Абортус (општо) и дали оправдувате или не?

Член од
28 март 2006
Мислења
17.740
Поени од реакции
12.184
Планирање на деца согласно економските прилики со прости зборови (го сфаќам како) -ако имаш паре, прави дете, ако не, нема ни да се жениш/мажиш...
Точно дека во подоцна возраст се одлучува на абортус воглавно заради ризиците по здравје на детето и мајката, а понатаму и веќе изградените социјални односи во семејството...А првото дете го абортираат ...некои заради младоста, сеуште невлезени во брак, други заради успехот кој треба да го постигнат на работа, т.е. кариерата...види само колку е отидена нагоре старосната граница за брак и за прво дете.
Точно дека се зависи од приходите, но до толку да се прави есап за деца ...како на пазар
Глеј децата чинат пари и време. Зависи како сакаш да живееш и колку време сакаш да потрошиш на деца.
мене ми се искривени вакви вредности каде се става равенка децата се пари и време. Ако ти Стефусе живееш за себеси добро,... ако твоите родители живееле со таа парола, ти никогаш не би бил роден...и многумина од луѓево на форумот. Ако вакви пароли ни го водат животот, тогаш следниот пат кога некој ќе колабира во автобус или на улица, негов проблем...зашто да не чини пари и време да го освестувам/е?
 
A

AnFem

Гостин
Анфем, што значи зборот про-л... за или против нешто?
„За“ живот.


Не разбрав, сликата ја ставаш како аргумент за или против абортус? Оти не гледам како оди во прилог на кое било од двете.
Дефинитивно „за“ абортус. Не знаеме дали детето излезено од оваква личност ќе биде сериски убиец или генијалец, не знаеме дали личноста понатаму ќе се промени и можеби ќе биде најдобра мајка на светот. Според сликата, можеме да видиме дека девојкава е крајно несериозна и неспремна да има дете. Не ги земам во обзир нејзините години, затоа што ги сметам за небитни. На крајот, дури и самата гордо изјавува дека тоа бебе е мртво. Таа уште од старт не го сака, што ќе се случи понатаму кога ќе има оформено тело и емоции?
 

karlovic

имам срце ама имам и фрижидер
Член од
5 ноември 2010
Мислења
616
Поени од реакции
161
абе маж го разбирам да е против абортус...ама жена да е против мора де е тралалајка некоја
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.308
Поени од реакции
8.437
Не разбрав, сликата ја ставаш како аргумент за или против абортус? Оти не гледам како оди во прилог на кое било од двете.
Па секако, не би рекла дека е благослов да имаш мајка како дотичнава, а?
Јас би радо да бидам абортирана, него да имам билка место родител.
 
G

galaxy

Гостин
Дефинитивно „за“ абортус. Не знаеме дали детето излезено од оваква личност ќе биде сериски убиец или генијалец, не знаеме дали личноста понатаму ќе се промени и можеби ќе биде најдобра мајка на светот. Според сликата, можеме да видиме дека девојкава е крајно несериозна и неспремна да има дете. Не ги земам во обзир нејзините години, затоа што ги сметам за небитни. На крајот, дури и самата гордо изјавува дека тоа бебе е мртво. Таа уште од старт не го сака, што ќе се случи понатаму кога ќе има оформено тело и емоции?
Или може да биде како аргумент против слобода на избор на абортус. Вакви несериозни и необразовни млади, кога би немале избор да извршат абортус би го родиле детето и ако не го сакаат можат да го дадат на посвојување. Затоа потребно е психолошко советување и индивидуални случаи не се погодни за употреба како аргументи за или против.
 

