1.867
Една забелешка за групата на фејсбук. Насловот е само на англиски а текстовите внатре и на англиски и на македонски. Ако може и на македонски да биде насловот на групата/пејџот иако тогаш ќе биде малку долго името...
 

Goxyto

#FinoAllaFine
Член од
31 јануари 2010
Мислења
2.589
Поени од реакции
2.534
Зошто бе мора да го цитирате белоглавиот?

Вечер во 21:00 пак?
 

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.531
Поени од реакции
5.063
Уште еден притворен за тероризам во „Монструм“

Проширена истрагата за Монструм. Хаки Хазири е шестоосомничен за тероризам и му е одреден 30 дневен притвор потврдуваат официјално за Kанал 5 од Кривичниот суд. Вчера дал исказ пред истражен судија по што е притворен.​
Невини се бе невини ...​
 
Член од
29 јануари 2012
Мислења
2.172
Поени од реакции
3.719
Уште еден притворен за тероризам во „Монструм“


Проширена истрагата за Монструм. Хаки Хазири е шестоосомничен за тероризам и му е одреден 30 дневен притвор потврдуваат официјално за Kанал 5 од Кривичниот суд. Вчера дал исказ пред истражен судија по што е притворен.








Невини се бе невини ...
аман бе да не испадне ова цела Албанска нација да стои позади ова? хахахахахах
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.737
Поени од реакции
18.482
Излеа сите спијат уште, вчера голем дел од нив заглавија до 2/3 :D
 

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.531
Поени од реакции
5.063
аман бе да не испадне ова цела Албанска нација да стои позади ова? хахахахахах
Нема да ме чуди тоа ..

Погледни ги ,и у Албанија „протестират“ оти некоја жена осомничена дека асистирала во масакр и држела оружје дома , била проведена 5 метра за рака од страна на машки полицаец .. ма немој да ме јебеш бре се вика тоа .. Секој кој мисле дека заради тоа „протестират“ е на некои опојни сусптанци или не му функционират синапсите на невроните ..

Според мое скромно мислење , овие „протестират“ со целда видат колку лепотани би ги подржале и би излегле во случај да почнат војна. Тоа мислам дека им е основната цел. Друга цел им е да пробат да испровоцират некој случај каде македонецот ќе нападне лепотани ( случни ко полицаецот во Гостивар пред некој месец ) за да овие имаат оправдание да возвратат. Мене така ми делува. Мислам дека нема да мрднат први пошто сакат да добијат статус на невини и угнетени од Македонецот , па светот повторно да ги сожалува. Мене така ми делува оваа нивна стратегија ..
Не знам како ќе изреагират нашите , мислам дека ќутат и кријат од народот факти со цел да пробат да држат мир ( нешто што тешко ќе го издржат ) , и мислам дека колку и да изгледа ко правилно, толку и негативно делува , според мене треба македонските власти да излезат и да кажат јавно и искрено со која цел е направена оваа акција и со која цел сакаат лепотаните да испровоцират војна. Ќе видеме .. исто мислам дека ќе има скоро уште некој случен случај ко овој со масакарот и со полицаецот од Гостивар , што ќе ја прелие чашката ..
 
Член од
29 јануари 2012
Мислења
2.172
Поени од реакции
3.719
Нема да ме чуди тоа ..

Погледни ги , у Албаниа „протестират“ оти некоја жена осомничена дека асистирала во масакр и држела оружје дома , била проведена 5 метра за рака од страна на машки полицаец .. ма немој да ме јебеш бре се вика тоа .. Секој кој мисле дека заради тоа „протестират“ е на некои опојни сусптанци или не му функционират синапсите на невроните ..

Според мое скромно мислење , овие „протестират“ со целда видат колку лепотани би ги подржале и би излегле во случај да почнат војна. Тоа мислам дека им е основната цел. Друга цел им е да пробат да испровоцират некој случај каде македонецот ќе нападне лепотани ( случни ко полицаецот во Гостивар пред некој месец ) за да овие имаат оправдание да возвратат. Мене така ми делува. Мислам дека нема да мрднат први пошто сакат да добијат статус на невини и угнетени од Македонецот , па светот повторно да ги сожалува. Мене така ми делува оваа нивна стратегија ..
Не знам како ќе изреагират нашите , мислам дека ќутат и кријат од народот факти со цел да пробат да држат мир ( нешто што тешко ќе го издржат ) , и мислам дека колку и да изгледа ко правилно, толку и негативно делува , според мене треба македонските власти да излезат и да кажат јавно и искрено со која цел е направена оваа акција и со која цел сакаат лепотаните да испровоцират војна. Ќе видеме .. исто мислам дека ќе има скоро уште некој случен случај ко овој со масакарот и со полицаецот од Гостивар , што ќе ја прелие чашката ..
Али тие лепотани не се свесни дека со земја ќе ги срамниме не ни треба помош од никаква Србија мада и они сигурно ќе се умешаат во случај на војна.
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
@IIumious Crazy in Love Сменете го насловов пишете вторник, вреемето нека си остане исто.

Ај сега нешто во стилот на гулабот со маслиново гранче да си кажам што имам во врска со дежурниве мрчатори. Јасно ми е зошто човек би имал против спам, да фатат и овде да се зачленат преку 300 луѓе за еден ден и да спамираат на нерви ќе ви одат. Ама никако да разберам како ја одминаа поентата на твитањето. Никој овде на алудирал на ширење омраза, насилство итн итн. Па побогу на интернет се организираме со цел да се создаде информативна база и да се предупреди на фактот дека радикалниот ислам ни е зад петици. Не земавме пушките во планина ( други се тие), нити станавме гемиџии преку ноќ. Со ова не алудираме на муслиманите севкупно, туку на радикалните муслимани чии знамиња се вееја среде центарот на мојот главен град.

Радикалниот ислам е проблем и за самите муслимани, нешто што муфтијата самиот го призна. Тоа што албанците кај нас го сметаат поддржувањето на борбата против радикалниот ислам како удар против нив, е поразително само по себе.

Трета работа што ми е страшно симптоматична. Кога беше случајот со Мартин Нешковски и политичката бруталност, јас лично со форумџии од овде бев на протест. И тогаш се лепеа политички етикети, ама ич не ми чуеше зашто сметав дека е правилно да се протестира за такво нешто, како што сметам дека и оваа работа бара реакција. Сега и на ова се лепи политичка етикета. Кај нас ниедна акција не е имуна на такво нешто. Само, како тоа на истите луѓе им пречи едно убиено момче среде центарот на Скопје од некое полициско говедо, а не се потресуваат на четири поредени и ладнокрвно убиени деца. Што не мрчеа по Твитер кога телевизиине пуштаа концерти на денот на нивниот погреб. Не сум на таа социјална мрежа од вчера, со години сум член, и точно знам што се пишува. Барем кога некој не планира да помогне и лесно го заборавил траорот со дечињава, нека си поќути или нека ни стегне на сите по еден блок што твитаме за проблемот и мирна ќе му биде главата.

Сигурна сум дека може да си најдат и друга занимација за твитање, Ж е секогаш тука во недостиг на инспирација.;)
 
Член од
20 декември 2008
Мислења
593
Поени од реакции
1.192
albaniaa Јас изворот на Миљенко не го давам, ама го гарантирам дека е тој. Ако се сомневаш во тоа секогаш постои опција да искочиш да протестираш :) па чак и Хавуз да го правиш Скопје, ама Миљенко никако не го давам!!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom