Прашања за Христијанството II

Статус
Затворена за нови мислења.

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
одговорив во погорниот пост. Како и да е, тоа беше пророштво за тоа што се случување кога беше заземањето на Ерусалим, а не желбата на Бога.
Мене не ми е сватливо како може едно вакво однесување да се смета за прифатливо....! Ако тоа небила желба на бог, немало да го прави, кој ќе му забрани?
Премногу човечка суета и злоба има во сликата која некој ја понудил да го опише креаторот на се што постои.
 

Aleksandar Nevski

Окултисти свих земаља ... чувајте се! Доваѓам!
Член од
9 октомври 2011
Мислења
1.074
Поени од реакции
350
Мене не ми е сватливо како може едно вакво однесување да се смета за прифатливо....! Ако тоа небила желба на бог, немало да го прави, кој ќе му забрани?
Премногу човечка суета и злоба има во сликата која некој ја понудил да го опише креаторот на се што постои.
Зачи Бог не е виновен, туку луѓето кои избрале и покрај предупредувањата да му свртат грб на Бога. Бог неможел со сила да ги натера да си ги јадат децата, тие избрале свесно да си ги изедат. Затоа реков дека е пророштво од Бога кое значи дека ако ми свртите грб, јас ќе ве оставам сами на себе бидејчи тоа е ваш избор.
Како што реков, со слегувањето на Христа во Адот секој си добил шанса за покајание и можел да си ја смени состојбата. Смтта не била конечна во Стариот Завет бидејќи Промислата Божја била одапред предодредена за да е спаси човештвото преку Христа.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Зачи Бог не е виновен, туку луѓето кои избрале и покрај предупредувањата да му свртат грб на Бога. Бог неможел со сила да ги натера да си ги јадат децата, тие избрале свесно да си ги изедат. Затоа реков дека е пророштво од Бога кое значи дека ако ми свртите грб, јас ќе ве оставам сами на себе бидејчи тоа е ваш избор.
Како што реков, со слегувањето на Христа во Адот секој си добил шанса за покајание и можел да си ја смени состојбата. Смтта не била конечна во Стариот Завет бидејќи Промислата Божја била одапред предодредена за да е спаси човештвото преку Христа.
А што се виновни децата? Знаеш ли колку пати во библијата бог дава наредби да се убијат сите до еден во одреден град? И мажи и жени и деца....? Па дури и добитокот!
Или кога вели дека за грешките на татковците, ќе ги казни децата до трето и четврто колено! Која вина има некој што не е ни роден уште?!
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Ќе се обиам да одговорам. ..................... Ако има уште нејасно, прашај за да се обидам да дообјаснам ...................
За какво судење збориш....
.. кадија те тужи, кадија ти суди...
... ќе се чита ли обвинение ..или онака од ракав..
... ќе те застапува ли одбрана..
.........................................................
...........................................................
колку време ќе трае поедино судење...
...ај да речеме .... читање обвинене и други тракатанци... носење пресуда и образложение во експрес постапка, минимум еден саат по душа...
...ако земеме во предвид дека тек тој судни ден ќе се суди на сите што воопшто некогаш живееле..според некои пресметки околу 20 милијарди луѓе (до сега) , тоа ти се цца 20 милијарди часови или 2 228 305 години, последниве има да се изначекаат во чекалната...
.. а господинот само после шест дена работа си го зема седмиот за слободен, а ваму треба да суди бар 833 333 333,33333 денови без пауза... јака му душа...:D
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Во тоа време, како што најверојатно ти е познато, Христос сеуште го немал исполнето Спасението на човекот, кој го повикува на спасение сето човештво и така кога состојбата на некоја нација или на човештвото каков што беше случајот со Потопот во времето на Ное, Бог го дозволувал уништувањето поради човекољубие за да ги одврати од злото, но и за да ги спаси останатите. Постоеле и нации кои се покајале (Пророкот Јов во Нинева).
Кога Христос проповедаше во Адот, на сите луѓе кои живееле од настанокот на светот па се до тој час им го пренесе Словото Божје за спасение и така сите ја добиле шансата да се спасат. Затоа смртта која е последица на Адамовиот грев има врска со човекољубието Божјо бидејќи поради смртта го спречува продолжетокот на лошото (ја нема можноста вечно да твори грев).
Бог не дозволуваше, бог наредуваше да се убие се живо
На судот ќе се најдат истовремено и оние кои масакрирале цели народи и убивале и жени и деца и оние кои никогаш никој не убиле. И едните другите се праведни на судот. А тие кои по наредба на бог се убиени макар и биле деца - ќе бидат виновни и ќе горат во пеколта.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Јас зборував, за Христијанството.

Што фајде ако ти се укажат грешките, а сепак завршиш во пеколот???
Нас Христијаните, Христос ќе не суди, процени дали ГО САКАМЕ, препознае, познае по личниот однос (Литургијата, Причестувањето...), а пак Вас според вашиот однос,ДАЛИ ГО САКАТЕ(совест, искреност...) кон Алах, кој ние велиме дека нам ни се открива преку Исус Христос како Св. Троица.
--- надополнето: 7 април 2012 во 21:11 ---
Kako sto fajde ? Neli e pekolot mesto kade sto se cistat valkanite dusi ? Rajot e mesto kade sto vo nego se' e apsolutno cisto i tamu nisto necisto ne vleguva. Zatoa e i pekolot kako edna peralna vo koja ke se vrtis,isprevrtuvas,ke ti frlaat detergenti,ke ti pali vo oci,gorcliva i vrela voda.... takov e procesot za perenje. Pa koga ke izlezes da vlezes vo rajot cist. Peralnata e loso mesto. Dokolku alistata imaat svest ke ti kazat deka ne sakaat tamu da gi frlas,ke ti velat deka tie se cisti,oti bi im bilo strav vnatre da vlezat a ne e fer samo da gi butnes vnatre bez da im kazes kade navistina se izvalkani i deka sramota e so niv takvi da se izleze. Koga ke im kazes polesno ke im bide vo peralnata i strplivo ke cekaat da se ocistat i ke molat. Dokolku samo gi butnes,namesto da se cistat tie vnatre uste poveke ke se valkaat smetajki te nepraveden i bezmilosten,deka cisti si gi butnal tamu i za navek ke ostanat tamu.

Spored tebe,sekoj koj veruva vo visa sila,bez razlika kako ke ja narece ke vleze vo rajot ? Bez razlika dali ja ferma objavata koja od Boga mu ja dadena. Bez razlika dali ke zivee po prospektot koj mu go dal samiot negov Tvorec kako da se odrzuva za da bide zdrav i cist ?
Sekogas li vazi garancijata za aparatot koj si go zel ? Dali mozes so garancijata da zemes nov aparat dokolku toj sto mu go vrakjas si go tresnal samiot od zemja ? Mislam ne. Garancijata vazi dokolku ti se rasipe a si se drzel do prospektite stio ti gi dala fabrikata koja go proizvela,kako da go cuvas,kako da go upotrebuvas......

Obredite ne se samo rituali tuku taka. Se sto e propisano e za naseto dobro. Postot ne e za da gladuvame i zedneeme,da se izmacuvame,da slabeeme.... So postot duhovno se gradis i telesno se cuvas. Bog edinstveno sto bara od nas e da mu se vrati cisto ona sto ni go dal na zaem-teloto i dusata. Dolzni sme da gi odrzuvame a kako ke gi odrzuvame ima pravila Negovi. Namazot,Molitvata,ne se samo zaradi toa sto Bog (neuzubillah) e ohol i saka da mu pagjame na sedzda. Toa e duhovna i telesna vezba,toa e za nas dobro a ne za Boga. Nie zavisime od Boga,ne zavisi toj od nas. Bog ima meleki-angeli,otkako e sozdaden svetot na sedzda padnati i nikako glava ne podigaat,ima koi na Ruku sedat i nikako ne se podigaat.....

Kako sto si znaes i sam,se' sto pravime sami si pravime. Mestoto na idniot svet sami si go izbirame tuka. No posto e toa Apsolutna pravda,sekoj ke bide za se' izvesten a ne tuku taka frlen vo apsaana.Prasuvas Zosto ? Ti vika,psssttt,,,, kjuti i vleguvaj. Ke pocuvstvuvas li ti milost vo toj slucaj ? A koga ke ti ukaze na greskata i sam ke vlezes vo pekolot za da se ocistis i so solzi i milost ke zalis za toa sto si go propustil,svakajki kolkava greska si pravel a ne si bil svesen za toa,si mi se potsmeval (primer velam) mene sto go izvrsuvam obredot Sunnet (obrezuvanje),sto gi otstranuvam vlaknata od polovite mesta,sto so voda se cistam posle nuzda,sto postam po letna doba,sto 5 pati na sedzda mu pagjam na Allah itn...
--- надополнето: 8 април 2012 во 14:09 ---
Da ne zaboravam. Vi gi cestitam praznicite.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Мене не ми е сватливо...
А кој вели дека мора тебе, или мене или на било кој да му е сватливо се што правел, прави и ќе прави Бог? Бог е Тој Кој што го дава животот и Тој си го зима кога Тој ќе посака. Сите животи се Негови. На кого од вас атеистите Бог треба да му се правда, извинува или објаснува?
Вие имате крајно погрешна претстава за христијанскиот Бог. Зошто пишувате на оваа тема кога вие не зборувате за христијанскиот Бог, туку за некое преплашено богче кое трепери под вашиот судски престол, богче што сте го замислиле во вашите глави и сакате да го поистоветите со христијанскиот Бог.

Додека вие го озборувате Бог за минатите масакри, Тој го спрема најголемиот масакар на сите времиња - за сите оние што нема да се покајат за своите злодела, па дури и за својата гордост и плукање против Бог и се што е свето.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
А кој вели дека мора тебе, или мене или на било кој да му е сватливо се што правел, прави и ќе прави Бог? Бог е Тој Кој што го дава животот и Тој си го зима кога Тој ќе посака. Сите животи се Негови. На кого од вас атеистите Бог треба да му се правда, извинува или објаснува?
Јака логика нема што! Бог ги давал сите животи, и затоа сега имал право да се однесува со нас како со робови....
Само незнам каде тоа јас или било кој друг, му напиша молба или барање да биде создаден на твојот бог? Каде тоа ние потпишавме дека се согласуваме со неговите услови, па сега да одговараме за нивно кршење?
Додека вие го озборувате Бог за минатите масакри, Тој го спрема најголемиот масакар на сите времиња - за сите оние што нема да се покајат за своите злодела, па дури и за својата гордост и плукање против Бог и се што е свето.
Ова требаше да ме уплаши?!:) Или да ме натера да се покајам?
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Има мал милион цитати во библијата, кој го велат спротивното, еве ќе ти посочам еден, па би сакал да ми објасниш на кој начин постапката е без - причинско Љубовна и не е закана.

Левит - Глава 26
21 ‘Ако се противите уште и натаму, ако не сакате да Ме послушате седумкратно ќе ги зголемам врз вас раните за вашите гревови.
22 Ќе ги пуштам горските ѕверови на вас за да ве лишат од децата, за да ви го издават добитокот и ќе ве намалат, така што патиштата ќе ви запустат.’
23 ‘Ако и тоа не ве поправи, па ако продолжите со живеењето што Ми се противи,
24 тогаш и Јас ќе ви се спротивам вам и Самиот ќе ве удрам седумкратно за вашите гревови.
25 Ќе доведам меч на вас, нека се искали со одмазда за Заветот. А кога ќе се соберете во вашите градови, ќе испратам помор на вас, и ќе бидете предадени во рацете на непријателот.
26 А кога ќе ви го прекратам снабдувањето со леб; десет жени ќе ви печат леб во една печка; ќе ви дадам леб со мерка. Ќе јадете, но нема да бидете сити.’
27 ‘Ако и после тоа не Ме послушате, туку Ми се спротивставувате и натаму,
28 и Јас ќе ви се спротивставувам - ќе ве казнам седумкратно за вашите гревови.
29 Ќе јадете месо од вашите синови, ќе јадете месо од вашите ќерки.
Не е битно кој се причините, затоа што liberij тврдеше дека немало закани, и дека бог не сакал без разлика дали сме добри или лоши, дека не сакал без причински. Затоа сакав да ми објасни на кој начин според него овие примери се вклопуваат во таа слика на бог кој има безусловна љубов, а спремен е да натера некого да си ги јаде сопствените синови и ќерки.
Убаво објасни Александар.
За да ја разбереме таа НАВИДУМ лоша претстава за старозаветниот Бог, потребно е да го анализираме Божјото делување во светот ИСТОРИСКИ( од Почетокот, падот на Адам, потоа доаѓањето на Бог (Христос), а не фрагментарно, аконтекстуално...пр".Ќе јадете месо од вашите синови, ќе јадете месо од вашите ќерки".
Со падот на Адам во грев(смрт), човекот умира и почнува да гледа низ призмата на смртта, ("човек на човек е волк" - опстанок, наместо да го гледа другиот како извор на својот живот, тој во него гледа опасност, загрозување, смрт).
Бог за да го избави човекот од оваа состојба, го започнува планот за спасение низ цела историја, педагошки(водење на мало дете т.е. човекот), се со цел за да може да дојде и Самиот во тело(Христос) и да не избави од Смртта и нејзините последици.
Тие интервенции во Стариот завет од Бог, доколку не се случеа, Верувај дека човекот ќе се самоуништеше заради сопствената суровост.
Бог, за сите луѓе низ цела Историја има соодветен Однос, сообразно со историскиот период т. е. состојбата, нивото на луѓето.
Стариот завет е време на Законот, а Новиот е време на Љубовта, тоа се критериуми на живеење.
--- надополнето: 8 април 2012 во 18:36 ---
Kako sto fajde ? Neli e pekolot mesto kade sto se cistat valkanite dusi ? Rajot e mesto kade sto vo nego se' e apsolutno cisto i tamu nisto necisto ne vleguva. Zatoa e i pekolot kako edna peralna vo koja ke se vrtis,isprevrtuvas,ke ti frlaat detergenti,ke ti pali vo oci,gorcliva i vrela voda.... takov e procesot za perenje. Pa koga ke izlezes da vlezes vo rajot cist. Peralnata e loso mesto. Dokolku alistata imaat svest ke ti kazat deka ne sakaat tamu da gi frlas,ke ti velat deka tie se cisti,oti bi im bilo strav vnatre da vlezat a ne e fer samo da gi butnes vnatre bez da im kazes kade navistina se izvalkani i deka sramota e so niv takvi da se izleze. Koga ke im kazes polesno ke im bide vo peralnata i strplivo ke cekaat da se ocistat i ke molat. Dokolku samo gi butnes,namesto da se cistat tie vnatre uste poveke ke se valkaat smetajki te nepraveden i bezmilosten,deka cisti si gi butnal tamu i za navek ke ostanat tamu.

Во Христијанството пеколот се разбира не како "перална", туку како "крајна теминца и крцкање со заби" според евангелието, што значи они кои не сакаат да се со Бога битуваат, постојат безлично, не се познаваат...
Spored tebe,sekoj koj veruva vo visa sila,bez razlika kako ke ja narece ke vleze vo rajot ? Bez razlika dali ja ferma objavata koja od Boga mu ja dadena. Bez razlika dali ke zivee po prospektot koj mu go dal samiot negov Tvorec kako da se odrzuva za da bide zdrav i cist ?
Sekogas li vazi garancijata za aparatot koj si go zel ? Dali mozes so garancijata da zemes nov aparat dokolku toj sto mu go vrakjas si go tresnal samiot od zemja ? Mislam ne. Garancijata vazi dokolku ti se rasipe a si se drzel do prospektite stio ti gi dala fabrikata koja go proizvela,kako da go cuvas,kako da go upotrebuvas......

Не само да верува, туку и да гради личносен однос(погрешно го нарекуваш проспект за Чистење, затоа што, тешко нас ако Не суди по чистота-никој нема да се спаси) со Творецот.
Obredite ne se samo rituali tuku taka. Se sto e propisano e za naseto dobro. Postot ne e za da gladuvame i zedneeme,da se izmacuvame,da slabeeme.... So postot duhovno se gradis i telesno se cuvas. Bog edinstveno sto bara od nas e da mu se vrati cisto ona sto ni go dal na zaem-teloto i dusata. Dolzni sme da gi odrzuvame a kako ke gi odrzuvame ima pravila Negovi. Namazot,Molitvata,ne se samo zaradi toa sto Bog (neuzubillah) e ohol i saka da mu pagjame na sedzda. Toa e duhovna i telesna vezba,toa e za nas dobro a ne za Boga. Nie zavisime od Boga,ne zavisi toj od nas. Bog ima meleki-angeli,otkako e sozdaden svetot na sedzda padnati i nikako glava ne podigaat,ima koi na Ruku sedat i nikako ne se podigaat.....
Постот помага да ја надминуваме ропската состојба на гревот(смртта), да се насочуваме дека зависиме од Бога а не само од материја(храна , облека...)
Kako sto si znaes i sam,se' sto pravime sami si pravime. Mestoto na idniot svet sami si go izbirame tuka. No posto e toa Apsolutna pravda,sekoj ke bide za se' izvesten a ne tuku taka frlen vo apsaana.Prasuvas Zosto ? Ti vika,psssttt,,,, kjuti i vleguvaj. Ke pocuvstvuvas li ti milost vo toj slucaj ? A koga ke ti ukaze na greskata i sam ke vlezes vo pekolot za da se ocistis i so solzi i milost ke zalis za toa sto si go propustil,svakajki kolkava greska si pravel a ne si bil svesen za toa,si mi se potsmeval (primer velam) mene sto go izvrsuvam obredot Sunnet (obrezuvanje),sto gi otstranuvam vlaknata od polovite mesta,sto so voda se cistam posle nuzda,sto postam po letna doba,sto 5 pati na sedzda mu pagjam na Allah itn...

Ние (Христијаните) Бог го гледаме како Љубов, а не како Правда(нужност, служење на правила, наместо љубовен, слободен, личносен однос).
--- надополнето: 8 април 2012 во 14:09 ---
Da ne zaboravam. Vi gi cestitam praznicite.
Благодарам, да сте Живи и Здрави, Амин!
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Убаво објасни Александар.
За да ја разбереме таа НАВИДУМ лоша претстава за старозаветниот Бог, потребно е да го анализираме Божјото делување во светот ИСТОРИСКИ( од Почетокот, падот на Адам, потоа доаѓањето на Бог (Христос), а не фрагментарно, аконтекстуално...пр".Ќе јадете месо од вашите синови, ќе јадете месо од вашите ќерки".
Со падот на Адам во грев(смрт), човекот умира и почнува да гледа низ призмата на смртта, ("човек на човек е волк" - опстанок, наместо да го гледа другиот како извор на својот живот, тој во него гледа опасност, загрозување, смрт).
Бог за да го избави човекот од оваа состојба, го започнува планот за спасение низ цела историја, педагошки(водење на мало дете т.е. човекот), се со цел за да може да дојде и Самиот во тело(Христос) и да не избави од Смртта и нејзините последици.
Тие интервенции во Стариот завет од Бог, доколку не се случеа, Верувај дека човекот ќе се самоуништеше заради сопствената суровост.
Бог, за сите луѓе низ цела Историја има соодветен Однос, сообразно со историскиот период т. е. состојбата, нивото на луѓето.
Стариот завет е време на Законот, а Новиот е време на Љубовта, тоа се критериуми на живеење.
Мотивот во конкретниот случај воопшто не е педагошки. Заканите кој се упатени кон луѓето се поради обожувањето на идоли.
Еве ги стиховите кој предходат на делот што го посочив:

Левит 26:
1 ‘Не правете си идоли; не издигајте си ни кипови ни спомен-столбови; не ставајте во вашата земја камења со ликови, за да се клањате пред нив; зашто Јас Сум Господ, ваш Бог.
2 Пазете ги моите саботи, и Светилиштето Мое да го почитувате. Јас Сум Господ.’
3 ‘Ако живеете според Моите закони, ако ги пазите Моите заповеди и ако ги спроведувате во делo
4 ќе ви дадам дожд во право време, па земјата ќе раѓа род, а стеблата по полето ќе донесуваат плодови.

Предходно ти тврдеше дека бог ги сакал луѓето како што родителот ги сака своите деца иако се лоши. Оваа слика воопшто не е родителски пример за љубов, туку суетна и деспотска поставеност помеѓу господар и роб. Каде господарот безусловно бара од своите робови да му ја хранат неговата суета, заканувајќи им се со најсурови казни во спротивно.
Се сомневам дека и вие самите верувате дека една ваква постапка била инспирирана од љубов кон луѓето и за нивен спас.
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Мотивот во конкретниот случај воопшто не е педагошки. Заканите кој се упатени кон луѓето се поради обожувањето на идоли.
Еве ги стиховите кој предходат на делот што го посочив:

Левит 26:
1 ‘Не правете си идоли; не издигајте си ни кипови ни спомен-столбови; не ставајте во вашата земја камења со ликови, за да се клањате пред нив; зашто Јас Сум Господ, ваш Бог.
2 Пазете ги моите саботи, и Светилиштето Мое да го почитувате. Јас Сум Господ.’
3 ‘Ако живеете според Моите закони, ако ги пазите Моите заповеди и ако ги спроведувате во делo
4 ќе ви дадам дожд во право време, па земјата ќе раѓа род, а стеблата по полето ќе донесуваат плодови.

Предходно ти тврдеше дека бог ги сакал луѓето како што родителот ги сака своите деца иако се лоши. Оваа слика воопшто не е родителски пример за љубов, туку суетна и деспотска поставеност помеѓу господар и роб. Каде господарот безусловно бара од своите робови да му ја хранат неговата суета, заканувајќи им се со најсурови казни во спротивно.
Се сомневам дека и вие самите верувате дека една ваква постапка била инспирирана од љубов кон луѓето и за нивен спас.
Дали го прочита претходниот пост? Ај те молам уште еднаш, зашто ни се дефокусира дијалогот.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Дали го прочита претходниот пост? Ај те молам уште еднаш, зашто ни се дефокусира дијалогот.
Го прочитав, и ако добро сватив, поента ти е дека тие постапки биле непоходна педагошка мерка, акт чија намера била спас на човештвото.
Но уште од самиот почеток, со посочувањето на причината (падот на Адам и Ева) па се до "неопходноста" на сите тие ужасни закани и казни, се воочува контрадикторност на секој чекор.
Веќе споменав дека за да биде некој свесен за исправност и погрешност на своите постапки, потребно му е сознание (критериум) за добро и зло. А на Адам и Ева им било забрането што....?:) Дрвото за спознавање на доброто и злото, нели?
Понатаму, нели ти рече дека бог е како родител, кој ги сака своите деца дури и тогаш кога се "лоши". Ако тоа е случајот, зошто такви изливи на суета, гнев и одмаздољубие?!
И за крај, луѓето нели биле создадени според образот божји, тој самиот одлучил да бидат какви што се, тогаш зошто казнување?
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Го прочитав, и ако добро сватив, поента ти е дека тие постапки биле непоходна педагошка мерка, акт чија намера била спас на човештвото.
Така, т.е. спас од Гревот(смрт), сватен како разделеност од Бога.
Но уште од самиот почеток, со посочувањето на причината (падот на Адам и Ева) па се до "неопходноста" на сите тие ужасни закани и казни, се воочува контрадикторност на секој чекор.
Веќе споменав дека за да биде некој свесен за исправност и погрешност на своите постапки, потребно му е сознание (критериум) за добро и зло. А на Адам и Ева им било забрането што....?:) Дрвото за спознавање на доброто и злото, нели?
Разделеноста, Гревот или живот без заедница со Бог, не подразбира етика ( правење добро или зло), туку онтологија( постоење, живот со Бога во Заедница).
Затоа Бог педагошки интервенира во Историјата, за да Самиот не спои во Зеадница со Него, бидејќи човекот неможеше да го стори тоа сам.
Понатаму, нели ти рече дека бог е како родител, кој ги сака своите деца дури и тогаш кога се "лоши". Ако тоа е случајот, зошто такви изливи на суета, гнев и одмаздољубие?!
Тоа е така(ако родителот види дека му се дави детето во кал, прво ќе го извади од калта(онтологија-да постои, да биде живо), а потоа ќе го искара па и натепа... Тоа не е суета , гнев, напротив Љубов.
И за крај, луѓето нели биле создадени според образот божји, тој самиот одлучил да бидат какви што се, тогаш зошто казнување?
Од сето претходно, се гледа дека Бог не Казнува, туку Спасува
--- надополнето: 8 април 2012 во 21:10 ---
Ipsissmus,Те молам, ако можеш пиши ми за твојата претстава за Бог.:)
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Врз основа на што ги темелиш овие толкувања, според кои казнувањето не е казнување, суетата не е суета...итн? Како дојде до заклучок дека на пример сознанието за добро и зло, нема етичко, туку онтолошко значење?
Кој е "клучот" за разбирање, според кој дојде до овие сознанија?
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Врз основа на што ги темелиш овие толкувања, според кои казнувањето не е казнување, суетата не е суета...итн? Како дојде до заклучок дека на пример сознанието за добро и зло, нема етичко, туку онтолошко значење?
Кој е "клучот" за разбирање, според кој дојде до овие сознанија?
Откривањето на Бог како Личност=Слобода=Постоење..., и тод дека Човекот го создал по Својот Образ и Подобие т.е. Личност, по кое се разликуваме од све друго што е создадено(материјата...)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom