Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.824
Поени од реакции
18.502
што убаво беше пред да се регистрираш.....нели те срам да користиш убиство на 5 млади животи за политички да напаѓаш власта.....очигледен си.......де бе тргнете вакви........аман ми е од нив.....



бтв....откога си отидоа малолетниците напалените после 3 часот имаше прекрасни псотови во врска со сите можно сценарија.......тоа ми дава за право да ќутам оти и мојот е надвор од темава........
Затоа што не постои "власт" во оваа држава некој си земал за храброст да направи ваков масакар.

Кои други сценарија? Дојде Камора од Сицилија да склучува зделки на езерово па децава само им се нашле на патот, или уште подобро улетале вонземјани и направиле ова да изгледа како меѓуетнички инспирирано убиство. Само продолжете вие со сценаријата и теориите на заговор.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
32.025
Поени од реакции
64.279
Тоа се полтрони, политички војничиња, луѓе без грам самопочит, на кои им зависи работното место ако не ја бранат власта ...
Од таквите, Македонија пати ...

На вакви инциденти, секојдневно тепање по автобуси, по улици, убиства, крвна одмазда, СТРАВ КАЈ ПОЛИЦИЈАТА да припари во одредени територии на РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА, да кажеш дека полицијата си ја врши својата работа, треба сериозно да си ......
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Младите момчиња нема да ги вратат, но тоа што треба д аго направат е да ги најдат убијците и да продолжат да работат во насока да не ни се дешаваат вакви убиства понатаму. Рации ли ке бидат, поголема контрола ли ке биде треба да се спречи од корен.
Нема начин да се сопрат убиствата со ваков законодавен систем. Зарем не гледате дека никој не се плаши да убива, да те тепа, да силува? Па децата кој си го убија другарот добија по 13/14 години казна за убиство, тоа ви личи на казна? Ви личи на мерка за заплашување? Нашиот систем вели подобро убиј некого од колку данок да не платиш веднаш ќе те стрпаат 14 години како фамилијата да им си ја убил. Педофилијата е казнива со 3 години. Како да бараме безбедност кога многу е полесно да посегнеш по нечиј живот.
Јас не сум правник но многу ме интересира кој треба да поднесе иницијатива за промена на законодавниот систем? Зошто правниците кој се класични цицачи на пари, а не произведители спијат и не преземат нешто со ова?
Се е калакурница кај нас, полека но сигурно влеговме во барабанот од тука тешко се излегува. Ако големите демократи во земјава несакаат да ја возобноват смртната казна, тогаш доживотната треба да се даде на секое присилно прекинување на живот. Не смее никој да се извлече од казната, апсолутно никој без разлика на вера и нација. А не помилуваш хашки случаи како ништо да не било, па бараш некој да се чувствува безбеден. Како демек ќе заборавиме и нема да ги споменуваме Вејце, Карпалак и градежните работници. Додека сум жива ќе барам смртна казна за сторителите, а не амнестија. Исто и за оние што фрлаа бомби во подруми каде имаше деца и цивили. Сакам смртна казна за политичари!
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Изгледајте ги видеава до крај и ќе ви биде појасно, 94 мин се и двете



 

Man-ce-ster

fanatic
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
707
Jaс "најискрено" се извинувам што ти ја навредив суетата, а и твојата власт...
ВИСТИНАТА боли...

Кога толку се успешни, зошто нема НИ ЕДНА информација сеуште?
Зошто се прави циркус по телевизиите??? Зошто твојата влада не прогласи Ден на Жалост?

Плукам по ВМРО, ке плукам и по СДСМ ...

Сакаш да ме замолчиш?

Нема да останам нем на вакви инциденти!!! Никогаш!

Криво ми е што гласав за ТВОЈАТА влада!

Naumdb, мило ми е што пак налетав на тебе, поздрав од член од бда, 2007-ма ..
Биди малку реален и не претерувај. Не поминале ни 24 часа а ти сакаш да ги видиш убијците на едно многу мистериозно убиство кај што нема ни сведоци ни мотиви. Што мислиш ти ова е CSI.... Знаеш дека цела Франција со најдобра технологија го бркаше неколку дена терористот кој у сред град пред 1000 сведоци направи масакар...
И тука не е прашање дали Јанкуловска е способна да го реши убиството или пак владата и нема никаква политика тука.... Прашање е дали ке бидат доволно паметни инспекторите кои ке работат на случајот кои сигурно работат и пред Јанкуловска и после неа ке продолжат....
И не плукај по ВМРО и СДСМ туку плукај си на ксметот што си се родил у оваа заебана средина.....
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.419
Дневен билтен од темата „Пет лица убиени кај Смилковско езеро“:
- Избришани мислења 28;
- Банирани членови од тема: 4
- Банирани членови од форум: 3
 
S

Sagan

Гостин
Гледам имало ноќеска доста сценарија за тоа кој и како...
1. Нема логика паравоена формација да се разместувала во тој простор меѓу 18 и 19 ч.
2. Нема логика убијци да фрлале труп во езерото во истиот период.

3. Има логика доколку се работи за локални жители кои претходно ги предупредувале децата да не ловат во „нивното“ езеро.

Сепак, неколку индиции укажуваат дека теоријата од вчера е многу веројатна (според мене). Местото се наоѓа веднаш до заобиколницата. Сеуште било ден кога се случило ѕверството. По начинот на извршување, се работи за професионални убијци.

Според ова, мое лично мислење е дека се работи за жртви кои се случајно одбрани, начекани во изолиран простор. Целта на ѕверството е да се дестабилизира државата и да се пренасочи безбедносниот ризик врз овој настан, а со тоа да се прекине претходната акција на полицијата која се префрли по западниот дел на Македонија. На ваков начин мафијата создава простор за маневар, т.е. прикривање на криминалот со дрога и проституција, но најважното е: чување под нивна контрола на илегалните фабрики за оружје во дебарско, кои понатаму ќе се користат при војна за отцепување на западниот дел.

Ако жртвите навистина биле случајно одбрани (т.е. немало мотив), не постои никаква веројатност дека убијците некогаш ќе бидат најдени.
 
С

Сибињанин Јанко

Гостин
Некако најлогична ми е претпоставката дека масакрот бил извршен од терористичка организација (УЧК, АНА кажете ги како сакате). Албанците од реализацијата на концептот Голема Албанија никогаш реално не се откажаа, туку го ставија во мирување.

Што ако палењето на цркви и автобуските тепачки беа само тест за реакцијата на македонскиот народ и институциите на државата Македонија(видоа дека имаме неспособни институции и тоа уште повеќе ги охрабри да прават што намислиле)? А вчерашниов масакар (местото е така одберено кај што има кревки мултиетнички односи и од друга стрна добра заштита .Арачиново на 10 минути возење по обиколницата) провокација за Македонците да почнат со протести и сила против Албанците, што пак би било оправдување за разни терористички организации во име на „спасители“ да интервенираат од Косово и Албанија.

Некако сево ова сомнително се поклопи со изјавите на Мендух и Хашим Тачи (индиректно и Ермира Мехмети) дека сите Албанци треба да живееат во една држава. Капак на се, се појавија шпекулации дека терористи се имаат појавено во Липково, и дека се подготвува „крстоносен поход“ против Србите на Северно Косово протежиран од градоначалникот на Косовска Митровица.

Мене сево ова воопшто не ми изгледа наивно туку добро осмислено и подготвено. Сепак бесот не треба да се сврти кон обичниот албански граѓанин туку кон одредени радикални структури што ја подгреваат и иницираат ситуацијата. Ова е мое мислење.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
6
Поени од реакции
7
Најпрво сочуство до семејствата, пријателите и другарите на загинатите мончиња кој за жал се од мојата населба. Цело Радишани е скршено во тага и болка од овој грозоморен чин.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Да беше ова обратно,да беа убиени 5торица албанци.. Ќе имаше протести во Скопје,Тетово ќе беше скоро запалено,Во Косово македонската амбасада ќе ја немаше..Сад ќе пратеше писмо до нас за оштета нивна.. а сега кога е вака ништо не се прави :mad:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom