Теорија на еволуција

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
dolga tema za debata koja dolgo vreme ja proucuvam i moram da ne se slozam so tvojot stav, so ogled deka porano bev "true believer" vo ancient astronauts i ogromnata evidencija za koja bev slep na kraj sepak go smeni moeto mislenje. Evidencija za Ancient Astronaut nema, osven nekoi sumnjivi crtezi sto sekako ne se evidencija, no sepak toa e debata za drugo mesto ova neka si ostane za evolucija :)
Па не баш. Ancient Astronaut теоријата е директно поврзана со нашата историја и настанок. Тоа е како да кажеш дека креационизмот треба да биде исклучиво тема во религија а не тука (во што делумно се согласувам, но сепак треба да биде третирано и овде, како друга верзија за настанокот на човекот).

Ако веќе до толку сакаш посебна тема, еве ајде, да ја живнеме оваа овде. Слободно кажи зошто си против, што ти го сменило мислењето, па ќе реплицирам.
 
D

Daedalus

Гостин
Па не баш. Ancient Astronaut теоријата е директно поврзана со нашата историја и настанок. Тоа е како да кажеш дека креационизмот треба да биде исклучиво тема во религија а не тука (во што делумно се согласувам, но сепак треба да биде третирано и овде, како друга верзија за настанокот на човекот).

Ако веќе до толку сакаш посебна тема, еве ајде, да ја живнеме оваа овде. Слободно кажи зошто си против, што ти го сменило мислењето, па ќе реплицирам.
pisav :)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Јас мислам дека доколку добро се анализира коацерватната теорија на Опарин, ќе се сфатат многу работи за еволутивниот процес, а посебно за формирање на првата клетка, а со тоа и првиот жив организам...Предуслов за све се коацерватните капки...(y)
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Јас мислам дека доколку добро се анализира коацерватната теорија на Опарин, ќе се сфатат многу работи за еволутивниот процес, а посебно за формирање на првата клетка, а со тоа и првиот жив организам...Предуслов за све се коацерватните капки...(y)
Но не гледам какко коацерватната теорија ги објаснува аномалиите кај човековата таканаречена еволуција.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Но не гледам какко коацерватната теорија ги објаснува аномалиите кај човековата таканаречена еволуција.
Па и не е можно да ги објасни..Таа дава приказ како настанала првата клетка односно пробионтот, нели...? Све останато се базира на природна селекција, адаптација, мутација, а со тоа генетска варијабилност која ја дава менливоста на својствата кај живиот свет...
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Па и не е можно да ги објасни..Таа дава приказ како настанала првата клетка односно пробионтот, нели...? Све останато се базира на природна селекција, адаптација, мутација, а со тоа генетска варијабилност која ја дава менливоста на својствата кај живиот свет...
Блонди душо, а кога ќе те прашаат "А, како настанала мор таа коацерватна капка А?" :D
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Блонди душо, а кога ќе те прашаат "А, како настанала мор таа коацерватна капка А?" :D
Како настанала коацерватна капка...? Во услови на недостаток на кислород, под дејство на сончевата
светлина и простите неоргански молекули кои се наоѓале во водените басени...На тој начин се формирани првите органски материи...Тоа ти е основата на органската еволуција...
И кажи ми ти мене ме испрашуваш овде? Доколку имаш дополнителни сознанија за коацерватната теорија повели кажи...
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Како настанала коацерватна капка...? Во услови на недостаток на кислород, под дејство на сончевата
светлина и простите неоргански молекули кои се наоѓале во водените басени...На тој начин се формирани првите органски материи...Тоа ти е основата на органската еволуција...
И кажи ми ти мене ме испрашуваш овде? Доколку имаш дополнителни сознанија за коацерватната теорија повели кажи...
Анаеробно?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Анаеробно?
А според тебе, има ли остра граница меѓу анаеробен и аеробен метаболизам? Едниов е во услови на кислород, т.е со учетсво на кислород, а другиов е обратно..Мислиш има преодна форма...?
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
А според тебе, има ли остра граница меѓу анаеробен и аеробен метаболизам? Едниов е во услови на кислород, т.е со учетсво на кислород, а другиов е обратно..Мислиш има преодна форма...?
Не не, јас не мислам ама изгледа ти мислиш, пошто викаш дека коацерватната капка настанала анеробно а подоцна од неа се развиле аеробни организми.... поправи ме ако грешам или сум збунет.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Не не, јас не мислам ама изгледа ти мислиш, пошто викаш дека коацерватната капка настанала анеробно а подоцна од неа се развиле аеробни организми.... поправи ме ако грешам или сум збунет.
Од неа се формирале првите органски материи (липиди, протеини, нуклеотиди...), па подоцна компонентите на една клетка (пр. клеточната мембрана со учество на фосфолипидите итн...) Посебно битни се нуклеотидните вериги од кои се создава генетскиот материјал подоцна...
 
D

Daedalus

Гостин
kako i da e evolucijata zapocnuva so pretpostavkata deka postoel zivot, (zavzemanje na materijata vo svojata masa i transformiranje na istata, i sposobnost za reprodukcija), taka sto diskusijata za toa dali abiogenezata zazemala mesto vo evolucijata ili pak dosol zivotot od meteor itn itn e nerelevantna na evolucijata sama po sebe. Duri i da dosol zivotot so Murchison meteorot, toa ne e povrzano so ponatamoshnata evolucija. Iako seuste ne e poznato kako nastanale organskite materii i kako dosla RNK ta, hipotezata za koacrevatnata kapka e interesna za razgleduvanje i analiza :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom