Анархија

Член од
13 септември 2007
Мислења
5.785
Поени од реакции
4.028
Toecutter
Дискутираш на тема „Анархија“, да те поттсетам!
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.308
Поени од реакции
8.433
--- надополнето: 26 април 2012 во 20:13 ---
За кого-како Пума.
Никој не е еднаков АнФем. Ни јас, ни ти, никој.
Во најмала рака, очекував барем солидно објаснување на нештата кои ги прашував, а ги прашував со прости примери кои ми се најблиски.
Сепак, можам да замислам како ти би реагирала во анархистичко општество кога пред тебе некој ќе се појави со поинакви сфаќања.
Излезе на крај дека сум јас посолидарна кон оние неедуцираните за одредена проблематика, од вас, кои се борите за нивната еднаквост и кои ги жалите.
 
A

AnFem

Гостин
Никој не е еднаков АнФем. Ни јас, ни ти, никој.
Во најмала рака, очекував барем солидно објаснување на нештата кои ги прашував, а ги прашував со прости примери кои ми се најблиски.
Сепак, можам да замислам како ти би реагирала во анархистичко општество кога пред тебе некој ќе се појави со поинакви сфаќања.
Излезе на крај дека сум јас посолидарна кон оние неедуцираните за одредена проблематика, од вас, кои се борите за нивната еднаквост и кои ги жалите.
За каква еднаквост зборуваме?
Нештата беа солидно, дури и повеќе од солидно објаснети. Не можеш да замислиш како би реагирала во анархистичко општество.
Ние апсолутно стоиме на располагање, ама за жал не сме мазохисти и не сакаме да не „овцаат“ (Доказ за ова е борбата против авторитет). Не можам бе златна да се самокамшикувам, а ти не си толку манипулативна како што мислиш ;) Додуша можда си, со деца од 5 години.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.308
Поени од реакции
8.433
За каква еднаквост зборуваме?
Нештата беа солидно, дури и повеќе од солидно објаснети. Не можеш да замислиш како би реагирала во анархистичко општество.
Ние апсолутно стоиме на располагање, ама за жал не сме мазохисти и не сакаме да не „овцаат“ (Доказ за ова е борбата против авторитет). Не можам бе златна да се самокамшикувам, а ти не си толку манипулативна како што мислиш ;) Додуша можда си, со деца од 5 години.
Фините и добри анархисти донесуваат заклучоци базирани на ништо.... чекај.... да, на ништо. Истите фини анархисти рекоа оти морално биле освестени.... ах, како добар виц!!!
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.921
А што ако не е?

Се изначитав глупости и лаги. Ај партиските газолижачи и децата на снобовите ќе ги разберам некако. Од интерес им е да какаат по темава. Ама не можам да разберам што сите глумат експерти и го негираат фактот дека нештото постои и функционира. Грам почит да се немало кон луѓето кои изгинале во име на слободата!
Што тоа постои и функционира? Општествен систем анархија?
И кои тоа луѓе погинале и за која тоа слобода, што мешаш работи. Никој политика не спомна и припадности на партии и ова она.... Стварно ова нема врска со темава.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Сепак приметувам дека сите(на темава) имаме едно нешто заедничко: јас, ПурплПума, Тукатер, АнФем, Валкири, Мики, Атеист, Хуман и.т.н. а тоа е дека сите сме Атеисти ........ и покрај толку разлики помеѓу нас, успеав да најдам една сличност(Атеизмот) !
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Ниту вие немате сертификати за тоа што го зборувате, ако така гледаме.
Соговорникот треба да се почитува, без оглед дали има доволно информации или не. Трансферот на знаење не се случува преку исмевање и глупирање.
--- надополнето: 26 април 2012 во 20:13 ---


Никој не е еднаков АнФем. Ни јас, ни ти, никој.
Во најмала рака, очекував барем солидно објаснување на нештата кои ги прашував, а ги прашував со прости примери кои ми се најблиски.
Сепак, можам да замислам како ти би реагирала во анархистичко општество кога пред тебе некој ќе се појави со поинакви сфаќања.
Излезе на крај дека сум јас посолидарна кон оние неедуцираните за одредена проблематика, од вас, кои се борите за нивната еднаквост и кои ги жалите.
Не постојат такви сертификати. Постојат извори на информации од кои оној кој се интересира за тоа може сосема добро да се информира.
Нема исмевање, само се доловува поента, реалноста vs. теоријата. Истото беше детално опишано во претходни постови, улогата на државата во животот на поединецот и последиците кои произлегуваат од таа улога, економските, социјалните и психолошките.
Истото важи и за капитализмот и за нивните алтернативи. Имаш назад на којзнае колку страни.
За трансфер на знаење да се случи треба и оној кон кого се трансферира да има можност да ја апсорбира информацијата. Поради тотално непознавање на темата треба да се симне нивото на дискусија за кокоси и слични глупости кои се по мера на незнаењето на соговорникот.

Почитувањето се заслужува. Покажување апсолутно непознавање на тематиката не е подлога за развивање на взаемно почитување. Неуспешни обиди за исмејување уште помалку.
Важно сите си знаат, се...

Exercise you freedom, why don`t you :)

И уште чекам добро капиталистичко решение, по можност нешто што не вклучува кокоси и слични нуспојави во дискусијава.
Можеби ќе има нешто околу застапеноста на основниот кејнзијански модел кој подоцна станува познат како welfare state т.е поголема повратна врска на државата (Скандинавија, Бенелукс) и граѓанинот и она на корпоративната држава и придвижување кон фашизам (САД,Русија,Кореја) каде и покрај се поголемото оданочување повратната врска се намалува за сметка на се поголемото богатење на се помалку и помалку луѓе. Третата опција е практично враќање на робовладетелски односи со концентрација на капиталот кај носителите на политичка моќ (Кина, одредени земји во Источна Европа) за што сеуште нема име...

Nevermind...важни се кокосите...:)
 
A

AnFem

Гостин
Што тоа постои и функционира? Општествен систем анархија?
И кои тоа луѓе погинале и за која тоа слобода, што мешаш работи. Никој политика не спомна и припадности на партии и ова она.... Стварно ова нема врска со темава.
Постојат делови од светот каде се живее според овие принципи.
Не мешам никакви работи, да, има луѓе, анархисти, кои изгинале од раката на непријателот.
Не бре партии, партиски војници :) И буржоата... Зборот ми беше дека ќе ги разберам оние кои од некаков интерес плукаат по анархијата. Најчесто би била борбата за опстанок, некаков... Ама останатите... Ти каде спаѓаш? :)
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.921
Зошто би имал тогаш потреба од кариера, како што ја познаваме денес?
Многу си буквалиста бе друже. Читај малку меѓу редови. Не мора да се хирург и чистачка од примеров, ете нека се одржувач на супер компјутери компјутери (на пр. Пентиум 17 со 32 јадра) и контстуктор на ракети за интерпланетарни летови, да му се невиди... Па не се исто нели. Не ми одгововори што е со мотивот, ете зошто некој да биде конструктор на летала (ракети што и да се) и некој си хардверџија, ако има таква еднаквост?
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.785
Поени од реакции
4.028
Убаво ги прочитав последниве 10 страни за да видам од кај ви дошло спомнување дипломи, психолози, цитирање теми од други подфоруми...

Ај да сте нови форумџии, али со над 1000 мислења сте, знаете како се води дискусија.

Ви избришав некои мислења, некои ви ги изменив. Без препуцавања на лична основа!
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.921
Постојат делови од светот каде се живее според овие принципи.
А каде тоа? Мислиш на некои си комунички и кибуци? Не траат, се распаѓаат, валда не сме стасани до таа свест или па ќе да е нешто трето, кој знае....
Не мешам никакви работи, да, има луѓе, анархисти, кои изгинале од раката на непријателот.
Не бре партии, партиски војници :) И буржоата... Зборот ми беше дека ќе ги разберам оние кои од некаков интерес плукаат по анархијата. Најчесто би била борбата за опстанок, некаков... Ама останатите... Ти каде спаѓаш? :)
Кои тоа жити се? Да не помисли на комунисти? И да е комунизам, како систем не постоеше и не постои.
 
A

AnFem

Гостин
А каде тоа? Мислиш на некои си комунички и кибуци? Не траат, се распаѓаат, валда не сме стасани до таа свест или па ќе да е нешто трето, кој знае....

Кои тоа жити се? Да не помисли на комунисти? И да е комунизам, како систем не постоеше и не постои..
Има поназад каде и повеќе детали. Да, и комунистите спаѓаат во тој кош. Не помислив јас, туку жртвите...
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.260
Поени од реакции
4.863
А што ако не е?

Се изначитав глупости и лаги. Ај партиските газолижачи и децата на снобовите ќе ги разберам некако. Од интерес им е да какаат по темава. Ама не можам да разберам што сите глумат експерти и го негираат фактот дека нештото постои и функционира. Грам почит да се немало кон луѓето кои изгинале во име на слободата!
И капитализмот функционира супер. Петка е. Појди во Швајцарија, Норвешка, Јапонија, Финска, Германија, Сингапур, Канада веднаш ќе се увериш во тоа.
Зборувам за глобално ниво. Кој било систем да го употребиш врз мала заедница функционира супер. Особено демократијата.

Дефинирај слобода, па потоа дискутирај.
Слобода....
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.921
Како црногорец замишља анархизам? Во 2387ма во собранито носат закон да се работи само во среда. И само еден се јавува за дискусија и вика: Па мора ли секоја среда? :P
 

Kajgana Shop

На врв Bottom