Хорор филмови

Член од
23 декември 2011
Мислења
980
Поени од реакции
1.365
Sakam da mi preporacate drami od tipot na THE ROAD,nesto u stil na kraj na svet,grupa na luge se ostanati i probuvaat da opstojat,vo konkretniov slucaj tatko i sin..
--- надополнето: 22 април 2012 во 21:31 ---
Ili u stil na THE MIST ili THE DAWN OF THE DEAD,kade grupa na luge se bori protiv ''losoto" ;)
Земи види ги мини сериите The Stand и Storm of the Century правени по дела на Стивен Кинг. Втората поготова ја препорачувам, многу ми се има допадната.
 

VLJ

Член од
14 ноември 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
4.314
Sakam da mi preporacate drami od tipot na THE ROAD,nesto u stil na kraj na svet,grupa na luge se ostanati i probuvaat da opstojat,vo konkretniov slucaj tatko i sin..
--- надополнето: 22 април 2012 во 21:31 ---
Ili u stil na THE MIST ili THE DAWN OF THE DEAD,kade grupa na luge se bori protiv ''losoto" ;)
I Am Legend и 28 Days Later.
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.551
Поени од реакции
2.511
Sakam da mi preporacate drami od tipot na THE ROAD,nesto u stil na kraj na svet,grupa na luge se ostanati i probuvaat da opstojat,vo konkretniov slucaj tatko i sin..
--- надополнето: 22 април 2012 во 21:31 ---
Ili u stil na THE MIST ili THE DAWN OF THE DEAD,kade grupa na luge se bori protiv ''losoto" ;)
The Crazies (2010)
 
А

Анноун

Гостин
Јас деновиве запливав во водите на старите класици . Го гледав пред два дена Exorcist 3 :cuc: . супер продолжение , нот ту мач хорор , ама што има содржина , има , и сцени кои шекнуваат.

Сега седнувам ( конечно) NIght of The Living Dead д 68ма да го гледам . Ова е веќе врх на класиците, доста одолговлекував , да седнам и да го изгледам

Следни ми се :
- аметивил хорор ( стариот )
- тексас чеинсоу масакар 74'
- Night of the living dead ( од 90та година)
 

VLJ

Член од
14 ноември 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
4.314
Mindfuck, sickkkk, atmospheric, brutally - twisted!

Kill List

Не е за луѓе со слаб стомак....предупредување!
Искрено не знам што да мислам за филмот. Од една страна ми се допадна, имаше некаква атмосфера. Интересно е и што дејството на филмот се смени за 360 степени. Обожавам такви филмови, Martyrs на пример. Од друга страна пак, ми се чини дека имаше премногу loop-holes, недообјаснети работи, неистражени ликови. А, и очекував дека ќе биде погаден. Во секој случај, добар филм, онака, можел да биде и подобар.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Баш така, и јас имам измешани емоции, ама како за филм којшто е направен во 2011 година поготово од хорор жарн, со примеси на трилер-мистерија, е доста добар, атмосферата ме потсети како онаа во филмовите на Линч, т.е. ми заличи на сцените кога Линч сака да долови некој мелахонично - мистериозен - мрачен момент, од мене има 6-ка филмов и вреди да му се пружи шанса.

Претходниот мој обид да доловам каков е филмот жарновски, не беше со цел да покажам колку е добар него само да изразам какво чуство долови кај мене...атмосферата во филмов е доста језива, а на сето тоа позитивно деструктивен момент е и тензијата која преовладува низ целиот тек..

@ Cold Breath, мене ептен пријатно ме изненади Exorcist III, многу морбидна атмосфера, за која највише допринесува она натприродно чуство кое режисерот го преферира и доловува во целиот тек на филмот.
 

VLJ

Член од
14 ноември 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
4.314
Да, се што си пишал е на место. И за мене најдобро нешто во филмот беше атмосферата. Нешто помеѓу Линч и Wicker Man - оригиналот, не глупиот со Кејџ. Во секој случај, мило ми е што го гледав, колку за промена. Добра препорака.
 
Член од
23 април 2012
Мислења
13
Поени од реакции
4
Многу сакам хорор филмови, повеќе сум по класиците а не овие поновите со ретардирани мутанти како Wrong Turn, повеќе сум по Nightmare on Elm Street, Halloween, When Stranger Calls (Back).
 

AntiZionist

undergoing construction
Член од
31 март 2009
Мислења
305
Поени од реакции
144
Многу сакам хорор филмови, повеќе сум по класиците а не овие поновите со ретардирани мутанти како Wrong Turn, повеќе сум по Nightmare on Elm Street, Halloween, When Stranger Calls (Back).
Искрено Wrong turn ич не ме извади од памет дури на моменти и ми беше смешен, има добра приказна али само првиот и четвртиот, вториот и третиот не чинат. Па и јас бев повеќе по филмови од типот на Nightmare on Elm Street, Halloween, When Stranger Calls (Back), али понекад убаво е да гледаш нешто различно
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
На МТВ некни касно го имаше The Omen 2, ќе ги изгледам маратонски денес, почнувајќи од првиот ама оригиналната верзија од 79та. Музиката на тој филм е неверојатна, таа те плаши повеќе отколку филмот.
 
Член од
16 април 2012
Мислења
108
Поени од реакции
22
Wrong turn ја изгуби сета смисла,многу е поразличен од другите три дела,премногу крв,ужаси,тоа ги губи поените кај „покревките“ гледачи :facepalm:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Не мора да значи кај покревките, едноставно, хоророт е филм што треба да допре до тебе, да те исплаши. Прскање крв ме плашеше во трето одделение, верувам и повеќето тука.
 
Член од
16 април 2012
Мислења
108
Поени од реакции
22
Воопшто нема елементи кои би те исплашиле,како што кажаа погоре,некои дури се и смешни...
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Да расчистиме само.....има разлика меѓу страшен и гаден.
Филмови како Wrong Turn и Human Centipede се гадни, ама усвета далеку од страшни
Capetan Obvious flies away.....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom