Веб дизајн помош (совети, трикови, алатки итн.)

Рунчев

Esi mi dobaaar
Член од
29 мај 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
190
Дефинирај што подразбираш под тоа „се враќам на страната“. Со јаваскрипт back или? Со рефреш на страницата не ти дава нови податоци? Ако и со рефреш не ти ги дава тогаш да не ги читаш постојано од некоја сесија поставена на апликативно ниво?
Значи со стискање back, или повторно впишување на адресата, мислев. За ова последното немам ништо правено. Се мислам дека е до привремениот сервер за тестирање, од Visual Studioto
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
540
Поени од реакции
72
Ај малку помош. Имам еден ASP.NET сајт. Инсталирав дома Windows server 2003, средив се, и го хостирав сајтот. Имам 2 проблема сеа, првиот е што 90% од буквите на сајтот ми излегуваат како "?", кирилични се. А вториот проблем е што сајтот не ми го отвара во цел пребарувач, туку го отвара како мал сајт од десно, и лево и доле има празен бел простор . Значи не го усогласува со големината на мониторот. Сајтот би требало да е исправен, бидејќи до пред неколку месеци работел се најнормално.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.724
Поени од реакции
18.473
Значи вака, ми треба една од овие 2 слики, во формат 1920x1200 (16:10) да се направи за позадина на десктоп, ако некој знае-сака да се нафати ќе му бидам многу благодaрен. Па кога ќе се видиме ќе пиеме по едно а и повеќе пива на моја сметка :D



 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.724
Поени од реакции
18.473
Фала ти, супер е ! дужам пиво (y)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ONE

Рунчев

Esi mi dobaaar
Член од
29 мај 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
190
Не знам дали тука е правото место, но дали знае некој бесплатен хостинг, кој подржува asp.net framework 4 и sql 2008, не мора да нуди нешто многу простор и bandwidth чисто за тестирање.
 

ONE

Член од
21 декември 2008
Мислења
895
Поени од реакции
64
Не знам дали тука е правото место, но дали знае некој бесплатен хостинг, кој подржува asp.net framework 4 и sql 2008, не мора да нуди нешто многу простор и bandwidth чисто за тестирање.
Зошто не купиш од македонскиве фирми што нудат хостинг, имаш за 1000 денари годишно солидни пакети. Мислам дека тоа е повеќе исплатливо
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Зошто не купиш од македонскиве фирми што нудат хостинг, имаш за 1000 денари годишно солидни пакети. Мислам дека тоа е повеќе исплатливо
За 1К годишно не сум сретнал кај нас .нет 4 па дури и линукс пакетите се поскапи. Поточно не сретнав никој да нуди .нет 4 по било која цена освен МТ кај кои цена е 200 евра годишно.
 

ONE

Член од
21 декември 2008
Мислења
895
Поени од реакции
64
За 1К годишно не сум сретнал кај нас .нет 4 па дури и линукс пакетите се поскапи. Поточно не сретнав никој да нуди .нет 4 по било која цена освен МТ кај кои цена е 200 евра годишно.
Провери во УХост, 1000 (без ддв) денари за Win со .Net 4+. Јас плаќам 750 годишно за Линукс. Што имам слушнато е дека Server.com.mk имаат дигнато цените, односно дуплирано за Win
 
Член од
4 април 2009
Мислења
311
Поени од реакции
14
Епа вака , изработувам страна на SharePoint Designer 2007 (FrontPage) и ми треба помош.
На страната за контакт дали е возможно на SharePoint Designer да направам ,кога ќе се оди во страната КОНТАКТ да отвора прозорец како на пр:

Горна лента : ваш е-маил
Втора лента : Наслов
Трета лента : текст за прашањата што корисниците ќе ги постават
И дугме - ИСПРАТИ, и кога ќе стегнат на дугмето Испрати , пораката која ја напишале да ми стига дирекно на е-маил мој, бидејќи несакам да го ставам маилот на страницата ? :) Доколку не ме свативте еве слика за посликовитo :icon_mrgr:
Имам мала грешка во сликата , но се надевам нема да ми замерите :vozbud:
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Епа вака , изработувам страна на SharePoint Designer 2007 (FrontPage) и ми треба помош.
На страната за контакт дали е возможно на SharePoint Designer да направам ,кога ќе се оди во страната КОНТАКТ да отвора прозорец како на пр:

Горна лента : ваш е-маил
Втора лента : Наслов
Трета лента : текст за прашањата што корисниците ќе ги постават
И дугме - ИСПРАТИ, и кога ќе стегнат на дугмето Испрати , пораката која ја напишале да ми стига дирекно на е-маил мој, бидејќи несакам да го ставам маилот на страницата ? :) Доколку не ме свативте еве слика за посликовитo :icon_mrgr:
Имам мала грешка во сликата , но се надевам нема да ми замерите :vozbud:
Ќе ти треба малку PHP код, еве прочитај овде да не пишувам цели реферати на форумот.
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Сакам да направам веб страна .. дали некој има искуство со Microsoft expression да ми каже како да направам една позадина да ми излага стално кога сакам да отворам нов HTML документ .. да не мора нон стоп да мењавам позадина ако знае нека пише . фала од напред
 
Член од
4 април 2009
Мислења
311
Поени од реакции
14
Ќе ти треба малку PHP код, еве прочитај овде да не пишувам цели реферати на форумот.
Фала многу , но вчера веќе го направив со голема помош од kalimerko! :)
Сепак благодарам за нареден пат кога ќе ми треба :)
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Некој да ми каже код како да внесам слајдшоу како хтмл код
 

Neelix

Рубикс Кјубер
Член од
4 март 2012
Мислења
23
Поени од реакции
6
Ај малку помош. Имам еден ASP.NET сајт. Инсталирав дома Windows server 2003, средив се, и го хостирав сајтот. Имам 2 проблема сеа, првиот е што 90% од буквите на сајтот ми излегуваат како "?", кирилични се. А вториот проблем е што сајтот не ми го отвара во цел пребарувач, туку го отвара како мал сајт од десно, и лево и доле има празен бел простор . Значи не го усогласува со големината на мониторот. Сајтот би требало да е исправен, бидејќи до пред неколку месеци работел се најнормално.
За кирилицата - во <head> тагот на страната треба да го имаш ова
HTML:
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8">
За порамнувањето - во <style> тагот или во .css фајлот треба да ги подесиш маргините на body елементот лево и десно да се автоматски. Пример:

Код:
<style>
body {
      margin:0 auto;
      width:900px;
}
</style>
Некој да ми каже код како да внесам слајдшоу како хтмл код
Само со HTML код слајдшоу неможиш да внесиш ќе ти треба и малку JavaScript или jQuery (зависи дали сакаш транзиции или само да се менуваат страниците без анимација :))
 

Kajgana Shop

На врв Bottom