karlovic

имам срце ама имам и фрижидер
Член од
5 ноември 2010
Мислења
616
Поени од реакции
161
хммм... а зошто мажот би го сфатил а жената не би ја сфатил?
оти насекаде се зборува дека жените се попаметни од мажите/..
Ккао можи ти да си го оправдаш да бидеш убиец на нештото што го носиш во себе...не можиш да се ебаш кај стигниш и после криво да ти биди потенцијалното дете
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.308
Поени од реакции
8.437
Планирање на деца согласно економските прилики со прости зборови (го сфаќам како) -ако имаш паре, прави дете, ако не, нема ни да се жениш/мажиш...
Точно дека во подоцна возраст се одлучува на абортус воглавно заради ризиците по здравје на детето и мајката, а понатаму и веќе изградените социјални односи во семејството...А првото дете го абортираат ...некои заради младоста, сеуште невлезени во брак, други заради успехот кој треба да го постигнат на работа, т.е. кариерата...види само колку е отидена нагоре старосната граница за брак и за прво дете.
Точно дека се зависи од приходите, но до толку да се прави есап за деца ...како на пазар
мене ми се искривени вакви вредности каде се става равенка децата се пари и време. Ако ти Стефусе живееш за себеси добро,... ако твоите родители живееле со таа парола, ти никогаш не би бил роден...и многумина од луѓево на форумот. Ако вакви пароли ни го водат животот, тогаш следниот пат кога некој ќе колабира во автобус или на улица, негов проблем...зашто да не чини пари и време да го освестувам/е?
Не Луртз, не. Ако некој не е како тебе, не значи дека е лош. Значи дека е различен.
Ако некој сака да се саможртвува за да има дете, нека го направи тоа, ама нема да добие орден за храброст.
Јас, а и очигледно многу други, кои немаат нерви да се расправаат со тебе, што си читаш како што сакаш, имаат малце поинакви ставови.
И да, од грешките се учи, посебно од оние на нашите родители. Што дека мајка ми ме родила кога живееле мизерно, и тоа пази, не било случајно? Да и побегнале годините можеби? Роди уште едно дете после 13 години, ама тоа дете и е полесно да го одгледува, зошто имаше финансии се да му пружи, не мораше да не спие ноќе и да мисли како да скрпи пари за пелени.
Ако моите мене ме родиле, само зошто доволно се сакале да имаат дете, не значи дека и јас треба истото да го направам. Јас превентивно, ќе почекам. Ако некој сака да се жртвува, нека повели, не е мој проблем, немам намера да го судам, ниту капа да му симнувам.
А ти си даваш за право нечии туѓи пресметки да правиш, што не те прави баш подобар човек од мене.
--- надополнето: 19 март 2012 во 16:27 ---
оти насекаде се зборува дека жените се попаметни од мажите/..
Ккао можи ти да си го оправдаш да бидеш убиец на нештото што го носиш во себе...не можиш да се ебаш кај стигниш и после криво да ти биди потенцијалното дете
Како поврза ,,ебење кај стигнеш,, и ,,абортус,,
Толку ти сече тебе.
А ако е силувана бе, а?
--- надополнето: 19 март 2012 во 16:28 ---
Или може да биде како аргумент против слобода на избор на абортус. Вакви несериозни и необразовни млади, кога би немале избор да извршат абортус би го родиле детето и ако не го сакаат можат да го дадат на посвојување. Затоа потребно е психолошко советување и индивидуални случаи не се погодни за употреба како аргументи за или против.
Да се забрани абортус, ахам. Ќе има нелегален, што е пострашно.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
мене ми се искривени вакви вредности каде се става равенка децата се пари и време. Ако ти Стефусе живееш за себеси добро,... ако твоите родители живееле со таа парола, ти никогаш не би бил роден...и многумина од луѓево на форумот. Ако вакви пароли ни го водат животот, тогаш следниот пат кога некој ќе колабира во автобус или на улица, негов проблем...зашто да не чини пари и време да го освестувам/е?
Пак се воспали што ти е проблемот чичко???...Факт е дека децата чинат пари и време па и нерви. Но, сепак има и големи задоволства. Во животот се е трговија нешто добиваш нешто губиш. Од тој аспект деца се „добар бизнис“. Немам ништо против деца само кажувам што е реално и факт. Колку имам/ќе деца? Тоа си е моја работа.
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
оти насекаде се зборува дека жените се попаметни од мажите/..
Ккао можи ти да си го оправдаш да бидеш убиец на нештото што го носиш во себе...не можиш да се ебаш кај стигниш и после криво да ти биди потенцијалното дете
Па од тебе сигурно има попаметни жени, но јас не го прифаќам болдиданото.
И како овде оправдуваш машко кое сака абортус? Или само девојките кои остануваат бремени треба да ја преземат одговорноста дека имале секс (или ти како што кажа „се ебеле кај стигнат“, биди малку покултурен сите знаеме како настануваат бебиња)
 

karlovic

имам срце ама имам и фрижидер
Член од
5 ноември 2010
Мислења
616
Поени од реакции
161
Па од тебе сигурно има попаметни жени, но јас не го прифаќам болдиданото.
И како овде оправдуваш машко кое сака абортус? Или само девојките кои остануваат бремени треба да ја преземат одговорноста дека имале секс (или ти како што кажа „се ебеле кај стигнат“, биди малку покултурен сите знаеме како настануваат бебиња)
Точно така,жената ја сноси цела одговорност...исто како што при развод судт ги доелува децата на мајката,ќе ја прифатиш одговорноста и кон абортус
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Па од тебе сигурно има попаметни жени, но јас не го прифаќам болдиданото.
И како овде оправдуваш машко кое сака абортус? Или само девојките кои остануваат бремени треба да ја преземат одговорноста дека имале секс (или ти како што кажа „се ебеле кај стигнат“, биди малку покултурен сите знаеме како настануваат бебиња)
Детето е биолошки дел од мајката таа го носи таа го раѓа така да таа одлучува дали ќе прави аботрус или не. Мажот може само да одлучи дали ќе биде или не во брак со дотичната личност.Алиментација се плаќа по судска одлука не е право на избор. Тоа е тоа.
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Точно така,жената ја сноси цела одговорност...исто како што при развод судт ги доелува децата на мајката,ќе ја прифатиш одговорноста и кон абортус
Не дека секогаш судот ги доделува децата кај мајката ама ајде ... Неможеш да кажеш дека жената ја сносува целата одговорност кон детето. И пак не ми одговори како оправдуваш овде маж што сака абортус, а не оправдуваш жена.
Мислиш ли дека аргументот детето кое ќе треба да се роди или не е целосна одговорност на мајката е доволен за да се оправда мажот кој сака абортус?

Детето е биолошки дел од мајката таа го носи таа го раѓа така да таа одлучува дали ќе прави аботрус или не. Мажот може само да одлучи дали ќе биде или не во брак со дотичната личност.Алиментација се плаќа по судска одлука не е право на избор. Тоа е тоа.
Мене ми е јасно тоа, дека жената одлучува за абортус, но неможеш да кажеш дека „бељата“ кој подоцна ќе стане бебе е само грешка на жената а не на мажот.
 
A

AnFem

Гостин
Или може да биде како аргумент против слобода на избор на абортус. Вакви несериозни и необразовни млади, кога би немале избор да извршат абортус би го родиле детето и ако не го сакаат можат да го дадат на посвојување. Затоа потребно е психолошко советување.
Слободата за абортус е право на секоја жена. Никој не смее да и го одземе тоа. Не може да се размножуваме по секоја цена. Со самото тоа што она ќе биде со стомак до заби, ќе крка срам, а понатаму, тоа може да и’ донесе лоши последици во животот. Деца без родители има еден куп, нема кој да ги посвои тие деца. Кога сме кај посвојувањето, зошто се потребни толку многу процедури за да посвоиш дете, па ти идат дома да видат какви услови имаш, па мораш да бидеш добро ситуиран... А кога станува збор за раѓање дете, тие фактори не му се битни на никој, уште па и’ се суди на жената ако одлучи да абортира. Што подразбираш под психолошко советување?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom