Прашања за Христијанството II

Статус
Затворена за нови мислења.

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.996
Поени од реакции
11.986
Значи тоа била ти била мисијата форумов (а и низ животот), ја па мислев тука си претежно да збираш души и да дрвиш за вољата. Сакаш да те остаат на раат а мерак ти е да им сереш на други. Нема посетеност на телема, па со загарчињата решивте да се размрдате малце. Него, слабо бацуеш у задње време, шо ти бидна, карминот ти се размачка? :love:
Ооо како е професоре... добар? :) Одамна те немаше да дојдеш да ми кажеш некоја твоја мудрост.
Ти пак се веруваш што ќе видиш на форум и на нет... немој така... ќе се сомневам дека имаш академска работна книшка! Ако одговорив на прашањето што наваки и со која цел, не значи дека точно сум одговорил ;) Тоа само за да ги задоволам љубопитните... и ете да ги нервирам таквите ко тебе ни христијанин ниту атеист ниту некоја друга вера и се што им смета смета кај другите.

Има посетеност и заинтересираност за телемата, не му се сеќирај, чувај ти децата да не посакаат да бидат телемити, ќе треба дома на гости да ти идам. Инаку, мејлот е полн... ама ти мислиш за овде, на форумот... поеќе се грижам за блогот да ми ти речам искрено...

П.С. те немаше нешто накај битола да ми е*иш пиперот... :) На зборови остана таму некаде во минатото. Поздрав Петар...
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Ооо како е професоре... добар? :) Одамна те немаше да дојдеш да ми кажеш некоја твоја мудрост.
Ти пак се веруваш што ќе видиш на форум и на нет... немој така... ќе се сомневам дека имаш академска работна книшка! Ако одговорив на прашањето што наваки и со која цел, не значи дека точно сум одговорил ;) Тоа само за да ги задоволам љубопитните... и ете да ги нервирам таквите ко тебе ни христијанин ниту атеист ниту некоја друга вера и се што им смета смета кај другите.

Има посетеност и заинтересираност за телемата, не му се сеќирај, чувај ти децата да не посакаат да бидат телемити, ќе треба дома на гости да ти идам. Инаку, мејлот е полн... ама ти мислиш за овде, на форумот... поеќе се грижам за блогот да ми ти речам искрено...

П.С. те немаше нешто накај битола да ми е*иш пиперот... :) На зборови остана таму некаде во минатото. Поздрав Петар...
Нема никаква нервоза, тетка Лепа. Напротив! Мене ептен ми се свиѓа почитувањето на вољата и твојата мисија. А ко ќе идам Битола, прво у ОТО-то ќе свратам да ви дојсам поклонче за сефте. Поздрав и до тебе.:)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.996
Поени од реакции
11.986
Нема никаква нервоза, тетка Лепа. Напротив! Мене ептен ми се свиѓа почитувањето на вољата и твојата мисија. А ко ќе идам Битола, прво у ОТО-то ќе свратам да ви дојсам поклонче за сефте. Поздрав и до тебе.:)
Ех нема нервоза... ти ако не се нервираш нема кој на форумот да се нервира. Само полека, тоа срце чука и за други, не саде за форумов. Да поминиш во Битола (немам пипер за е*ење) ќе ми те почастам со едно „посебно“ чајче :) Да ми ти се размрда душичката и коските...
Не носи поклонче, немој... кој знае што зло ќе е, кој ќе се замара и со тоа. Помини само да се подружиме...да видиш што значи слободна волја во пракса не вака по форуми силење и дрдорење.

Да ги прашам христијаните: како се сложувате со верници од различни христијански деноминации? Се сакате, се мразите, се подучувате едни со други? Хм...? Некој...?

П.С. Знаеш како да не најдеш нели? :) Или да те пречекаме онака...
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Нема никаква нервоза, тетка Лепа. Напротив! Мене ептен ми се свиѓа почитувањето на вољата и твојата мисија. А ко ќе идам Битола, прво у ОТО-то ќе свратам да ви дојсам поклонче за сефте. Поздрав и до тебе.:)
Какво ОТО во Битола?

:confused:

Овде ни Црна Ружа не остана, а камо ли ОТО...
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
I tie trojca se razliciti.Eden od niv e so nad priroda. Neli Isus (za koj ti velis deka e Bog) lugeto go gledale kako covek,vo covecki oblik i osobini. Covek koj jade i pie,gladnee i zednee,vrsi nuzda,koga bil mal nosel peleni,cucla itn....... sto e porazlicen ovoj "bog" od onie vo grckata mitologija ?


A kade toa taka se vikase ?


Pa zarem ne velis ti deka Isus e Bog ?
Eve sto velis podolu:


E,neli toj koj povekepati im pokazal deka e "bog" sam rekol deka toj Bog nikoj ne go videl deka tie ni glasot negov ne go slusnale ?


Она што не го направи Адам,да се соедини со Бога(св. Троица),и да стане Адам Христос, тоа го направи самиот Бог, Отецот, Кој го испрати, својот Син(Исус-Спасител), Кој е второто лице на св. Троица и стана Исус Христос, Кој ја основа Црквата(сите крстени кои преку Причеста сме соединети со Него, во Св. Дух, третото Лице на св. Троица).
Така Бог, натприродно ни се открива, овоплотувајќи се, т.е. раѓајќи се во тело, и сака слободно, личносно, конкретно обраќајќи се видливо,со глас, Историски..., да бидеме во Вечна, Жива Заедница во Св. Троица, зошто само така може да се победи СМРТТА(нашиот заеднички, човечки проблем ).
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Она што не го направи Адам,да се соедини со Бога(св. Троица),и да стане Адам Христос, тоа го направи самиот Бог, Отецот, Кој го испрати, својот Син(Исус-Спасител), Кој е второто лице на св. Троица и стана Исус Христос, Кој ја основа Црквата(сите крстени кои преку Причеста сме соединети со Него, во Св. Дух, третото Лице на св. Троица).
Така Бог, натприродно ни се открива, овоплотувајќи се, т.е. раѓајќи се во тело, и сака слободно, личносно, конкретно обраќајќи се видливо,со глас, Историски..., да бидеме во Вечна, Жива Заедница во Св. Троица, зошто само така може да се победи СМРТТА(нашиот заеднички, човечки проблем ).
А ха. Сега е многу појасно...

:confused:
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Она што не го направи Адам,да се соедини со Бога(св. Троица),и да стане Адам Христос, тоа го направи самиот Бог, Отецот, Кој го испрати, својот Син(Исус-Спасител), Кој е второто лице на св. Троица и стана Исус Христос, Кој ја основа Црквата(сите крстени кои преку Причеста сме соединети со Него, во Св. Дух, третото Лице на св. Троица).
Така Бог, натприродно ни се открива, овоплотувајќи се, т.е. раѓајќи се во тело, и сака слободно, личносно, конкретно обраќајќи се видливо,со глас, Историски..., да бидеме во Вечна, Жива Заедница во Св. Троица, зошто само така може да се победи СМРТТА(нашиот заеднички, човечки проблем ).
Овде фали уште некој цитат од Спирос...
 

n/a

Член од
28 декември 2011
Мислења
1.194
Поени од реакции
2.258
Ја следам дискусијава и, всушност, испаѓа дека кога некој ќе праша, не прашува за да дознае, научи или спротивстави, туку, дури и кога ќе добие одговор, без да го земе предвид, повторно си го вергла своето предубедување.
А темава се вика „Прашања за христијанството“....
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Ја следам дискусијава и, всушност, испаѓа дека кога некој ќе праша, не прашува за да дознае, научи или спротивстави, туку, дури и кога ќе добие одговор, без да го земе предвид, повторно си го вергла своето предубедување.
А темава се вика „Прашања за христијанството“....
јас прифаќам одговори само од Мики1... сите други се wanna be христијани ...
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Немаш храброст да пишуваш кога сум online па чекаш да заминам? Бреееее јунацииии... Патетика!!!
Како ме одкри значи, секоја чест! Абе ти кога си онлајн под маса се кријам, што да ти кажувам, не дишам кога си онлајн!:vozbud: Кога ќе видам известување дека си ме цитирал, два дијазепама земам па после кликам......
Кога ќе сретнам некој што се вика Александар, во несвест паѓам!!

Имало и пред тебе бисери на форумов, ама ти си врвот, дефинитивно! Сум немал храброст да пишувам кога тој бил онлајн!:pos::pos:

П.С. И тие што го владеат светот, си имаат работно време.......ти мислиш дека е лесно да се владее?!:cool:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom