Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
вие сте тие да не ве опишувам со погрдни зборови оти нели и вие сте имале чуства моето откритие денес па ти почна да велиш ни се спрема нешто па ајде имај муда и кажи што или онака кажваш да не исплашиш абе добро ве знам еден на еден да ми дојдите сите нема да остани ниту еден ама вие сте еден женски нежен полов орган PEACE OUT
Па да прочиташе одпочеток што постирав, ќе сватеше!
Еве зошто мислам дека се спрема нешто:

Извесна „Армија за ослободување на окупираните албански земји" упати ултиматум до македонската влада за две недели да се повлече од, како што велат, окупираните и колонизирани албански земји.

„Во БЈРМ секој ден се кршат правата на Албанците. Просрпската влада на Груевски распределува антиалбанска идеологија и исценира напади кон невини Албанци. Се блокираат повеќе албански села од страна на славомакедоците и никој од корумпираните политичари во етничката Албанија не реагира, затоа што сите се продадени души и предавници на татковината", се вели во барањето на извесната организација.
http://kajgana.com/jankuloska-bez-komentar-za-baranjata-na-ekstremistichkata-organizacija

P.S. И не не сум Албанец, иако за некого несватливо за некого, немора да си Албанец, за да сватиш дека дивеење и напади на луѓе кој немаат ништо со причината за одредениот револт, е глупост и им оди во прилог на оние што стојат позади тие настани.
 
Член од
16 април 2012
Мислења
61
Поени од реакции
15
Немаат ни срам ни образ, нити некогаш се замислиле, како би било да се они сега на местото на братот, таткото... на егзекутираните.
Битно е да бидеш либерален космополит, па макар и врз грбот на децата кои се претепуваат секојдневно од албанските ловечки дружини, макар и врз грбот на петте егзекутирани....
Битно е албанецот да те потапша по рамо. Тоа што ти се смее позади истото тоа рамо, нема везе. Утре пак ќе претепаат некое каурче, колку нормата да им се испуни, може ќе скинат уште некој, али нема везе важно ние сме отворено општество. Отворено за отстрел на каури.

И не, нема да ги видиме живи убијците.
Нема никогаш да кажат кои се. IMO
--- надополнето: 17 април 2012 во 15:50 ---

Ако си Албанец, може немаш, ама штом ги подржуваш нападите тогаш, според мене имаш.
Ако не си Албанец, е тогаш повози се малку (знаеш каде) и ќе праиме муабет после.
Све дур мене лично не ми напраат ништо, кур ме боли :tapp:
gi najde ubijcite a? odi kazi im na tie od MVR
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Дали у ставри некој тука сака да не насмее, со тоа што тврди дека Албанците и нивната унифицарана уби-каура политика, некој заткулисен играч сака да ја искористи во своја полза, па сеа ние заради тоа не треба да им се љутиме?:tapp:
Биле искористени....:pos:
Еднаш не те видов да пишеш, македонец или христијанин, ми се гади да го читам ова КАУРИ, а не знам како тебе не ти е гад да го напишеш.
 
Член од
25 јуни 2011
Мислења
90
Поени од реакции
65
Аха...значи според тебе македонија и нејзиниот образ се брани така што разулавена толпа ќе се упати кон битпазар и чаир да крши и демолира?:tapp: Ти арен си?
Кога читам вакви бисери, сваќам дека не ни заслужувате подобро, на вас и ви треба тоа што ви го подготвуваат!
Да, во право си, Македонија не се брани со разулавени толпи.

Само не ти го разбирам вториот дел од постот. Кои сме тоа ние? Што е тоа што ни го подготуваат?

Многу се лажеш ако си мислиш дека НАМ нешто тоа ни подготвуваат, а ВАС нема да ве снајде нешто слично. Па друже во иста држава живееме, мислиш во било каков конфликт ќе страда само едната страна?! И "ВИЕ" ќе го јадете стапот и тоа до даска. Дали преку загинати, твои, пријатели или роднини, комишии, или преку изгубена работа и приходи, сиромаштија, немање на основна храна...

Но ти си претпоставувам некој обичен единичар што тешко се пробива во животот па му останал уште национализмот. И со НАС (Македонците) и без нас, тебе животот ќе ти биде ист - ТАПА.
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
475
Поени од реакции
177
Епа треба тука мвр да реагира на овие внатрешно што ги имаме некој притисок ли било што неможе секој кој сака да дојде закани да праѓа што сме ние пустина па кој сака да се шета мора стоп да се каже
A тука треба и Косово и Албанија да видат што се случува се произлегува покрај нив а они глеам ги боли дуле,како можат албанска мафија да увезува оруже како што е напишано во дневник 900.000 парчиња а власта да незнае ај бе молим те веројатно тоа и на нив им е во полза,неам зборови !!!
--- надополнето: 17 април 2012 во 15:56 ---
Дали тие кои демолираа во Гостивар после протестите се гонат кривично?I don't think so.
Е таму немаат муда да ги пуштат да апсат а по нашиве удри навикнати се
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.094
Поени од реакции
81.043
Па тоа ме нервира најмногу! Што се слепи да сватат дека со реакции како онаа вчера, им прават услуга и им даваат изговор на оние кој стојат позади сето ова! На оние кон кое е насочена таа омраза!
Македонија ќе ја бранеле!? И тоа како? Со кршење и демолирање на битпазар и во чаир?! :tapp:
Сигурен сум дека оние кој го пратиле ултиматумот до владата итекако им се сега благодарни за добро изработениот дел! Им дадоа каков таков изговор!
Кога ќе размилиш, тоа и го заслужуваат такви празни глави! До вчера кукаа и плукаа по Македонија, и бараа начин да заминат некаде од овде, сега преку ноќ станаа патриоти и борци! :гомце:
Ало Ипсисимус нормален ли си бе, не ме јеби....
Истепуваат деца - стој! не се буните зашто тоа некој го сака
и така 50 пати по ред за 2 месеца, со шлагот од Велики Петок?!!!
Сега истото. Не ми се верува.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Ако си Албанец, може немаш, ама штом ги подржуваш нападите тогаш, според мене имаш.
Ако не си Албанец, е тогаш повози се малку (знаеш каде) и ќе праиме муабет после.
Све дур мене лично не ми напраат ништо, кур ме боли :tapp:
А каде виде ти да подржувам било какви напади?!
И немора да се возам, јас живеам меѓу нив, не се секирај! Јас кога сите вие во 2001 конфликтот го гледавте од фотеља и на ТВ, јас го гледав околу мене, заспивав и се будев со детонации и истрели....така да оди кажувај другому каде да се вози, јас имам преживеано повеќе одколку што ти можеш и да замислиш!
 
Член од
15 април 2012
Мислења
341
Поени од реакции
642
Македонка сум пријателе ич не се секирај. Исто така не бери гајле точно сум видела што носи војна и тоа на човечко тело и на фамилијата негова. Повеќето сакате да ја искористите трагедијава да фрлите оган во масло. Ни сторител познат, ни мотиви, гледате дека отворено ви кажуваат на ТВ дека има сомнежи за инфилтрација на одредени сили со цел дестабилизација, ама вие битно ќе спроведувате етничко чистење.

Тебе како не ти е срам да лупаш зелени. Јас не сакам да се видам себе во крвава земја, нити татко ми и брат ми да ги видам масакрирани зашто некој диригент од страна решил да си игра играчки со нас.

Јас искористивте маката на пет фамилии да кроите етнички чистења. Сакаш да пукне? Многу е лесно за тоа. Да видиш како боли да гинеш за туѓа кауза. Македонизмот нема врска со тоа. Ако сакаат надворешни фактори ќе го потопат. Прашај ги сите оние што се бореа во 2001, ако имаш некој таков при тебе ќе ти објасни неколку работи. Во суштина никој од вас не видел војна и нема поим што значи таа.
Aбе како еден орган да ве правел, се однесувате
„сакаш да пукне?„
освен ако не збориш хи-5 да пукне, каде ти забележа дека зборувам за такви работи? Која е таа туѓа кауза? Подомашна кауза од ова не постои. Мозоците ви ги испраа да игнорирате се што се случува, дури и убиства.А мислите дека имате капацитет за ЗАГОВОРИ. Па тоа е најсмешното овде. Секаде гледате заговори, а очигледните податоци ги игнорирате. Измислени ли се нападите од албански (сите си ги бранеа после тоа) деца на Македонски? Нетрпение кога се во прашање Македонски малцинства? Или ЦИА ги регрутираше сите албанци во Македонија и создава проблеми?
Добро, како стоите со здрав разум, што е работава.. до кога ќе се самоубивате со вакви тврдења?

Егззекутираа 5 деца на 1 км од градот Скопје, кој е главен град на државава. Сите знаат кои се убијците. Во етничка абанска населба, избираат 5 души..случајно Македонци.
Или ЦИА дојде и ги избра?
Дури и да се „служби„ глупости, секој револт е оправдан, то значи дека државата не може да не брани, па исти кур ми е мене дали ќе ме убие друг или трет
Има простор за револт
А ова со „манипулацииве„ ваши делува бедно.. многу бедно
Ајде, среќа позади форум сте, па глумите лудило
Ако вака зборите и надвор.. пред некој нормален човек.. би си станал и си отишол.

А за 2001, зборуваш на празно, како и цел твој пост, затоа што тоа беше напад на Македонија. Зошто не се браневме? За ист непријател го сметам и тој што требало да не брани, а не не бранел, и тој што не нападнал. Нема разлика. И пак малоумнициве ќе почнат заговори „абе америка не даваше..„. Која америка бе, имаме и устав признает и држава и теротирија и граници и се и пак не се браневме
 
Член од
7 февруари 2009
Мислења
58
Поени од реакции
12
ajde neka se spuka ama do KRAJ ! Samo to priznavam a ne kako 2001!!! ama koga kje razmislam podobro ako sakase nekoj da ima nekakov nered ili neznam so nekoj sto spomnuvaat stranski sluzbi samit na nato ova ona da i nasteti na Makedonija mislam deka mnogu polesno kje bese kje ubiea 5 Albancinja i resen problemot tie nemase da sedat dosega mirno! izvinete za latinica
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
475
Поени од реакции
177
А каде виде ти да подржувам било какви напади?!
И немора да се возам, јас живеам меѓу нив, не се секирај! Јас кога сите вие во 2001 конфликтот го гледавте од фотеља и на ТВ, јас го гледав околу мене, заспивав и се будев со детонации и истрели....така да оди кажувај другому каде да се вози, јас имам преживеано повеќе одколку што ти можеш и да замислиш!
И мислам дај не забегавајте оф топик,темава е за убиството како што знам а не за конфликти 2001 и незнам шо.Сите сте генерали на форумов да мо ебам мајката!!
 
Член од
7 април 2012
Мислења
59
Поени од реакции
75
Јас сум МАКЕДОНЕЦ а нема да протестирам и да тепам никого. Зашто? Ако стварно ве интересира, прочитајте до крај

Е вака сега. Неколку дена по настанот, дел од работите се одвиваат токму како што и можеа дури и дел од членовиве на форумот да претпостават. Тоа значи, дека работите се одвиваат онака како што и претпоставиле (а веројатно и сакале) и напаѓачите, но не и МВР.

Што е до МВР (читај до Власта и Про владините медиуми), најдобро би било да им се даде рок од еве на пример 100 дена. Како на нова влада. Во тие 100 дена они да може да размислат што да ни кажат, да имаат време да направат пауза за викенд, да направат и измени во законот за сушење гаќи и тоа според рамковен. Не иде сега ние да обесиме на тераса по 5 пара гаќи а шипциве што неносат нема што да обесат. Па после 100 дена да излезат во релаксирана меѓуетничка атмосвера и да ни најават корекција на цената на јајцата.

Поентата ми е следнава - МВР (власт и медиуми) се ТАПА. Лејки. Поима немаат што им се случува. Како странци без познавање на јазикот и обичаите на земјата во која претстојуваат, несакајќи ќе упаднат на некој локален маскембал и незнаат како да се однесуваат ни што да превземат. Можат дури и да ги натераа да се испосерат и да го изедат тоа што си го сервирале, а они потоа ќе бидат убедени дека со тој ритуал се прочистиле и дека животот им тргнал на подобро. Можат они да се прават што сакаат ама доволно и нас не убедуваат дека - така требало. Доволно говна конзумиравме 20 години и веќе научиме дека тоа не е за јадење. СТОП до тука беше. Крај за вас. А вие од СДСМ не се радувајте. За вас никогаш повеќе ќе нема нов почеток. Вие имате толку многу оставено позади вас (а и уште секојдневно се серете) што ќе имате за конзумирање и во следните 10 години.

Да ви кажам што јас мислам. НЕ ТРЕБА ние Македонците да излегуваме и да протестираме, да кршиме и да уништуваме. НЕ ТРЕБА да го влошуваме меѓуетничкиот соживот. НЕ ТРЕБА ние да ги тепаме и да ги убиваме Албанците, србите, бугарите, грците или кои и да се други што посегнуваат по Македонците или по Македонската земја.
ТОА ТРЕБА ДА ГО ПРАВИ ДРЖАВАТА.
Тоа требаше да го направи Бранко, Љубчо, Грујо. Тоа мора и СЕГА да се направи. За подобра иднина.
ДА СЕ СОЗДАДЕ МАКЕДОНСКА ПАРАВОЈСКА.
Затоа што секоја земја има таква војска. Составена од дел од одбрани професионални сили од полицијата и армијата. Значи, обучени професионални патриоти кои како цивили кога не се на примарна должност, повторно ќе добиваат наредба од државата. Кои ќе бидат потпомогнати од институциите со комплетна логистика. Кои нема да прашуваат туку само ќе извршуваат. Кои ќе направат превентивно чистење или многу страшен одговор на претходен напад врз нас. Потоа ќе испратат писмо до медиумите со потпис Македонска Обединета Фаланга (или како и да било) и ќе ја превземат одговорноста. Освен тоа ќе, се заканат (а задолжително и ќе исполнат) дека ако некој повторно крене глас или рака, дека ќе они повторно ќе вратат и тоа двапати посилно. Трипати посилно. Или според реципроцитет - кој сака да биде 1/4 на него четири пати посилно.
Власта, нормално ќе се огради и ќе каже дека ги бара сторителите. Дека е тоа паравојска како што се и УЧК и АНА и било која друга само што оваа е Македонска паравојска и дека најтешко ќе биде да се разоткрие затоа што најверојатно има широка поддршка од населението во МАТИЧНАТА земја.
Сите кои треба да се плашат, има да се испосерат од страв затоа што знаат дека какви и глупости да направат ќе им се врати многу посилно и тоа со амин и тајна поддршка од државата. Тоа се вика јавна тајна.

Е тоа е она што нас на Македонците ни фали. Не јас, ти или било кој друг да се организираме по форуми за да одиме и да тепаме по улици. Не сме ние професионални тепачи и убијци. Исто како што кога сте болни грижата за вас ја превзема докторот кој е професионален и знае како треба да постапи, така и овие Професионалци знаат како треба "паравојска" да дејствува. Затоа нема јас да се правам посилен и постручен од оние кој навистина си ја знаат работата.
Е другари мој Македонци, ова не е измислување топла вода. Ова го знаат сите што треба да го знаат. Зашто не го спроведуваат? Одговорете Вие.
Да беше твоето дете немаше да протестираш? Немаше да имаш гнев? Ке седеше мирен дома како што седиш и сега? За 12.000 денари плата ке одите ако треба и во Индија на митинг, а за детето на комшијата ви е гајле. Тоа е тоа, македонче и само македонче, за жал.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Ало Ипсисимус нормален ли си бе, не ме јеби....
Истепуваат деца - стој! не се буните зашто тоа некој го сака
и така 50 пати по ред со шлагот од Велики Петок?!!!
Сега истото. Не ми се верува.
Јас сум нормален, дали вие сте нормални што мислите дека со демолирање на личен имот на рандом Албанци ќе постигнете било што, освен да им одите во прилог на тие гадови на кој најмногу од сите им одговара конфликт!
За се има начин, а тоа дивеење кое за среќа колку толку беше спречено, е само на наша штета и на корист на убијците.
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Aбе како еден орган да ве правел, се однесувате
„сакаш да пукне?„
освен ако не збориш хи-5 да пукне, каде ти забележа дека зборувам за такви работи? Која е таа туѓа кауза? Егззекутираа 5 деца на 1 км од градот Скопје, кој е главен град на државава. Сите знаат кој се убијците. Во етничка абанска населба, избираат 5 души.
Дури и да се „служби„ глупости, секој револт е оправдан, то значи дека државата не може да не брани, па исти кур ми е мене дали ќе ме убие друг или трет
Има простор за револт
А ова со „манипулацииве„ ваши делува бедно.. многу бедно
Ајде, среќа позади форум сте, па глумите лудило
Ако вака зборите и надвор.. пред некој нормален човек.. би си станал и си отишол.
Јави се во МВР и кажи кои се убијците ако знаеш и решен проблем. Јас не знам, да знаев ќе им кажев.
 

te-ultra

ILLYRIAN
Член од
17 октомври 2011
Мислења
1.930
Поени од реакции
1.100
Ало Ипсисимус нормален ли си бе, не ме јеби....
Истепуваат деца - стој! не се буните зашто тоа некој го сака
и така 50 пати по ред за 2 месеца, со шлагот од Велики Петок?!!!
Сега истото. Не ми се верува.
zatoa vo kisela zboris neli ???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom