Прашања за Христијанството II

Статус
Затворена за нови мислења.

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Откривањето на Бог како Личност=Слобода=Постоење..., и тод дека Човекот го создал по Својот Образ и Подобие т.е. Личност, по кое се разликуваме од све друго што е создадено(материјата...)
Дали тебе бог ти се одкри како личност? Ако тоа не е случај, врз основа на што ги темелиш толкувањата кој ми ги кажа?
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Дали тебе бог ти се одкри како личност? Ако тоа не е случај, врз основа на што ги темелиш толкувањата кој ми ги кажа?
Бог се открива на Апостолите(сведоци, учениците Христови,Христос=Бог, а пред нив на Мојсеј како ЈАХВЕ т.е. Јас Сум Оној Кој Сум, а тоа значи Некој(Личност), а не Нешто(материја),
кои преку Црквата, низ Историјата, Личносно, Живо го пренесуваат тоа Откривање, кое ние Христијаните , и Јас го живееме во Литургијата(заедница на Народот Божји во Христа).
--- надополнето: 8 април 2012 во 22:07 ---
Моето Сведоштво е Литургиско.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Бог се открива на Апостолите(сведоци, учениците Христови,Христос=Бог, а пред нив на Мојсеј како ЈАХВЕ т.е. Јас Сум Оној Кој Сум, а тоа значи Некој(Личност), а не Нешто(материја),
кои преку Црквата, низ Историјата, Личносно, Живо го пренесуваат тоа Откривање, кое ние Христијаните , и Јас го живееме во Литургијата(заедница на Народот Божји во Христа).
Зошто тогаш сите христијани немаат исти согледувања и толкувања ако е доволно тоа откривање да биде преку посредници?
Денес има околу 30 000 христијански деноминации, токму поради тоа што непостои тој "клуч" за кој те прашав, па секој толкува различно.
Вешто ги избегнуваш одговорите, но вистината неможе да се избегне. ;)
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Ipsissimus напиша:
Верувам дека универзумот е објективна (материјална) манифестација на субјективното. Тоа што религиите го посочуваат како бог, за мене е апсолутот кој е збир на сите можни потенцијали на постоењето од кој универзумот околу нас е само една од нив.
Дали овој бог е безличен?​

Верувам дека концептот за "бог" не е битие на кое треба да му се покоруваме и да му служиме, туку е легитимна цел кон која ние како форми на субјективното имаме право да целиме - ниво кое може да се достигне.
??? Субјективното овде, дали се личности или ...? и ако евентуално се, која е смислата да станат безлични - "бог" не е битие?

Верувам дека сите форми на живот се перспективи на апсолутот, кој преку нивна интеракција се доживува самиот себеси во бесконечниот циклус нам познат како постоење.​
Дали ова кој е личносно битие, бидејќи е кој?​
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Дали ова кој е личносно битие, бидејќи е кој?
Темава е за прашања за христијанството, овој мој став не е дел од христијанскиот, така да ќе бидеме офтопик, ако почнам јас да објаснувам.
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Зошто тогаш сите христијани немаат исти согледувања и толкувања ако е доволно тоа откривање да биде преку посредници?
Тоа откривање со посредници е прашање на Верата, што подразбира Слобода(Бог се открива ненасилно, "Блажени се оние кои не видоа" , а поверуваа-вели Христос.
Денес има околу 30 000 христијански деноминации, токму поради тоа што непостои тој "клуч" за кој те прашав, па секој толкува различно.

Тој клуч е Личноста( секој е слободен да гради однос, мислење , да делува како сака).Во Христа не се губиме како личности, оттука разноликоста.
Кога ќе дојде Вториот Пат, сите ќе го Гледаме Лице во Лице и Верата ќе престане.
Вешто ги избегнуваш одговорите, но вистината неможе да се избегне. ;)
Вештината е во Вистината.;)
--- надополнето: 8 април 2012 во 22:40 ---
Темава е за прашања за христијанството, овој мој став не е дел од христијанскиот, така да ќе бидеме офтопик, ако почнам јас да објаснувам.
Подвлеков некои прашања кои мислев дека се во контекст на темата, но ако така сметаш, ОК.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Hristijanite mnogu rado go citiraat stihot od Bibliata kade se veli ,, na Bog podrag mu e gresnikot koj se kae nego pravedniot koj nema potreba da se kae,, so toa si davaat alibi da istraat vo gresenjeto a zaboravaat na stihovite kade Bog veli ,,Ako me sakate pazete gi (praktikuvajte gi) moite zapovedi!
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.609
Поени од реакции
33.965
Исус умрел за нашите гревови.

Што поточно репрезентира ова? Под хипотетичка ситуација, дали го опфаќа ова цело човештво, односно генераците до сега, или гревовите кои луѓето ги сториле до тогаш? Дали ако јас грешам, гревот ми е однапред отплатен and I am in the clear? Или ова би важело ако не се попишманил, откако умрел, си воскреснал оти се свестил дека не вреди, silly mortals, dirty peasents, mudblood muggles, кој ве врти?!



Оnly in reverse.
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Исус умрел за нашите гревови.

Што поточно репрезентира ова? Под хипотетичка ситуација, дали го опфаќа ова цело човештво, односно генераците до сега, или гревовите кои луѓето ги сториле до тогаш? Дали ако јас грешам, гревот ми е однапред отплатен and I am in the clear? Или ова би важело ако не се попишманил, откако умрел, си воскреснал оти се свестил дека не вреди, silly mortals, dirty peasents, mudblood muggles, кој ве врти?!



Оnly in reverse.
Исус умре за да овозможи, секој човек што сака, да се соедини со Бог.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Исус умре за да овозможи, секој човек што сака, да се соедини со Бог.
Не мислиш дека целта на тоа умирање е да предизвика сожалување и грижа на совест?
На кој начин туѓа смрт, ќе те соедини тебе со бог?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.956
Поени од реакции
11.962
Подвлеков некои прашања кои мислев дека се во контекст на темата, но ако така сметаш, ОК.
Не мислиш дека целта на тоа умирање е да предизвика сожалување и грижа на совест?
На кој начин туѓа смрт, ќе те соедини тебе со бог?
И нели умира само телото според христијанското учење (или јас нешто лошо сум разбрал)? Зарем смрт на тело ќе ги спои верниците со некаков бог? Или ова е специјално тело, што носи бог?
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Пред тоа неможеше?
Кога пред тоа, пред да умре?
Не.
--- надополнето: 9 април 2012 во 22:00 ---
Не мислиш дека целта на тоа умирање е да предизвика сожалување и грижа на совест?
На кој начин туѓа смрт, ќе те соедини тебе со бог?
Со Воскресение на човечката природа, преку Христос.
--- надополнето: 9 април 2012 во 22:04 ---
И нели умира само телото според христијанското учење (или јас нешто лошо сум разбрал)? Зарем смрт на тело ќе ги спои верниците со некаков бог? Или ова е специјално тело, што носи бог?
Да, тоа е Воскреснатото(обожено, соединето со Бога, преку кое целата материја која е создадена станува вечна) тело.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.956
Поени од реакции
11.962
Да, тоа е Воскреснатото(обожено, соединето со Бога, преку кое целата материја која е создадена станува вечна) тело.
Не може тоа да се постигне со сопствена смрт без посредник? Неспособни сме за тоа според христијанската школа? Вие учите исто така дека бог е во секој човек, тоа не го прави поединецот бог во мало, според „ликот“ на креаторот?

Материјата докажавме дека е енергија, и секако е бесконечна во секој можен поглед.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom