Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

te-ultra

ILLYRIAN
Член од
17 октомври 2011
Мислења
1.930
Поени од реакции
1.100
ајде те молам. Амнестијата значи ослободување на силувачи и манијаци или на учесници во воениот конфликт? Делата против човештвото не може да се амнестираат.
Ima megunaroden sud na pravdata vo HAG , tie valda se pokompetetni od tebe,bese predmetot tamu kako i site drugi pa go vratia nazad,nemalo osnova.Pa zatoa gi smetam za porelevatni,a toa so ti teras TVOJA PRAVDA toa e veke nesto drugo,licno ubeduvanje i nikakov faktor..
da se vratime na temava : Kazaa deka ke ima vo vtornik press so novi detali???
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Videte go sega pak ovaa. Protestite ja usporuvale istragata za ubistvata. -.-

Министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, денес информираше за билансот од вчерашните протести.


Околу 1000 лица излегоа на јавни протести кои не беа најавени во МВР. Протестираа главно пред Влада, но дивееа и низ улиците.
-Предизвикана е материјална штета, искршени се неколку прозорци од зградата на Владата, билборди и полициско возило.Потешко се повредени двајца полицајци и тројца граѓани, истакна Јанкулоска.
Приведени се 14 лица, а се работи на откривање на идентитетот на лицата кои напаѓаа луѓе. Еден од нападнатите граѓани е снимател на работна должност.

Од МВР информираат дека до крајот на денов ќе се оформат прекршочни или кривични пријави за сите кои насилно се однесуваа.
-За жал, некои лица револтот го манифестираа на насилен начин. Тоа беше непотребно насилство, што доведе до непотребен дополнителен ангажман на полицијата, наместо целиот капацитет да го насочиме на решавање на петкратното убиство, рече министерката.
Протестите договорени преку социјалните мрежи, најавени како мирни, излегоа од контрола. На нив настрадаа невини граѓани кои навистина излегоа да искажат сочувство за загинатите. Без причина и повод дел од оние кои протестираа пристигнаа подготвени за насилство, со маски на лицата и камења во рацете.
Тоа е затоа што МВР се дволични во Гостиват нигде не можеше да видиш полиција а камоли некој албанец уапсен за тоа што демолирал Мвр се јаки таму каде што има Македонци каде што има Албанци ќутат не смеат да писнат , нека идат у пм преку глава ми дојдоа со нивните двојни стандарди.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.059
Поени од реакции
80.946
Ti sto seres sekoj den tuka , koj ne poznava drug zakon osven zakani i mrznja sto ocigledno taka te hranaat doma so kiselina , pa ti preporacuvam dojdi kaj moeto maalo sega odma , i gledaj da li si igraat albanskite i makedonskite deca zaedno od pred da seres tuka i da gi zarazis mladite uste poveke .
Уф фала, многу добро знам како си играат албанските деца со македонските. Еве читај тука.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Се лажеш или едноставно лажеш.
Тоа дека има по некој Албанец кој си рекол, ете стварно ѕверски постапиле психопативе кон работниците и треба да одговараат. И ја викам дека има некој таков.
Ама што ми значи мене неговото мислење, капка во морето?
Значи не зборам на памет еве пак ќе ти нацртам:
Сите 40 албански невладини организации, политичари позиција/опозиција, албански "интелектуалци"*и аналитичари, медиуми и новинари и конечно народот на протести . Пак ли ќе кажеш дека сиве овие не го претставуваат мнението на Албанците, туку твоите комшии пред тебе што зборат.
Дали ќе ме натераш да ти најдам линкови од медиуми за изјави и прес конференции, на споменативе, во врска со случајот?
Не си глуп, за да не сфатиш дека просто кажано: те мразат.

* - интелектуалци се под наводници, не затоа што нема Албанци интелектуалци, туку не може да се вика интелектуалец некој кој вели да се ослободи тој што им бута стапови во газ на невини луѓе и ги тера да ги лижат.
Види, пак мешаш случаи кои немаат врска со темава иако ти кажав дека ниту ги оправдувам, ниту ги бранам. Дали ти сваќаш што сакам цело време да кажам?!
Дестабилизација и конфликт им одговара токму на оние екстремистички структури кој најверојатно стојат и зад овие провокации, се со цел да изнудат реакција во која обични албанци и нивниот имот ќе бидат мета. На тој начин, ќе си имаат изговор и мотив да праќаат ултиматуми и да повикуваат на конфликт кој ќе биде чекор поблиску до нивната цел - дестабилизација на државата.
Дали ти несваќаш дека со подгревање на тензиите, им одиш во прилог и им помагаш во остварувањето на целта, токму на оние кој ги мразиш? Во спротивно, што е целта да се подгреваат тензиите и да се обвинуваат цели етникуми? Ќе можеш ли да ми одговориш? Затоа што стварно не ви ја сваќам поентава, во толку очигледно и провидно сценарио како ова да неседнувате така лесно!
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.621
Поени од реакции
70.282
Искрено веке незнам кого се обидуваш да манипулираш?:eek:
Читај си го овој твој пост, и после тоа, сите твои постови на темава, и тргни...ВО ПОТРАГА ПО СЕБЕСИ. Бидејки изгледа сеуште имаш многу нерешни проблеми со самиот себе, а тука крена по освојување на Македонија.;)
Девојко фактите и аргументите се на моја страна, џабе се обидуваш да си ги одбраниш браќата :)
Далеку се моите визии од твоите претпоставки, повеќе целам кон рамноправност на мојот народ, укинување на двојните аршини од полицијата и слободно движење на целата територија.
 
Член од
15 декември 2009
Мислења
80
Поени од реакции
61
ОПЕЛОТ е претходно гледан на Железарското Езеро. Потврдено од страна на други рибари.
 
Член од
25 јуни 2011
Мислења
90
Поени од реакции
65
Роднините протестираа, не сите албанци.....
За бродец - лично не сум видел полошо и потешко претепани од полиција, нека се затворат криминалците (ако се) но не да се малтретираат кога веќе се Арестед....
за сопот - не знам колку сте запознаени со случајот, класична монтажа.....денденес невиновни лежат на затвор без никаков доказ.....за една мина - приведени десетина луѓе.....
и разни други монтажи....
Ко за бомбона да зборуваш, а не за МИНА, која уби неколку луѓе и осакати уште толку!

Ти бе нормален ли си?!

Знаеш ли што значи да ти фали еден прст од раката, а не па две нозе и еден бубрег?!
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.059
Поени од реакции
80.946
Ima megunaroden sud na pravdata vo HAG , tie valda se pokompetetni od tebe,bese predmetot tamu kako i site drugi pa go vratia nazad,nemalo osnova.Pa zatoa gi smetam za porelevatni,a toa so ti teras TVOJA PRAVDA toa e veke nesto drugo,licno ubeduvanje i nikakov faktor..
da se vratime na temava : Kazaa deka ke ima vo vtornik press so novi detali???
Ај сеа иди кај некој од твоите поопитни и прашај го дали се вратени, затоа што немало основа или затоа што Хаг реши дека македонските институции се способни да ги решат овие дела.
Плус, Ако немало основа сите ќе викавте - невини се.
Зарем ако имаше барем и најмала можност да се невини, ќе пропуштеа сите тие силни новинари и политичари Албанци тоа да го кажат? Зошто никој не рече од нив невини се. Затоа што е тоа веќе разјаснето. Сите баравте амнестијата да важи и за нив, а не дека се невини.
 
Член од
8 декември 2010
Мислења
7
Поени од реакции
2
Na tastatura sve mnogu jaki izleguvate pred vlada mladoletnici flrate kamenja sami na sebe pa taka ja gubite drzavata sekoj den poveke i poveke i vaseto delenje megju vera i nacionalnost ako nesi hristijanin nesi makedonec.mladi deca poginaa vie na nivna smetka ubivate dosadu bravo svaka vam cast glumite tuka patrioti obivuvate deka albanci gi ubile a ni dokaz ni nisto pa koa ste tolku opasni i veke gi znaete deka se tie sto raspravate za detalite na ministerkata sto gi kazuva i se zalite stvarno ste za zalenje nekoj jak agent gleam nasol kola omega kako se prodava i gotovo veke gi otrki ubicite od kumanovo bile i deka tie bile smesno pa se zaprasavte sto ako e kolata dovezena od srbija ili od bugarija i ubijcite se romi ili se bosanci ili srbi stvarno ne ve razbiram
 

Mjolnir

Духот на рамковниот договор
Член од
12 декември 2011
Мислења
1.967
Поени од реакции
1.867
Ima megunaroden sud na pravdata vo HAG , tie valda se pokompetetni od tebe,bese predmetot tamu kako i site drugi pa go vratia nazad,nemalo osnova.Pa zatoa gi smetam za porelevatni,a toa so ti teras TVOJA PRAVDA toa e veke nesto drugo,licno ubeduvanje i nikakov faktor..
da se vratime na temava : Kazaa deka ke ima vo vtornik press so novi detali???
Начинот на твојот одговор ми го потврдува се тоа што јас и секој обичен македонец го мислиме за албанците како народ. hint: не е нешто убаво.
 
Член од
16 април 2012
Мислења
12
Поени од реакции
14
Јас мисл
Тоа е затоа што МВР се дволични во Гостиват нигде не можеше да видиш полиција а камоли некој албанец уапсен за тоа што демолирал Мвр се јаки таму каде што има Македонци каде што има Албанци ќутат не смеат да писнат , нека идат у пм преку глава ми дојдоа со нивните двојни стандарди.
ЈАс мислам дека истрагата си е посебен процес, а револтот на граганите кој го регулира МВР е друго 20.
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Ima megunaroden sud na pravdata vo HAG , tie valda se pokompetetni od tebe,bese predmetot tamu kako i site drugi pa go vratia nazad,nemalo osnova.Pa zatoa gi smetam za porelevatni,a toa so ti teras TVOJA PRAVDA toa e veke nesto drugo,licno ubeduvanje i nikakov faktor..
da se vratime na temava : Kazaa deka ke ima vo vtornik press so novi detali???
Судот во Хаг е се само не суд на правдата Само Јохан отиде во Хаг а каде се да идат во затвор тие што ги дигнаа во воздух со динамит работниците каде се тие што со ножеви шкртаа врз грбовите на Македонците каде се тие што го направија масакарот во веице и карпалак , ама за нив се прогласи судот не надлежен а за некој што си ја бранел државата се прогласи надлежен , Чиста западна дволичност и ебење во здрав мозок на маса медиокритети
 

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682
Роднините протестираа, не сите албанци.....
За бродец - лично не сум видел полошо и потешко претепани од полиција, нека се затворат криминалците (ако се) но не да се малтретираат кога веќе се Арестед....
за сопот - не знам колку сте запознаени со случајот, класична монтажа.....денденес невиновни лежат на затвор без никаков доказ.....за една мина - приведени десетина луѓе.....
и разни други монтажи....
За Бродец дај не се буни многу,така им треба на тие врели глави што скокаат по голема Албанија.Иако селаните рекоа дека не знаеле што се случува во Бродец,демек не ги виделе а тие таму стационирани повеќе од 3-4 месеци,си ги финансирале а исто имаше и доста луѓе од Бродец кој се бореле, пак ќе речам за голема Албанија.

Незнам дали си го сменил мислењето Сали Бериша,но во минатото тој имаше изјавено дека Албанија се противи на секаква фузија со Косово и делови од Македонија и правење на голема Албанија.
 

Mjolnir

Духот на рамковниот договор
Член од
12 декември 2011
Мислења
1.967
Поени од реакции
1.867
Нека излезе МВР со соопштение колку луѓе се уапсени после протестите во Гостивар.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom